Gobek-Fitigi-Ameliyati-Fiyatlari-Dora-Hospital-1200x679.jpg


Göbek Fıtığı Ameliyatı Fiyatları

Göbek fıtığı ameliyatı fıtığın küçük olması durumda açık yapılır. Göbek Fıtığı Ameliyatı Fiyatları fıtığın boyutuna ve yapılacak olan operasyona göre değişiklik gösterebilmektedir. Göbek fıtığının ciddiye alınması gereken bir hastalık olduğu hekimler tarafından söyleniyor. Göbek fıtıklar göbekte bulunan çukurun içinden ya da yakınından çıkıyor. Fındık boyutunda olabileceği gibi, portakal boyutunda bile olabiliyor.

Göbek Fıtığı Ameliyatı Fiyatları 2022

Göbek fıtığının tedavi edilmesi için tek yöntem göbek fıtığı ameliyatı yapılmasıdır. Ameliyat ne kadar erken sürede yapılmaya karar verilirse hasta için o kadar iyi olur. Göbek fıtığının daha çok kadınlarda karşılaşılan bir hastalık olduğu bilinmektedir. Göbek fıtığına karşı son zamanlarda geliştirilen yama yöntemi sayesinde, hastalığın kendini tekrar etme olasılığı yüzde 1’lere kadar düşüyor.


Göbek Fıtığı Neden Olur?

Göbek fıtığı oluşumunda hamileliğin önemli bir rol oynadığı düşünülüyor. Çünkü hamilelik döneminde karın için basıncı ciddi manada artış gösteriyor. Bu durum fıtık oluşumu için ideal ortamı yaratıyor. Göbek bölgesinin zorlanması halinde de göbek fıtığı ortaya çıkabilir. Ağır spor yapıyorsanız dikkatli olmanız gerekir.


Dora Sağlık Bilgi Formu


  Bununla beraber ani eğilip kalkmalar da göbek fıtığı oluşumuna neden olabilir. Fazla kilolu olmak, sık kilo alıp vermek, kronik kabız hastası olmak ve öksürme ile birlikte göbek duvarını zorlamak da fıtığın oluşma nedenleri arasında yer alır. Fıtık çocuklarda bile görülebilen bir rahatsızlıktır.  Göbek Fıtığı Olduğunu Nerden Anlarım?

  Göbek fıtığı oluşumunu anlamak için kişiler ağrılarını gözlemleyebilirler. Fıtık olan kişilerin günlük aktivitelerini yapması zorlaşır. Ayrıca yürümeleri bile zor olur. Kişilerin göbek halkasının bulunduğu yere bakıldığı zaman, sürekli bir şişlik dikkat çeker. Bu şişlik kişilerde ağrı hissedilmesine neden olur. Kişilerin sigara kullanması ve alkol içmesi gibi durumlarda ise tedavi edilen göbek fıtıkları bile kendini tekrar edebilir. Ayrıca ileri yaşın da göbek fıtığı için bir tetiklenme faktörü olduğu bilinmektedir. Bu nedenle yaşı ileri olanlar, sigara kullananlar ve sedanter yaşam tarzına sahip olanlar daha dikkatli olmalıdırlar.  Göbek Fıtığı Her Zaman Belirti Vermeyebilir

  Göbek fıtığında belirtiler her zaman kendini göstermeyebilir. Fıtığın özellikle tam çukurda olduğu durumlarda ağrı hissedilmesine karşın belirgin olmayan bir şişlik söz konusudur. Fıtığın çok küçük olması halinde hastalar fıtık olduğunu anlayamayabilir. Fıtığın küçük olması halk arasında genellikle olumlu gibi algılansa da aslında değildir. Çünkü kişiler küçük fıtık ile birlikte fıtık boğulması adı verilen durum ile karşılaşabilirler. Bu durum kişileri ölüme kadar götürebilecek ciddi sonuçlara sahiptir. Bu nedenle fıtık küçük deyip önemsememezlik etmeyin. Küçük fıtıkların da mutlaka onarılması gerekir.

  Tanı konması için hastaların muayene olması gerekir. Muayene sonrasında her zaman hekim tanı koyamayabilir. Bu durumda hekim ultrasonografi yönteminden faydalanır. Göbek fıtığında hangi tedavi yöntemi uygulanırsa uygulansın, etkili olması açısından mutlaka zamanında müdahale yapılması gerekir. Ameliyat dışında da kullanılan yöntemler olmakla birlikte, kesin sonucu yalnıza ameliyat verir. Ameliyatlar açık ya da laparoskopik adı verilen farklı yöntemlerden faydalanarak yapılabilir.  Göbek Fıtığı Ameliyatı Sonrasında Yapılması Gerekenler Nelerdir?

  Göbek fıtığı ameliyat sonrasında size eşlik etmesi için en az 24 sa boyunca yanınızda bulunacak bir yakınınızı ayarlayın. Eğer farklı hastalıklar nedeni ile herhangi bir kısıtlama altında değilseniz, yavaş tempo yürüyüş yapın. Ameliyat bittikten sonar ilk 48 saatte bol miktarda sıvı ve su tüketmeye özen gösterin. Eğer ameliyat sonrası anormal şikayetleriniz olursa mutlaka zaman kayıp etmeden doktorunuz ile konuşun.

  Ameliyatın ikinci gününde yara üzerinde bulunan dikişleri örten pansumanın çıkarılmasında problem yoktur. Normal beslenme düzeninize uymaya devam edebilirsiniz. Fakat fiziksel aktivite miktarı kısıtlı olmalıdır. Eğer ağrılarınız olursa, yalnızca size izin verilen doz miktarı kadar ağrı kesici ilaçlar kullanabilirsiniz.  Göbek Fıtığı Ameliyatı Sonrasında Yapılmaması Gerekenler Nelerdir?

  Göbek fıtığında ameliyat sonrasında yapılmaması gerekenler kesinlikle yapılmamalıdır. Aksi halde sağlığınıza zarar vermiş olursunuz. Ameliyattan sonra erken dönemde kesinlikle ağırlık kaldırılmaması gerekir. Ayrıca reçete edilen ilaçlar yalnızca belirtilen miktarlarda kullanılmalıdır. Kesinlikle kabızlık yapacak şekilde beslenmekten kaçınmak gerekir. Eğer diyet konusunda hekimden yardım almanız gerekirse hekiminize danışın. Her cerrahi ameliyattan sonra yara olan yerde hafif sertlik olması normaldir. Ayrıca morluklar ve şişkinlikler görülmesi de olasıdır. Böyle bir durumla karşılaştığınız zaman endişe etmeniz gerekmez.

  Göbek Fıtığı Ameliyatı Sonrasında Hastaneden Çıkış Yapmak

  Göbek fıtığında ameliyat sonrasında hastaneden çıkış aynı gün içinde gerçekleştirilebilir. Lokal anestezi uygulanmışsa bu durumda ameliyat bittikten sonra 2 ile 3 saat arasında beklemek gerekir. Eğer hastalar yaşlı ise ya da yandaş sistemik hastalıklardan şikayetçi iseler, bu kişilerin beklemeleri gereken süre daha uzun olur. Genel anestezi alan hastaların ise, geceyi hastanede geçirmelerinde fayda vardır. Dilerseler 6 saatlik bir dinlenme süresinden sonra da evlerine geri dönebilirler.

  Lokal anestezi uygulandığı durumlarda kullanılan maddenin ağrı bloke etme özelliği yaklaşık 6 saat boyunca devam eder. 6 saat sonrasında ağrı hissederseniz, hekim tarafından verilen ağrı kesici ilacı kullanmaya başlayabilirsiniz. Genel anestezi uygulandığı durumlarda, uyanılır uyanılmaz ağrı hissi olur. BU nedenle hastalara damar ya da kalçadan ağrı kesici yapılır. Ağızdan su almanın uygun olduğu durumlarda ise ağrı kesiciler tablet formunda verilmeye başlanabilir.  Göbek Fıtığı Ameliyatı Sonrasında Fiziksel Aktivite Nasıl Olmalı?

  Göbek fıtığında ameliyat sonrasında fiziksel aktivite önemli ölçüde kısıtlanmaz. Fiziksel aktivitenin nasıl olması gerektiğine karar verilmesi için ağrı şiddetinin ölçülmesi gerekir. Fiziksel aktivite sırasında hastaların kendi bedenlerinin seslerini dinlemeleri çok önemlidir. Eğer yaptığınız herhangi bir hareket ağrı duymanıza neden olursa, bu hareketi yapmaya devam etmeyin. Fıtık onarımı için yama kullandığında bu yamanın yerinden çıkması söz konusu olamaz. Bu nedenle hareket ederken bu kaygıyı duymanıza gerek yok. Ameliyat olduktan sonra sürekli yatılması gerekmez. Aksine hastaların hafif tempo olmak koşulu ile yürüyüş yapmaları son derece faydalı olur. Yapılan yürüyüşler hem ağrının kontrol edilmesini sağlarken em de iyileşmeyi hızlandırır. Ayrıca genel sağlık açısından da yürüyüş yapmanın çeşitli faydaları bulunur.

  Göbek Fıtığı Ameliyatı Sonrasında Araba Kullanabilir miyim?

  Göbek fıtığında ameliyat sonrasında araba kullanmak ilk 72 saat içinde kesinlikle yasaktır. Bu durum hem sizin ağrı yaşamanıza neden olarak hem de kendi ve çevrenizdeki insanların can ve mal güvenliğini tehlikeye atmak ile eş değer bir davranış olacaktır. 72 sat geçtikten sonra bile kendinizi kontrol ederek araba kullanmanız gerekir. Araba sürücü koltuğuna oturun. Daha sonra gaz, fren ve varsa debriyaj pedallarına ilk önce yavaş ve daha sonra daha sert basın. Bu sırada arabanın motorunun çalıştırılmamış olması gerekir. Bu denemeyi yaptığınız sırada bir ağrınızın olup olmadığını gözlemleyin. Eğer ağrınız varsa, araba kullanmamanız gerek demektir. Kendinizi rahat ve araba kullanabilecek gibi hissediyorsanız araba kullanmanızın zamanı gelmiş demektir.

  Göbek fıtığı ameliyatı sonrasında genellikle araba kullanmak için beklenmesi gereken süre 7 ile 10 ün arasında değişiklik göstermektedir. Bu süre binek araçlar için geçerlidir. Kullanılmak istenilen aracın daha ağır olması halinde, daha uzun süreler beklemek gerekir. Ameliyat hakkında fiyat bilgisi almak için bizimle iletişime geçin.

  Metabolik Cerrahi, Hemoroid Hangi Bölüm Bakar, Makattan Kan Gelmesi, Kasık Fıtığına Hangi Bölüm Bakar, Bel Ağrısına Hangi Bölüm Bakar

  Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.


  0 Yorum
  Inline Feedbacks
  View all comments

  Doktorlarımıza Soru Sorabilirsiniz!


  Konusunda uzmanlaşmış kadromuzla her zaman sorularınızı yanıtlamaktan memnuniyet duymaktayız… Dora Hospital Fulya bölgesinde sizlere hizmet vermektedir. Dora Hospital İletişim bilgilerine ise menü aracılığı ile ulaşabilirsiniz.


  Soru Sorabilirsiniz…

  Bizi Takip Edebilirsiniz…


  Sosyal medya üzerinden hastanemiz hakkında haberler görüntüleyebilir, gelişmelerden haberdar olabilirsiniz.


  Yol Tarifi

  Doktora Sor

  Whatsapp