Hemoroid-Tedavisi.jpg


Hemoroid Tedavisi

Hemoroid, bağırsak hareketi veya kronik kabızlık sırasında yoğun bir harekete bağlı olarak anüs içerisinden geçen anevrizma damarlarıdır ve özellikle de anüs bölgesinde bir veya daha fazla papülün boşaltılması ve oturması ve palpasyonlanması sırasında anal bölgedeki ağrı gibi semptomlara neden olur. Hemoroid tedavisi, örneğin sıcak su ile koltuk banyosu gibi ev yapımı önlemler ile yapılabilir

Hemoroid Tedavisi 2022

Bununla birlikte, anti-inflamatuar ilaçlar veya hemoroid merhemler ayrıca ağrı ve rahatsızlığı gidermek için basur tedavisi olarak kullanılabilir yöntemlerdir. Böylece hemoroid hızla azaltılabilir ve tedavi edilebilir. Hemoroid çok büyük veya sık ortaya çıktığında, proktolog cerrahi yöntemleri basur tedavisi olarak uygulanabilir. Ancak genellikle ev ilaçları etkilidir ve uzun süreli etki göstermektedir.


Dora Sağlık Bilgi Formu  Hemoroid Tedavisinde İzlenecek Adımlar

  Sadece 2 gün içinde hemoroidi kontrol etmek için şunları yapmanız gerekir:

  Sıcak Suya Oturacak Bir Banyo Yapın

  Sıcak su, şişliği ve ağrıyı hafifletir ancak yaklaşık 15-20 dakika süre uygulanır. Gereken sıklıkta yapılmalıdır. Ilık suyun içine eklenebilecek bazı şifalı bitkiler de vardır. Bunlar; papatya, lavanta, arnika ve cadı elmasıdır. Bu hemoroid tedavisi uygulandığı taktirde acıyı birkaç dakika içinde rahatlatarak bölgeyi yatıştırmaya yardımcı olacaktır.

  Daha Fazla Lif Tüketin ve Daha Fazla Su İçin

  Etkili bir basur tedavisi yöntemidir. Lif bakımından zengin bir diyet uyguladığınız ve günde yaklaşık 2 litre su tükettiğiniz taktirde, bağırsak geçişi düzenlenir ve dışkı yumuşayarak çıkışta kolaylaştığı görülür. Dolayısıyla her yemekte lifli gıdalar tüketmek gerekiyor.

  En iyi lifli gıdalar arasında kayısı, incir, papaya ve yulaf gibi gıdalar verilebilir. Ayrıca eczanelerde bulabileceğiniz bazı suda çözünebilen bir lif kaynağı alabilirsiniz. Bu tozlar, 1 çorba kaşığı kadar alınarak çorba ya da meyve suyu ile karıştırıp alınabilir. Bununla birlikte, günde 2 litre su içmeniz esastır. Bu bakım alınmazsa, etki tam tersi olabilir ve dışkı daha da sertleşebilir ve bırakılmaz ve hemoroidler daha da kötüleşebilir.

  Hemoroid Merhemleri Kullanın

  Eczanelerde kolaylıkla bulunabilen bu ilaçlar basur tedavisi olarak kullanılabilir. Bunlar pratisyen hekim tarafından reçete edilebilir. Bu merhemler hemoroid boyutunu azaltmaya yardımcı olur ve birkaç dakika içinde ağrıyı hafifletmeye yeter.

  Özel Kremler Kullanabilirsiniz

  Hemoroid kaynaklı şişme ve ağrıları hafifletmek için tıbbi gözetim altında kullanılabilen kremleri deneyebilirsiniz. Ancak yukarıdaki 3 ipucunu izlerseniz, muhtemelen bu ilaçları almanız gerekmez. Diyabet hastaları, hemoroid tedavisi için sadece ilaç kullanmalıdır. Genellikle dış hemoroid duş aldıktan ve merhemi kullandıktan hemen sonra rahatlar ve bu ipuçlarını takiben 2-3 gün boyunca kaybolmaya eğilim gösterir. Ancak en şiddetli vakalarda, tüm bu belirtilerin hiçbirinde düzelme olmadığında, basur tedavisi için, ameliyat gerekebilir.  Tedavi Sırasında Bakım İçin Öneriler

  Tedavi sırasında, hastalar aşağıdakiler gibi bazı bakıma sahip olmalıdır:

  – Dudak hareketlerinden sonra anal alanı sabun ve suyla yıkanarak tuvalet kağıdından kaçınılmalıdır.

  – Ağırlıkları kaldırmayın.

  – Çok baharatlı ve kuru yiyecekler yemeyin.

  – Alkol ve sigaradan uzak durun.

  – Bir yürüyüş programı oluşturun ve fiziksel egzersizler uygulayın.

  – Gerekirse, oturacak yerin ortasında bir açıklık olan, halka şeklindeki yastıklardan kullanın.

  – Bir diğer hemoroid tedavisi ipucu da, daha fazla hemoroid oluşturma riskini arttırdığından dışkı boşaltımını kolaylaştırmak için doğru oturma pozisyonu yaratmaktır. Evinizde alaturka tuvaleti kullanın; yoksa alafranga tuvaletler için ayağınızın altına tabure de koyabilirsiniz.

  – Tuvalet kağıdı kullanımından kaçınmak da önemli bir uygulamadır. Bununla birlikte, daha şiddetli vakalarda, hemoroid kalıcı olarak kaldırılmak üzere ameliyat düşünülebilir.

  – Eğer hemoroid tedavisi için cerrahi bir operasyon yaşanmışsa, ameliyattan sonra hastalar, yüksek lifli bir diyet programına devam etmeli ve yeni hemoroid görünümünü önlemek için boşaltma yaparken zorlama çabasından kaçınmalıdır.

  Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.

  Doktorlarımıza Soru Sorabilirsiniz!


  Konusunda uzmanlaşmış kadromuzla her zaman sorularınızı yanıtlamaktan memnuniyet duymaktayız… Dora Hospital Fulya bölgesinde sizlere hizmet vermektedir. Dora Hospital İletişim bilgilerine ise menü aracılığı ile ulaşabilirsiniz.


  Soru Sorabilirsiniz…

  Bizi Takip Edebilirsiniz…


  Sosyal medya üzerinden hastanemiz hakkında haberler görüntüleyebilir, gelişmelerden haberdar olabilirsiniz.


  Yol Tarifi

  Doktora Sor

  Whatsapp