Gliomlar-Dora-Hospital-1200x679.jpg

Gliomlar


Gliomlar

Gliomlar beyni destekleyen glial hücreler olarak tanımlanır. Ayrıca beyni destekleyen dokularda oluşan grup tümörlerine verilen ad olarak bilinmektedir. Birçok gliom tipi olan gliomları genel olarak 3 kısımda incelemek mümkün olabilmektedir. Bu 3 kısımdaki en çok görülen gliom çeşitleri şu şekilde sıralanır.

Gliomlar 2022

 • Astrositomlar (En yaygın görülen gliom çeşidi olarak bilinmektedir.)
 • Oligodendrogliomlar
 • Epandimomalar

Genel olarak gliomlar beynin yaklaşık olarak %30’unu oluşturduğu bilinmektedir. Ayrıca bu gliomların çoğu sabit olarak kötü huylu nitelendirilmektedir. Oldukça tehlikeli beyin tümörleri anlamına gelen gliomlar çok çeşitli olabileceği gibi hayati tehlike de oluşturmaktadır.


Dora İlgi Alanları Bilgi FormuGenellikle beyin tümörü oluşumdaki belirtileri ile aynı olup çok şiddetli baş ağrısı yapabilmektedir. En yaygın modeli olan Astrositomlar beyinde oluştuğu vakit mide bulantıları ve beraberinde oluşan kusma durumları sıkça gözlemlenmektedir. Beraberinde oluşan uzun süreli baş ağrısı oldukça can sıkıcı ve yorucu bir döngü başlatmaktadır.

Beyninde gliom bulunan hastalarda en ufak iş yaparken bile hızlı bir yorulma durumu gözlemlenebilmektedir. Aynı şekilde havadan dahi etkilenip baş ağrısının anlık olarak başlaması mümkün olarak gözükmektedir.

Gliomların Nedenleri

Gliomlar genellikle oluşmaya başladıktan sonra hastalarda kişilik değişimleri gözlemlenmektedir. Gliomların nedenleri arasında çok çeşitli durumlar olabilir. Bu nedenle tek bir nedene bağlı olarak gelişen bir rahatsızlık olmadığını söylemek mümkün olacaktır.

Genetik veya kalıtsal bir hastalık yaşanmasının yanı sıra tüberküloz türündeki farklı hastalıkların var olması da sebebiyet oluşturabilmektedir. Ayrıca uzun süre radyasyonlu ortamlarda bulunulması da gliomların oluşumuna sebebiyet vermektedir. Geri kalan diğer riskli faktörler ise şu şekilde sıralanmaktadır.

 • Alkol kullanımı
 • Madde bağımlılıkları
 • Sigara
 • Düzensiz uyku
 • Dengesiz beslenme
 • Yoğun stres altında kalma

Yaşam koşullarını göz önünde bulundurduğunuz zaman tüketmekte olduğunuz birçok ürün ve kullanılan ürünlerin bedene çok fazla zarar verdiğini görebilirsiniz. Özellikle oluşumu yeni başlayan bir rahatsızlığı tetikleyecek durumların kişilerde öne çıkması var olan hastalığın boyutunu da bir üst seviyeye yükseltmektedir. Bu nedenle oluşan tümör kötü huylu başlangıç yaparak ölümcül tehlikeler oluşturmaktadır. Genel olarak nedenleri arasına daha birçok sebep eklenebildiği için kesin olarak şu nedenden dolayı oluşmuş denilmemektedir.

Kendiliğinden oluşan gliomların tedavi süreci zor olmakla birlikte hasta kişiyi ve yakınlarını da bu duruma hazırlamak gerekmektedir. Birçok gliom türünde uygulanılan tedaviler olumlu sonuç veriyor olsa da olumsuz sonuçlar da alındığı gözlemlenmiştir.

Gliomlar hemen her yaştaki bireyde oluşabileceği gibi oluşmakta olan gliomları da engelleyecek bir durum söz konusu olmamaktadır. Çünkü net olan bir sebebi yoktur. Fakat kişinin tıbbi anlamdaki geçmiş yaşantısı tedavi ve tanı öncesinde göz önünde bulundurulmaktadır.Gliomlar ve Risk Faktörleri

Gliomlar genel olarak belli başlı risklere bağlı gelişmemektedir. Net bir nedeni olmayan gliomların genel olarak en yaygın oluşum sebeplerinden başlıca olanı radyasyonlu ortama maruz kalınmasıdır. Geri kalan risk faktörlerinin sırası ise şu şekildedir.

 • Sık şekilde alkol kullanımı
 • Tiner bazlı ürünlerin yoğun kullanımı
 • Radyasyon
 • Sigara
 • Uyku düzenindeki bozukluk

Risk faktörleri arasında yer almayan fakat birçok hastalıkta önemli rol oynayan stresli durumlar ise tümör oluşumunda çok önemli rol oynamaktadır. Hatta beyin tümörü bulunan hasta ve yakınlarına genellikle stresten uzak durmanız gereklidir şeklinde açıklama yapılmaktadır. Bunun nedeni oluşan bir tümörün hızla büyümesinden dolayı hastanın panik yaparak davranma şeklini engellemek amaçlıdır.

Ayrıca mutluluk hormonu devreye girmesi sayesinde kişi, daha rahat bir dönem geçirebilmektedir. Bu nedenle hastanın hayat düzenini ve yaşam statüsünü daha üst seviyede tutması beklenmektedir. Eskiden kullanılan kötü alışkanlıklara son verdiren bu durum beraberinde yeni bir hayatın kapısını da açmaktadır. Kullanılan zararlı alışkanlıklarının bırakılması sayesinde tedavi döneminde olumlu sonuç alınabilmektedir.Gliomlar ve Belirtileri

Gliomlar genel belirtilerini beyin tümörü ile eş değer şekilde göstermektedir. Bu nedenle tek bir belirtisi olmayan gliomların verdiği belirti gliom boyutunun büyüklüğü veya küçüklüğü ile ilgili olabilmektedir. Genel anlamda sayılabilecek gliom belirtileri şu şekildedir.

 • Normal seviyenin üzerinde seyreden baş ağrıları
 • Baş ağrısı nedeniyle uykudan uyanmak
 • Önceden hissetmediğiniz baş ağrı çeşitleri
 • Farklı bir hastalıkla birlikte yaşanılan baş ağrısı
 • Eğilme anında başınızda baskı oluşması
 • Öksürme anında başlayan ağrı
 • Nöbet şeklinde baş ağrısı ile ilgili ataklar geçirme
 • Bulantı ve sık yaşanan kusma halleri
 • Konuşma konusunda yaşanan zorluk veya kekeleme
 • Unutkanlık
 • Motor becerilerini kaybetme, bilinç kaybı, çift görme veya göz bozukluğu

Yukarıda sıralanan belirtilerin birkaçını taşıyorsanız öncelikle hekime başvurmanız gerektiğini unutmamalısınız. Gliomlar genel olarak kendilerini baş ağrılarının giderek şiddetini ve süresini arttırmasıyla başlamaktadır.

Belirli ağrı kesicilerin dahi fayda etmediği durumlar var olan gliom oluşumunun göstergesi sayılabilmektedir. Ayrıca işiniz gereği çalıştığınız ortam veya yaşam biçiminizin de bu hastalığa yakalanma oranınızı yükselteceğini unutmamak gerekmektedir.

Beyin tümörlerinde belirlenen evreler gibi gliomlar ve evreleri de vardır. Hatta boyutlarının ne hızda ilerlediği görmek ve ona uygun şekilde tedavi süreci başlatmak açısından önemli rol oynadığı bilinmektedir.Gliomlar ve Çeşitleri

Gliomlar beynin değişik bölümlerinde görülebilen ve çeşitlere ayrılan kötü huylu hücre oluşumları olarak kabul edilmektedir. Kötü huylu beyin tümörlerinin ne zaman oluşacağı bilinmediği gibi beynin hangi bölümünde oluşacağı da tam olarak bilinmemektedir.

Astrositom adı verilen ve yıldız şeklini andıran kötü huylu gliomlar, genel olarak en sık görüleni olarak bilinirler. Oligodengloma ise beyindeki sinir liflerini kapsayan gliom türü olarak bilinmektedir. Oligoastrositom gliomlar ise anormal şekilde büyüme hızı olan oligodendrogliom ile Astrositom karışımı olarak bilinmektedir.

Beyin ve omurilik kanalındaki boşlukta oluştuğu bilinen ependimom gliomu en sık çocuklarda görüldüğü bilinmektedir. Ganglioglioma türü ise omurilik ve beyinde görülmesine rağmen aynı zamanda sinir hücrelerinde de görülen bir çeşidi olarak bilinmektedir.Gliomlar ve Tanı Yöntemleri

Gliomlar konusunda doğru bir tanı koyabilmek adına nörolojik dalındaki doktora görünmeniz gerekmektedir. Nörolojik anlamda muayene yapılma esnasında tıbbi anlamdaki öykünüz dinlenecektir. Aynı zamanda reflekslerinizi kontrol edecek doktorunuzun bir yandan da işitme kaybı yaşayıp yaşamadığınızı da anlamaya çalışacaktır.

Tam anlamıyla tanı koyulması açısından MR ve BT çekimleri yapılması gerekir. çekilen tomografi ardından kesin sonuç anlaşılacaktır. Bu anlaşmanın beraberinde mineral ve kimyasal düzeylerde ölçülmektedir. Ölçümü yapılan şey beyinde oluşmuş tümörün özelliğini anlamak içindir. Böylece daha net bir sonuç çıkarılmaktadır. Tanı koyulabilmesi açısından tümör belirtileri ile benzer durumları öne çıkaran gliomlar konusunda bazı hastalıklara da dikkat çekilmektedir. Özellikle parazit, mantar, tüberküloz gibi rahatsızlıklarınız varsa ona uygun şekilde tetkikler yapılmaktadır.

Aynı şekilde beyne zarar verdiği bilinen akciğer kanserinin oluşup oluşmadığı da gözlemlenmektedir. Çünkü akciğer kanseri metastaz bir şekilde beyne baskı yapmaktadır. Tümör oluşturan bu durum açısından doktorunuz kanser taraması da yaptırmanızı isteyecektir.

Gliomların türü çokluğu ve boyutunu anlamak veya var olup olmadığına tam anlamıyla tanı koyma açısından sayılan tüm tetkikler gereklidir. Var olan tümörden emin olunduğu vakit beyin dokusuna ulaşma konusunda zorluk yaşanmaması ve hastanın daha fazla acı hissetmemesi adına biyopsi uygulaması da yapılmaktadır. Böylece doğru tedavi şekline karar verilerek tedaviniz başlamaktadır.

Trigeminal Nevralji, menenjit, Hipofiz tümörleri, Çocuk Nöroşirurjisi, Beyin Pili

Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.


0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

Doktorlarımıza Soru Sorabilirsiniz!


Konusunda uzmanlaşmış kadromuzla her zaman sorularınızı yanıtlamaktan memnuniyet duymaktayız… Dora Hospital Fulya bölgesinde sizlere hizmet vermektedir. Dora Hospital İletişim bilgilerine ise menü aracılığı ile ulaşabilirsiniz.


Soru Sorabilirsiniz…

Bizi Takip Edebilirsiniz…


Sosyal medya üzerinden hastanemiz hakkında haberler görüntüleyebilir, gelişmelerden haberdar olabilirsiniz.


Yol Tarifi

Doktora Sor

Whatsapp