GutHastaligi.jpg


Gut Hastalığı Nedir

Gut hastalığı yaygın ve herkesi etkileyebilen, komplex bir hastalıktır. Gut hastalığı ani başlayan vücudun herhangi bir eklemini tutabilen, sıklıkla ayak başparmağının tarak kemiği ile yaptığı eklemde görülen, şiddetli ağrı şişme ve kızarmayla ortaya çıkan rahatsız edici bir durumdur. Ani başlayıp, gece yarısı uykudan uyandırabilir, etkilenen eklem sıcak, şiş ve gergindir. Gece yarısı aniden özellikle ayak başparmağınızda ağrıyla uyandıysanız guttan şüphelenmeli hemen doktorunuzu aramalısınız, hemen tedavi edilmezse eklem harabiyetine, ameliyata kadar gidebilir.

Gut Hastalığı Nedir? 2022

Purinlerin yıkılıp ürik aside dönüşmesi ve bunun eklemlerde birikmesiyle oluşur. Gut hastalığına yol açan urate kristallerinin vücutta birikmesine yol açan yiyecekler, proteinden zengin et, balık, sakatatlar, alkollü içecekler (özellikle bira) fruktozla tatlandırılmış içecekler sayılabilir.


Normalde ürik asit kanınzda erir ve böbrekler tarafından atılır, fakat bazı durumlarda vücudunuz çok fazla ürik asit yapar veya böbrek bunları atmakta zorlanırsa, biriken ürik asit sivri, keskin kristaller oluşturarak eklemlerde birikir ve enflamasyona yol açar,ağrı ve şişme oluşur,bu durum sık tekrarlar hale gelince ,eklem kıkırdaklarını bozar.ve ameliyata kadar gider.


Dora Sağlık Bilgi FormuGut hastalığın yol açan risk faktörleri nelerdir?

Vücutta ürik asit birikimine yol açan risk faktörleri şunlardır: Yeme alışkanlıkları, et ve deniz ürünleriyle sık besleniliyorsa, alkol ve sigara özellikle biranın fazla içilmesi denebilir. Aşırı kilo, ne kadar kiloluysanız vücudunuz o kadar fazla ürik asit üretir ve böbreklerin bunu atabilme, süzebilme süresi kısalır. Bazı hastalıklar, özellikle tansiyon hastalığı, diyabet, metabolik sendrom, kalp ve böbrek hastalıklarında özellikle gut görülebilir.Gut hastalığı tedavisi nasıl yapılır?

Gut teşhisi konmuşsa, kan tahilleri ve grafilerle derecesi belirlenmişse, hastaya uygun diyet tablosu verilir. Protein ağırlıklı beslenme, bitkisel ağırlığa çevrilir, kilo vermesi tavsiye edilir, diğer risk faktörlerinin tedavisi için uygun bölümlerden tavsiyeler alınır, ilaç verilir. Hastalık kalıcı sekel bırakmışsa, eklem kıkırdaklarında bozulma, çeşitli bölgelerde yumrular (tofüs) oluşumları varsa doktorunuz cerrahi önerebilir. Cerrahi tedavisi bozulan ayak 1. parmak ve tarak kemiği ekleminin protezi veya dondurulması, rahatsız edici tofüslerin eksizyonu şeklindedir.

Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.

Doktorlarımıza Soru Sorabilirsiniz!


Konusunda uzmanlaşmış kadromuzla her zaman sorularınızı yanıtlamaktan memnuniyet duymaktayız… Dora Hospital Fulya bölgesinde sizlere hizmet vermektedir. Dora Hospital İletişim bilgilerine ise menü aracılığı ile ulaşabilirsiniz.


Soru Sorabilirsiniz…

Bizi Takip Edebilirsiniz…


Sosyal medya üzerinden hastanemiz hakkında haberler görüntüleyebilir, gelişmelerden haberdar olabilirsiniz.


Yol Tarifi

Doktora Sor

Whatsapp