Hipermetropi-Dora-Hospital-1200x679.jpg

Hipermetropi


Hipermetropi

Hipermetropi, uzak görüşlülük olarak da bilinir ve uzaktaki nesneleri net bir şekilde görebildiğiniz, ancak yakındaki nesneler bulanık olabilen yaygın bir görme durumudur.

Hipermetropi derecesi kişinin odaklanma yeteneğini etkiler. İleri görüşlülüğü olan kişiler yalnızca çok uzaktaki nesneleri net bir şekilde görebilirken, hafif ileri görüşlülüğü olanlar daha yakın nesneleri net bir şekilde görebilirler. Uzak görüşlülük genellikle doğuştan gelir ve aile içinde ortaya çıkma eğilimindedir. Bu durum gözlük veya kontakt lens ile kolayca düzeltilebilmektedir. Diğer bir tedavi seçeneği de ameliyattır.

Hipermetropi 2022

Hipermetropi Belirtileri

Hipermetropi belirtileri şunlar olabilmektedir:

 • Yakındaki nesneler bulanık görünebilir.
 • Net görmek için gözleri kısmak gerekir.
 • Gözlerde yanma ve gözlerin içinde veya çevresinde göz yorgunluğu varsa.
 • Bir süre okuma, yazma, bilgisayar çalışması veya çizim gibi yakın görevleri yaptıktan sonra genel göz rahatsızlığı veya baş ağrısı varsa.

Dora İlgi Alanları Bilgi FormuHipermetropi derecesi, bir görevi istenilen gibi yerine getiremeyecek kadar belirginse veya kişinin görme kalitesi aktivitelerden aldığı zevki azaltıyorsa, bir göz doktoruna görünmelidir. Doktor hipermetropi derecesini belirleyebilir ve görüşü düzeltmek için seçenekler önerebilir.

Uzmanlar her yaş aralığı için muayene süresi önermektedir:Yetişkinler

Glokom gibi bazı göz hastalıkları için yüksek risk altında olanlar, 40 yaşından başlayarak her 1-2 yılda bir göz muayenesi yaptırmalıdır.

Gözlük veya kontak lens takmıyorsa, göz rahatsızlığı belirtisi yoksa ve glokom gibi göz hastalıklarına yakalanma riski düşükse, aşağıdaki aralıklarla göz muayenesi yaptırılmalıdır:

 • 40 yaşında bir başlangıç ​​sınavı
 • 40 ile 54 yaşları arasında her iki ila dört yılda bir
 • 55-64 yaşları arasında her bir ile üç yılda bir
 • 65 yaşından itibaren her 1-2 yılda bir

Gözlük veya lens takılıyorsa veya şeker hastalığı gibi gözleri etkileyen bir sağlık sorunu varsa, muhtemelen kişi gözlerini ve hipermetropi olup olmadığını düzenli olarak kontrol ettirmelidir. Randevularını ne sıklıkla planlaması gerektiğini göz doktoruna sormalıdır. Ancak, görüşü ile ilgili sorunlar fark ederse, yakın zamanda göz muayenesi yaptırmış olsa bile, mümkün olan en kısa sürede göz doktor ile bir randevu ayarlamalıdır. Örneğin bulanık görme, bir reçete değişikliğine ihtiyacı olduğunu gösterebilir veya başka bir sorunun işareti olabilir.

Çocuklar ve ergenler

Çocukların aşağıdaki yaşlarda ve aralıklarda göz hastalığı için taranması ve bir çocuk doktoru, bir göz doktoru tarafından görüşlerinin test edilmesi gerekir.

 • 6 aylık yaş
 • 3 yaş
 • Birinci sınıftan önce ve okul yıllarında iki yılda bir, sağlıklı çocuk ziyaretlerinde veya okul veya halka açık taramalarda


Hipermetropi Nedenleri

Hipermetropi nedenlerini anlayabilmek için gözün çalışma prensibini anlamak gerekebilmektedir. Gözün görüntülere odaklanan iki bölümü vardır:

 • Kornea, gözünün berrak, kubbe şeklindeki ön yüzeyidir.
 • Lens, bir bonibon şekerlemesinin boyutu ve şekline benzer bir yapıdadır.

Normal şekle sahip gözde, odaklama elemanlarından her biri mükemmel bir eğriliğe sahiptir. Bu kadar eğimli bir kornea ve mercek, doğrudan gözün arkasındaki retinaya keskin bir şekilde odaklanmış bir görüntü oluşturmak için gelen tüm ışığı büker (kırar).

Kırılma hatası

Kornea veya lens düzgün bir kıvrıma sahip değilse, ışınları düzgün bir şekilde kırılmaz ve bir kırılma kusuruna yol açar.

Hipermetropi, göz küresinin normalden kısa olduğunda veya korneanın çok az kavisli olması durumunda ortaya çıkar. Etkisi, miyopluğun tam tersidir.

Diğer kırılma hataları

Hipermetropiye ek olarak, diğer kırılma hataları şunları içerir:

Uzağı görememe (miyopi): Uzağı görememe, genellikle göz küresi normalden uzun olduğunda veya kornea çok dik eğimli olduğunda ortaya çıkar. Işık tam olarak retinaya odaklanmak yerine, retinanın önüne odaklanır ve bu da uzaktaki nesneler için bulanık bir görünümle sonuçlanır.
Astigmatizm: Bu, gözdeki kornea veya lensin normalden farlı kıvrılması sonucunda ortaya çıkar. Tedavi edilmezse bulanık görmeye neden olur.

Hipermetropi, aşağıdakiler gibi birkaç problemle ilişkilendirilebilir:

 • Şaşılık: Hipermetropi olan bazı çocuklarda şaşılık gelişebilir. İleri görüşlülüğün bir kısmını veya tamamını düzelten özel olarak tasarlanmış gözlükler bu sorunu tedavi edebilir.
 • Düşük yaşam kalitesi: Düzeltilmemiş ileri görüşlülükle, kişi bir görevi istenilen gibi yerine getiremeyebilir. Ve sınırlı görüşü, günlük aktivitelerden aldığı zevki azaltabilir.
 • Göz yorgunluğu: Düzeltilmemiş ileri görüşlülük, odaklanmayı sürdürmek için gözleri kısmaya veya zorlamaya neden olabilir. Bu, göz yorgunluğuna ve baş ağrısına neden olabilir.
 • Can güvenliği: Düzeltilmemiş bir görme sorunu olan kişiler, kendi güvenliğini ve başkalarının güvenliği tehlikeye atabilir. Araba, bisiklet gibi araçlar kullanmak tehlikelidir.
 • Mali yük: Düzeltici lenslerin, göz muayenelerinin ve tıbbi tedavilerin maliyeti, özellikle ileri görüşlülük gibi kronik bir durumda artabilir.


Hipermetropi Tanı Yöntemleri

Hipermetropi, kırılma değerlendirmesi ve göz sağlığı muayenesini içeren temel bir göz muayenesi ile teşhis edilir. Kırılma değerlendirmesi, miyopluk veya ileri görüşlülük, astigmatizm veya presbiyopi gibi görme sorunları olup olmadığını belirler. Doktoru kişide çeşitli aletler kullanabilir, uzak ve yakın görüşünü test etmek için birkaç mercekten bakmasını isteyebilir.

Göz doktoru muhtemelen göz sağlığı muayenesi için göz bebeklerini genişletmek için kişinin gözlerine damlalar yapacaktır. Bu, muayeneden birkaç saat sonra gözlerini ışığa daha duyarlı hale getirebilir. Dilatasyon, doktorun gözlerin içini daha geniş görmesini sağlar.Hipermetropi Tedavi Yöntemleri

Hipermetropi tedavi etmenin amacı, düzeltici lensler veya refraktif cerrahi kullanarak ışığın retinaya odaklanmasına yardımcı olmaktır.

Reçeteli lensler

Gençlerin gözlerinin içerisindeki kristal lensler esnek olduğu için durumu telafi edebilir. Bu nedenle tedavi çok gerekli değildir. İleri görüşlülüğün derecesine bağlı olarak, yakın görüşü iyileştirmek için reçeteli lenslere ihtiyaç olabilir. Bu, özellikle kişi yaşlandıkça ve gözlerinin içindeki lensler daha az esnek hale geldikçe olasıdır.

Reçeteli lensler kullanmak, korneanın azalan eğriliğini veya gözün daha küçük boyutunu (uzunluğunu) ortadan kaldırarak ileri görüşlülüğü tedavi eder. Reçeteli lens türleri şunları içerir:

 • Gözlük: Bu, hipermetropi durumunun neden olduğu görmeyi keskinleştirmenin basit ve güvenli bir yoludur. Gözlük camlarının çeşitliliği geniştir ve tek görüş, çift odaklı, üç odaklı ve aşamalı çok odaklı içerir.
 • Kontak lens: Bu lensler tam göze takılır. Küresel, torik, çok odaklı ve monovizyon tasarımlarla birlikte yumuşak ve sert, gaz geçirgen dahil olmak üzere çeşitli malzeme ve tasarımlarda mevcutturlar. Kişi göz doktoru ile kontakt lenslerin artılarını ve eksilerini konuşmalıdır.

Refraktif cerrahi

Refraktif cerrahi prosedürlerin çoğu miyopluğu tedavi etmek için kullanılsa da, hafif ila orta derecede ileri hipermetropi için de kullanılabilirler. Bu cerrahi tedaviler, korneanın eğriliğini yeniden şekillendirerek ileri görüşlülüğü düzeltir. Refraktif cerrahi yöntemleri şunları içerir:

Lazer destekli yerinde keratomileusis (LASIK): Bu prosedürle, göz cerrahı korneaya ince, menteşeli bir kanatçık yapar. Daha sonra ileri görüşlülüğü düzelten korneanın eğrilerini ayarlamak için bir lazer kullanır. LASIK ameliyatından iyileşme genellikle daha hızlıdır ve diğer kornea ameliyatlarına göre daha az rahatsızlığa neden olur.

Lazer yardımlı subepitelyal keratektomi (LASEK): Cerrah, yalnızca korneanın dış koruyucu kaplamasında (epitel) ultra ince bir flep oluşturur. Daha sonra korneanın dış katmanlarını yeniden şekillendirmek, eğrisini değiştirmek için bir lazer kullanır ve ardından epitelyumu değiştirir.

Fotorefraktif keratektomi (PRK:. Bu prosedür LASEK’e benzer, tek fark cerrahın epitelyumu tamamen çıkarması ve ardından korneayı yeniden şekillendirmek için lazeri kullanmasıdır. Epitel değiştirilmez, ancak korneanın yeni şekline uyacak şekilde doğal olarak yeniden büyür.

Yaygın Göz Hastalıkları, Üveit, Şaşılık, Retina Dekolmanı, Renk Körlüğü

Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.


0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

Doktorlarımıza Soru Sorabilirsiniz!


Konusunda uzmanlaşmış kadromuzla her zaman sorularınızı yanıtlamaktan memnuniyet duymaktayız… Dora Hospital Fulya bölgesinde sizlere hizmet vermektedir. Dora Hospital İletişim bilgilerine ise menü aracılığı ile ulaşabilirsiniz.


Soru Sorabilirsiniz…

Bizi Takip Edebilirsiniz…


Sosyal medya üzerinden hastanemiz hakkında haberler görüntüleyebilir, gelişmelerden haberdar olabilirsiniz.


Yol Tarifi

Doktora Sor

Whatsapp