Glikolik-Asit-Peeling-Dora-Hospital-1200x679.jpg
Glikolik Asit Peeling

Glikolik Asit Peeling uygulamaları ile özellikle cilt hücrelerinin hızlı ve oldukça sağlıklı bir şekilde yenilenmeleri amaçlanan noktaların başında gelmektedir. Bu noktadan hareketle uygun dozlarda ve uzmanlar tarafından yapılan Kimyasal Peeling türlerinden bir tanesi olan bu yöntem ile cilt tabakası farklı derinlik derecelerine kadar soyularak oluşmuş cilt sorunlarının ortadan kaldırılması sağlanmaktadır.

Kişiler farklı nedenlerle ciltlerinde ve cilt altlarında yaşadıkları özellikle leke ve iz gibi sorunlardan da bu Peeling yöntemleri sayesinde hem hızlı hem de son derece acısız bir şekilde kurtulabilmektedirler. Günümüzde gelişen diğer kozmetik ve tıbbi uygulama seçenekleri de uygulama alanlarını hem geliştirmektedir hem de faydalı sonuçlar alma şansını da arttırmaktadır.Glikolik Asit Peeling Nedir?

Glikolik Asit Peeling yöntemi, temel birleşeni Glikolik Asit olan bir karışımla cilt yapısına uygulanan bir tür Kimyasal Peeling yöntemi olarak tanımlanmaktadır. Bu nokta da bu yöntemin çok fazla tercih edilmesinin ise kullanılan asit türünün doğallığı ve faydaları ile ilgili farklı nedenleri de sıralanmaktadır. Glikolik asit maddesi ise genel olarak doğal meyveler ile şeker kamışı gibi bitkilerden elde edilen bir asit türü olarak tanımlanmaktadır.

Aynı zaman da bu asit maddesi sahip olduğu küçük moleküler yapı sayesinde de cilt üzeri uygulamalarda çok daha etkili ve başarılı sonuçlar verebilmektedir. Glikolik Asit aynı zaman da AHA olarak isimlendirilen farklı asit maddelerinin de yer aldığı bir gruba da dâhil olan bir asit çeşididir.

Glikolik Asit Peeling uygulamasının kayda değer en önemli etkilerinin başında ise özellikle ilerleyen yaşlara bağlı olarak yenileme hızı düşen cildi onarması olarak açıklanmaktadır. Kişilerin hem yaşa hem de farklı sebeplere bağlı olarak deri hücreleri yenilenme hızları düşebilmektedir, bu noktada ise devreye Glikolik Asit içeren bu Peeling yöntemi girmektedir.

Bu Peeling yöntemi hali hazırda en sık başvurulan Kimyasal Peeling işlemlerinden de bir tanesidir ve diğer işlemler gibi uygun sağlık kurumlarında yapılabilmektedir. Bu yöntem doğru doz ve seans aralığında uygulandığı zaman cildi deri yapısını yeteri kadar saymaktadır ve buna bağlı olarak da ölü hücre kalıntılarını ciltten ayırmaktadır.


Glikolik Asit Peeling Bilgi FormuGlikolik Asit Çeşitleri

Glikolik Asit Peeling işlemi kişilerin ciltlerinin üst kısımlarına uygulanmaktadır ve seans sonlarında etki süresi boyunca da cildin soyulması sağlanmaktadır. Dış ekenlere ve fizyolojik etkilere bağlı olarak hassaslaşan ve yıpranan cilt bu Peeling yöntemi ile tekrar canlı ve sağlıklı bir form kazanmasına olanak tanıyabilmektedir.

Yine bu Kimyasal Peeling türünde kullanılan solüsyonun içeriğini meydana getiren Glikolik asit maddesi farklı türde ki birçok ürünün içinde de kişilerin kullanımlarına sunulmaktadır. En belirgin özelliklerinden biri yenileme olan bu madde bu yetkinliği sayesinde de bu türlü Kimyasal Peeling uygulamalarında uzmanlar tarafından sıklıkla kullanılabilmektedir. Yapılan Peeling işlemleri sonrasında ise iyileşme süreci ile birlikte cildin yenilenmesi, varsa üst tabakada ki leke ve benzeri sorunlarında geçmesi beklenmektedir.

Glikolik Asit Peeling AHA olarak gruplandırılmış bir gruba dâhil olan bir Peeling türü olarak tasnif edilmiştir. Bu türün en etkili olduğu cilt katmanı ise üst yüzey olarak ifade edilmektedir. Bu Peeling uygulamasının etkin olarak üst yüzey cilt temizlemelerinde ve benzer leke giderme operasyonlarında da verdiği sonuçlar genel olarak olumlu olabilmektedir.

Cilt yapılarına göre de farklılık gösteren Peeling uygulamaları içinde Glikolik Asit yöntemi özellikle yağ oranı daha yüksek ciltler içinde tercih edilebilen bir karışım olma özeliği de göstermektedir. Bu yöntemin kişiler açısından bir diğer avantajlı yönü olarak da kolay etkilerle cildin soyulmasına olanak tanıması olarak gösterilmektedir. Zorlu ve sert müdahalelere gerek duyulmadan basit ovma yöntemleriyle altta ki yeni cilt tabakası dışarıya çıkarılabilmektedir.

Glikolik Asit Peeling yöntemi ile farklı birçok olumlu sonuç alınması hedeflenilmektedir.

Bu alınması beklenen sonuçlardan bazıları ise şunlardır;

  • Cilt dokusu üzerinde oluşan ölü hücre bloklarının temizlenmesi
  • Farklı nedenlere bağlı olarak oluşabilen cilt leke sorunlarının giderilmesi
  • Deri üzerinde meydana gelen gözenekli yapıların oluşturduğu görüntülerin ortadan kaldırılması
  • Hafif ve yüzeyde oluşmuş olan kırışıklık ve benzeri oluşumların azaltılması

Bu Kimyasal Peeling işlemi genel anlamda daha çok kişilerin yüz cilt bölgelerine uygulanmakla birlikte farklı cilt kısımlarına da uygulanabilir bir yöntem olarak tanımlanmaktadır. Daha genç ve dinamik görünümlü ciltlere ulaşmak için uygulanabilen bir tür olan bu işlemler de diğer Kimyasal Peeling uygulamaları gibi bilinçli ve uzmanlar tarafından desteklenerek yapılamaktadır.Glikolik Asit Nasıl Uygulanır?

Glikolik Asit Peeling uygulaması ise Kimyasal Peeling sınıfına giren çeşitlerinde uzaman kişiler tarafından kişiye göre en uygun karışımlar ile yapılmaktadır. Ayrıca bu Peeling türünün ana solüsyonu olan Glikolik Asit maddesinin içinde bulunduğu kimi ürünleri de kişiler alıp kendi ciltlerine uygulayabilmektedirler.

Genel anlamda ise cilt için faydalı olduğu kabul edilen Glikolik Asit maddesinin bazı faydaları şu şekilde sayılabilmektedir;

  • Deri yapısının ve cildin nemli kalmasını sağlar
  • Önemli bir madde olan Kolojenin cilt tabakasında yapılmasını hızlandırır
  • Özellikle cildin kuruyup dökülmesi gibi durumlarda koruyucu olur
  • Siyah nokta gibi oluşumların oluşmasını yavaşlatır
  • Cilt yapısı üstünde sivilce oluşmasını engeller
  • Farklı deri ve cilt rahatsızlıklarının tedavilerinde kullanılır

Glikolik Asit Peeling yöntemi diğer Kimyasal yöntemlere göre hemen herkesin kullanabileceği özelliklere sahip olarak da açıklanmaktadır. Yani kişiler farklı oranlarda kendileri için bu faydalı ve çok zahmetli olmayan Peeling yolunu seçip kullanabilmektedirler. Glikolik asit içeren kozmetik Peeling ürünleri de kişiler tarafından ciltleri için kullanılan ürünler içine girmektedir.

Fakat yinede kullanım yaparken doz ve etken maddelerin ayarları oldukça fazla önem taşıyabilmektedir. Özellikle harici ürünlerle kullanılacak Glikolik Asit türlerinde önelcikle bir uzmanla görüşülmesi ise çok daha sağlıklı sonuçlar alınması adına önerilen hususlar arasında yer almaktadır. Temel olarak ise içeriğinde yer alan yapı sayesinde bu Peeling türü ile cilt çok daha genç bir görünüm ve yapıya sahip olabilmektedir.Glikolik Asit Tedavi Yöntemleri

Glikolik Asit Peeling işlemleri ile farklı türden cilt ve deri sorunlarının çözümü ile yaşa bağlı olarak gelişen problemlerin ortadan kaldırılması sağlanmaktadır. Temel olarak bir Kimyasal Peeling yöntemi olan bu uygulama ile kişinin cildinin en üst katman yapısına müdahale edilerek bu bölgede oluşmuş olan kimi olumsuz durumların etkileri ve sonuçları yok edilebilmektedir.

Tedavi ya da seanslar da uygulanan karışım oranları ve yine doz miktarları da hem ortada olan sorun hem de kişinin cilt yapısına göre farklılık gösterdiği de bilinmektedir. Kişisel olarak kullanılan bakım ürünleri haricinde tam anlamıyla gerçek Peeling uygulaması ise kliniklerde uzman sağlık görevlileri tarafından belirli kurallar dâhilinde yapılan işlemler bütünü olmaktadır.

Glikolik Asit Peeling yöntemleri içinde sahip olduğu özellikler ile genel anlamda ön plana çıkan bir yöntem olmaktadır. Fakat Kimyasal bir yöntem olarak kabul edildiği için de her zaman için uygun doz ve süreler temel alınarak yaptırılması gerekmektedir. Bu uygun koşullar altında ve uzmanların belirlediği miktarlarda yapılan Peelingler ile kişiler cilt yapıları için son derece iyi ve olumlu sonuçlar alabilmektedirler.


Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.


0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

Doktorlarımıza Soru Sorabilirsiniz!


Konusunda uzmanlaşmış kadromuzla her zaman sorularınızı yanıtlamaktan memnuniyet duymaktayız… Dora Hospital Fulya bölgesinde sizlere hizmet vermektedir. Dora Hospital İletişim bilgilerine ise menü aracılığı ile ulaşabilirsiniz.


Soru Sorabilirsiniz…

Bizi Takip Edebilirsiniz…


Sosyal medya üzerinden hastanemiz hakkında haberler görüntüleyebilir, gelişmelerden haberdar olabilirsiniz.


Yol Tarifi

Doktora Sor

Whatsapp