Göğüs Hastalıkları


Göğüs hastalıkları bölümünde yer alan birçok çeşit gruplarda incelenen hastalık türleri bulunmaktadır. Genellikle göğüs hastalıkları ile ilgili akla ilk gelen konular pnömoni(zatürre), kronik öksürükler, akciğer zarlarında sıvı birikmesi(plorezi),akciğerin sönmesi, akciğer embolisi, akciğer kanseri ve alerjik biçimde gelişen akciğer hastalıkları şeklinde sıralanmaktadır.

Solunum yollarıyla da bağlantılı ilerleyen ve ana bilim dalı altında incelenen bu hastalık çeşitleri giderek büyük sorunlara yol açabilmektedir. Ayrıca astım, KOAH ve sigara bağımlılıklarından tetiklenen hastalık grupları da göğüs hastalıklarının incelediği gruplar arasında yer almaktadır.

Günümüzde birçok sebeple alışılmış kötü alışkanlıkların başında yer alan sigara konusu ise bu hastalık için oldukça sorun yaratıcı önemli bir neden olarak bilinmektedir.

Göğüs Hastalıkları Nedir?

Göğüs hastalıkları genel olarak akciğer kaynaklı gelişen hastalık türleridir. Balgam, öksürük ve solunum yollarını hedef alan göğüs hastalıkları, birçok gruba ayrılmaktadır. Özellikleri kendini gösterdiği belirtiler arasında nefes darlığı konusu ilk sırada gelir.

Beraberinde gelişen iskelet sistemi ağrıları, uzun süreli baş ağrıları, öksürük, hırıltılı solunum şekli ve horlama oluşmaktadır. Bu hastalığın yarattığı birçok belirti farklı hastalıkların semptomları arasında da görülmektedir. Fakat genel ana bilim dalı olarak göğüs hastalıkları grubunda yer aldığı bilinir.

Göğüs Hastalıkları Nedenleri

Göğüs hastalıkları nedenleri arasında özellikle bu hastalığı tetiklediği öne çıkan sigara kullanımı ve yanlış yaşam tarzı öne çıkmaktadır. Birçok grupta incelenen göğüs hastalığı genel olarak yaşa bağlı orantıda madde kullanımıyla tetiklenir. Bu bakımdan oldukça fazla çeşitlere ayrılan türleri en son evrelerde ölümcül sonuçlar verebilmektedir.Göğüs Hastalıkları


No more posts

Vücudun birbirine bağlı ve zincirleme sisteminde çalışmasından dolayı etkilenen organların başında akciğer gelmektedir. Özellikle son yıllarda sigara bağımlılıkları nedeniyle binlerce insanın akciğer odaklı şikâyetlerle başvurduğu hastanelerde tedavi süreci başlamış birçok hasta vardır.

Fakat bu hastaların büyük bölümü ne yazık ki ihmaller sonucu geç kalınmış tedavilere cevap vermemektedir. Bu nedenle çok dikkat edilmesi gereken hastalık gruplarından biri sayılır. Aynı şekilde akciğerlere yayılabilen virüslere karşı da dikkatli olunması gerektiren bir hastalık türü olması nedeniyle bazı durumlara karşı tedbirli olunmalıdır.

Göğüs Hastalıkları Çeşitleri

Göğüs hastalıkları çeşitleri arasında özellikle dikkat çeken akciğer hastalıkları ön sırada yer alır. Birçok kola ayrılan çeşitleri ise kendi dalı altında incelenmektedir. Özellikle belirli sıralamaya sahip olan göğüs hastalıkları ise şu şekilde sıralanmaktadır.

 • Akciğer kanseri
 • Akciğer embolisi
 • Alerjik akciğer hastalıkları
 • Kronik şekilde ilerleyen öksürükler
 • Bronşektazi, KOAH ve astım hastalıkları
 • Plorezi
 • Pnömoni
 • Sebebi bilinmese de sarkoidoz
 • Sigara bağımlılıkları

Yukarıda belirtilen akciğer odaklı gelişme gösteren göğüs hastalıkları çoğu kez sigara bağımlılığından kaynaklanmaktadır. Bu nedenle özellikle tanı koyma aşamasında hastanın kullanmakta olduğu zararlı alışkanlıklarına dikkat çekilmektedir. Bu nedenle göğüs hastalıkları konusunda sigara bağımlılığı özellikle hekimler tarafından sorulan bir sorudur.

Hastanın tıbbi anlamda öyküsünü dinleyen hekimler gerekli gördüğü takdirde akciğer filmi istemektedir. Bu şekilde akciğerlerin ne durumda olduğunu anlamak açısında çeşitli laboratuar tetkikleri de istenmektedir. Özellikle solunum fonksiyon testleri bu konuda daha net sonuçlar alınması açısından önemli rol oynar.

Göğüs Hastalıkları ve Solunum Testleri

Göğüs hastalıkları konusunda yapılan tetkik ve tahliller sonrasında tıbbi öyküsü ile beraber hekim kararı verilmektedir. Doktorun istediği solunum testleri akciğerin durumu ve kapasitesi ölçülmektedir. Bu sayede hangi tedavi biçimine uygun olup olmadığı saptanmaktadır. Göğüs hastalıkları alanında yapılan testler şu aşamada sergilenir.

 • Yavaş vital kapasite testi ( spirometre sayesinde akciğer kapasitesi ölçülmektedir.)
 • Zorlu vital kapasite testi ( derin nefes alabilme konusunda hastanın durumunu gözlemleyen test olarak bilinir.)
 • Difüzyon testi ( difüzyon testi sayesinde akciğer alanının yüzeyi belirlenir.)
 • Reversibilite testi ( hastanın kullanmakta olduğu ilaçlar sorgulanarak fısfıs yardımı ile bir ilaç verilerek nefes alıp verme durumu ölçülmektedir.)

Yukarıda belirtilen solunum testleri göğüs hastalıkları konusu ile yakından ilgili olup hastanın tedavi biçimini de öne çıkarır. Böylece akciğerlerin dayanma kapasitesi ölçülerek durumu ile ilgili net bir bilgi verilmesi hekimler tarafından mümkün olabilmektedir.

Göğüs Hastalıkları Tanı Yöntemleri

Göğüs hastalıkları tanı yöntemleri arasında tıbbi anlamda hasta öyküsü dinlenme sonrası gerekli laboratuar tahlilleri yapılmaktadır. Ayrıca akciğer filmi çekilerek ve beraberinde solunum testleri yapılarak tam anlamıyla göğüs hastalığının çeşidi ve durumu ile bilgi verilmektedir.

Yapılan tetkik ve tahliller sonrasında hastaya en uygun tedaviye hızla başlanır. Kritik durumdaki hastalar için tedavi süreci biraz daha ağır geçmektedir. Bu sebepten hastaneye yatış verilerek tıbbi tedavisi yapılmaktadır. Tedavi sürecini takip eden hekimler belirli aralıklarda aynı tetkikleri yaparak var olan hastalığın hangi boyutta olduğuna bakmaktadır.

Göğüs Hastalıkları Belirtileri

Göğüs hastalıkları belirtileri arasında özellikle sigara kullanımına bağlı gelişen balgamlı veya kanlı öksürük belirtiler arasında yer almaktadır. Ayrıca kişide beklenmedik şekilde gelişen pnömoni tarzındaki durumlarda gözlemlenebilmektedir. Genel açıdan incelendiği zaman göğüs hastalıkları belirtileri şu şekilde sıralanır.

 • Solunum sistemine bağlı gelişen nefes darlığı
 • Öksürük
 • Balgam
 • Kanlı öksürük
 • Kilo kaybı ve iştahsızlık
 • Sırt ve omuz ağrıları
 • Göğüs ağrıları
 • Hırıltılı solunum şekli
 • Uyku esnasında horlama

Yukarıda sıralanan belirtiler göğüs hastalıkları konusunda ilk sırada yer alan belirtiler olabilmektedir. Göğüs hastalığının çeşidine göre ilerleyen bu belirtiler farklı semptomlarla birleştiği vakit hastanın hayatını tümden etkilemektedir. Yaşam biçiminin büyük rol oynadığı göğüs hastalıklarında özellikle kullanılan maddelere fazlasıyla dikkat etmek gerekir.

Son yıllarda TV ekranlarında zorunlu reklam haline getirilmiş olan konuların başında sigara ile ilgili sonuçlar yer almaktadır. Her yıl binlerce kişinin sadece sigara kullanımından dolayı öldüğünü ve yaşam tarzının değiştirilmesi konusunda uyarı yapan bu reklamlar tamamen doğru bir bilinç kazandırılmasını sağlamak amaçlıdır. Bu nedenle sigara kullanımına bağlı ilerleyen ve giderek çoğalan virüs salgınlarına karşı tam tedbir uygulaması her insan için kendine olan sorumluluğu sayılmaktadır.

Göğüs Hastalıklarında Geç Kalınmış Durumlar

Göğüs hastalıkları konusunda teşhisi konulan birçok hastalık grubu erken tedavi ve erken teşhis sonucu yok edilebilmektedir. Ayrıca hastaların bilinçli yaşam yaklaşımı ve dikkat etmesi gereken durumlara özen göstermesi halinde sonuçları olumlu seyir eden durumlar araştırmalar neticesinde çıkarılmış sonuçlardır. Fakat ihmal edilen göğüs hastalıklarının sonucunda oluşabilecek durumlar şu şekilde özetlenmektedir.

 • Akciğer kanseri
 • Akciğer tüberkülozu
 • İnterstisyel akciğer hastalıkları
 • Solunum yetmezliği

Belirlenen durumlar var olan göğüs hastalıkların ortaya çıkan son durumlar veya son evreler olarak bilinmektedir. Bu nedenle belirti gösteren durumlarla ilgili erken teşhis ve tedaviler çok önemli rol oynamaktadır.

Geç kalınmış tedaviler kısmen olumlu sonuç veriyor olsa da çoğu kez öldürücü sonuçlar doğurmaktadır. Özellikle erken yaşlarda sigaraya başlamış kişiler için belirli durumlara dikkat edilmesi şarttır. Kronik şekilde nefes darlığı ve nefes darlığına bağlı gelişen durumlar yaşıyorsanız mutlaka doktora başvurmanız gerektiğinizi unutmamalısınız.

Ayrıca yan etkileri sadece sizi değil yakınlarınızı da körelten sigara kullanımlarında büyük bir adım atarak bırakmaya yönelmelisiniz. Bu konuda hastanelerin belirli bölümlerinde uygun tedavi metotları bulunmaktadır. Gerekli görüldüğü an veya kendi isteğinizle başvurarak yardım almanız her daim mümkündür. Bu sayede sadece kendi hayatınızı değil aynı zamanda çocuğunuzun hayatına da önemli bir katkı yapmış olacaksınız.Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.

Doktorlarımıza Soru Sorabilirsiniz!


Konusunda uzmanlaşmış kadromuzla her zaman sorularınızı yanıtlamaktan memnuniyet duymaktayız… Dora Hospital Fulya bölgesinde sizlere hizmet vermektedir. Dora Hospital İletişim bilgilerine ise menü aracılığı ile ulaşabilirsiniz.


Soru Sorabilirsiniz…

Bizi Takip Edebilirsiniz…


Sosyal medya üzerinden hastanemiz hakkında haberler görüntüleyebilir, gelişmelerden haberdar olabilirsiniz.


Yol Tarifi

Doktora Sor

Whatsapp