Gestasyonel-Diyabet.jpg


Gestasyonel Diyabet

Diyabetin hamile kadınlarda görünen biçimine gestasyonel diyabet denmektedir. Hamilelik sürecinin 20 – 22 hafta gibi zaman aralıklarından sonra ortaya çıkar. Dünyadaki gebe kadınların yüzde 3’ünde görülebilmektedir. Bu hastalıkta hem erken teşhis hem de sürekli kan şekeri takibi hayati bir önem taşımaktadır.

Gestasyonel Diyabet 2022


Tip 1 ve Tip 2 şeker hastalıklarından farklı olan gestasyonel diyabet sadece hamile kadınlarda görüldüğü için bir diğer adı da gebe diyabetidir. Çoğu zaman başlı başına bir hastalık olarak görülse de çeşitli tetkikler ve inceleme sonunda bazı gebe kadınlarda Tip 2 diyabet de olduğu gözlenmektedir. Bunun anlamı, kadın hastanın hamile kalmadan önce de şeker hastalığı riski taşımasıdır.


Dora Sağlık Bilgi Formu


  Gestasyonel Riski Taşıyanlar Kimlerdir?

  1- 35- 40 Yaş Üstü Hamile Olanlar: Muhtelif bir yaş aralığından sonraki gebelikler tıbbi açıdan belli başlı riskler taşımaktadır. Bu risklerden en tehlikelisi ve riskli olanlarından biri de gestasonel diyabettir. Vücut orta yaştan sonra belirgin şeker ayarlarını dengelemekte güçlük çekmektedir. Hamilelik süresi boyunca zayıflayan organizmada diyabet ihtimali az da olsa bulunmaktadır.

  2- Ailesinde daha önce diyabet teşhisi konulmuş olanlar: Kan şekerlerinin dengesiz bir seviyede seyrettiği gestasyonel diyabet irsi bir rahatsızlıktır. Ailesinde daha önceden bu hastalıktan muzdarip kişilerde görülme ihtimali, diğerlerine göre daha fazladır.

  3- Aşırı kilolular: Obezite seviyesinde ya da obez sınırları yakınlarında olan kilolu hanımların gebelik ile birlikte kan şekerleri oranlarında bir azalma ya da artma bulunmaktadır. Bu da gestasyonel diyabet hastalığının önünü açan bir diğer faktördür.

  4- Daha önceki doğumlarında diyabet olanlar: Kadın doğum uzmanları hamilelikten sonra 48 saat içerisinde insülinin istenilen normal seviyesine düştüğünü belirtmektedir. Ancak bir önceki doğumlarında gestasyonel diyabet olan annelerin bir sonraki doğumlarında yeniden gestasyonel diyabet olma ihtimalleri yüzde doksan oranında yüksektir. Bu nedenle yeniden hamile kalma durumlarında uzman hekimlere bu durum belirtilmeli ve önlemler henüz hamileliğin başında alınmalıdır.  Gestasyonel Diyabet Hastalarının Dikkat Etmesi Gerekenler Nelerdir?

  Hasta anne adaylarının hem kendi hem de bebeklerinin sağlıkları için dikkat etmesi gereken önemli detaylar mevcuttur. En başta hekimlerin de uyarısı ve tavsiyesi üzerine mümkünse kendi kan şekerlerini ölçümlerini kendileri yapmalıdırlar. Günde 5 ile 7 defa kan şekerini ölçmeli ve aksi bir gösterge ile karşılaşıldığında hemen sağlık kuruluşuna başvurulmalıdır.

  Bununla birlikte kan şekerlerine ve kilo boy endeksine uygun olarak hazırlanan özel diyetlere harfi harfine uymak sön derece önemlidir. Sağlık kuruluşlarından detaylarını öğrenebilecekleri Fraktozamin adlı kan şekeri testini de 3 haftalık periyotlarla uygulamalıdırlar.

  Eğer bunu yaptırmalarına imkan yok ise Hemoglobin A1c değerlerine 2 ayda bir bakılmalıdır.

  Yapılan araştırmalar ve kadın doğum uzmanlarının açıklamalarına göre diyetlerine ve kan değerlerine uygunluk konusunda gestasyonel diyabet hastası kadınlar bebek sağlıklarını düşündükleri için son derece dikkatlidir. Bu da hastalığın iyileşme süreci açısından başarılı bir katkıdır.  Kontrol Edilmeyen Kan Şekerleri Sonucu Bebeklerde Oluşabilecek Rahatsızlıklar

  Eğer verilen tıbbi diyetlere uyulmaz ya da kan şekeri takibi düzenli olarak yapılmazsa doğacak olan bebekte ciddi kalp rahatsızlıkları meydana gelebilir. Hem kalp kapakçığı bölgesinde hem de kardiyak kısmında belli başlı defektler oluşabilmektedir. Bununla birlikte nörolojik sorunlar da tıpkı beyin ve sinir sistemi hasarları gibi bebeğin bünyesinde meydana gelebilmektedir.

  Bebeğim 4 kilodan fazla doğduğu birçok doğum gestasyonel diyabet rahatsızlığının bir sonucudur. Bununla birlikte her ne kadar doğumdan sonra 48 saat içerisinde kan şekerleri düşüp diyabet hastalığı nihayete erse de doğumdan 6 ay sonra yeniden bir bakım ve muayene yaptırmak kritik bir öneme sahiptir.

  Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.

  Doktorlarımıza Soru Sorabilirsiniz!


  Konusunda uzmanlaşmış kadromuzla her zaman sorularınızı yanıtlamaktan memnuniyet duymaktayız… Dora Hospital Fulya bölgesinde sizlere hizmet vermektedir. Dora Hospital İletişim bilgilerine ise menü aracılığı ile ulaşabilirsiniz.


  Soru Sorabilirsiniz…

  Bizi Takip Edebilirsiniz…


  Sosyal medya üzerinden hastanemiz hakkında haberler görüntüleyebilir, gelişmelerden haberdar olabilirsiniz.


  Yol Tarifi

  Doktora Sor

  Whatsapp