Goz-Kapagi-Tedavisi-Dora-Hospital-1200x679.jpg

Göz Kapağı Tedavisi


Göz Kapağı Tedavisi

Göz Kapağı Tedavisi, gözde sarkan yerlerin düzeltilmesini içermektedir.

Deri, göz çevresindeki kaslar ve destekleyici dokular, göz kapaklarının sarkmasını önlemekten sorumlu olan faktörlerdir. Yaşlandıkça cilt elastikiyetini kaybeder, kaslar ve destekleyici dokular zayıflayarak üst göz kapağında sarkma ve alt göz kapağında sarkma ve buna eşlik eden göz altı torbaları oluşur. Göz kapaklarındaki bu yapısal değişiklikler, yorgun ve yaşlı bir yüz görünümüne neden olur.

Göz Kapağı Tedavisi 2023

Göz kapağı ameliyatı (Blefaroplasti olarak da bilinir) genellikle kozmetik nedenlerle yapılır.

Bu ameliyat özellikle üst göz kapağında sarkma olan kişilerde başarılı sonuçlar vermektedir. Göz kapağındaki sarkıklık şiddetli olduğunda görsel problemlere de neden olabilir.

Göz kapağı tedavisi göz altı koyu renk değişimine ve göz altı kırışıklıklarına (kaz ayağı) yardımcı olmaz. Göz kapağı ameliyatları genellikle lazerle yüzey yenileme, dolgu enjeksiyonları veya alın germe gibi diğer prosedürlerle birleştirilir veya bunların bir parçası olarak yapılır.

Göz kapağı ameliyatı, kişinin üst göz kapaklarında bulunan sarkıklıkları veya gözünün altındaki kabarık torbaları düzeltebilmektedir. Üst ve alt göz kapaklarından yağ ve fazla deri ve kas alınarak yapılır.


Prosedür aşağıdakilerin tedavisine yardımcı olabilir:

 • Üst göz kapaklarında şişlik
 • Üst göz kapaklarından sarkan gevşek cilt
 • Üst göz kapağının doğal kıvrımını gizleyen fazla cilt
 • Alt göz kapaklarının aşırı cilt ve ince kırışıklıkları
 • Gözlerin altındaki kabarık torbalar

Dora İlgi Alanları Bilgi FormuGöz Kapağı Tedavisi Nedeni

Göz kapağı tedavisi yaptırmak için birkaç neden bulunmaktadır. Yaşlanma, göz kapakları derisinde elastikiyet kaybına neden olur ve buna kasların ve destek dokuların zayıflamasına eşlik ettiğinde yerçekimi kuvveti göz kapaklarını sarkar. Üst ve alt göz kapaklarında ekstra deri kıvrımları oluşur.

Göz kapağı ameliyatı daha çok yaşlanmaya ve kırışmaya başlayan orta yaş ve üstü kişilerce tercih edilmektedir. Ancak daha genç hastalarda sağlık sorunları nedeniyle ya da estetik görünüş için tercih etmektedir.

Göz kapağı ameliyatı gözlerin görünümünü iyileştirerek kişinin özgüvenini artırabilir. Üst göz kapaklarındaki etkiler genellikle uzun sürse de ileride yaşlanmaya bağlı olarak sarkma fark edilebilmektedir.

En gerçekçi ve tatmin edici sonuçları elde etmek için göz kapağı tedavisi amacını hasta seçeceği plastik cerrah ile görüşmelidir.Göz Kapağı Tedavisi Riskleri

Göz kapağı tedavisi ameliyatı için olası komplikasyonlar hastalarda çok nadiren ortaya çıkmaktadır.

Bu riskler aşağıdaki gibidir:

 •  Kanama
 •  Enfeksiyon
 •  Kuru göz
 •  Göz kapakları derisinde koyu renk değişikliği veya anormal yara izi oluşumu
 •  Gözleri kapatmada zorluk veya diğer anormallikler
 •  Görsel problemler
 •  Anesteziye bağlı komplikasyonlar

Ameliyat sonrası risk oluşumunu engellemek için tüm önlemler alınsa da ne yazık ki tamamen risksiz bir ameliyat mevcut değildir.

Tercih edilen uzman cerrahi ekibi komplikasyon riskini en aza indirmek için tüm uygulamaları kullanacak ve plastik cerrahlar ameliyat öncesi olarak yukarıda listelenen riskler ve diğer tüm olası komplikasyonlar hakkında hastayı bilgilendirecek ve tüm endişelerini ve sorularını gidermek için uğraşacaktır.Göz Kapağı Tedavisi Hazırlık Süreci

Göz kapağı tedavisi ameliyatı devlet hastanelerinde, özel hastanelerde ve özel kliniklerde yapılabilmektedir. Ve hazırlık süreci genel olarak benzerdir.

Göz kapağı ameliyatı olmaya karar verdikten ve seçilen kurumun plastik cerrahlarıyla görüştükten sonra, bu ameliyatın hasta için doğru bir seçenek olduğuna emin olmak için ve bazı birkaç komplikasyonun önüne geçmek için birtakım işlemler yapılacaktır:

 • Sağlık geçmişinin gözden geçirilmesi
 • Ayrıntılı bir fizik muayene
 • Gerekli laboratuvar testleri ve radyoloji çalışmaları
 • Anesteziyle ilgili komplikasyonları en aza indirmek için anestezi uzmanı ve diğer laboratuvar testleri ve radyoloji çalışmaları tarafından yapılan değerlendirme

Ameliyatın risk oluşturmadığı doğrulandıktan sonra, eğer hasta sigara içiyorsa sigarayı bırakması ve kanama riskini artıran bazı ilaçları almayı bırakması istenecektir. Diğer tüm reçeteli ve reçetesiz ilaçlar, bitkisel ürünler ve takviyeler de sorgulanacak ve hastanın bunları almaya devam etmesi veya kesmesi konusunda hasta bilgilendirilecektir.

Göz kapağı tedavisi ameliyatından önce hastadan belirli bir zamanda yemeyi ve içmeyi bırakması da istenecek ve planlanan tarihte ameliyat olmak için kişi bu talimata kesinlikle uymalısıdır.

Göz kapağı ameliyatı sonrasında hastaya refakatçi bulundurması tavsiye edilir. Ameliyattan sonra birkaç gün hastanın iş ve sosyal aktivitelerini sınırlaması gerekecektir. Ayrıca gözleri ovuşturmaması, ağır işlerden kaçınması ve yüzmemesi, gözlerine soğuk kompres uygulaması ve doktorunun diğer talimatlarına uyması kesinlikle önemlidir. Bazı hastalarda ameliyat sonrası kuru göz görülür. Bu nadiren iki haftadan fazla sürer. Göz kuruluğu iki haftadan uzun sürerse hasta doktoruna bildirmelidir.Göz Kapağı Tedavisi Ameliyat Süreci

Hem üst hem de alt göz kapakları ameliyat edilirse işlem yaklaşık 2 saat sürebilir.

Göz kapağı tedavisi operasyonu sedasyon ile kombine lokal anestezi altında gerçekleştirilir.

Plastik cerrahı kesileri genellikle göz kapaklarındaki doğal cilt kıvrımları veya kırışıklıkları üzerinden yapar. Kesim işlemi yapıldıktan sonra fazla kas, doku ve yağ alınmaktadır. Göze batmayan görüntü elde etmek için kesilen hatta çok küçük dikişler atılmaktadır. Üst kapak üstüne atılan dikişler yaklaşık bir haftada kaybolmaktadır. Alt göz kapaklarında kullanılan tekniğe bağlı olarak dikiş gerekmeyebilir. Bu prosedürlerden herhangi birinden sonra, doktor lazerle cilt yenileme önerebilir.

Ameliyattan sonra hasta göz kapaklarında ağrı hissedebilir ve şişliği fark edebilir ya da bölgenin derisinde morarma bile fark edebilir. Bunlar, birkaç hafta içinde kendiliğinden kaybolacak beklenen semptomlardır.

Kesi çizgisi boyunca oluşan yara dokusu zamanla solacak, ancak rengi asla cilt tonunu ile aynı olmayacaktır. Hasta minimum ağrı hissedecek olsa da, plastik cerrahı ağrıyı yönetmek için ağrı kesici haplar yazacaktır.

Plastik cerrahı Göz kapağı tedavisi ameliyatında emilemeyen dikişler kullandıysa ve kesi hattının altında fazla sıvı veya kan birikmesini önlemek için bir dren yerleştirdiyse, doktoru hastaya bunların alınacağı tarihi bildirecektir (genellikle ameliyat sonrası ilk takip ziyareti).

Plastik cerrahı hastanın gözlenmesi veya hastanede kalması gerekip gerekmediğini bildirecektir. Anesteziden kurtulduktan ve hasta yürümeye hazır olduğunda, sağlık uzmanları tarafından veya onların gözetimi altında harekete geçirilecektir.

Taburcu edilmeden önce, plastik cerrahı veya başka bir sağlık uzmanı, hastanın dinlenmesi gereken zaman aralığı ve yorucu olmayan egzersizlere başlayabileceği zaman hakkında bilgilendirecektir. Rutin günlük yaşam aktivitelerine izin verilse de, doktoru hastaya belirli bir süre yorucu işlerden kaçınmasını söyleyecektir.

İyileşme sürecini kolaylaştırmak ve ameliyattan en iyi sonucu almak için bu talimatlara uymak çok önemlidir. Bu nedenle hastaneden ayrılmadan önce hastanın tüm sorularınızı plastik cerrahına sorması önerilmektedir.

Kişi kesi hattında sıcaklık ve kızarıklık hissedilirse veya taburcu olduktan sonra ateşi veya ameliyata bağlı olduğunu düşündüğü herhangi bir semptom varsa, derhal plastik cerrahı ile iletişime geçmelidir.

Göz kapağı tedavisi ameliyatı durumunda gözler ve göz çevresi daha genç ve sağlıklı görünecektir. Bu etkilerin özgüvene katkı sağlayacağı tartışılmaz bir gerçektir.

Göz kapağı ameliyatının sonuçlarının tam olarak görülebilmesi birkaç hafta sürebilir. Etkileri uzun süre devam etse de yaşlanmanın olumsuz etkileri tamamen ortadan kaldırılamaz. Etki süresini uzatmak için alınabilecek önlemler konusunda plastik cerrahla görüşmek faydalı olacaktır.

Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.


0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

Doktorlarımıza Soru Sorabilirsiniz!


Konusunda uzmanlaşmış kadromuzla her zaman sorularınızı yanıtlamaktan memnuniyet duymaktayız… Dora Hospital Fulya bölgesinde sizlere hizmet vermektedir. Dora Hospital İletişim bilgilerine ise menü aracılığı ile ulaşabilirsiniz.


Soru Sorabilirsiniz…

Bizi Takip Edebilirsiniz…


Sosyal medya üzerinden hastanemiz hakkında haberler görüntüleyebilir, gelişmelerden haberdar olabilirsiniz.


Yol Tarifi

Doktora Sor

Whatsapp