Göbek-Fıtığı-Nedir-Dora-Hospital-1200x679.jpg


Göbek Fıtığı Nedir

Göbek fıtığı toplumda görülme oranı %2 ila %4 arasındadır.

 • Göbek bölgesinde şişlik şeklinde kendini gösterir. Kaslar sıkıldığında veya ağır yük kaldırıldığında şişkinlik biraz daha artar.
 • Göbek fıtığı iş kaybına hatta hayati tehlikeye varan sonuçlara sebep olur.
 • Fıtık doğuştan ya da sonradan oluşabilir.
 • En yaygın olanı kasık fıtığıdır. Mide fıtığı nadir olarak da yan bölgelerde ve arka karın duvarında oluşabilir.
 • Mide organında da vücut içi fıtık ile karşılaşılmaktadır.
Göbek Fıtığı Nedir? 2022

Göbek bölgesinde göbek deliğinde fındık büyüklüğünde bazen de elma büyüklüğüne kadar ulaşabilen kadın ve erkeklerde aynı oranda sıkça görülen hamilelik sonrasında kaybolacağı gibi artma da görülebilen aktif spor yapan kişilerde yaygın olan vücudu saran katmanların bir tanesinde yırtılma sonucu alttaki dokuların basınç altında kalınca yırtık bölgeden dışarıya doğru çıkma eğilimi göstermektedir.


Dora Sağlık Bilgi Formu


  Göbek fıtığı nasıl olur?

  Göbek fıtığı anne ile bebek arasında kan akımını sağlayan kordonu bebeğin göbek kısmında zayıf olan noktadan göbek deliğinden dışarı çıkması halidir.

  Bebeğin kordonu düştükten sonra bu bölgenin tamamen kapanması beklenir. Kapanmadığı durumda da bebeklerde göbek fıtığı oluşur. Erişkinlerde ise karın içi basıncının yükseldiği durumlarda veya göbeğin tekme veya bir travma yaşadığı durumlarda göbek fıtığı oluşumuna sebebiyet vermektedir. Özellikle bağ dokusu gevşeyen aşırı kilolu, oturup kalkmada dikkatsiz, ıkınma, göbekle bir şeyi itmeye çalışma, fazla ağırlık kaldırma, kabızlık, siroz, prostat, hamilelik dönemlerinde yaşanan bir takım sıkıntılar erişkinlerde göbek fıtığının oluşmasına neden olur.  Göbek fıtığının belirtileri nelerdir?

  Göbek bölgesinde dışarıya doğru gelişen şişlik ve şekil anomalileri göbek deliğinin çukur olmayıp şişkin gözükmesi başlıca göbek fıtığı belirtileridir.

  Erişkinlerde göbek fıtığı şikâyetleri fiziksel aktivite ile beraber artar. İç organları özellikle bağırsak ve karın yağ dokusunu bu şişlik bölgeye doğru itilmesi sonucu fıtık gelişir. Sonuçta kusma kabızlık gibi acil durumlara sebep olur. Dolaşım bozukluğu v e doku harabiyetine neden olur. Bu durumda hastanın vakit geçirmeden bir genel cerrahta fıtık ameliyatı olması tavsiye edilir.  Göbek fıtığı ameliyatı (tedavisi)

  Müdahale edilmezse göbek fıtığı büyümeye meyillidir. İç organlara zarar verir. Başlangıç aşamasındayken ameliyat yapılması ameliyatın başarısı yönünde önemlidir. Açık ya da kapalı ameliyat yapılabilir. Ameliyat oluncaya kadar göbek fıtığı korsesi kullanılabilir. Karın bölgesindeki iç basınca ters basınç yapacak kemer, kuşak, esnek olmayan sıkı kıyafet ağır işlerle uğraşanlara tavsiye edilir. Yarım saatlik bir müdahale ile genel anestezi altında iç karın kaslarının çapraz bir şekilde dikilmesi sonucunda ve orada vücudun tekrardan bağ dokusu oluşturması sağlanır. Dikkat edilmediği takdirde fıtık tekrarlayabilir.  Göbek fıtığı ameliyatı sonrası

  Hastalarda eriyen dikiş kullanılmasından ötürü dikiş aldırma işlemi yapılmaz. Vücutta gaz yapıcı şişlik yaratıcı besinler tüketilmemesi tavsiye edilir. Kilo vermek ağır hareketlerden kaçınmak, ameliyat sonrası bol su tüketimi ve hafif diyetler uygulanması gerekir. Kabızlık yapıcı şeyler tüketmekten kaçınılmalıdır. Operasyon sonrası şişlik oluşumu normaldir. Hekimin tavsiye ettiği miktarda ağrı kesici kullanılmalıdır. Göbek fıtığına cerrahi müdahaleden başka önleyici yöntemi yoktur. Öksürme, hapşırma, ani karın kası kasılması, karın bölgesine alınan darbe tehlikeli sonuçlar doğurabilir.  Göbek fıtığı ameliyat fiyatı nedir?

  Hastanın durumuna göre ve operasyon zorluğuna göre fiyat değişmektedir. Doktorumuzun muayenesi sonucunda gerekli fiyat bilgisi alabilirsiniz.

  Metabolik Cerrahi, Tiroid Belirtileri, Göbek Fıtığı Ameliyatı Fiyatları, Hemoroid Hangi Bölüm Bakar, Endotrakeal Aspirasyon

  Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.


  0 Yorum
  Inline Feedbacks
  View all comments

  Doktorlarımıza Soru Sorabilirsiniz!


  Konusunda uzmanlaşmış kadromuzla her zaman sorularınızı yanıtlamaktan memnuniyet duymaktayız… Dora Hospital Fulya bölgesinde sizlere hizmet vermektedir. Dora Hospital İletişim bilgilerine ise menü aracılığı ile ulaşabilirsiniz.


  Soru Sorabilirsiniz…

  Bizi Takip Edebilirsiniz…


  Sosyal medya üzerinden hastanemiz hakkında haberler görüntüleyebilir, gelişmelerden haberdar olabilirsiniz.


  Yol Tarifi

  Doktora Sor

  Whatsapp