Hipertiroidi-Dora-Hospital-1200x679.jpg

Hipertiroidi


Hipertiroidi

Hipertiroidi hastalığı temel olarak tiroid bez yapılarının çok fazla çalışması sonucunda ortaya çıkan bir hastalık olarak tanımlanmaktadır. Bu hastalıkta tiroid bezleri normal olandan çok daha aşırı miktarlarda faaliyetler göstermekte ve bu durumun sonucu olarak ise kan ve dolaşım sistemi içine aşırı fazla TSH salgılanması meydana gelmektedir.

Hipertiroidi 2022

Hastalığın oluşma nedeni ise kan dolaşımı içerisine salgılanan aşırı derece fazla tiroid hormonu varlığı olarak gösterilmektedir. Bu sağlık sorunu ise yapısı itibariyle toplumda hemen herkes de ortaya çıkabilecek bir hastalık olarak kabul edilmektedir. Fakat genel olarak ise kadın bireylerde bu hastalığın ortaya çıkma oranları erkek bireylere göre çok daha yüksek oranlarda olabilmektedir.


Dora İlgi Alanları Bilgi FormuGenel Tanıtım

Hipertiroidi hastalığı genel olarak fazla çalışan ve kontrolsüz hormon üreten tiroid bezleri ile açıklanabilmektedir, yine bu durum insanlar tarafından zehirli guatr olarak da bilinmektedir. Tiroid bez yapısının fazla çalışmasının ise kişiler arasında görülebilen farklı belirtileri de olmaktadır.

Özellikle bazı belirtiler ise bu hastalık için şüphe duyulması noktasında referans değeri özellikleri de taşıyabilmektedir. Aşırı tiroid bezi aktifliğinde ise vücudun ihtiyaç duymadığı miktarlarda tiroid hormonu oluşmuş olmaktadır. Bu durumda normal sağlığın bozulması açısından farklı etkiler de oluşturabilmektedir. Nasıl tiroid hormonlarının az bir miktarda salgılanması kişiler açısından farklı sağlık problemleri doğuruyorsa fazla olması durumları da çeşitli vücut birimlerinde hastalıklar yapabilmektedir.

Hipertiroidi hastalığına bağlı olarak aşırı yüksek miktarlarda salgılanan hormonlar ise temel olarak metabolizma hızını da artırabilmektedir. Bu durumun sonucu olarak ise kişiler normal hallerine göre çok daha hareketli ve aktif bir hareketler bütünü sergileyebilmektedir. Özelikle hastalığın belirtileri içinde de yer alan süratli ve çok kilo kayıpları gibi durumlarda bunların sonucu olarak yaşanabilmektedir.

Tiroid bezleri ise salgıladıkları hormonlarla temel vücut fonksiyonların düzenli bir şekilde sağlanmasında önemli görevler almaktadırlar. Bu hasatlığın önemli olmasının nedenlerinden bir tanesi ise tiroid bezinin normal dışında çalışarak mevcut görevlerini de yerine getirememesi durumu olarak açıklanmaktadır. Bunun sonucu olarak ise farklı vücut işlevleri sekteye uğramakta ve beraberinde de farklı sağlık sorunları ortaya çıkabilmektedir.Hipertiroidi Nedenleri

Hipertiroidi yani tiroid bez yapılarının normalden fazla çalışmaları hastalığına neden olabilecek farklı sebep ve etkenler de bulunmaktadır. Hastalığın oluşmasına neden olan ya da zemin hazırlayan bu sebepler ise yine vakalar arasında farklılıklar taşıyabilmektedir. Ayrıca farklı hastalıklara bağlı olarak da bu sağlık sorunu ortaya çıkabilmekte ve etkilerini tüm vücut üzerinde gösterebilmektedir.

Hastalığın oluşması ve gelişim evreleri ise beraberinde farklı belirtileri de getirebilmekte ve oluşan hasar durumları da değişik boyutlarda olabilmektedir. Genel anlamda ise hastalığa nende olabilen etken unsurlar ise farklı başlıklar altında da incelenebilmektedir. Bu sayede vakalar özelinde de sonuç verici özellikleri olan en etkin tanı ve tedavi işlemleri de yapılabilmektedir.

Hipertiroidi hastalığında etken olan TSH seviyeleri ise yine tiroid bezi tarafından da değişik sebeplere bağlı olarak farklı miktarlarda salgılanabilmektedir. Genel bağlamda sorunlu olan tiroid bezleri ya da farklı rahatsızlıkların etkisinde olan bu bezler normal hormon salgılama işlemleri de yapamamaktadır.

Bu bağlamda bu hastalığa nende olabilecek bazı durumlar ise şunlardır;

 • Kişilerde Graves hastalığının bulunması
 • Sıcak nodül yapılarının fazla sayıda hormon üretmeleri
 • İltihaplı tiroid bezi hastalıklarının varlığı
 • Bazı tür hormon ilaçlarının kullanılması
 • Farklı ilaçların oluşturduğu yan etkiler
 • Özellikle nodül varlığı olan kişilerde fazla iyot tüketimi
 • Civa maddesine bağlı olarak yaşanan zehirlenme ve benzeri sorunlar


Hipertiroidi Belirtiler

Hipertiroidi rahatsızlığı ise temel olarak tiroid bezlerinin normal oranlardan fazla çalışmaları ile meydana gelen bir rahatsızlık olarak meydana gelmektedir. Bu noktadan hareketle bu bezlerin fazla çalışmasına bağlı olarak ortaya çıkabilecek olumsuz belirtiler de bulunmaktadır.

Kişiler ve vakalar içinde farklı belirtiler ise görülmekle birlikte temelde belirtiler bu hastalıkla birlikte ortaya çıkabilmektedir. Devamında ise hastalığın boyutu ve ilerlemesi gibi durumlar ise belirtilerin özelliklerini ve derecelerini etkileyebilmektedir. Yine aynı zaman da aşırı çalışmaya bağlı olarak çok fazla hormon olmasının da farklı türde ve şekillerde olumsuz semptomları ortaya çıkabilmektedir. Belirtiler ise genel olarak bazı başlıklar altında da toplanıp ele alınabilmektedirler.

Hipertiroidi rahatsızlığını yaşayan kişilerin ortaya çıkan belirtiler sonrası ise uzman bir doktora başvurmaları hastalığın kontrol altına alınması durumları açısından büyük önemi de bulunmaktadır.

Bu bağlam da genel anlamda hastalığa bağlı olarak ortaya çıkan bazı belirtiler ise şunlar olabilmektedir;

 • Kalp çarpıntısı
 • Tansiyon yükselmesi ve yüksek tansiyon sorunları
 • Aşırı terleme sorunları
 • Asabi ve sinirli haller
 • Devamlı huzursuzluk hisleri gelişmesi
 • El bölgesinde meydana gelen titremeler
 • Sıcaktan rahatsızlık duyma
 • Saç dökülmeleri ve saçların sağlıklarını kaybetmesi
 • Cilt yapısının incelmesi
 • Kronik bir hal alabilen ishal
 • Gözlerin büyüme göstermesi
 • Uykusuzluk sorunları
 • Regl düzensizlikleri


Hipertiroidi Tanı Yöntemleri

Hipertiroidi sağlık sorunu ise temel yapısı ve karakteri dolayısıyla yüksek tiroid hormonuna bağlı olarak gelişen bir hastalık olmaktadır. Bu kapsam içinde tanı aşamalarında da vücut sistemi içinde ki tiroid hormon seviyelerinin varlığının tespit edilmesi büyük önem taşımaktadır.

Bu bağlamda kan içinde yer alan hormon seviyeleri en temel ve belirgin tanı referansları olarak da kabul edilmektedir. Yine farklı vaklarda tanının çok daha kesin ve net koyulabilmesi açısından da değişik teşhis işlemleri de uygulamaya alınabilmektedir. Bu sayede farklı açılardan hastaları olumsuz olarak etkileyen bu hastalığın tanısı hızlı ve net olarak konulmaya çalışılmaktadır. Böylece en uygun ve ideal ölçülerde ki tedavilere de uzmanlar tarafından geçilebilmektedir.Tedavi Yöntemleri

Hipertiroidi hastalığında yaşanılan hastalık nedeni olan yüksek seviyelerde ki hormon sayıları olmaktadır. Tedavi için de genel anlamda temel çıkış noktaları ise bu yüksek hormon miktarlarının uygun ve normal ölçülere getirilmesi olmaktadır. Özellikle farklı vakalarda etkileri değişkenlik gösterebilen bu hastalığın tedavi seçenekleri de temel olarak vakalara göre değişik yöntemleri içerebilmektedir.

Bu sayede vaka özelinde ve genel olarak tedavilerle hastalık iyileştirilmeye çalışılmaktadır. Devamında ise alınan kontrol ve tedbirler ile rahatsızlığın tekrarlaması gibi durumlarının da önüne geçilmeye çalışılmaktadır. Ayrıca harici ve kişisel sebeplerin de ortadan kaldırılmasına yönelik olarak kişilere de bir takım unsurlar bildirilmekte ve uymaları da istenebilmektedir.Hipertiroidi tedavisi ve tedavi de izlenecek yollar ise farklı unsurlara göre de tespit edilebilmektedir. Özellikle hastaların yaşları, genel sağlık durumları, hastalık geçmişleri, kullanılan ilaçlar ve daha farklı faktörler bu unsurlar içine girmektedir. Bu hastalığın tedavisi için ise uzman doktorlar bazı vakalarda ilaç tedavilerini seçebilmektedirler. Yine özellikle bazı durumlarda ise iyot tedavisi farklı bir yöntem olarak uygulanabilmektedir.

Özellikle bu yöntemlerle sonuç alınamayan kimi vakalarda ise tedavi için ameliyat yani cerrahi müdahale seçenekleri devreye sokulabilmektedir. Bütün tedavi seçenekleri ve uygulamalarında ki temel amaç ise öncelikle tiroid bezlerinin tekrar normal ve sağlıklı olarak çalışmalarını sağlamak olmaktadır. Bunun yanında hastalığa bağlı zarar gören farklı unsurlarda bu tedavi kapsamında tedavi planlamaları içine alınmaktadır. Bu sayede bir bütün olarak hastalığın etkilerinin ortadan kaldırılması gerçekleşmiş olmaktadır.

Grip Aşısı, Gıda Zehirlenmesi, Ferritin, E Vitamini, Düşük Tansiyon

Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.


0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

Doktorlarımıza Soru Sorabilirsiniz!


Konusunda uzmanlaşmış kadromuzla her zaman sorularınızı yanıtlamaktan memnuniyet duymaktayız… Dora Hospital Fulya bölgesinde sizlere hizmet vermektedir. Dora Hospital İletişim bilgilerine ise menü aracılığı ile ulaşabilirsiniz.


Soru Sorabilirsiniz…

Bizi Takip Edebilirsiniz…


Sosyal medya üzerinden hastanemiz hakkında haberler görüntüleyebilir, gelişmelerden haberdar olabilirsiniz.


Yol Tarifi

Doktora Sor

Whatsapp