Gulus-Tedavisi-Dora-Hospital-1200x679.jpg

Gülüş Tedavisi


Gülüş Tedavisi

Gülüş tedavisi, Estetik Diş Hekimliği branşına giren bilhassa son senelerde fazlalaşan estetik kaygılarla beraber rağbet gören bir diş hekimliği hizmeti haline gelmiştir. Her bireye has ve ideal gülüşü kazandırmak adına yapılan gülüş estetiği ile kişinin yüz hatlarına, cinsiyetine, dudak şekline ve beklentileri doğrultusunda gülüş formu ortaya çıkarılmaktadır. Yapılan uygulamalar ile, kişinin sosyal yaşamdan soyutlanmasına neden olan görüntü bozuklukları da giderilebilir.

Gülüş Tedavisi 2022

Gülüş Tedavisi Nedir?

Gülüş tedavisi bilhassa sanatçılar, tiyatrocular, oyuncular, idareciler, konuşmacılar, öğretmenler, pazarlama satış eksperleri, halkla ilişkiler ve insan kaynakları çalışanları tarafından tercih edilmekte olup bireyin diş sıralamasının yüzüne oranlanmasını, diş dokusu ve sağlığının da ideal düzeye getirilmesini hedeflemektedir. Gülüş tedavisi gerçekleştirilirken diş eti operasyonları, beyazlatma, zirkon kaplamalar, bonding, köprüler, dudak biçimlendirmeleri ve diş boyu ayarlaması benzeri uygulamalar da kullanılmaktadır.


Dora İlgi Alanları Bilgi FormuTanı Yöntemleri

Gülüş tedavisi; ilk izlenimi etkili biçimde bırakmak, natürel ve daha sağlıklı dişlere kavuşmak, özgüven kazanmak, diş bozukluklarından kurtulmak, dişeti hastalıklarından muzdarip olmamak, içinden nasıl geliyorsa öyle gülmeyi arzu eden herkesin bu işlemi yaptırması avantajlı olmaktadır. Ortodonti uzmanları, bilgisayar destekli programlarla her yaşa, cinsiyete ve ağız yapısına göre diş tedavileri yapabilmektedir. Bireyin görüntüsünden tatmin olması gülüş tedavisi yapılmasının en büyük maksadıdır.Tedavi Yöntemleri

Gülüş tedavisi nasıl yapılır sorusuna gelecek olursak öncelikle gülüş tedavisi türleri olan sexy smile, entelektüel gülüş ve sportif gülümseme içerisinde yapılan isteğe göre tedavinin değiştiği söylenebilmektedir.

Gülüş tedavisi gerçekleştirilirken özel fotoğraf aygıtları ile bireyin ağız içi ve dışı görüntüleri elde edilmekte ve diş ölçüleri alınmaktadır. Gülüş tedavisi gerçekleştirilirken beyaz estetik (dişlerin oluşturmuş olduğu bölümün estetiği) ve pembe estetik (dişetlerinin oluşturmuş olduğu bölgenin estetiği) değerlendirilmesi yapılmaktadır. Dişlerin olması gerekli olan dizilimi üzerine karar verilmektedir. Dişler ve kemik düzeyleri klinik ve radyografik olarak tetkik edilmektedir.

Pembe estetik yapılacak diş etlerinin oranları ayarlanmaktadır. Lazer kullanılarak diş etleri tespit edilen seviyeye alınmaktadır. İleri düzey bir düzenleme gerekiyorsa katı doku veyahut kombine lazer aygıtı kullanılmaktadır. Beyaz estetikteyse porselen laminalardan yararlanılarak gülüş tedavisi gerçekleştirilmektedir. Diş tasarımları hazırlanarak kalıplar laboratuarda daimi dişlere dönüştürülmektedir. 7 ila 10 gün içinde estetik porselenler daimi olarak yapıştırılmaktadır.

Gülüş tedavisi ile bireye estetik bir gülüş kazandırmak adına uygulanan çeşitli yöntemler bulunmaktadır. Bu yöntemlerden her biri bireyin daha güzel ve estetik bir görüntü kazanması için dikkatle uygulanmaktadır. O halde, gülüş tedavisi esnasında uygulanan yöntemler nelerdir? Bu yöntemlere daha yakından göz atmak gerekirse;

  • Evvela beyazlatma işlemi yapılmakta ve bu işlem süresi değişiklik gösterebilmektedir. Lakin vasati 40 dakika gibi kısa bir zaman içerisinde dişlerde belirgin derecede ton açılımı meydana gelmektedir. Ayriyeten bireyin gerek ağız bakımına gerekse de yeme ve içme alışkanlıklarına dikkat etmesiyle dişlerdeki beyazlık 1 seneye kadar kalıcı olabilmektedir.
  • Diğer bir tedavi ise dişlerin porselen laminalar üzerine yapıştırılması olmaktadır. Zira dişlerde lamina kullanımı gerek beyaz gerekse de estetik bir gülüş ortaya konması hususunda yardımcı olmaktadır.
  • Bir başka tedavi türü ise zirkonyum olarak karşımıza çıkmaktadır. Çok fazla tercih edilen bir yöntem olduğunu da söylemek yanlış olmamaktadır. Işığı geçiren bir metal olan zirkonyum, dişlerde estetik görünüm elde etmede önemli bir yerde durmaktadır. Yalnız zirkonyum uygulamasının profesyonel bir diş hekimi tarafından yapılmasında yarar vardır.
  • Bir diğer tedavi yöntemi ise ortodontik yöntemdir. Bu yöntemde porselen braketlerle işlem yapılmakta ve bireydeki çapraşık diş yapısı bu biçimde ortadan kaldırılmaktadır.
  • İmplant tedavisi de aynı biçimde gülüş tedavisine katkı sağlayan uygulamalar içerisinde yer almaktadır.

Bu tedavi yöntemiyle eksik dişler giderilmekte ve bu şekilde estetik bir görünüm elde edilmiş olmaktadır.Gülüş Tedavisinin Avantajları Nelerdir

Gülüş tedavisi ile daha sağlıklı ve natürel dişlere ulaşmanın yanında bireyin estetik endişeleri da bütünüyle giderilmektedir. Daha konforlu ve özgüvenli biçimde tebessüm etmek, diş etlerinin normal görünümünü kazanması, dişlerin renginin dengelenmesi, çene sorunlarının giderilmesi, dişlerin kırılması ve çürümesi de gülüş estetiğiyle mümkündür.

Gülüş tasarımı kişiye özel uygulanmakta olan bir işlem olduğu için net bir gülüş tasarımı fiyatları da her kişi için farklı olacaktır. Kaplamaların porselen olması, dolgu ve diş uzatmaları, diş törpüleme veya diğer estetik uygulamalar da gülüş tasarımı maliyetine etki edecektir. Gülüş tedavisinin nasıl yapıldığı sorusuna cevap almak veya gülüş tasarımı ücretleriyle ilgili ayrıntılı bilgi edinmek ve tedaviye başlamak adına diş hekimine danışılması sağlıklı olacaktır.Gülüş Tedavisinde Dikkat Edilmesi Gereken Olan Etmenler

Gülüş tedavisi işleminde en mühim etmenlerden bir tanesi yaş olarak karşımıza çıkmaktadır. Bunun yanı sıra operasyonu gerçekleştirecek olan diş hekiminin işinde uzman olması ve işlemler esnasında hastanın beklentilerini yerine getirmek için hasta ile iletişim halinde kalması da yine önemli bir yer tutmaktadır.

Zira gülüş tedavisi işlemlerinde maksat, diş ve diş etlerinin bireyin simasına yakışır bir biçimde neticelendirilmesidir. Son senelerde gittikçe farklılaşan ve değişen teknoloji sayesinde ise gülüş tedavisi ile alakalı faaliyetlerin daha pratik ve basit bir duruma geldiğini söylemek olanaklıdır.

Gülüş tedavisi işlemleri ile estetik bir gülüş kazanmak için evvela diş yapısı düzeltilmektedir. Yani sıralanışın nizamlı olmadığı veya dişlerin üst üste çıktığı durumlar estetik bakımdan istenmedik görüntüler ortaya koymaktadır. Bu sebeple yapılacak olan çalışmayla öncelikle üst dişler ortaya çıkarılmakta ve daha belirgin bir hale getirilmektedir.

Bunun beraberinde dişlerde meydana gelen lekelenmeler giderilmekte ve daha ışıltılı ve canlı dişler elde edilmektedir. Tabi bununla birlikte dişler ve dudak yapısı birbiriyle uyumlu hale getirilmektedir. Dişlerin yüze uyum sağlaması da aynı şekilde önem arz etmektedir.Gülüş Tedavisinde Nelere Dikkat Edilir?

Gülüş tedavisi gerçekleştirilirken öncelik daima hasta memnuniyeti olmaktadır. Şayet hasta gerçekleştirilen söz konusu işlemlerden memnun kalmazsa bütün çaba boşa gitmekte ve bu durum hem de hasta için bir hüsran doğurabilmektedir. Bu yüzden evvela hastanın ihtiyaçları ve beklentileri dikkate alınarak işlem yapılması lazım gelmektedir.

Tedaviden önce hasta ile gereken görüşmelerin yapılması bir hayli önemli bir yerde bulunmaktadır. Zira bu görüşmede hasta, dişleri ile alakalı eksiksiz olarak nelerden şikâyet ettiğini belirtmektedir. Tedavi için gereken bütün planlar ise bu görüşme akabinde yapılmaktadır.

Ayriyeten;

  • Dudak konstrüksiyonu
  • Dişlerin boyu
  • Dişeti fonksiyonları
  • Dudak ve diş ahengi de önemlidir.

Zira bunların her biri kendi içerisinde bir bütünü ifade etmektedir. Şayet herhangi biri göz ardı edilerek tedaviye geçilirse istenilen neticelerin ortaya çıkması pek de mümkün olmamaktadır.Gülüş Tedavisinde Yüz Şeklinin Önemi

Gülüş tedavisi uygulamalarında yüz biçimi kesinlikle önem arz etmektedir. Zira yüz, diş ve gülüş ile bir bütün içerisindedir. Bahsedilen bu bütünlüğü sağlamak amacıyla gerek diş yapısının gerekse de yüz biçiminin birbiri ile ahenkli olması zorunludur.
Bunun beraberinde gülüş tedavisi işlemleri ile estetik bir gülüş kazanma hususunda cinsiyet de ehemmiyet arz etmektedir. Zira kadınlarda diş yapısı daha hassas ve oval bir biçimde karşımıza çıkarken, erkeklerde ise köşeli dişler hâkimdir.

Ağız ve Diş Sağlığı Bölümü Hangi Hastalıklara Bakar, Trigeminal Nevralji, Pembe Estetik, Ortodonti Tedavisi, Laminate Veneer

Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.


0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

Doktorlarımıza Soru Sorabilirsiniz!


Konusunda uzmanlaşmış kadromuzla her zaman sorularınızı yanıtlamaktan memnuniyet duymaktayız… Dora Hospital Fulya bölgesinde sizlere hizmet vermektedir. Dora Hospital İletişim bilgilerine ise menü aracılığı ile ulaşabilirsiniz.


Soru Sorabilirsiniz…

Bizi Takip Edebilirsiniz…


Sosyal medya üzerinden hastanemiz hakkında haberler görüntüleyebilir, gelişmelerden haberdar olabilirsiniz.


Yol Tarifi

Doktora Sor

Whatsapp