Hpv-Asisi-Dora-Hospital-1200x679.jpg

Hpv Aşısı


Hpv Aşısı

HPV aşısı; HPV hastalığına karşı koruma sağlayan, HPV’nin bazı türlerinin hastalık yapıcı etkilerini önleyen bir aşı çeşididir. Bu virüs insan vücudunda genel olarak genital bölgelerde oluşan siğillere ve kansere yol açabilecek durumlara karşı özellikle rahim kanserinde koruma sağlamaktadır. HPV virüsünü kısaca anlatacak olursak; oldukça sık görülen bir virüs olmasına rağmen hiçbir belirti göstermeyen fakat bulaşıcılık seviyesi yüksek DNA virüsleri arasındadır diyebiliriz.

Hpv Aşısı 2023

Bu şekilde tanımlanan HPV virüsü cinsel yolla bulaşan en yaygın virüsler arasındadır. HPV virüsü pek çok hastalığa sebep olmaktadır. Bunlar içinde en yaygın olanı rahim kanseridir. Bu yüzden HPV aşısını yaptırmak rahim kanserinin önlemek açısından oldukça önemlidir. Çünkü HPV aşısı rahim kanserinin %80 olmasını sağlayan 16 ve 18 tipi virüslere karşı önlemede oldukça etkili bir aşı olduğu bilinmektedir. Rahim ağzı kanserlerinde oluşabilecek lezyonları önleyen HPV aşısının koruyuculuğu sayesinde pek çok kadın rahim ağzı kanserine yakalanmadan hayatını sürdürebilmektedir. Bundan yaklaşık 10 yıl kadar önce rahim ağzı kanserine yakalanma yüzdesi oldukça yüksek iken HPV aşısının bulunması ile kansere yakalanma riskinin oldukça düştüğü gözlemlenmiştir. Rahim ağzı kanserlerinin %99 nedeni olan HPV virüsü HPV aşısı sayesinde pek çok kadının kâbusu olan rahim ağzı kanseri önlenmesi sağlamıştır. HPV aşısı yalnızca rahim ve rahim ağzı kanserlerini önlemekle kalmaz.


Bu aşı aynı zamanda genital bölgede oluşabilecek siğillere karşıda %90 oranında koruma sağlamaktadır. Cinsel bulaşma ile bulaşan HPV virüsünün %30 ya da %40 olan kesimi genital bölgede siğillere yol açmaktadır. Bu siğiller kadınlarda özellikle vajinanın iç bölgesinde, kenar kısımlarında, anüste ve vulva bölgelerinde ortaya çıkarken erkeklerde de penis üzerinde rastlanmaktadır. Bu bölgelerde oluşan bu siğiller ilk başlarda zararlı gibi görünmeseler de tedavi edilmedikleri takdirde vücutta yayılarak kansere yol açabilirler. Bu yüzden HPV aşısının erken yaştan başlayarak yapılması HPV virüsüne karşı oldukça yüksek oranda koruma sağlar.


Dora İlgi Alanları Bilgi FormuHPV Aşısı Nasıl Bir Aşıdır?

HPV aşısı nasıl bir aşıdır diye araştırma yapanların merak ettiği en önemli konu bu aşının ne tür bir aşı olduğudur. Bilindiği üzere aşı türleri arasında en bilinen türleri canlı aşılar ve inaktif aşılardır. İnaktif aşılar diye belirtilen aşı herkesin bildiği en klasik yapılan geleneksel aşı türüdür. Kısaca açıklamak istersek; fiziksel ya da kimyasal yolla öldürülmüş mikro organizmaların kişilere enjekte edilmesi yolu ile yapılan aşılardır. Bu tür aşıların canlı aşılara oranla koruyuculuğu daha düşüktür.

Aşı türleri arasında canlı aşı olarak bilinen diğer aşı türü canlı organizmaların vücuda enjekte edilme sureti ile verilmesidir. Canlı aşıların daha etkili ve bağışıklık sürelerinin uzun olmasının nedeni canlı mikro organizmalar vücutta çoğalabildikleri için immun yanıtı uzun süre uyarabilirler. Canlı aşılar intrasellüler patojenlere karşı en etkili savunma şeklidir.

HPV aşısı aşı türleri arasında incelendiğinde canlı bir aşı değildir. HPV aşısı rekombinant adı verilen bir aşı türüne sahiptir. Rekombinant aşı demek verilen mikro organizmanın tamamının değil sadece bir kısmının alınarak kullanılmasına denir. HPV aşısı rekombinant denilen bir aşı türüdür.HPV Aşısı Nasıl Uygulanır?

HPV aşısı, vücuda enjekte edildiğinde vücutta bir bağışıklık sistemi oluşmasını sağlar. Böylelikle vücuda gelecek olası enfeksiyonlara karşı vücudun savunma sistemi aşı sayesinde korunmuş olacaktır. Bu yüzden 15-45 yaş arası kadın ve erkeklerin mutlaka aşılanması, bu tür enfeksiyonların ve özellikle kadınlarda çok sık rastlanan rahim ağzı kanserinin önüne geçilmiş olacaktır.

Aşının nasıl uygulandığına gelince HPV aşısı uygulaması genellikle 3 doz şeklinde yapılır. Aşının dozu yapınla kişinin yaş aralığına göre değişmektedir. Eğer kişi 15 yaşından büyük ise, ikinci dozun zamanı ilk dozdan iki ay sonra, üçüncü doz ise ikinci dozdan altı ay sonrası yapılmalıdır. Eğer aşı yapılacak kişiler 15 yaşından küçük çocuk ise aşı, 6 ay aralıklarla 2 doz olarak uygulanır. HPV aşısı etkili olması isteniyor ise aşının belirtilen 3 dozunun belirtilen sürelerde uygulanması ve tüm dozların tam yapılması gereklidir. HPV aşısı 9-14 yaş arası çocuklara da 2 doz şeklinde yapılabilir.

Aşı olacak kişi eğer daha önceden HIV virüsüne maruz kalmış olsa dahi aşıyı olabilir. Çünkü HPV virüsünün birden fazla türü olduğu için her bir virüs tipine göre farklı ve bağımsız hareket etmektedir. Bundan dolayı kişi daha önce herhangi bir tip HPV ile enfekte olmuş ise bile virüsün farklı türlerine maruz kalmamaları için aşı olmaları gerekir. Fakat kişilerin olmuş oldukları aşı kendilerinde var olan virüsü tedavi etmez. Yalnızca HPV virüsünün farklı türlerine karşı oluşabilecek hastalık ve enfeksiyonlara karşı koruma kalkanı oluşturur.HPV Aşısı Koruyuculuğu Ne Düzeydedir?

HPV aşısı koruyuculuğu yapılan aşının 2. Dozundan sonra başlar. Dünya çapında yapılan araştırmalar göre HPV aşısının yapıldıktan sonra 10 yıl süre ile kişiyi koruduğunu ortaya çıkarmıştır. Hatta bu araştırmalar aşının 10 yıl sonrasında da koruduğunu belirtmişlerdir.

Günümüzde uygulanan HPV aşısının birçok virüs çeşidinde etkili olduğu gözlemlenmiştir. Etkili olduğu virüsler ise türüne göre 6, 11, 16, 22, 18 31, 45, 52 ve 58 tipi virüsler üzerinde HPV aşısı oldukça etkilidir. Aşının çok daha etkili ve koruyuculuğunu yüksek olmasını isteniyor ise Bu aşıyı yapılacak en doğru zamanda yani en erken yaşta yaptırmaları kişileri virüslerin hastalık yapıcı etkisinden etkilenmeden koruma sağlamaktadır.

Kişi Hpv aşısı olsa dahi yine de bazı risk faktörleri vardır. Çünkü virüsün hastalık yapıcı farklı mutasyonlarına da rastlamak mümkün olacağı için kişi aşı yaptırmış olsa dahi yine de uzman doktora muayene olmalı ve her ihtimale karşı smear testi yaptırmalıdır. Bu tür rahatsızlıklarda belirtileri gözlemleyerek kontrol etmek çok önemlidir. Herhangi farklı bir durum hissedildiğinde muhakkak bir doktora gidilmelidir.

Unutulmamalıdır ki HPV aşısı yalnızca HPV türü virüslere karşı koruyan bir aşı özelliğine sahiptir. Yani bu aşı türü cinsel yolla bulaşabilen hastalıklara karşı koruma sağlayamaz. Bunun için kişi kendisini gerekli korunma yöntemlerini uygulayarak korumalıdır. Aksi takdirde virüse yakalanabilir.HPV Aşısı Yan Etkileri Nelerdir?

HPV aşısı daha öncede belirtildiği üzere canlı aşı ya da inaktif ölü hücre verilen klasik aşılardan biri değildir. Yani aşı olan kişiye canlı ya da ölü mikro organizma verilmeden yapılan bir aşıdır. Bu aşının türü rekombinant aşıdır. Yani mikro organizmanın yalnızca çok küçük bir kısmının kullanılması demektir. HPV aşısı da canlı yâda ölü bir aşı olmadığı için yan etkisi yok gibidir. Sadece klasik aşılarda olduğu gibi vurulan yerde hafif bir ağrı, hafif ateş ya da kızarıklık olabilir. Bunlar dışında HPV aşısı herhangi bir etki göstermez.

HPV aşısını hamile kalan kişilere yapılması çok tavsiye edilen bir durum değildir. Fakat hamile olan kişi bilmeden aşı yaptırdı ise gebeliğini sonlandırmasına gerek yoktur. HPV aşısı bebeğe zarar vermez.

İdrar Yolu Enfeksiyonu, İdrar Kaçırma ve Mesane Sağlığıi Frengii Hematürii Doğum kontrol yöntemleri

Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.


0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

Doktorlarımıza Soru Sorabilirsiniz!


Konusunda uzmanlaşmış kadromuzla her zaman sorularınızı yanıtlamaktan memnuniyet duymaktayız… Dora Hospital Fulya bölgesinde sizlere hizmet vermektedir. Dora Hospital İletişim bilgilerine ise menü aracılığı ile ulaşabilirsiniz.


Soru Sorabilirsiniz…

Bizi Takip Edebilirsiniz…


Sosyal medya üzerinden hastanemiz hakkında haberler görüntüleyebilir, gelişmelerden haberdar olabilirsiniz.


Yol Tarifi

Doktora Sor

Whatsapp