Hemoroid-Ameliyati-Fiyatlari-Dora-Hospital-1200x679.jpg


Hemoroid Ameliyatı Fiyatları

Hemoroid ameliyatı son teknolojik gelişmeler sayesinde ağrısız, acısız ve konforlu bir şekilde gerçekleştirilebilir. Hemoroid halk arasında basur olarak da bilinir. Daha başlangıç aşamasında hekimin gerekli görmesi halinde hemoroid ameliyatı ya da alternatif tedavi yöntemleri ile tedavi edilmesi gerekir. Aksi halde basur ilerleyerek hasta için daha sıkıntı verici olur. Basur hastalığının Türkiye’de yaygın görüldüğü bilinmektedir.

Hemoroid Ameliyatı Fiyatları 2022

Tedavi edilmediği durumlarda ise hastaların yaşam kalitesinde ciddi düşüşler meydana geliyor. Makat bölgesinde meydana geldiği için, insanlar hastalığını saklamak istiyor, dolayısıyla doktora gitmiyorlar. Bu durum hastalığın daha kötü bir hal almasına neden oluyor. Erken evrede tedavi uygulandığında başarı ile iyileştirilen hastalıklar, ileriki evrede daha zor tedavi edilerek hastanın konforunun bozulmasına neden oluyor.


Dora Sağlık Bilgi Formu


  Hemoroid Hastalığında Belirtiler Nelerdir?

  Hemoroid hastalığında belirtilere dikkat etmek gerekiyor. Özellikle hastalar dışkılama sırasında ağrı ve yanma hissi ile karşılaşıyorlar. Kaşıntı, dışkılamada düzensizlik, rektal kanama, makat bölgesinde şişlik olması ve sürekli bölgede ıslaklık diğer belirtiler arasında yer alıyor. Basur kendi başına bir hastalık olarak çıkabilirken, diğer hastalıkların belirtisi olarak da ortaya çıkabildiğinden dikkatli olmakta fayda vardır. Hastalar eğer makat bölgesinde kanama, dışkılama düzeninde değişiklik gibi belirtiler ile karşılaşırlarsa bu belirtiler mutlaka dikkate alınmalıdır.  Hemoroid Hastalığında Tanı Nasıl Konulur?

  Hemoroid hastalığında tanı konulması için hastaların önce hekime başvurmaları gerekmektedir. Hekim hastanın şikayetlerini dinleyecektir. Daha sonra anal muayene yapılır. Eğer hasta hekime rektal kanama şikayeti ile gelmişse, hastaların rektoskopi yaptırması gerekir. Özellikle 40 yaş ve üzeri hastalar için (kabızlık şikayetinin de olması durumunda) kolonoskopik tetkik yöntemleri önerilmektedir. Hastaların şikayetlerinin altında kalın bağırsak probleminin yatmadığından emin olmak gerekir. Hemorid tek başına bağırsak kanseri belirtisi olabilir. Bu nedenle hastalığı dikkate almak gerekir.  Hemoroid Hastalığını Neden Olur?

  Hemoroid hastalığı oluşma nedenleri arasında:
  Kalın bağırsak hareketleri,
  Gebelik,
  Doğum yapmak,
  Kabızlık ve ishal gibi hastalıklar,
  Şöfor ve pilot gibi sürekli oturma gerektiren meslek grupları,
  Alkol alışkanlığı,
  Pelvik bölgede oluşmuş tümörler,
  Yerleşik, hareketsiz yaşam tarzı,
  Bazı spor faaliyetleri yer alır.  Hemoroid Hastalığında Dereceler Nelerdir?

  Hemoroid hastalığında dereler toplam 4 başlık altında incelenmektedir. İlk derecede hastaların en önemli şikayetleri kanama olur. Rektoskopi yöntemi ile ilk evre hemoroid saptanacaktır. İkinci derece hemoroidlerde hem kanama hem de kama ile birlikte kaşıntı problemi vardır. Ikınma yöntemi ile hastaların problemleri saptanabilir. Ayrıca anal muayene yapılması da gerekir. Üçüncü derece hemoroid hastalıklarnda makatta ıslaklık, kanama ve kaşıntı şikayetleri olur. Anal muayene sırasında hastada makat dış bölgesinde çeşitli pakeler görülür. 4. Ve son evre hemoroidlerde kanama, kaşıntı, ıslaklık ve ağrı gibi şikayetlerin hepsi bir arada görülür. Muayene sırasında hekim çoğu zaman şişlik görür.  Hemoroid Hastalığında Hangi Tedavi Yöntemleri Kullanılır?

  Hemoroid hastalığında tedavi amaçlı kullanılan yöntemler toplam 4 farklı başlık altında ele alınabilir. İlk yöntem, bağırsak fonksiyonlarının düzeltilmesidir. Bunun için de altta yatan kabızlığın nedeninin ne olduğu araştırılır, kabızlığın giderilmesi için çeşitli önlemler alınır. Kişilerin diyetlerinde bol miktarda lif almaları önerilmektedir. Ayrıca en az günde bir buçuk litre ile 2 litre arasında su içilmesi şarttır. Tedavi yöntemlerinden bir diğeri lokal krem ve pomatların kullanılmasıdır. Bu ilaçlar kullanılırken hekim önerisinden dışarı çıkmamak gerekir. Cerrahi tedavi yöntemleri olarak farklı alt başlıklardan söz etmek mümkündür:

  • Lazer tedavisi,
  • Skleroterapi,
  • Bant ligasyon,
  • Klasik cerrahi yöntemlerinin tümü cerrahi yöntemler olarak bilinir.

  Genellikle genel anestezi ile yapılan işlemlerdendir. Hastanede ortalama 1 gün yatmak gerekir. Lazer tedavisinde işlem süresi çok kısa olduğunda tercih edilir. Ortalama 5 ile 15 dk içinde işlem biter. Ameliyat sonrasında hastalar çok az ağrı hissederler. İşe işlem sonrasında hemen dönmek mümkündür. Fakat son evre hemoroid şikayeti olanlar için bu yöntemden faydalanmak mümkün değildir. Üçüncü evreye kadar olan hemoroid problemleri için uygulanabilen bir yöntemdir.  Hemoroid Hastalığı Hakkında Bilinmesi Gerekenler

  Hemoroid hastalığında bilinmesi gerekenler başında hastalığın beslenme ile yakından ilgili olduğu gelir. Özellikle Doğu ve Güneydoğu bölgelerinde fazla et tüketimine bağlı olarak görülen hemoroid vakalarının sayısı fazladır. Halk arasında acı yemenin hastalığa yol açacağı söylenir. Bu doğru bir bilgi değildir. Acı hastalk olmasına neden olmaz. Fakat özellikle fazla miktarlarda tüketilen acı, bölgenin tahriş olmasına ve acımasına neden olur. Kronik kabızlığı olan insanlarda hemoroid görülme ihtimalinin çok daha yüksek olduğu bilinmektedir.

  Özellikle bankacılar, ofis içinde çalışanlar, taksi şöforleri gibi meslek gruplarında sık görülen bir hastalıktır. Hem sıcak hem de soğuk oturma banyoları yaparak hastalık ile birlikte gelişen şikayetlerin etkisini azaltabilirsiniz. Kadınlarda pelvik taban düşüklüğü olduğu için erkeklere oranla daha sık görülen bir hastalıktır. Hemoroid hastalık belirtileri başka hastalıkların belirtileri ile karışmaya müsaittir. Bu nedenle belirtiler ile karşılaşır karşılaşmaz kesin tanı konulması için hekime gitmek gerekir. Hekim ancak muayene sonrasında hastalığın ne olduğunu bulabilir.

  Hemoroid Hastalığından Korunmak için Neler Yapılabilir?

  Hemoroid hastalığından korunmak için dışkının her zaman yumuşak tutulması gerekir. Bunun için de yüksek lifli gıdalar yemek son derece önemlidir. Meyveler, sebzeler ve tahılların içinde yüksek miktarda lif bulunmaktadır. Özel beslenme planları ya da hastalıklar gibi çeşitli nedenlerden dolayı lif alamıyorsanız, lif takviyesi almanız gerekir. Günde en az 6 ile sekiz bardak su içilmesi gerekir. Ayrıca su dışında sıvı tüketimi yapılmalıdır. Bitki çayları ve ayran sağlıklı sıvı tüketimine örnek besinlerdir.
  Dışkılama ihtiyacı olduğu zaman beklemek bağırsak sağlığına zarar verir.

  Bu nedenle dışkı kesinlikle tutulmamalıdır. Kabızlığın önlenmesi ve genel sağlık için aktif yaşam sürmek çok önemlidir. Egzersizler hem hemoroid tetiklenmesinin önüne geçerken aynı zamanda sağlıklı olmanıza katkıda bulunur. Uzun süre oturmak iyi değildir. Özellikle tuvalette uzun süre oturmak anüs duvarlarına zarar verir. Sırf bu nedenle basur oluşumu söz konusu olabilir. Kişiler hastalık belirtileri ile karşılaştığı zaman, hastalığından kesinlikle utanmamalıdırlar. Bu durum ileride tedavinin zorlaşmasına, tedavi süresinin uzamasına, sağlığa daha çok zarar gelmesine ve kişinin daha kalitesiz bir yaşam sürmesine neden olur. Hemoroid utanılması, saklanması gereken bir hastalık değildir.

  Hemoroid Hastalığında Ameliyat Sonrasında Eve Dönüş

  Hemoroid hastalığında ameliyat sonrası eve dönüş dinlenme süresinden sonra yapılabilir. Ameliyat olduktan sonra ilk dışkılama yapılırken hem kana hem de ağrı olması normal kabul edilir. Sonralarda ise bu durum yavaşça azalacaktır. Kabızlık olmadığı zaman, kişi ilaçlarını kullanmaya devam ederse ve sıcak oturma banyoları yaparsa hastalık sonrası dönem rahat bir şekilde atlatılabilir. Özellikle sıcak su oturma banyoları sayesinde ağrı kesilir. Hem de kişilerin iyileşme süresi daha da kısa olur. Ameliyat sonrasında tekrar hemoroid görülme olasılığı yoktur. Fakat hemoroid ameliyatı sonrasında eğer yara tam olarak iyileşmemişse bu durumda kanama ve ağrıların olması normal kabul edilir. Bu durum hastalıktan kaynaklanmaz. Yaradan kaynaklanır.

  Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.


  0 Yorum
  Inline Feedbacks
  View all comments

  Doktorlarımıza Soru Sorabilirsiniz!


  Konusunda uzmanlaşmış kadromuzla her zaman sorularınızı yanıtlamaktan memnuniyet duymaktayız… Dora Hospital Fulya bölgesinde sizlere hizmet vermektedir. Dora Hospital İletişim bilgilerine ise menü aracılığı ile ulaşabilirsiniz.


  Soru Sorabilirsiniz…

  Bizi Takip Edebilirsiniz…


  Sosyal medya üzerinden hastanemiz hakkında haberler görüntüleyebilir, gelişmelerden haberdar olabilirsiniz.


  Yol Tarifi

  Doktora Sor

  Whatsapp