Horlama-Tedavisi-Dora-Hospital-1200x679.jpg

Bir çok insanın şikayetçi olduğu horlama durumu, aslında istem dışı gelişen bir olaydır.

Özellikle çocuklarda sürekli büyüyen ve zaman zaman iltihaplanan bir yapının geniz eti ameliyatıyla alınması önerilebilir. Günümüzde ileri teknolojilerle gerçekleştirilen geniz eti tedavisi kolay ve başarılı bir şekilde sonuçlandırılır.Geniz etinin 5 yaşından sonra küçülmeye başlaması ve ergenlikle birlikte tamamen yok olması beklenir. Geniz eti büyümesi oldukça sık karşılaşılan bir sağlık sorunudur. Bu durumda bademciklerin de doğru orantılı olarak büyümesi söz konusu olabilir. Yılda 5 kez antibiyotik kullanmasına rağmen hastalığında ilerleme yaşanmamış olan hastaların ameliyatla kalıcı bir şekilde iyileşmeleri sağlanabilir.


Horlama Tedavisi hakkında bilgi almak ister misiniz?Horlama Bir Hastalık mıdır?


Horlama genel olarak uyku pozisyonu ile alakalı olabildiği gibi solunum yolu ile alakalıda olabilir. Basit horlama olarak adlandırılan ilk evrede horlama sırt üstü uyuma ile birlikte kendisini gösterir. İlerleyen zamanlarda kilonun artması sonucu üst solunum yolunda meydana gelen daralmalar sonucu horlama şiddetini artırabilir.

Bu evrede çok fazla endişe edilecek bir evre değildir. Fakat horlama, bir süre sonra solunum ile ilgili düzensizliklere sebep oluyor ise burada bir sorun var demektir. Ve bu evrede mutlaka ama mutlaka uzman bir doktora başvurularak horlama tedavisi uygulanmalıdır.

Erkekler Neden Kadınlardan Daha Sık Horlar?

Horlamanın başlıca sebeplerinin uyku pozisyonu ve fazla kilolar olduğu bilinen bir gerçektir. Uyku pozisyonu olarak kadın ile erkek horlayabilir. Yani uyku pozisyonuna bağlı olarak horlama durumu kadın ve erkek içinde olabilir. Fakat kiloya bağlı olarak horlama durumu erkeklerde kadınlardan daha çok görünen bir durumdur.

Bunun sebebi; fazla kilolaların erkeklerde boyun ve gögüs gibi bölümlerde olurken kadınlarda ise kalça bölgesinde olmasıdır. Bu nedenle kadınlarda fazla kilolar boyun bölgesinde çok sık yağlanmalara sebep olmadığı için kadınlarda kiloya bağlı olarak horlama durumu biraz nadir görülür.

Horlamanın çeşitli sebepleri bulunmaktadır. Horlama tedavisi yapılabilmesi için uzman bir doktor tarafından horla sebebi teşhis edilmelidir.

Horlama Bir Hastalık Mıdır? Horlama Tedavi Edilmez ise Vücuda Zarar Verir mi?

Uyku apnesi çok ağır bir hastalık ama horlama bir hastalık değil birtakım hastalıkların belirtisidir. Tedavi edilmezse tabi ki vücuda zarar verir çünkü horlamaya neden olan hastalıklar genellikle oksijen alımına engel olduğu için birtakım hastalıklara neden olurlar. Horlamanın devamında ki esasında önemli olan şey uyku apnesidir. Horlamanın devamı aynı şekilde küçük dil ve yumuşak damağın gevşemesi burun içinin tıkanık olması aynı zamanda uyku apnesi ise uyku sendromuna neden olduğu için baya ilerde ağır hastalıklara neden olmaktadır.

Horlama Tehlikeli midir?

Horlama bir belirtidir. Horlamanın devamında hastalığa dönüşmesi uyku apnesi eğer ameliyat edilmezse bunun devamı tansiyon hastalığı, kalp yetmezliği, uykuda ölüm. uykuda ölüme kadar çok ağır hastalıklara neden olmakta. Bu trafik kazalarının çok büyük nedenleride uyku apnesi diye düşünülüyor. Çünki uyku apnesi olan insanlar gece tam uykularını alamadıkları için gün içinde durdukları yerde uyukluyorlar o durdukları yerde de trafik kazalarına neden oluyorlar.

Horlama Olmadan Uyku Apnesi Olabilir mi?

Horlama olmadan uyku apnesi genelde pek olmaz. Daha çok horlamadaki neden burun tıkanıklığı ama uyku apnesinde burnunuz açık olmasına rağmen küçük dilin ve yumuşak damağın çok gevşek ve yattığında tıkıyor, nefesin aşağı geçmesine engel oluyorsa buda uyku apnesidir. Ayrıca apnede horlamada üçüncü sebep kilo eğer bir insanın kilosu normalden çok fazlaysa aldığı oksijenli hava kendisine yetmeyecektir. Buda insanı zorladığı için horlamaya neden olacaktır.

Horlama Nasıl Tedavi Edilir?

Horlama probleminin giderilmesi için yapılan tedavi yöntemleri genel olarak şu şekildedir
– Antioksidan doğal besinlerin tüketilmesi.
– Fazla kilolardan kurtulma.
– Yürüş, koşu gibi egzersizlerin yapılması.
– Sigara, alkol ve antidepresan ilaçlarının kullanılmaması.

Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.


Yorum Yapın

Eposta adresiniz gösterilmeyecektir. İşaretli alanların doldurulması gereklidir *Doktorlarımıza Soru Sorabilirsiniz!

Konusunda uzmanlaşmış kadromuzla her zaman sorularınızı yanıtlamaktan memnuniyet duymaktayız… Dora Hospital Fulya bölgesinde sizlere hizmet vermektedir. Dora Hospital İletişim bilgilerine ise menü aracılığı ile ulaşabilirsiniz.
Soru Sorabilirsiniz…

Whatsapp Hattımız

7/24 Arayabilir & Soru Sorabilirsiniz
+90 507 178 17 79


Dora Hospital Fulya

Dora Hospital Adres :
Fulya Mahalle, Yavuz Sokak.
No:7, 34758 Şişli / İstanbul


Sosyal Medyadan

Bizi Takip Edebilirsiniz…

Sosyal medya üzerinden hastanemiz hakkında haberler görüntüleyebilir, gelişmelerden haberdar olabilirsiniz.

Yol Tarifi

Doktora Sor

Whatsapp