Hematuri-Nedir-Dora-Hospital-1200x679.jpg

Hematüri Nedir


Hematüri Nedir

Hematüri kişilerin idrarında kan görülmesi durumudur.

İdrarda kan görülmesi durumu ise her yaştan bireyde ve her cinsiyetten bireyde gözlemlenen bir durumdur. İdrarda görülen kan çoğu kişi tarafından endişe ile karşılanmaktaysa da genellikle bu durum karşısında endişelenmeye gerek yoktur. Çoğu zaman durum zararsız bir seyir almaktadır. İdrarda kan görülmesi durumu ise böbrek, üreter, mesane ve üretradan oluşan idrar yolu sisteminin herhangi birinde yaşanan bir problemden kaynaklanıyor olabilmektedir.

Hematüri Nedir 2023

Bazı durumlarda idrarda kan görülmesi ciddi hastalıkların bir belirtisi niteliğine sahip olabilmektedir. Ancak genelde korkulacak bir şey yoktur. Yine de kişiler kesinlikle hekim ile görüşmelidir. Bu sayede ise yaşanılan bu durumun nedeni daha sağlıklı bir biçimde anlaşılabilmektedir. Bu durumun nedenini anlamak için hekim kişilerden çeşitli testler talep edebilmektedir. Bu sayede doğru tanı ve tedavi uygulanabilmektedir. Hematüri ise sadece bir belirtidir. Bu yüzden ise tedavi planı buna sebep olan rahatsızlığa göre şekil alarak ilerlemektedir.


Kişilerin idrarında görülen kana brüt hematüri ismi verilmektedir. Hematürinin ise çeşitleri bulunmaktadır. Mikroskobik hematürinin en ayırt edici özelliği idrardaki kanın sadece mikroskop altında görülebilmesidir. Bu durum ise doktorun yaptığı idrar testi sonucunda görülmektedir. Kişinin idrarda bulunan kanı fark edip doktora gitme gereksinimi duyduğu duruma ise makroskopik hematüri adı verilmektedir. Bahsedilen her iki çeşitte de neyin kanamaya sebep olduğunu tespit etmek oldukça önemlidir. Önemli olmasının en büyük sebebi ise tedavinin bu nedene bağlı olarak şekil alacak olmasıdır.


Dora İlgi Alanları Bilgi FormuHematüri Nedenleri

İdrarda kan bulunma durumu yaşandığında böbrekler ve idrar yolunun diğer bölümleri kan hücrelerinin idrara sızmasına izin vermektedir.

Bunun ise çeşitli sebepleri bulunmaktadır.

 • İdrar yolu enfeksiyonları,
 • Böbrek enfeksiyonları,
 • Mesane ya da böbrek taşı,
 • Prostat büyümesi,
 • Böbrek hastalığı,
 • Kanser
 • Kalıtsal bozukluklar,
 • Böbrek hasarı,
 • İlaçlar,
 • Yorucu egzersizler bu durumun yaşanmasına sebep olmaktadır.

İdrar yolu enfeksiyonları sebebi ile idrarda kanama görülebilmektedir. Bakteriler ise vücuda üretradan girmektedir. Üretradan girip mesanede çoğalan bakteriler idrar yolu enfeksiyonuna sebep olabilmektedir. Kişilerde sürekli idrara çıkma dürtüsü ile beraber idrara çıka esnasında hissedilen ağrı ve bununla beraber yanma hissiyatı da gözlemlenebilmektedir. Bunun yanında ise kişilerin idrarı aşırı kokulu olabilmektedir. Bu durumlar semptomlar arasındadır. Ancak durum her zaman böyle değildir. Bazı kişiler için hastalık hakkındaki tek belirti idrarda görülen mikroskobik kan olabilmektedir.

Bunun yanında ise böbrek enfeksiyonları idrarda kan görülmesine sebep olabilmektedir. Bunun en büyük sebebi ise bakteriler kan dolaşımı sırasında böbreğe ulaştığında ya da üreterlerden böbreklere geçtiğinde çeşitli sorunlar yaşanabilir ve bu sayede kanama görülebilmektedir. Belirtiler ise mesane enfeksiyonları ile oldukça benzerdir. Ancak bunun yanında böbrek enfeksiyonlarında ise ateşe ve yan ağrılarına neden olma durumu diğerlerine göre oldukça yüksektir.

Kişide mesane ya da böbrek taşı bulunması hematüri sebeplerinden biri olabilmektedir. Konsantre idrardaki mineraller bazı durumlarda böbrek ve mesane duvarlarında çeşitli kristaller oluşturmaktadır. Bu oluşan kristaller ise küçük ve sert taşlara dönüşebilmektedirler. Dönüşen taşlar ise genellikle ağrısızdırlar. Ağrısız oldukları için ise tıkanma yaşanmadığı sürece taşın varlığını belirlemek pek de mümkün değildir ancak bu durum beraberinde idrarda kanamayı da getirmektedir.

Prostat büyümesi durumu da idrarda kanamaya yol açabilmektedir. Mesanenin hemen altındaki bölgede bulunan ve üretranın hemen üst kısmını çevreleyen prostat bezi ise genellikle erkekler orta yaşa yaklaştıkları dönemlerde genişlemektedir. Daha sonra ise bu bez üretrayı sıkıştırmaktadır. Üretrayı sıkıştıran bez ise zamanla idrar akışını kısmen sekteye uğratmaktadır. Zaman ile büyümüş prostatın belirtileri arasında ise idrara çıkma zorluğu en çok görülendir. Ancak bunların yanında kişilerde acil ya da sürekli idrara çıkma ihtiyacı görülmektedir. Prostat büyümesi durumu sonucunda ise idrarda gözle görülür ya da mikroskobik görüntülenecek kan bulunabilmektedir.

Böbrek hastalığının yaşanması bir diğer hematüri nedenidir. Mikroskobik idrar kanaması durumu ise böbreklerin filtreleme sisteminin bir iltihabı olan glomerülonefritin yaygın bir belirtisi olmaktadır. Bunun yanında ise kanser de bir diğer idrarda kan görülme sebebidir. Gözle görünür idrar kanaması kişilerde ilerlemiş böbrek, mesane ya da prostat kanserinin bir işareti niteliğinde olabilmektedir. Kanserlerin ise tedavi edilebilir olduğu erken dönemlerinde bu çeşit belirtilere kişilerde rastlanmayabilmektedir.

Kalıtsal bozukluklar sebebi ile de idrarda kan görülebilmektedir. Kırmızı kan hücrelerinde bulunan kalıtsal bir hemoglobin kusuru olan orak hücreli anemi idrarda kan görünmesine neden olabilmektedir. Hücreli anemi, hem idrarda görünmesine neden olmaktadır hem de mikroskobik hematüriye neden olmaktadır.Hematüri Risk Faktörleri

Hematüri görülmesi pek çok sebebe bağlı olabilmektedir. Bunların yanında ise hemen hemen her hastalıkta olduğu gibi hematüride de risk faktörleri bulunmaktadır. Bu risk faktörlerine göre kişide hematürinin görülme olasılığı artış göstermektedir.

 • İlerleyen yaş,
 • Yeni bir enfeksiyon,
 • Aile öyküsü,
 • Kullanılan ilaçlar,
 • Yorucu egzersiz hematürinin risk faktörleri arasında bulunmaktadır

Kişiler belirli bir yaşı geçtikten sonra çeşitli hastalıkları ve sağlık problemlerini yaşama olasılıkları da artmaktadır. Bu durum hematürinin yaşanması için de geçerlidir. Kişiler 50 yaşını aştıkları sürece özellikle de erkek bireylerde prostat bezinin büyümesine bağlı olarak zamanla idrarda kan gözlemlenebilmektedir. Bunun yanında ise kişiler enfeksiyona yakalandıkları taktirde enfeksiyon türüne bağlı olarak idrarda kan görülmesi durumu yaşanabilirken bunun yanında hematürinin bir diğer sebebi de aile bireyleri olabilmektedir.

Aile bireyleri içerisinde böbrek hastalığı ya da böbrek taşı öyküsü taşıyan kişi ya da kişiler mevcutsa aile bireyleri arasında da idrarda kan görülme olasılığı artmaktadır. Yapılan yorucu egzersizler ile de idrarda kan görülebilirken kullanılan ağır ilaçlar ya da çeşitli ilaçlar idrarda makrosbik ya da mikroskobik kan görülmesine sebep olabilmektedir.Hematüri Belirtileri Nelerdir?

Hastalıkların çeşitli belirtileri bulunmaktadır. Kişiler ise belirtilere dikkat ederek bir hekim ile görüşme yapmaktadırlar. Bu yüzden hastalıklarda ya da yaşanılan ufak sağlık problemlerinde belirtilerin takibi oldukça önemlidir. Kişilerde kanlı idrarda ise genellikle belirtiler pek fazla değildir. Normal soluk sarı renk yerine idrar kırmızı kan hücrelerinin mevcudiyetine bağlı olarak pembe, kırmızı ya da kola renginde olabilmektedirler. Kırmızı tonlu idrar üretmek ise çok az kan almaktadır ve kanama genellikle ağrılı olmamaktadır. Bu durum ise genellikle önemli bir durumun göstergesi olmasa da kişilerin hekime görünmesi oldukça önemlidir. Çünkü, kişilerde bu durum nadir de olsa olumsuz sonuçlar doğurabilmektedir.Hematüri Tanı Yöntemleri

Hematüri tanı yöntemleri çeşitlilik göstermektedir. Hekimler fiziki muayene yapabilirken çeşitli tahliller de isteyebilmektedirler. Yapılan muayeneler, testler ve tahliller sonucunda ise idrarda gözlemlenen kanın tanısı yapılmaktadır. Bu sayede ise kanamaya neyin sebep olduğu tespit edilmektedir. Tespit sonucunda ise bir tanı konulmaktadır. Tanıya bakılarak da tedavi yöntemleri araştırılıp uygun tedavi kişiye uygulanmaktadır.Hematüri Tedavisi

Hematüri çeşitli sebeplerden dolayı meydana gelebilmektedir. Bu yüzden hematüri durumuna sebep olan etmen bulunup buna göre tanı konulması gerekmektedir. Konulan tanıya göre de kişilere uygun tedavi yöntemi bulunmaktadır. Bu tedavi yöntemleri, prostatın küçültülmesi, ilaç kullanımı, antibiyotik kullanımı ya da şok dalgası tedavisi şeklinde olabilmektedir.

İdrar Yolu Enfeksiyonu, İdrar Kaçırma ve Mesane Sağlığı, Hpv Aşısı, Frengi, Doğum kontrol yöntemleri

Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.


0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

Doktorlarımıza Soru Sorabilirsiniz!


Konusunda uzmanlaşmış kadromuzla her zaman sorularınızı yanıtlamaktan memnuniyet duymaktayız… Dora Hospital Fulya bölgesinde sizlere hizmet vermektedir. Dora Hospital İletişim bilgilerine ise menü aracılığı ile ulaşabilirsiniz.


Soru Sorabilirsiniz…

Bizi Takip Edebilirsiniz…


Sosyal medya üzerinden hastanemiz hakkında haberler görüntüleyebilir, gelişmelerden haberdar olabilirsiniz.


Yol Tarifi

Doktora Sor

Whatsapp