Gut-Hastalığı-İçin-Diyet.jpg


Gut İçin Güvenli Gıdalar

Gutun Diyet Yönetimi

Geleneksel olarak önerilen birincil diyet modifikasyonu, düşük-saflıkta bir diyettir. Gut hastalığı olan kişiler, deneme ve yanılma yoluyla kişisel sınırlarının ne olduğunu ve hangi yiyeceklerin sorunlara neden olduğunu öğrenmelidir.

Gut İçin Güvenli Gıdalar 2022

“Orta-saflık” kategorisindeki yiyecekleri elimine ederek başlayın. Bunu denedikten sonra ağrılar azalırsa, ‘orta’ kategoriden daha fazla yiyecek ekleyebilir veya ara sıra ‘yüksek’ kategoriden bir yiyecek deneyebilirsin Bu yönergeleri kullanarak güvenli bir pürin tüketim düzeyi belirleyebilir ve favorilerinizden bazılarının tadını çıkarabilirsiniz. Ağrılı nöbetler yaşanmadan yiyecekler.


Dora Sağlık Bilgi FormuSoru: Bende gut var.Hangi meyvelerden, sebzelerden, etlerden veya deniz ürünlerinden yemek yemem gerektiğini veya kaçınmam gerektiğini söyleyebilir misiniz?Herhangi bir alkol var mı – şarap, bira, alkollü içkiler – bu benim için diğerlerinden daha iyi ya da daha kötü mü?

Cevap: Gut hastalığının diyet yönetimi çok kısıtlayıcı ve sınırlı yarar sağladığından, gut tedavisinin en iyi yolu ilaç tedavisidir.Hiperürisemi, vücut çok fazla ürik asit ürettiğinde veya böbrekler yeterince ürik asit atamadığında oluşabilir.Her iki nedeni de tedavi etmek için ilaçlar mevcuttur.

Purin bileşikleri, ister vücutta üretilsin isterse yüksek purinli yiyecekler tüketmekten ürik asit seviyelerini yükseltir.Aşırı ürik asit, daha sonra yumuşak dokularda ve eklemlerde oluşan ürik asit kristallerini üreterek gutun ağrılı semptomlarına neden olabilir.Diyet yönetimi, sistemdeki ürik asit miktarını azaltmaya ve diabetes mellitus, obezite, hiperlipidemi (yağların yüksek kan seviyeleri), hipertansiyon ve ateroskleroz (atardamarların sertleşmesi) dahil olmak üzere gut hastalarında sık görülen rahatsızlıkları yönetmeye odaklanır .Yüksek Saflıkta Gıdalar:(En zaralı)

Alkollü içecekler (her türlü)
Hamsi, sardalye, ringa balığı, midye, morina balığı, tarak, alabalık ve mezgit balığı da dahil olmak üzere bazı balık, deniz ürünleri ve kabuklu deniz ürünleri
Pastırma, hindi, dana eti, geyik eti ve karaciğer gibi organ etleri gibi bazı etlerOrta Seviye Purine Gıdalar Şunlardır:(Orta derece zararlı)

Sığır eti, tavuk, ördek, gibi etler
Yengeç, ıstakoz, istiridye ve karides gibi kabuklu deniz ürünleri
çok yağlı peynir,süt ürünleriİyi seçenekler şunlardır:

Su: Bol su içmek, böbreklerin ürik asidi kan dolaşımından ve vücuttan uzaklaştırmasına yardımcı olur.
Az yağlı süt ürünleri: Az yağlı ve yağsız seçenekler, süt, peynir, yoğurt ve dondurulmuş yoğurt gibi yiyecekler için en iyisidir.
Tahıllar ve nişasta: Bunlar ekmek, makarna, pirinç ve patates gibi yiyecekleri içerir. Tam tahıllı ürünleri tercih edin.
Meyve ve sebzeler: Bütün sebzeler sağlıklıdır ve kişi şekersiz meyve ve meyve sularını tercih etmelidir.
C Vitamini: İyi C vitamini kaynakları arasında greyfurt, portakal, ananas, çilek, biber, domates ve avokado bulunur.
Yağsız proteinler: Doktorlar, küçük veya orta dereceli kümes hayvanlarının ve balıkların pürin seviyelerini artıracağına inanmaz.
Yumurta: Bununla birlikte, yalnızca makul miktarda tüketilmeli

Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.

Doktorlarımıza Soru Sorabilirsiniz!


Konusunda uzmanlaşmış kadromuzla her zaman sorularınızı yanıtlamaktan memnuniyet duymaktayız… Dora Hospital Fulya bölgesinde sizlere hizmet vermektedir. Dora Hospital İletişim bilgilerine ise menü aracılığı ile ulaşabilirsiniz.


Soru Sorabilirsiniz…

Bizi Takip Edebilirsiniz…


Sosyal medya üzerinden hastanemiz hakkında haberler görüntüleyebilir, gelişmelerden haberdar olabilirsiniz.


Yol Tarifi

Doktora Sor

Whatsapp