Göz Hastalıkları


Göz hastalıkları, çeşitli faktörler (çevresel ya da genetik faktörler) nedeniyle gelişen ve kişilerin görmesinde birtakım problemlere neden olabilen fiziksel rahatsızlıklardır. Kişilerin göz yaşı kanallarında, göz kapaklarında, saydam bir tabaka olan ve gözün dışardan gelecek etkilere karşı korunmasını sağlayan göz zarında, gözün tamamını saran sinir dokuda ya da göz merceğinde hastalık gelişimi görülebilmektedir.

Göz Hastalıkları Belirtileri

Göz vücudun en önemli duyu organlarından biridir. Bu nedenle gözde ortaya çıkan durumların tedavisi aksatılmamalıdır, aksatılan tedavi görme problemlerine yol açabilmektedir. Kişiler gözlerinde herhangi bir problemi (batma, yanma, kızarıklık, kaşıntı, bulanık görme gibi) kolayca fark edebilmektedir. Bazı göz hastalıkları belirtileri:

Gözlerde ağrı hissedilmesi ve ağırlık varmış gibi hissedilmesi,
Gözde toz, kirpik gibi yabancı bir cisim var hissi,
Gözlerde olağan dışı yaşarma, göz yaşı akıntısı ya da çapaklanma,
Kişinin gözündeki ağır göz kaşıntısı, yanma hissi ve kızarıklık olması,
Görüşün daralması ve bulanıklaşması,
Göz kapaklarında şişlik ve göz kapağının aşağı düşmesi,
Bir nesneye bakarken kafayı bir tarafa eğme davranışı,
Kısık gözle bakma gibi problemlerden bazılarını yaşayan kişide göz hastalıkları görülebilmektedir.Göz Sağlığı Rehberi


No more posts

Göz Hastalıkları Nedenleri

Göz hastalıkları çeşidine göre farklı neden ve belirti gösterebilmektedir. Bu nedenler genelde çevre faktörüne ya da kalıtımsal problemlere dayanmaktadır. Kişilerde en yaygın görülen göz hastalıkları nedenlerinden bazıları:

Görülen şeye odaklanmayı zor hale getirecek kadar az ya da fazla ışıkta uzun süreli bulunmak, (mesai saatleri, ders çalışma süresi)
Göze yabacı bir cisim kaçması sonucu yaralanan ve hastalık geliştiren göz,
Birtakım hastalıkların yan etkileri (nezle, sinüzit, grip gibi ateşli hastalıklar),
Göz yaşı kanalında genelde bebeklikten gelen tıkanıklık,
Çevresel faktörler sonucu gelişen göz kuruluğu,
Diyabet, kalp gibi gözü etkileyen kronik rahatsızlıklar,
Kişinin aile tıbbi öyküsünde göz hastalıkları bulunması

Yanlış Bilinen Nedenler

Yeterli olmayan ortamda okuma ve çalışma yapmak gözleri yorar ancak hastalığa neden olmaz.
Parlak ışıklı ortamda bulunmak gözlerin yorulmasına neden olur ancak tahribe neden olmaz.
Gözleri fazla kullanmak yorulmaya neden olur ancak tahrip oluşmaz.
Gözlüklerin numaralarındaki yanlışlıklar gözlerin yorulmasını sağlar ancak tahribe neden olmaz.
Kullanılan kontakt lensler ve gözlükler görüşü düzeltmek içindir, göz kusurunu onarmaz.
Kişinin göz yaşı yeterliyse gözü temizler, suni gözyaşı her zaman gerekli değildir.
Baş ağrıları çoğu durumda göz yorgunluğundan dolayı değildir.

Göz Hastalıkları Çeşitleri

Göz hastalıkları oldukça çeşitlidir. Göz hastalığının çeşidine göre nedeni, belirtisi, hastanın yaşı değişiklik göstermektedir. En yaygın göz hastalıklarından bazıları:

Blefarit

Blefarit, göz kapağı ve kirpiklerin iltihaplanması için kullanılan genel bir terimdir. Genellikle zayıf göz kapağı hijyeni, düşük dereceli bakteriyel enfeksiyon (genellikle stafilokok), alerjik reaksiyon veya yağ bezi işlevindeki anormalliklerden kaynaklanan en yaygın ve inatçı göz rahatsızlıkları arasındadır.

Kuru Göz Sendromu

Kuru göz sendromu, gözleri nemlendirmek, temizlemek ve korumak için gözyaşlarının miktarında veya kalitesindeki bozulmayı ifade eder. Bu önemlidir, çünkü her göz kırpmada gözyaşları gözün yüzeyini korur, tozu ve mikroorganizmaları temizler. Bu koruyucu kaplama kuruduğunda gözler “pürüzlü” veya yanık hissedebilir ve ışığa karşı daha hassas olabilir. Aşırı durumlarda görme bulanık olabilir.

Konjunktivit (Pembe Göz)

Göz hastalıkları içerisinde yer alan pembe göz olarak da bilinen konjonktivit, göz küresinin yüzeyini ve göz kapaklarının iç yüzeyini kaplayan ince, koruyucu zar olan konjonktivanın enfeksiyonu veya iltihaplanmasıdır. Bakteriler, virüsler, alerjenler ve duman ve toz gibi diğer tahriş edici maddelerin neden olduğu pembe göz, oldukça bulaşıcıdır ve genellikle gözün beyazında kızarıklık ve artan yırtılma veya akıntı ile birlikte görülür.

Katarakt

Katarakt, gözün normalde şeffaf olan merceğinin bulanıklaşmasıdır ve bu, gitgide bulanıklaşmaya veya görmenin azalmasına neden olur. Dünyanın önde gelen körlük nedenidir ve yaşlanmayla ilgili en yaygın durumlar arasındadır – 65 yaşına kadar katarakt geliştirme şansınız yüzde 50’dir ve 75 yaşında yüzde 70’e çıkar.

Diyabetik Göz Hastalığı

Diyabetik göz hastalığı, diyabetik retinopati, katarakt ve glokom dahil olmak üzere tip 1 veya tip 2 diyabetten kaynaklanabilecek bir grup göz problemi için genel bir terimdir.

Diyabetik göz hastalığının erken evrelerinde genellikle hiçbir belirti görülmez, bu nedenle kapsamlı bir göz muayenesi yaptırmadan önce belirtilerin ortaya çıkmasını beklenmesi önemlidir. Diyabetik göz hastalığının erken teşhisi ve tedavisi, kalıcı görme kaybını sürdürme şansını önemli ölçüde azaltacaktır.

Glokom

Genellikle “sessiz görme hırsızı” olarak adlandırılan glokom, gözlerin göz içi basıncının artmasıdır ve hastalığın erken evrelerinde hiçbir belirti veya semptom olmaksızın optik sinirde hasara neden olur. Tedavi edilmezse, glokom periferik görmede azalmaya ve sonunda körlüğe yol açabilir.

Makula Dejenerasyonu

Makula dejenerasyonu, retinanın orta kısmında milyonlarca ışık algılayan hücreden oluşan küçük bir nokta olan makulanın bozulması nedeniyle keskin merkezi görmeyi kademeli olarak yok eden kronik, ilerleyici bir göz hastalıkları içerisindenir. Yaşlanma ile çok ilişkili olduğu için yaşa bağlı makula dejenerasyonu (AMD) olarak da bilinir. AMD’nin en yaygın olan ve bilinen tedavisi olmayan ve daha az yaygın olan ve lazer prosedürleriyle tedavi edilen “ıslak” olarak adlandırılan iki türü vardır. “Yaş” maküler dejenerasyon geliştirme olasılığı en yüksek olanları belirlemeye yardımcı olmak için artık genetik testler mevcuttur.

Göz Hastalıkları Tanı Yöntemleri

Kişilerde bulunan görüşte bulanıklık, göz ağrısı, gözlerde görülen kızarıklık ve şişme, şiddetli baş ağrıları gibi belirtiler göz hastalığı olduğuna işaret etmektedir. Kişinin belirtilerini doğru gözlemlemesi ve anlamlandırması sorunu doktora doğru aktarabilmesi için önemli bir durumdur. Hastanın söylediklerinden ve yaptığı testlerden yola çıkan doktor bir göz hastalıkları tanısı koyacak ve vakit kaybetmeden tedaviye başlayacaktır. Göz doktorunun hastalık tanısı için kullandığı bazı yöntemler:

Görme testi (bir örüntü ile küçülen harfleri hastaya okutur)
Gözün iç basıncını ölçen ve tonometre adı verilen alet ile gözün tam muayenesi
Hastanın gözüne damlatılan ve gözün daha geniş olmasını sağlayan damla ile gözün ışığı kırmasının ölçülmesi, retinanın muayene edilmesi ve sinirlerin muayene edilmesi olarak sıralanabilmektedir.

Göz Hastalıkları Tedavi Yöntemleri

Göz hastalıklarının çeşidine göre oluşan belirtileri ve nedenleri tedavi etmek göz doktorlarının ana amacıdır. Tanısı koyulan hastaya uygun birkaç tane tedavi yöntemi bulunmaktadır. Doktorlar hastalarına tüm tedavi yöntemlerini aktarır ve onlar için en uygun olanı seçer. Erken teşhis ve tedavi gözde görme kaybının öne geçebilmek için oldukça önemlidir.

Tedavi edilemeyen göz hastalıkları kişinin yaşam kalitesini düşürür. Ayrıca araba kullanmak gibi durumlarda güvenliğini tehlikeye atabilmektedir. Doğuştan gelen rahatsızlıklar ve çevresel faktörlerden kaynaklı rahatsızlıklar için çeşitli ve farklı tedavi yöntemleri bulunabilmektedir. Tedaviye başlanabilmesi için detaylı göz muayenesi ile doğru tanı koyulmalıdır.

Tedavi seçeneklerinin içerisinde gözlük kullanımı, kontakt lens kullanımı, göz içi lens operasyonu, göz damlası ve suni göz yaşı kullanımının haricinde çeşitli göz cerrahisi ameliyatları da kullanılmaktadır. Doktor hastaya tedavi sunmadan önce tıbbi geçmişini ve kullandığı ilaçları da araştıracaktır. Doğru tedavi göz hastalıkları ilerlemesinin önüne geçilebilmektedir.

Çoğu tedavinin yan etkileri, risk faktörleri ve komplikasyonları bulunmaktadır. Ancak bu durumlar görme kaybı yaşamanın yanında biraz önemsiz kalmaktadır. Hasta seçilen tedaviye başlanmadan önce doktoru ile konuşmalı ve aklındaki tüm soruları sormalıdır.Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.

Doktorlarımıza Soru Sorabilirsiniz!


Konusunda uzmanlaşmış kadromuzla her zaman sorularınızı yanıtlamaktan memnuniyet duymaktayız… Dora Hospital Fulya bölgesinde sizlere hizmet vermektedir. Dora Hospital İletişim bilgilerine ise menü aracılığı ile ulaşabilirsiniz.


Soru Sorabilirsiniz…

Bizi Takip Edebilirsiniz…


Sosyal medya üzerinden hastanemiz hakkında haberler görüntüleyebilir, gelişmelerden haberdar olabilirsiniz.


Yol Tarifi

Doktora Sor

Whatsapp