Gunes-Yanigi-Dora-Hospital-1200x679.jpg
Güneş Yanığı

Güneş yanığı olarak da isimlendiren bu rahatsızlık, kişilerin kontrolsüz ve uzun süreler boyunca cilt yüzeylerinin Güneş ışınlarına maruz kalması sonucu ortaya çıkan bir cilt hastalığı olarak tanımlanmaktadır. Oluşan bu cilt hastalığının en önemli belirtilerinden bir tanesi ise cilt yüzeyinin kabarması ve iltihaplı yapıların ortaya çıkması olarak ifade edilmektedir. Bu noktadan hareketle

Güneş yanıklarına bazı durumlarda ise yapay güneş ışıkları, çok kuvvetli lambalar gibi etkenlerde sebebiyet verebilmektedir. Kişiler kendilerini güneşin zararlı etkilerinden korumalıkları, güneş altında uzun süreler bulundukları zaman güneş kremi gibi koruyucu unsurları kullanmadıkları zaman bu cilt hastalığı ile karşı karşıya gelebilmektedirler. Meydana gelen iltihaplı kabarmalar çoğu zaman hastalarda ağrılı ve sızlamalı durumlarında ortaya çıkmasına neden olabilmektedir.Genel Tanıtım

Güneş yanığı cilt yüzeylerine direkt olarak vuran şiddetli güneş ışıklarının yol açtığı enfeksiyonlu ve iltihaplı seyredilebilen aynı zamanda ağrılı özelliklerde gösteren bir rahatsızlık olarak kategorize edilmektedir. Bu noktada bu rahatsızlığın en önemli nedenlerinden birisi de yoğun Güneş ışıklarına kişilerin ciltlerinin uzun zaman aralıkları içinde maruz kalmaları olmaktadır.

Özellikle bireylerin herhangi bir koruyucu krem ya da koruyucu kıyafet giymeden ultraviyole ışıklar altında uzun zaman aralıklarında bulunmaları durumunda ise bu türlü cilt rahatsızlıklarının oluşması hızlanmaktadır. Bu oluşan cilt hastalığının çeşitleri, belirtileri ve etkileri de birbirinden farklı olabilmektedir, yine farklı yaş gruplarını ve farklı fiziksel özelliklere sahip insanları farklı derecelerde etkileyebilmektedir. Temel olarak hisse bu cilt hastalığının etkileri Güneş ışınlarına ne kadar süre maruz kalındığı ile ilgili değişebilmektedir.

Güneş yanığı etkileri bakımından özellikle ileri seviyede meydana geldiği zaman kişilerde hayati tehlikelere bile sebebiyet verebilecek bir cilt hastalığı olarak tanımlanmaktadır. Özellikle cilt ve ten renkleri çok daha açık olan kişiler yine bebekler ve çocuklar da bu türlü bir rahatsızlıkta çok daha fazla zararlı etki görebilmektedir.

Bu sebeple başta risk grubunda olan kişiler olmak üzere hemen herkesin kendisini güneşin zararlı ışınlarından korumaları gerektiği ise önemle vurgulanan konu başlıkları arasında yer almaktadır. Güneşin ciltte bıraktığı hasara göre ise meydana gelen kızarıklık ve kabarmaların şiddetleri farklılık gösterebilmektedir. Basit ve yüzeysel yanıklarda cilt yüzeyinde hafif kızarıklıklar yaşanabilmektedir, çok daha ciddi vakalarda ise meydana gelen lekeler iltihaplı ve ağrılı yaralar haline de dönüşebilmektedirler.


Güneş Yanığı Bilgi FormuGüneş Yanığı Nedenleri

Güneş yanığı rahatsızlığına neden olan ana ve en temel etken ise güneş ışıkları olmaktadır. Cilt için oldukça yararlı ve faydalı olabilen güneşin ışınları aşırı ve kontrolsüz alındığı zaman ciddi sorunlar doğurabilmektedir. Doğal güneş ışınları dışında bu türlü yanıklara sebebiyet veren doğal olmayan unsurlar da bulunmaktadır. Bu unsurların başında ise çok yüksek güç derecelerine sahip

Güneş lambaları ve kişilerin bronzlaşmak için kullandıkları solaryum uygulamaları gelmektedir. Bu tip unsurların etkilerine bağlı olarak da kişilerin ciltlerinde yanıklar ve buna bağlı olarak iltihaplı yaralanmalar oluşabilmektedir. Rahatsızlığın meydana gelen etkileri ise yıpratıcı ve zorlayıcı ve beraberinde gelişen risk faktörleri ise son derece önemli olabilmektedir.

Güneş yanığı etkileri bakımında herkesi aynı derecede ve oranda etkileyen bir rahatsızlık değildir. Bu doğrultuda kişilerin kendi cilt tiplerine göre ve genel sağlık durumlarını dikkate alarak kendilerini bu yanık oluşturabilecek etmenlerden korumaları önem taşımaktadır. Cilt yapısı ve savunma mekanizması ise güneşle temas eden sonrasında başlangıç olarak kendisini korumak için farklı unsurlarını devreye sokmaktadır. Fakat güneş ışığına ya da zararlı diğer ışıklara uzun süreler maruz kalmak cildin kendini koruması için yeterli derecede hareket geliştirebilmesinin önüne de engel olarak çıkmaktadır.

Bu nedenle Güneş yanığı gibi tehlikeli ve zarar boyutları büyük olabilecek rahatsızlıkların önlenebilmesi temel olarak kişilerin kendi tedbirlerine ve önlemlerine bağlı olmaktadır. Bu sayede oluşan zararlar en az seviyelere indirilebilmektedir.Yol Açtığı Sorunlar

Güneş yanığı vakalarında yine özellikle yoğun güneş altında çalışan insanların cilt tiplerine en uygun koruyucu ürünleri edinmeleri ve kullanmaları ciddi manada önem taşımaktadır. Aksi durumlarda bu türlü cilt sorunlarıyla yüz yüze gelmek kaçınılmaz olmaktadır. Ayrıca Güneş ve güneşe bağlı etkilerle meydana gelen yanık rahatsızlıkları sadece çok açık ve güneşli olan günlerde meydana gelmemektedir.

Bu sorunlar farklı hava durumlarına ve hava koşullarına sahip kimi zamanlarda da yine değişik etkenlere bağlı olarak kişilerde görülebilmektedir. Yeni Güneş ışınlarına bağlı olarak yanmaların ıslatılmış ve nemli olan ciltlerde çok daha hızlı ve etkili olarak meydana gelebildiği konusu da ifade edilen konu başlıkları arasında yer almaktadır.

Güneş yanığı cilt rahatsızlığına bağlı olarak hastalarda farklı etkiler ve zararlı olabilecek sonuçlarda ortaya çıkabilmektedir. Genel olarak cilt ve deri ile ilgili de olabilen bu sonuçların bir kısmı ise kalıcı etkiler gösterebilmektedir. Bu kapsamda bu soruna bağlı olarak ortaya çıkabilecek bazı durumlar ise şunlardır;

 • Deri yüzeyinde lezyonların oluşması
 • Yaşlanma sürecinin daha hızlanması
 • Cilt kanseri ve farklı hastalıkların ortaya çıkması
 • Cildin güçsüzleşmesi ve direnç kaybetmesi
 • Cilt ve deri yüzeylerinde kuruma ve dökülmeler oluşması
 • Yüz hatlarında ve kulak bölgelerinde ince kırmızı çizgilerin oluşması
 • Surat bölgesinde ve sırt, omuz kısımlarında çillerin oluşması
 • Ciltte farklı renklerde lekelenmelerin meydana gelmesi


Güneş Yanığı Belirtiler

Güneş yanığı rahatsızlığının kendisine özel ve en tipik belirtileri ise cilt yüzeyinde meydana gelen yanıklar olmaktadır. Bu oluşan kızarıklıklar ve yanıkların derece ve miktarları da direk olarak maruz kalınan etkiye bağlı olarak değişebilmektedir. Bu noktada bu temel belirtiler dışında ise yine oluşan rahatsızlığın boyutuna göre şiddetleri farklı semptomlarda görülebilmektedir. Yanmanın şiddeti bu yaşanan sağlık sorununda en temel belirleyici unsurlardan biri olarak da kabul edilmektedir.

Bu kapsam da bu soruna bağlı olarak görülebilecek bazı belirtiler işe şunlardır;

 • Cilt yüzeyinde oluşan yaralar
 • Ağrı
 • Cilt üzerinde iltihaplı şişlikler
 • Baş ağrısı
 • Mide bulantısı ve kusma
 • İleri durumlarda ateş yükselmesi
 • İdrak ve algılama sorunları


Güneş Yanığı Tanı Yöntemleri

Güneş yanığı cilt hastalığının tanısı da yine öncelikle muayene ve gözlem faaliyetleri ile doktorlardan tarafından konulmaktadır. Bu aşamada tanı için ilk başvurulan ve geçerli yöntem ise kişilerin özellikle ciltleri kapsayan şekilde kontrol edilmeleri olmaktadır. Beraberin de uzmanlar sorunun şiddetini tayin etmek için ise hastalara farklı sorular sorup cevaplarda isteyebilmektedirler.

Bu uygulama ile temel olarak ne kadar bir etki ile ışınlara maruz kalındığı gibi önemli sorulara da cevaplar aranmaktadır. Yine özellikle tam ve net olarak tanı koyabilmek için bazı durumlarda farklı testler ve tetkik işlemleri de kişilere uygulanabilen yöntemler arasında sayılmaktadırlar. Bu aşamada özellikle yoğun ve sıkıntılı semptomları yaşayan bireylerin vakit kaybetmeden hemen uzmanlara başvurmaları da oldukça önem arz eden bir konu olarak kabul edilmektedir.

Güneş Yanığı Tedavi Yöntemleri

Güneş yanığı tedavisi temel olarak hastaların bu rahatsızlık sonucunda maruz kaldıkları olumsuz etkileri ortadan kaldırmaya yönelik olarak da planlanabilmektedir. Özellikle şiddetli ağrı ve benzeri zorlayıcı semptomların etkisini azaltacak tedavi seçenekleri ile kişinin bu hastalık sürecini daha kolay atlatması da sağlanabilmektedir. Devamında ise eğer ileri derece de hasarlar meydana gelmişse bu defa farklı tedaviler de kişilere hastane ortamında yatarak uygulanabilmektedir.

Özellikle son aşama belirtilere sahip kişilerin tedavileri ise farklı rahatsızlıklarda oluşabileceği için genel anlamda çok daha ciddi ve uzun süreler de alabilmektedir.


Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.


0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

Doktorlarımıza Soru Sorabilirsiniz!


Konusunda uzmanlaşmış kadromuzla her zaman sorularınızı yanıtlamaktan memnuniyet duymaktayız… Dora Hospital Fulya bölgesinde sizlere hizmet vermektedir. Dora Hospital İletişim bilgilerine ise menü aracılığı ile ulaşabilirsiniz.


Soru Sorabilirsiniz…

Bizi Takip Edebilirsiniz…


Sosyal medya üzerinden hastanemiz hakkında haberler görüntüleyebilir, gelişmelerden haberdar olabilirsiniz.


Yol Tarifi

Doktora Sor

Whatsapp