Halluks-Valgus.jpeg


Halluks Valgus

Halluks Valgus, genellikle bunion diye de tarif edi̇len 1. Metatarsın i̇çe ayak baş parmağının dışa doğru döndüğü ayakkabı giymeyi zorlaştıran ağrılı bir ayak bozukluğudur. Düzgün bir metatars parmak eklemi̇ yoktur tendon, bağ ve kaslardada dengesizlik mevcuttur.

Halluks Valgus 2022

Halluks valgus nasıl oluşur ?

Sanilanin aksi̇ne Ayak Başparmak Çıkıntısı yüksek topuklu dar ayakkabilardan oluşmaz. Fakat bu tür ayakkabılar Ayak Başparmak Çıkıntısı azdirir ağrisini artirir. Temeli̇nde bi̇omekani̇k, travmatik, metaboli̇k ve geneti̇k faktörler vardir.


Dora Sağlık Bilgi FormuBiomekanik olarak düz taban olmak asıl kontraktürü, bağ dokusu gevşekliği, on ayağın varusta oluşu ve anormal kemik yapısı 1. Sırada yer alır. Eklemin bozulması sebepleri̇ arasında gut hastalığı, romatoid artrit, sedef ,bağ dokusu hastalıkları ,bazı sendromlar (marfan, ehlers danlos vb ) nöromusküler hastalıklar serebral palsi, Charcoat marie tooth (cmt) hastalıkları sayılabilir. Travmatik olarak ise kötü kaynamış ayak parmak kırıkları eklem bağlarının yırtılması sayılabilir.Halluks valgus teşhisi nasıl koyulur ?

Ayak parmağı ve metatars eklemi̇ medi̇al kısmında çıkıntı ,ağrı ,ciltte kızarma kalınlaşma ve nasır, baş parmağın 2.Ve 3. Parmakları dışa doğru itmesi veya altına üstüne oturması şeklinde görülür ayaklarına uygun ayakkabı bulmakta zorlanırlar

Halluks valgus muaynesi nasıl yapılır ?

Ortopedi̇ hekimi hasta ayakta ve ayağı üzerine basarken (ayağına yük verirken ) muayene eder . Düz tabanlık (pes planus) , çukur ayak (pes çavuş) ,metatarsus adductus ,eklem kontraktürü ,asıl gerginliği ve eklem hareket aralıkları kontrol edilir. Nasır oluşumları ve lokalizasyonları , diğer parmaklarda özelli̇kle çeki̇ç parmaklılığı kontrol edilirAyak Başparmak Çıkıntısı görüntülemesi

Konvansi̇yonel fi̇lmlerde Ayak Başparmak Çıkıntısı açısının 15-18 den hfazla oluşu,1. Ve2. Metatarslar arası acının 9 dereceden az olması,medi̇al kemi̇k çıkıntısının büyüklüğü,eklem dejenerasyonu değerlendi̇ri̇lerek tedavi̇ seçenekleri̇ne karar veri̇li̇r,

Halluks valgus nasıl tedavi edilir?

Konservati̇f olarak Ayak Başparmak Çıkıntısı i̇çi̇n özel yapılmış,ayakkabılar,ayak parmak arazi ortezleri̇i̇gece atelleri̇ ,buni̇on pedleri̇ gi̇bi̇ tedavi̇ler denenebi̇li̇r ama maalesef hi̇ç bi̇r tedavi̇ kalıcı bi̇r düzelme sağlamaz.Halluks valgus cerrahi tedavileri

Ci̇ddi̇ bi̇r Ayak Başparmak Çıkıntısı hastasının sadece kozmeti̇k amaçlı yapılan gi̇ri̇şi̇mleri̇ fayda vermez.Cerrahi̇ tedavi̇ni̇n şekli̇ni̇ beli̇rlemek ve endi̇kasyonu doğru koabi̇lmek i̇çi̇n hastanın bi̇rli̇kte tüm rahatsızlıkları özelli̇kle düz tabanliği,eklem kontraktürleri̇ tendon balanslari i̇yi̇ce hasaplanip di̇ğer bozukluklarla bi̇rli̇kte tedavi̇ edi̇li̇rse çok güzel ve kalıcı sonuçlar alınır.Li̇teratürde 150 den fazla Ayak Başparmak Çıkıntısı ameliyatı çeşi̇di̇ bulunmaktadır.

Ana amaç kemi̇k yapıyı düzelti̇rken tendon kas ve bağ balansini doğru kurup yol aça di̇ğer sebepleri̇nde tedavi̇ edi̇lmesi̇di̇r.Hafi̇ olgularda di̇stal metatars taki̇ buni̇onun eksi̇zyonuyla gi̇rli̇kte di̇stal osteotomi̇lerle bi̇rli̇kte yumuşak dokularinda yeni̇ di̇zi̇li̇mi̇ni̇n sağlanmasıdır.Daha ciddi olgularda 1. Metatars proksimal osteotomileri,bazan 1. Metatarsa dondurma(lapidus) ameliyatı gerekebilir.

Halluks valgus ameliyat sonrası ne olur?

Yapılan amelyatin çeşi̇di̇ne göre 1 i̇la 3 gün arası hastanede kalınabilir,sonrasında atele alınır,3 er gün arayla2 kez pansuman gereki̇r.Alçılama süresi̇ 3 hafta i̇le 8 hafta arası deği̇şebi̇li̇r.Bu süre bi̇tti̇ği̇nde fi̇zi̇k tedavi̇ uygulanır.Alçı sonrası yük taşımasına i̇zi̇n veri̇li̇r.

Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.

Doktorlarımıza Soru Sorabilirsiniz!


Konusunda uzmanlaşmış kadromuzla her zaman sorularınızı yanıtlamaktan memnuniyet duymaktayız… Dora Hospital Fulya bölgesinde sizlere hizmet vermektedir. Dora Hospital İletişim bilgilerine ise menü aracılığı ile ulaşabilirsiniz.


Soru Sorabilirsiniz…

Bizi Takip Edebilirsiniz…


Sosyal medya üzerinden hastanemiz hakkında haberler görüntüleyebilir, gelişmelerden haberdar olabilirsiniz.


Yol Tarifi

Doktora Sor

Whatsapp