Hamilelik-İdrar-Yolu-Enfeksiyonu-Dora-Hospital-1200x679.jpg

Hamilelikte İdrar Yolu Enfeksiyonu


Hamilelik İdrar Yolu Enfeksiyonu

Hamilelikte idrar yolu enfeksiyonu genellikle sık olarak karşılaşılan bir durumdur. Kadınların normal hayatlarında da sık sık başlarına gelen bu durum, kolaylıkla tedavi edilebilen bir durumdur. Genellikle üriner sistem enfeksiyonu olarak bilinen bu durum, bakterilerin oluşması ve idrar yollarının iltihaplanmasıyla meydana gelmektedir.

Hamilelikte İdrar Yolu Enfeksiyonu 2022


Genellikle hamile kadınlarda altıncı haftadan sonra ortaya çıkan bu durum, tedavi edilmediği durumlarda hem anneye hem de bebeğe ciddi anlamda zarar verebilmektedir. Özellikle hamilelikte sık olarak yaşanan bu durum çoğunlukla bebeğin rahimde gelişerek annenin mesanesine baskı yapması sonucunda ortaya çıkmaktadır.


Dora Sağlık Bilgi Formu


  Hamilelikte İdrar Yolu Enfeksiyonu Nedenleri Nedir?

  Hamile olan kadınlarda sıkça rastlanan idrar yolu enfeksiyonlarının oluşmasında pek çok farklı faktör gösterilebilmektedir. Buna göre hamilelikte idrar yolu enfeksiyonuna neden olan durumlar şunlardır;

  Annenin bağırsağından gelen bakteriler,
  Bebeğin anne karnında büyüyerek annenin mesanesine fazla baskı yapması,
  Cinsel ilişki,
  Kişide tekrarlayan idrar yolu enfeksiyonları,
  Maternal diyabet,
  Orak hücreli anemiler,
  Böbrek rahatsızlıkları,
  Daha önceden geçirilmiş üriner sistem rahatsızlıkları ya da operasyonu,

  Gibi pek çok durum, hamile olan kadınlarda sıkça rastlanan idrar yolu enfeksiyonlarının oluşmasında rol oynayan faktörlerdir. Buna göre böylesi bir durum yaşandığında kişinin mutlaka doktoruna başvuruda bulunması gerekmektedir.  Hamilelikte İdrar Yolu Enfeksiyonu Belirtileri Nelerdir?

  Hamile olan kadınlarda sıkça rastlanan idrar yolu enfeksiyonlarının en sık rastlanan belirtileri, kişinin idrarını yaparken oluşan yanma hissidir. Bunun yanı sıra bu rahatsızlıkta sık sık tekrarlayan belirtiler ise şunlardır;

  Kişinin sık sık idrara çıkma durumu,
  Yoğun idrar çıkışı,
  Bulanık ve kötü kokulu idrar,
  Kişide meydana gelen ateşlenme,
  Kasıklarda ağrı,
  Mide bulantısı,
  Kusma,

  Gibi pek çok belirtiye sahip olan bu hastalığın bir an önce tedavi edilmesi gerekmektedir. Hastalığa erken müdahale edilmediği durumlarda böbrek rahatsızlıklarının ya da enfeksiyonlarının ortaya çıkması kaçınılmazdır. Bunun yanı sıra bu gibi durumlar, bebeğin erken doğmasına da sebebiyet verebilmektedir. Özellikle annelerin idrar yolu tedavisinde antibiyotik kullanamama durumlarından kaynaklı olarak farklı tedavilerin kullanılması bu rahatsızlığın biraz daha uzun sürede iyileşmesine neden olacaktır. Bu yüzden en baştan doktora gitmek yapılacak en mantıklı harekettir.

  Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.


  0 Yorum
  Inline Feedbacks
  View all comments

  Doktorlarımıza Soru Sorabilirsiniz!


  Konusunda uzmanlaşmış kadromuzla her zaman sorularınızı yanıtlamaktan memnuniyet duymaktayız… Dora Hospital Fulya bölgesinde sizlere hizmet vermektedir. Dora Hospital İletişim bilgilerine ise menü aracılığı ile ulaşabilirsiniz.


  Soru Sorabilirsiniz…

  Bizi Takip Edebilirsiniz…


  Sosyal medya üzerinden hastanemiz hakkında haberler görüntüleyebilir, gelişmelerden haberdar olabilirsiniz.


  Yol Tarifi

  Doktora Sor

  Whatsapp