Hipofiz-Tumorleri-Dora-Hospital-1200x679.jpg

Hipofiz Tümörleri


Hipofiz Tümörleri

Hipofiz tümörleri yaklaşık olarak her 5 kişiden birinde bulunmakta olan iyi huylu tümör çeşitlerinden biridir.

Hipofiz bezlerinin vücuda katkısı olan birçok işlev nedeniyle gerekli olmasından dolayı bazı dönemlerde oluşma sonrası daha hızlı büyüdüğü bilinmektedir. Bu nedenle tehlikeli durumları öne çıkartan sorunlar söz konusu olmaktadır. Hipofiz bezi tümörlerinin genel olarak kafatası içinde yer alan tümörlerin %15’ini oluşturduğu bilinir. Bu nedenle ciddi rahatsızlık boyutlarına ulaştıran hastalık gruplarına eşlik etmektedir. Özellikle 25 ile 45 yaş arasındaki kişilerde görülen hipofiz bezi tümörleri cinsiyet ayrımı yapmaksızın kendiliğinden türeyebilmektedir.

Hipofiz Tümörleri 2022

Kalp atışı başta olmak üzere vücudun üreme sistemini ve hormonlara salgı sağlama sistemi olarak çalışan hipofiz bezlerinin görevi ve işlevi çok fazladır. Bu nedenle vücuda gerekli olan kaynakların sağlandığı şef niteliğinde değerlendirilmektedir. Ayrıca farklı hormonların salgılanması amacıyla kendi içinde yer alan hücrelerin programlı bir düzene sahip olduğu bilinmektedir.

Oluşan hipofiz tümörü vücudun dengesini bozmaya başlar. Bu nedenle ilerleyen tümör hipofiz bezlerinin de sistemini bozmaktadır. Tümden etkilenen bünye beraberinde farklı hastalıklara da sebebiyet oluşturabilmektedir. Bir hormonun aşırı salgılanması sonucu kendini öne çıkaran hipofiz tümörleri bir yandan da gelişmeye ve büyümeye başlamaktadır.

Toplum arasında en yaygın şekilde bilinen türü ise prolaktin olarak bilinmektedir. Cushing hastalığı başta olmak üzere akromegali hastalığını da tetiklemektedir. Akromegali hastalı büyüme rahatsızlığıdır.


Oluşan tümörden kaynaklı kişide ansızın başlayan büyüme hastalığı vücudu tümden etkileyerek eski halinden eser bırakmayacak şekilde vücut dengesini bozmaktadır. Farklı hormonların aşırı derecede salgılanması nedeniyle oluşan bu durum ileriki seviyelerde daha fazla sorun teşkil etmeye başlayacaktır.


Dora İlgi Alanları Bilgi FormuHipofiz Tümörleri ve Belirtileri

Hipofiz tümörleri genel olarak yavaş belirti gösteren tümör çeşitleridir. Görme bozuklukları ile başlayan bu süreç beraberinde şiddetli baş ağrıları ve gereğinden fazla halsizlik durumları ile öne çıkmaktadır. Bu nedenle bazı belirtilere dikkat etmek gerekmektedir. Hormon bozukluğu veya salgılanması hallerini kişi anlayamayacağı için daha belirgin belirtilere dikkat çekmek gerekir.

Bu belirtiler şu şekilde sıralanır.

  • Görme alanında bozukluk meydana gelmesi
  • Çift görme
  • Şiddetini arttıran baş ağrıları
  • Halsizlik
  • Göz küresinde oluşan kısıtlılıklar
  • Göz kapağının sıklıkla düşmeye başlaması

Yukarıda sayılan belirtiler arasına daha birçok etken durum eklenebilmektedir. Ayrıca bu belirtiler söz konusu olduğu vakit mutlaka doktora gitmeniz gerekmektedir. Çünkü hafife alınmayacak bir rahatsızlık olup ilerleyen süre zarfında öldürücü olabilmektedir.

Belirtilerin yanı sıra bu belirtileri destekleyen durumları da göz ardı etmemeniz gerekir. Özellikle yoğun bilgisayar, tablet ve akıllı cep telefonu kullanımları baş ağrısını tetiklemektedir. Ayrıca alkol ve sigara gibi maddelerin kullanımı da hipofiz bezi tümörlerinin büyümesinden etken risk faktörü sayılmaktadır.Hipofiz Tümörleri Nedenleri

Hipofiz tümörleri nedenleri arasında hormonların bozuk bir sistemde çalışması gözlemlenmektedir. Süt salgılanması şeklinde ifade edilen hormonlar beraberinde farklı durumları da ortaya çıkarabilmektedir.

Hipofiz bezi tümörlerinin beyne yanlış sinyal göndermesi ve bazı hormonların aşırı çalışması nedeniyle oluşumu başlayan tümörler desteklenmektedir. Böylece hasta kendi vücut dengesinin bozulduğunu da anlayabilmektedir.

Hipofiz tümörleri kontrolsüz bir biçimde büyüyüp gelişmesinin nedeni tam olarak bilinmemesine rağmen hastanın tıbbi geçmişi ele alınarak tanı yapılması gereklidir. Bazı yiyecek ve içeceklerin aşırı hormon salgılanmasına sebebiyet vermesi veya düzensiz yaşam tarzı sonucunda bu hormonların aşırı çalışması nedeniyle de ortaya çıkabilen bu durum dikkatle hekim tarafından gözlemlenir.

Bu nedenle yaşam biçimi aslında önemli rol oynamaktadır. Kişi, yoğun ve sürekliliği olan bir şekilde sigara, alkol veya uyuşturucu kullanımı yapıyorsa tümör oluşumunu destekleyen bir hayat yaşıyor demektir. Aynı şekilde dengesiz beslenme, dengesiz uyku düzeni ve aşırı yorulma ile pekişen stresli durumlar çok yoğun veya stabil düzeye ulaşmış halde ise tümör oluşumu desteklenebilmektedir.

Ayrıca çok önemli bir konu olan radyasyona maruz kalma hali bu konuda önemli rol oynamaktadır. Çünkü tümör oluşumlarında radyasyon çok baskındır. Beraberinde vücuda nüfuz etmiş olan cıva türü elementlerin var olması da bünyenin dengesini bozmaktadır.Hipofiz Tümörleri Tanı Yöntemleri

Hipofiz tümörleri tanı yöntemleri arasında ilk olarak gerekli görülen tetkik ve tahliller yapılmaktadır. Hastanın tıbbi geçmişi ele alınarak BT ve MR çekilmektedir. Çekilen tomografi sonrasında doğru yönde tanı konulabilmesi açısından hasta kişide farklı hastalıklar olup olmadığı da gözlemlenmektedir.

Beyin ve sinir cerrahisinin ilgilendiği alanlardan biri olan hipofiz tümörleri hastanın geçmiş öyküsü ve gerekli tahliller sonrasında ortaya çıkmaktadır. Özellikle baş gösteren belirtiler söz konusu olduğunda ayrıntılı bir muayene tanı koyma konusunda önemli adım olacaktır. Aynı zaman da erken teşhis ve tedavinin başlaması sayesinde hastayı kurtarabilme oranı da yükselmektedir.Hipofiz Tümörleri Çeşitleri

Hipofiz tümörleri çeşitleri kendi içinde ayrılan birkaç çeşidi ile dikkat çekmektedir. Prolatinoma adı verilen hipofiz tümörü bir hipofiz adenomu olarak bilinmektedir. Bu kısımda göğüslerde yaşanan süt salgılanması hali, büyüme ve hassaslaşma durumu öne çıkmaktadır. Özellikle kadınlarda görülen bu çeşit oldukça can yakıcı durumları da beraberinde yaşatmaktadır. Kişinin göğüs kanseri olup olmadığını anlamak amaçlı yapılan pasta şeklindeki tetkikler gerekli görülen ve hekiminde istediği araştırma sayılmaktadır. Bu tarz şikâyetlerde giden kişilerde öncelikli olarak belirtilen yöntem uygulanmaktadır.

Akromegali ise beynin ön lobunda bulunan tümörün normal seviyeden daha üst seviyeye ulaşması neticesinde başlayan hastalık olarak öne çıkmaktadır. Özellikle vücudunda istemsiz bir şekilde kemiklerin büyüdüğünü fark eden kişiler bu tarz durumları şikâyet anlamında dile getirmektedir. Böbreküstü bezlerinde sorun teşkil etmesi Cushing hastalığını tarif edici bir durum olarak bilinmektedir. Oluşan tümör böbreküstü bezinde veya farklı bir bölümde oluşabilir. Oluşan tümör hipofiz tümörlerinden biri olup hipofiz bezlerinden kaynaklı ilerlemekte ve gelişmektedir.Hipofiz Tümörleri Tedavi Yöntemleri

Hipofiz tümörleri arasında en yaygın olarak görülen prolaktinoma türü ilaçlı tedavilere en olumlu yanıt veren cinsi olarak bilinmektedir. Kadınlarda sık görülen bu durum özellikle 25 yaş ile 45 yaş arasındaki kadınlarda görülmektedir. İlaçlı tedavisi mümkün olan bu durum ilerlemeden durdurulmaktadır. Tümörün büyüklüğü veya küçüklüğü hekimin tanı yöntemleri sonrasında kararına göre ışın tedavileri de uygulanabilmektedir.

Her hasta ve her insanın bünyesi farklı olduğundan en uygun tıbbi tedavi de ona göre uygulanmaktadır. İlaçlı tedavisi mümkün görülmeyen hipofiz tümörleri genel olarak cerrahi operasyonlarla çıkarılmaktadır. Bununla ilgili gerekli tanı koyma yöntemleri doğrultusunda hasta kişi cerrahi operasyona hazır hale getirilmektedir. Ayrıca gamma knife tedavisi uygulanmaktadır. İdeal tümör tedavilerinde genel olarak cerrahi işlemler öne çıkmaktadır. Bununla ilgili birçok yöntemler alternatif tıp dünyasında kullanılmaya başlansa da en olumlu sonucu veren yöntem ameliyattır.

Hipofiz tümörleri kist şeklinde oluştuğu bilinmektedir. Bu nedenle oluşan her kist hipofiz tümörü sayılmamaktadır. Bu durum tamamen hastanın tıbbi geçmişine ve yaşantısına bağlı olarak değişkenlik gösterebilmektedir. Ayrıca tümörler iyi huylu ve kötü huylu olarak ikiye ayrıldığı için hekim tarafından kontrol edilmesi şarttır. Tedavi dönemi oldukça belirgin bir süreç istese de hasta kişinin bu durumdan kurtulmasını sağlamak amaçlı tüm uygulamalara hekimler tarafından karar verilmektedir.

Trigeminal Nevralji, Spina Bifida, menenjit, Gliomlar, Çocuklarda Epilepsi

Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.


0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

Doktorlarımıza Soru Sorabilirsiniz!


Konusunda uzmanlaşmış kadromuzla her zaman sorularınızı yanıtlamaktan memnuniyet duymaktayız… Dora Hospital Fulya bölgesinde sizlere hizmet vermektedir. Dora Hospital İletişim bilgilerine ise menü aracılığı ile ulaşabilirsiniz.


Soru Sorabilirsiniz…

Bizi Takip Edebilirsiniz…


Sosyal medya üzerinden hastanemiz hakkında haberler görüntüleyebilir, gelişmelerden haberdar olabilirsiniz.


Yol Tarifi

Doktora Sor

Whatsapp