Goz-Ici-Lens-Dora-Hospital-1200x679.jpg

Göz İçi Lens


Göz İçi Lens

Göz içi lens (GİL) implantı, gözünüzün doğal lensinin akrilik yerine geçer ve gözünüzdeki görüntü odaklama işlevini devralır. Göz içi lens, tıpkı doğal lens gibi ışığı gözün içine odaklar.

Göz içi lensler, diğer herhangi bir görme düzeltme ameliyatından daha geniş bir yelpazedeki görme problemlerini düzeltebilir.

Göz İçi Lens 2022

Miyop, hipermetrop, astigmat ve presbiyopi düzeltmek için kullanılabilirler ( yakına odaklanma zorluğu 40 yaş civarında başlar ). Bununla birlikte, bir göz içi lens en çok katarakt ameliyatı veya Refraktif Lens Değişimi kapsamında görme düzeltmesi için kullanılır. Bir göz içi lens yaklaşık olarak bir kuruşun 1 / 3’ü kadardır. Ortası daireseldir ve her iki yanında onu yerinde tutan “haptik” adı verilen kolları vardır.


Dora İlgi Alanları Bilgi FormuGöz İçi Lens Çeşitleri

Göz içi lensler miyopluk, hipermetropluk, astigmatizm ve presbiyopiyi düzeltmek için kullanılabilir.

Belirli göz sorunlarına ve istenen sonuca bağlı olarak, aralarından seçim yapabilecek birkaç farklı göz içi lens türü vardır:

 • Monofokal Göz içi lensler: Bir monofokal göz içi lensin yalnızca bir odak noktası vardır. Tercihe göre yakın, orta veya uzak görüşe odaklanacak şekilde ayarlanabilir. Uzak görüş, en yaygın seçim olma eğilimindedir. Durum böyle olunca, okuma gözlüğü ya da yakından görmek için kullanılır.
 • Trifokal Göz içi lensler: Trifokal Göz içi lensler uzak, orta ( bilgisayar mesafesi ) ve yakın ( okuma mesafesi ) daha iyi görülmesine yardımcı olur. Yakından görmek için aşağıya bakılması gereken bifokallerin aksine, üç odaklı göz içi lensler, herhangi bir yöne bakarken hem uzaklığı hem de yakını görmenizi sağlar.
 • Torik Göz içi lensler: Kişinin gözünde önemli astigmat varsa, bu, başvurulacak seçenektir. Astigmat, kornea bir Amerikan futbol topu gibi bir yönde diğerinden daha düz olduğunda ortaya çıkar. Bu tipik olarak görüşü tüm mesafelerde etkiler. Bir torik göz içi lens, astigmatı düzeltmek ve gözlüksüz harika bir görüşe sahip olunmasını sağlamak için tasarlanmıştır. Torik, astigmatı düzelten göz içi lensler monofokal veya trifokal olabilir. Ameliyattan önce, göz cerrahı en faydalı torik GİL gücünü ve gözün astigmatı başarılı bir şekilde düzeltmesi için gereken özel yönelimi belirlemek için gözünün ölçümlerini alır.
 • Fakik Lensler: Fakik lensler göz içi lens değil, ICL’lerdir. Fakik ICL’ler doğal lensi el değmemiş ve sağlam bırakır. Genellikle orta ila şiddetli miyopluğu düzeltmek için kullanılan bir fakik ICL, irisin arkasına, doğal lensin önüne cerrahi olarak yerleştirilen şeffaf bir lenstir. Bu implant, ek bir düzeltici göze ihtiyaç duymadan ışığın retinaya düzgün şekilde odaklanmasını sağlar. Bir fakik ICL, öncelikle LASIK ve fotorefraktif keratektomi için fazla miyop olan kişiler için tasarlanmıştır.


Göz İçi Lens Nasıl Çalışır?

Göz içi lens, gözün doğal lensinin yerini alır. Lens ilk olarak fakoemülsifikasyon adı verilen bir işlemle çıkarılır. Korneanın kenarına küçük bir kesi yapılır. Daha sonra lens küçük parçalara bölünür ve gözden durulanır. Göz içi lens katlanır ve küçük kesiden sokulur, böylece doğal lensin bir zamanlar yaptığı aynı şeffaf kapsül içinde durur.

Gözün uzunluğu, korneanın eğriliği ve lensin göz içindeki konumu, Göz içi lens için optimum gücü belirlerken göz önünde bulundurulur. Bu ölçümün ince ayarını yapmak için ameliyattan önce ve ameliyat sırasında kapsamlı ölçümler alınır.

Yaşlandıkça, gözün doğal merceğindeki berrak proteinler değişebilir ve merceğinin bazı kısımlarını bulanıklaştırabilir. Bu durum, görüşü bulanıklaştırıp bozabilen ve zamanla kötüleşen katarakt olarak bilinir. Katarakt inanılmaz derecede yaygındır ve özellikle daha eski demografiklerde körlüğün önde gelen nedenidir. Tüm insanların yarısından fazlasının 80 yaşına geldiklerinde ya katarakt geçireceği ya da katarakt ameliyatı geçireceği tahmin edilmektedir.

Göz içi lens implantı, katarakt ameliyatı sırasında rutin olarak kullanılır. Göz içi lensler, doğal bir lensle aynı şekilde çalışır. Işık ışınları göze girdiğinde, göz içi lens, doğru görmeye yardımcı olmak için ışık ışınlarını büker ( veya kırar ). Bir lens implantı, tıpkı reçeteli kontakt lensler veya gözlükler gibi çeşitli odaklanma güçlerine sahip olabilir.Göz İçi Lens Ameliyatı

Katarakta sahip kişiler göz doktoruna görünmeli ve muayene olmalıdır. Bu doktor göz ameliyatı ve sorunları konusunda uzmanlaşmıştır. Muhtemelen hastaya, günlük hayatını etkilemeye başlayana kadar kataraktı çıkarmak için beklemenin en iyisi olduğunu söyleyeceklerdir. Ameliyatı bir hastanede veya bir poliklinikte yapabilirler.

Kişiyi göz içi lens ameliyatına hazırlamak için doktor:

 • Hastanın gözünün boyutunu ölçmektedir. Bu, hasta için doğru implantı seçmelerine yardımcı olacaktır.
 • Birkaç gün önceden alınması için hastaya ilaçlı göz damlası verecektir.
 • Hastanın birkaç gün önceden bazı ilaçları almayı bırakmasını veya kontakt lens takmayı atlamasını isteyecektir.

Ameliyat günü doktorlar şunları yapacaklar:

 • Hastanın gözünü uyuşturacaklar.
 • Rahatlamaya yardımcı olacak bir ilaç verecekler. İşlem sırasında hasta ışık görebilir, ancak hiçbir şey hissetmemeli veya sadece hafif bir baskı hissetmelidir.
 • Lense ulaşmak için hastanın korneasında küçük bir kesi yapılacak.
 • Lens parçalara ayrılacak ve yavaşça çıkartılacak.
 • Göz içi lens yerine yerleştirilecek.
 • Kesimin kendi kendine iyileşmesine izin verilecek ve dikiş atılmayacak.

Genelde hasta evine bir saatten kısa sürede gidebilir, ancak araba kullanması için başka birine ihtiyacı olacak.Göz İçi Lens Kalıcılığı

GİL implantları, bir kişinin yaşamı boyunca bozulmayacak malzemelerden yapılmaktadır. Bu yüzden değiştirilmelerine gerek yoktur. Bununla birlikte, tedavi tersine çevrilebilir, bu nedenle hasta görüşünde kabul edilebilir bir iyileşme yaşamıyorsa implantlar değiştirilebilir. Böyle bir durumda hastanın doktoru ile konuşması ve sorunun ne olduğunu öğrenmesi gerekmektedir.Göz İçi Lens Güvenli Mi?

Her türlü ameliyatla ilişkili risk olsa da, göz içi lens implant prosedüründen sonra komplikasyonların yaşanması nadirdir. Herhangi bir ameliyattan önce, göz doktoru bir göz içi lens prosedürü için hastanın iyi bir aday olup olmadığını belirlemek için gözlerini inceleyecek ve tıbbi geçmişini dikkatlice değerlendirecektir. Bu, hastanın göz içi lens risklerine yatkınlığını artırabilecek herhangi bir faktör olup olmadığını belirlemesine yardımcı olacaktır.

Bu prosedürün yan etkileri arasında bir miktar kanama, kızarıklık, iltihaplanma olabilir ancak bunların tümü hızla düzelir. Daha ciddi ameliyat riskleri arasında ayrılmış bir retina, enfeksiyon veya görme kaybına neden olabilecek ciddi iltihaplanma bulunur. Doktor ameliyattan sonra hastaya ilaçlı damlalar önerecektir. Enfeksiyonu veya iltihabı önlemek için bu damlaların talimat verildiği şekilde kullanılması önemlidir.Bir Göz İçi Lens İmplant Prosedürü için İyileşme Süresi Nedir?

İmplantın, gözdeki göz içi lens hizalamasını düzeltmek için bir takip prosedürü gerektirecek şekilde konumunun dışına çıkması da mümkündür.

Görme genellikle ameliyatın hemen ardından bulanıklaşır ve sonraki birkaç gün içinde düzelir. Ameliyatı takip eden ilk 2 hafta ağır kaldırmaktan veya zorlamadan kaçınılması önerilir.

Her tedavi gibi göz içi lens tedavisi için de uzman doktora başvurulmalıdır. Kişinin uzman olmaması halinde gözde ciddi görme problemleri oluşabilmektedir. Hastalar bu yöntemi tercih etmeden önce tüm riskleri araştırmalı ve doktorları ile bu riskler üzerine görüşmelidir.

Hastalar göz içi lens implantı sonrası gerekli hijyene ve doktoru tarafından söylenen kurallara dikkat etmelidir. Enfekte olan bir göz ileride büyük sorunlara yol açabilmektedir.

Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.


0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

Doktorlarımıza Soru Sorabilirsiniz!


Konusunda uzmanlaşmış kadromuzla her zaman sorularınızı yanıtlamaktan memnuniyet duymaktayız… Dora Hospital Fulya bölgesinde sizlere hizmet vermektedir. Dora Hospital İletişim bilgilerine ise menü aracılığı ile ulaşabilirsiniz.


Soru Sorabilirsiniz…

Bizi Takip Edebilirsiniz…


Sosyal medya üzerinden hastanemiz hakkında haberler görüntüleyebilir, gelişmelerden haberdar olabilirsiniz.


Yol Tarifi

Doktora Sor

Whatsapp