Hemoroid-Hangi-Bolum-Bakar-Dora-Hospital-1200x679.jpg

Hemoroid Hangi Bölüm Bakar?


Hemoroid Hangi Bölüm Bakar

Hemoroid Hangi Bölüm Bakar sorusunun cevabı; genel cerrahidir. Hemoroidin iç hemoroid ve dış hemoroid olmak üzere iki türü bulunmaktadır. Bu iki tür içerisinde de toplamda da 4 farklı hemoroid vardır. Makattan kan gelmesi, anüs çevresinde şişlik oluşması, anüsün etrafında kaşıntı ve ağrı hissedilmesi durumunda doktora başvurulmalıdır. Hemoroid ilerlemeden müdahale edilebilmesi için bu problemden utanmadan doktora başvurulmalıdır.

Hemoroid Hangi Bölüm Bakar 2022

Hemoroidin Oluşumu Nasıl Olmaktadır?

İç ve Dış Hemoroidin Farkları Nelerdir?

İç ve dış basurun ayrımına bakıldığında; tek farkları, farklı yerlerde olmalarıdır. Oluşan hemoroidin dokusu aynıdır. Anüsün iç kısmında oluşması durumunda iç hemoroid ve anüsün dış kenarın oluşması halinde de dış hemoroid olarak isimlendirilmektedir.


Hemoroid Hangi Yaş Grubunda Daha Çok Görülmektedir?

Basurun görüldüğü yaş aralığı için net bir aralık verebilmek mümkün değildir. Her yaş grubunda görülebilecek bir rahatsızlıktır. Ancak özellikle 40lı yaşlardan sonra daha fazla görülebilmektedir. Basurun görüldüğü cinsiyet gruplarına bakıldığında; kadında veya erkekte daha fazla veya daha az görüldüğüne dair bir şey söyleyebilmek mümkün değildir.


Dora Sağlık Bilgi Formu


  Hemoroid hem kadında hem de erkekte eşit oranda görülmektedir. Sadece kadınlarda, yaşama şekline ek olarak hamilelik dönemi basuru tetikleyen bir unsurdur. Hemoroidin görülme sıklığına bakıldığında; Türk toplumunun yetişkin nüfusunun yaklaşık yarısının, hayatının herhangi bir döneminde hemeroid sıkıntısı yaşadıkları görülmektedir.  Hemoroide Bakan Bölüm Nedir?

  Basur konusunda yetkili olan bölüm; hastanelerin genel cerrahi bölümleridir. Hastalığa tanı koyulması ve teşhise uygun tedavi uygulanması ile proktoloji uzmanları ilgilenmektedir. Kendilerine proktolog da denmektedir. Hastaneden randevu almadan önce seçilecek olan doktorun alanında uzman olup olmadığının incelenmesi gerekmektedir. Uzman bir doktora muayene olunması ve sonrasında cerrahi müdahale gerekir ise bunun uzman bir doktora yaptırılması gerekmektedir.  Hemoroid Olanlardan Risk Grubunda Olanlar Kimlerdir?

  Hemoroid riski taşıyanların iç hemoroid olması durumunda; gözle veya parmakla yapılan muayeneler ile kesin bir çözüme ulaşılamayabilmektedir. Bu durumda kolonoskopi yapılarak rektum ve kalın bağırsak incelenmektedir. Bu inceleme sonucunda kişinin hemoroid olup olmadığı, hemoroidin başka bir hastalığa zemin hazırlayıp hazırlamadığı görülebilmektedir. Risk grubunda olup da kolonoskopi ile muayene edilmesi gereken kişiler aşağıdaki gibidir:

  Kişinin gösterdiği belirtiler dikkate alındığında; kişinin başka bir sindirim sistemi rahatsızlığı gösteriyor olması halinde, kolonoskopi yapılmaktadır.
  Aile geçmişine veya kişinin hastalık geçmişine bakıldığında; kalın bağırsak riski taşıyıp taşımadığı önemli bir etkendir. Kalın bağırsak riski taşıyanlar kolonoskopi ile muayene edilmektedir.
  Yakın tarihlerde kolonoskopi yaptırmamış olan ve yaş olarak da orta yaşlarda olan kişinin hemoroid şikayeti ile doktora başvurması durumunda; kolonoskopi yapılması gerekmektedir.  Hemoroid Nasıl Anlaşılmaktadır?

  Hemoroidin belirtileri hemoroidin iç veya dış bölgede oluşmasına göre değişiklik gösterebilmektedir. Hemoroid çeşidine göre karşılaşılan belirtiler şu şekildedir:

  Dış hemoroid belirtileri birkaç gün görülen belirtilerdir. Anüsün çevresinde şiddetli kaşıntı olması, anüs çevresinde rahatsızlık hissedilmesi, bölgede şişliğin oluşması ve bu şişliğin olduğu bölgede ağrılı bir yumru oluşması, dışkıda kan gözlenmesi, ilgili bölgenin üzerine oturulurken zorluk çekilmesi ve ağrı oluşması gibi belirtiler görülmektedir.
  İç hemoroid olan kişiler, basur sarkmadığı sürece ağrı çekmemektedir. Ancak sarkma olması durumunda; kişi hem ağrı hissetmektedir hem de rahatsız olmaktadır. Belirtilerine bakıldığında ise; basurun makattan sarktığı ve ele geldiği görülmektedir. Aynı zamanda da dışkıda parlak kırmızı renkte kan görülebilmektedir. Ayrıca tuvalet kağıdında da bu kana rastlanabilmektedir.  Hemoroidin Sebepleri Nelerdir?

  Basurun nedenleri aşağıda açıklanmaktadır:

  Oturmayı, özellikle makat bölgesini zorlamayı gerektiren spor etkinlikleri basura neden olabilmektedir.
  Devamlı oturarak işini halleden kişilerde hemoroid olabilmektedir. Örnek vermek gerekir ise; masa başı çalışan kişiler, şoförler, pilotlar basur riski fazla olan meslek gruplarıdır.
  Kalın bağırsak kanseri olan veya riski bulunan kişilerde basur görülebilmektedir.
  Pelvik bölgesinde tümör olanlar, karın bölgesinde ascites oluşanlar; basur şikayetine sahip olabilmektedirler.
  Fazla miktarda alkol tüketen kişilerde hemoroid görülebilmektedir.
  Bağırsak alışkanlıklarında normalden farklı bir durum ile karşılaşılması, kabız veya ishal gibi rahatsızlıklar yaşanması hemoroide sebep olabilmektedir.
  Kadınlar özellikle hamilelik dönemlerinde ve doğumdan hemen sonraki loğusalık süreçlerinde hemoroid olabilmektedirler.
  Sedanter yaşam sürenlerde basur görülebilmektedir.  Hemoroid Tedavisinde Bilinmesi Gerekenler Nelerdir?

  Basur tedavisi için bilinecekler şöyledir:

  Hemoroidin derecesine göre bir tedavi yöntemi belirlenmektedir. Düşük dereceli iç hemoroide sahip olan kişilere ilk etapta etkili ilaçlar verilmektedir ve ameliyat ile müdahale edilmemektedir.
  İlaç ile tedavi uygulanan hemoroidlerde bir sonuç alınamaması halinde, cerrahi tedavi uygulanmaktadır.
  Düşük dereceli hemoroidler için ilaç tedavisi uygulanırken; yüksek dereceli hemoroidler, boğulma ve tromboz gibi komplikasyonlar yaşanmasına neden olan hemoroidler için cerrahi müdahale uygulanmaktadır.
  Üçüncü dereceye kadar ulaşmış olan hemoroidler için lazer tedavisi uygulanabilmektedir. Bu tedavi genel anestezi ile yapılmaktadır ve ortalama 5-15 dakika arasında bir sürede sonlanmaktadır. Ameliyat sonrasında kısa bir dinlenme süresinin ardından kişi günlük rutinine rahatlıkla dönebilmektedir ve bu süreçte çok fazla ağrısı olmamaktadır.
  Hemoroid şikayeti olan kişiye klasik yöntemler ile hemoroid ektomi operasyonu uygulanır ise; bu operasyon uygulanırken genel anestezi yapılmaktadır. Hastanede bir gece geçirilmesi sonucu hasta taburcu edilebilmektedir.
  Tedavi uygulanırken hemoroidin altında yatan sebep araştırılmaktadır ve kabızlık problemi olan kişilerin dışkılarının yumuşaması, kabızlık probleminin giderilmesi için onlara özel diyet verilmektedir.

  Hemoroid Olanlar Evde Tedavi Tamamlayıcı Hangi Uygulamaları Yapmalıdır?

  Evde uygulanabilecek olan hemoroidi iyileştirici yöntemler aşağıda belirtilmiştir:

  Oturma banyosu adı da verilen sıcak ve tuzlu suyun içerisine oturmak, oldukça rahatlatıcıdır. Her gün yapılabilmektedir. 1 saat boyunca suyun içerisinde oturulmalıdır.
  Tüketilen gıdalara dikkat edilmelidir. Lif içerikli gıdalar tüketme özen gösterilmelidir. Ayrıca ağır, baharatlı ve kabızlığa neden olabilecek gıdalar tüketmemeye özen gösterilmelidir.
  Sıvı tüketimi önemli bir rol oynamaktadır. Günlük 1.5-2 litre su tüketilmelidir. Ayrıca su haricinde sıvı tüketimi de yapılmalıdır. Ortalama 6-7 bardak su haricinde sıvı tüketilmelidir.
  Hareketsiz kalmamaya ve uzun süre oturmamaya özen gösterilmelidir. Çok uzun süre oturulmasını gerektiren bir işte çalışılıyor ise; belirli periyotlarda kalkarak kısa süreli yürüyüşler yapılmalıdır. Ayrıca her gün düzenli egzersiz ve yürüyüş yapılmalıdır.
  Vücut temizliğine özen gösterilmelidir. Buna ek olarak her gün iç çamaşırı değiştirilmelidir.

  Hemoroid Tedavi Edildikten Sonra Tekrarlar Mı?

  Basurun tekrarlaması; kişinin yaşam şekline bağlıdır. Hemoroid ile ilgili gerekli önlemlerin alınması durumunda, basurun tekrarlamasının önüne geçebilmek mümkündür. Ancak cerrahi tedavi yöntemleri veya ameliyatsız uygulanan tedaviler hemoroid için kalıcı tedavi olmamaktadır. Hemoroidin tekrarlamasına neden olabilecek durumlardan aşağıda bahsedilmiştir:

  Kabızlığa neden olabilecek şekilde beslenenler, kabızlık yapan gıdalar tüketenler tekrar hemoroid olabilmektedirler.
  Devamlı olarak ıkınan kişilerde basur tekrarlanabilmektedir.
  Kısa süre içerisinde çok fazla kilo alan kişilerde hemoroid tekrar görülebilmektedir.
  Daha önce hemoroid olmuş olan kişilerde hamilelik döneminde hemoroid tekrarlayabilmektedir. Ayrıca kadınların doğumdan sonra yaşadıkları loğusalık döneminde de basur görülme ihtimali bulunmaktadır. Bunun nedenleri ise; rahmin büyüyerek toplardamarlara daha fazla bası yapması, kan miktarının artması ve kabızlığın sık görülmesi gibi durumlardır.

  Metabolik Cerrahi, Makattan Kan Gelmesi, Kasık Fıtığına Hangi Bölüm Bakar, Bel Ağrısına Hangi Bölüm Bakar, Tüp Mide Ameliyatı

  Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.


  0 Yorum
  Inline Feedbacks
  View all comments

  Doktorlarımıza Soru Sorabilirsiniz!


  Konusunda uzmanlaşmış kadromuzla her zaman sorularınızı yanıtlamaktan memnuniyet duymaktayız… Dora Hospital Fulya bölgesinde sizlere hizmet vermektedir. Dora Hospital İletişim bilgilerine ise menü aracılığı ile ulaşabilirsiniz.


  Soru Sorabilirsiniz…

  Bizi Takip Edebilirsiniz…


  Sosyal medya üzerinden hastanemiz hakkında haberler görüntüleyebilir, gelişmelerden haberdar olabilirsiniz.


  Yol Tarifi

  Doktora Sor

  Whatsapp