Göğüs-Dikleştirme-Ameliyatı-Fiyatları-Dora-Hospital-1200x679.jpg


Göğüs Dikleştirme

Göğüs dikleştirme ameliyatı fiyatları farklı etkenlere göre değişiklik göstermektedir. Göğüs dikleştirme işlemini yapacak olan doktorun kim olduğu, işlemin detayları, kullanılacak olan malzemeye kadar bir çok etken fiyatların artmasına ya da azalmasına katkıda bulunabilir. Meme kaldırma ameliyatı olarak da bilinen göğüs dikleştirme ameliyatı sırasında farklı teknikler kullanılabilir. Kullanılan tekniğin ne olduğu fark etmeksizin mutlaka genel anestezi altında işlemin gerçekleştirilmesi gerekir. Ortalama 2 ile 4 saat arasında işlem son bulur.

Göğüs Dikleştirme Ameliyatı Fiyatları 2022

Göğüs Dikleştirme Ameliyatı Neden Yapılır?

Göğüs dikleştirme ameliyatı adından da anlaşılacağı üzere, sarkan göğüslerin daha dik görünüme kavuşmasını sağlamak için yapılır. Göğüs sarkması özelikle belli bir yaştan sonra başlar.


Yumuşaklık ve deformasyonlar kişinin öz güven problemleri yaşamasına neden olabilir. Sık kilo alıp vermek, yaşlanmak, doğum yapmak, emzirmek ve yer çekimi gibi etkenler göğüs sarkmasına zemin hazırlar. Son zamanlarda yapılan çalışmalar kadınların yanlış sütyen seçimine bağlı olarak da göğüslerinin sarkma problemi ile karşı karşıya geldiğini belirtmişlerdir.


Dora Sağlık Bilgi FormuGöğüs Dikleştirme Ameliyatına Karar Nasıl Verilir?

Göğüs dikleştirme ameliyatı kararı verilmesi için doktor hastayı ayakta muayene eder. Hem meme başı hem de meme bezi miktarı ölçümü yapılır. Hastanın göğüslerinin nasıl bir görünümde olması istediği dinlenir. Eğer sarkma miktarı az ise ve meme bezi miktarı da yeterliyse bu durumda meme bezinin altına silikon konulabilir. Meme böylece hem daha dolgun hem de daha dik olur. Bazı durumlarda hastaların göğüslerinde sarkma miktarı fazla olabiliyor. Hem de meme bezinin yetersiz olduğu durumlarda hastalara meme toparlaması işlemi ile birlikte protez işlemi de yapılır. En zor meme ameliyatı budur.Göğüs Dikleştirme Ameliyatı Sonrasında Hastaları Neler Bekliyor?

Göğüs dikleştirme ameliyatı sonrasında hemen buz kompres yapılması gerekir. Sporcu sütyeni giyilmesi gerekir. Dikişlerin üzerinde ince bantlar bulunur. Bunun dışında pansuman yapılması gerekmez. Ameliyat işlemi bittikten 1 ya da 2 gün sonunda konulan drenlerin çekilmesi gerekir. Dren çekilme işleminden sonra da hasta duş alabilir. Bütün dikişlerin alınması 15 gün sürer. Fakat sporcu sütyeni giyimine devam etmek gerekir. En az hafta boyunca giyilmelidir. Bu sütyenin giyilmesinin nedeni hastaların ağrılarına iyi gelmesidir. Ameliyattan sonra memelerde ödem oluşması tamamen normal bir durumdur. Zaman geçtikçe meme alması gereken şekli alır. Memenin arzu edilen şekle gelmesi için geçmesi gereken süre kişiden kişiye değişiklik gösterebilir. Ortalama 8 ile 10 hafta arasında memeler son halini alır.

Göğüs Dikleştirme Ameliyatı Sonrasında Yeniden Sarkma Problemi ile Karşılaşır mıyım?

Göğüs dikleştirme ameliyatı sonrasında sarkma olabilir. Yapılacak doğum, çok kilo alıp verme gibi etkenler ile sarkma sorunu yeniden oraya çıkabilir. Bu nedenle hekimler çocuk planlaması yapmayan ve vücut kilosunda büyük değişiklikler yaşamayacak olan kişiler için ameliyat yapmayı uygun bulurlar. Buna karşın, kişilerin meme sarkması problemi yaşamalarına neden olacak etkenlere dikkat etmeleri halinde, sarkma problemi ile karşılaşmayacaklardır.Göğüs Dikleştirme Ameliyatı Sonrasında Memede İz Kalır mı?

Göğüs dikleştirme ameliyatı sonrasında memede iz kalması söz konusu olabilir. Fakat bu iz yaklaşık 3 cm civarında küçüktür. Yalnızca meme protezi konulduğu durumlarda bu bölgede iz olur. Bu izin memenin altında kalan bölgede olacağı için hastaları rahatsız etmez. Meme deri roparlanması işlemi yapıldığı zaman T, L ya da I şekillerinde izler olabilir. Meme başının etrafında memenin diğer kısmına göre ton farkı olduğu için çok belli bir iz sö konusu değildir. Göğüs dikleştirme ameliyatı sonrasında 6 sene geçtiğinde, izlerin fark edilmesi mümkün değildir. Zaman geçtikçe izler daha az belirgin hal alacaktır.

Göğüs Dikleştirme Ameliyatı Sırasında Hangi Problemler ile Karşılaşılabilir?

Göğüs dikleştirme ameliyatı sırasında karşılaşılacak problemler başında kanama, hematom yer alır. Bazı hastalarda yara iyileşmesinin gecikmesi ayrıca belirgin yara izi kalması gibi durumlar da söz konusu olur. Özellikle hastaların şeker problemi olması, çok fazla miktarda sigara tüketilmesi ya da ailede iz kalma ile ilgili hastalıkların bulunması gibi durumlarda benzer problemler ile karşılaşılır. Bu hastalar için özel yöntemler kullanılarak tedavi yapılabilir.
Ameliyatların bazılarında yara açılması, dikiş atmas, iltihaplanma gibi problemler olabilir. Bu problemleri düzeltmek için hekimin tam zamanında müdahale etmesi gerekir. Müdahale ile birlikte bu problem ortadan kalkar. Dikiş açılmışsa, açılan dikişin yerine yenisi dikilebilir. Yap dokusu parçalanması halinde, dikiş aralarından akıntı gelebilir. Hastalar memelerinde sızlama, akıntı, yanma ve batma hissi gibi problemler ile karşılaşabilirler.Göğüs Dikleştirme Ameliyatında Meme Başını Kaybetme Riski

Göğüs dikleştirme ameliyatı sonrasında meme başını kayıp etmek söz konusu olabilir. Özellikle çok sarkık olan memelerde meme başının korunarak dikleştirme yöntemlerinden faydalanılır. Genellikle bu durum ile karşılaşmamak adına meme başına yama yapılması gerekir. Meme başının kaybı söz konusu olduğu zaman hastalara dövme yöntemi önerilir. Hem cerrahi yöntemler hem de dövme uygulaması birlikte kombine edilir. Bu sayede yeniden meme başına kavuşulur.

Kimler Göğüs Dikleştirme Ameliyatı Olmalı?

Göğüs dikleştirme ameliyatı olması gereken kişiler herkes değildir. Eğer göğüslerinizde fazla miktarda sarkıklık yoksa ve ameliyat sonrasında kalacak olan izlerden duyacağınız rahatsızlık büyük ise bu durumda ameliyat olunması tercih edilmez. Eğer gerçekten göğüslerinizin sarkmasından çok rahatsızsanız, bu durum size psikolojik anlamda sıkıntı vermeye başladıysa, ameliyat olmaktan başka çareniz kalmadığını düşünüyorsanız, bu durumda ameliyat olmanız sizin için daha iyi olur.Göğüs Dikleştirme Ameliyatı Sonrasında Bebeğimi Emzirmeye Devam Edebilir miyim?

Göğüs dikleştirme ameliyatı sonrasında bebek emzirmek mümkündür. Ameliyat öncesinde nasıl bebeğinizi emziriyorsanız, aynı şekilde bebeğinizi emzirmeye devam edebilirsiniz. Emzirme konusunda önemli olan meme ucunun ameliyat sırasında dokunulmamış olmasıdır. Meme ucu süt kanallarına bağlıdır ve süt buradan gelir. Bazı göğüs dikleştirme ameliyatlarında meme başının yerinden alınıp daha yukarıya konulduğu teknikler uygulanır. Bu ve benzeri tekniklerin uygulanması halinde bebeğinizi emziremezsiniz. Ameliyat sonrasında emzirmeye devam etmek için hastalara central pedicule adı verilen tekniğin uygulanması gerekir. Bu teknikte meme ucu ve kanallar tek bir parça halinde ele alınır ve emzirme işleminde sıkıntı olmaz. Ameliyat olmadan önce doktorunuzla durumunuz hakkında detaylı olarak konuşun ve emzirecek bebeğiniz varsa bunu mutlaka belirtin.Göğüs Dikleştirme Ameliyatı Sonrasında Yararlı Olacak Bazı İpuçları

Göğüs dikleştirme ameliyatı sonrası için faydalı olacak ipuçları başında ameliyat olmadan öne mutlaka kontrol mamogramı çektirmek geliyor. Çekilen mamogram mutlaka saklanmalıdır. Diğer bir ipucu aynanın karşısına geçerek, göğüslerin ne kadar sarkığını ve toparlandığını kontrol etmektir. Eğer kontrol sırasında meme ucunun meme altına katlantı altında kaldığını görürseniz, bu durum göğüs dikleştirme ameliyatı yaptırmanızın sizin için iyi olduğuna işarettir. Göğüs dikleştirme ameliyatında unutulmaması gereken önemli nokta, göğüslerin büyüklüğü ve sarkıklığı arttıkça, göğüste kalacak olan izin de artmasıdır. Küçük göğüsler ve göğüs sarkma miktarı çok olmayan kişiler ameliyattan sonra çok büyük izler ile uğraşmak zorunda kalmazlar. Göğüs dikleştirme ameliyatı yapmanız halinde memelerinize tam istediğiniz şekli vermeniz mümkün olur.

Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.


0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

Doktorlarımıza Soru Sorabilirsiniz!


Konusunda uzmanlaşmış kadromuzla her zaman sorularınızı yanıtlamaktan memnuniyet duymaktayız… Dora Hospital Fulya bölgesinde sizlere hizmet vermektedir. Dora Hospital İletişim bilgilerine ise menü aracılığı ile ulaşabilirsiniz.


Soru Sorabilirsiniz…

Bizi Takip Edebilirsiniz…


Sosyal medya üzerinden hastanemiz hakkında haberler görüntüleyebilir, gelişmelerden haberdar olabilirsiniz.


Yol Tarifi

Doktora Sor

Whatsapp