genizEti.jpg


Geniz Eti Nedir

Burun ile boğaz arasına yerleşen ve şekli bir üzüm salkımını andıran geniz eti dokusunun görevi burun yoluyla vücuda giren mikrop ve virüslerle savaşacak antikorların üretilmesidir. Özellikle çocuklarda sürekli büyüyen ve zaman zaman iltihaplanan bir yapının geniz eti ameliyatıyla alınması önerilebilir. Günümüzde ileri teknolojilerle gerçekleştirilen geniz eti tedavisi kolay ve başarılı bir şekilde sonuçlandırılır.

Geniz Eti Nedir?

Geniz etinin 5 yaşından sonra küçülmeye başlaması ve ergenlikle birlikte tamamen yok olması beklenir. Geniz eti büyümesi oldukça sık karşılaşılan bir sağlık sorunudur. Bu durumda bademciklerin de doğru orantılı olarak büyümesi söz konusu olabilir. Yılda 5 kez antibiyotik kullanmasına rağmen hastalığında ilerleme yaşanmamış olan hastaların ameliyatla kalıcı bir şekilde iyileşmeleri sağlanabilir.


Dora Sağlık Bilgi Formu  KVKK Bilgi Metni Devamı


  Geniz Etinin Büyüdüğü Nasıl Anlaşılır?

  Burun tıkanıklığı ve çocukların burundan nefes almakta zorlanması geniz etinin büyüdüğünü gösteren en tipik belirtidir.

  Uykuya dalmakta zorluk
  Uyku sırasında horlama
  Boğaz ağrısı ve yutkunmada zorluk
  Nefes alırken beklenmeyen sesler
  Uyku apnesi geniz etinin sorununun varlığını gösterir.

  Etkili bir kulak-burun-boğaz muayenesi sonuca kolay bir şekilde ulaşılmasını sağlar. Belli durumlarda doktorunuz endoskopik muayene ya da röntgen isteyebilir.  Geniz Eti Tedavisinde Süreçler Nasıl İşler?

  Doktorlar ilk olarak sorunu antibiyotik kullanarak iyileştirmeye çalışır. Geniz eti tedavisi iltihabın olmadığı durumlarda daha kolay bir şekilde tamamlanır. Hastalık süresi boyunca geniz etinin bir miktar büyümesi son derece doğaldır. İyileşmeyle beraber doku normal sınırlarına iner.

  Geniz etinin sürekli olarak iltihaplanması durumunda varlığı yarardan çok zarar getirmeye başlar. Bu durumda tedavi cerrahi yöntemlerle gerçekleştirilir. Ameliyatla gerçekleştirilen geniz eti tedavisi basit ve ağrısız bir şekilde uygulanır. Genel anestezi altında gerçekleştirilen ameliyat esnasında geniz eti dokusu yerinden alınır.

  Operasyonun ardından 3-4 saat gözlem altında tutulan hasta daha sonra evine gönderilebilir. Burnun arkasına tampon konulması halinde hastanın en az 1 gece hastanede misafir edilmesi gerekebilir. Alınan geniz eti dokusunun yeniden büyümesi halinde işlemin tekrar edilmesi gerekebilir.  Geniz Eti Ameliyatı Sonrası Tedavi Süreci

  Yapılacak ameliyat yaklaşık olarak 20 dakika sürer. Operasyonda ciltte kesi ya da bademciklere dokunma olmadığı için ağrı olması beklenmez. Anestezi esnasında uygulanan rutin işlemlere bağlı olarak iki gün boğaz bölgesinde ağrı görülebilir.

  Geniz eti tedavisi için ameliyat uygulamasının ardından ilk 4 saat hastanın herhangi bir şey yiyip içmesi istenmez. Bu süreçte en katı uygulamalar beslenme konusunda yapılır. İlk 3 gün boyunca kanama riskinin devam etme riski olması sebebiyle hastanın sadece soğuk ve sıvı gıdalar tüketmesine izin verilir. Yine ilk 2 gün az sıvı alınması halinde ateş yükselmeleri görülebilir.

  Ödem ve ağrının azaltılması için iyileşme süreci içerisinde en çok tüketilmesi istenen gıda dondurmadır. Operasyon geçiren hastaya 10 gün boyunca kolay tüketilebilecek gıdaların listesi verilir. Ameliyatın ardından taburcu edilen hastanın hekimin yazdığı ilaçları kullanması beklenir. Çocuklarda iyileşme 6 ila 10 gün arasında sürer. İlk kontrol birinci haftanın sonunda yapılır.  Ameliyat Sonrası Yaşanabilecek Komplikasyonlar Nelerdir?

  Geniz eti tedavisi için yapılan ameliyatlardan sonra en sık görülen komplikasyonlar arasında; kanama, orta kulak iltihabı, geniz bölgesinde kalıcı darlık ve konuşma sırasında burna hava kaçması sayılabilir. Tedavi boyunca ameliyat olmuş kişinin ılık banyo yapması tavsiye edilir.

  Ameliyat sonrasında belli bir süre konuşmanın genizden gelmesi normaldir. Normal şartlar altında bu durum 3 haftaya kadar uzayabilir. Sesin oluşumunda genzi dolduran adenoid dokusunun operasyon esnasında alınması nedeniyle ses tonunda hafif ve kalıcı bir değişiklik oluşabilir.

  Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.

  Doktorlarımıza Soru Sorabilirsiniz!

  Konusunda uzmanlaşmış kadromuzla her zaman sorularınızı yanıtlamaktan memnuniyet duymaktayız… Dora Hospital Fulya bölgesinde sizlere hizmet vermektedir. Dora Hospital İletişim bilgilerine ise menü aracılığı ile ulaşabilirsiniz.
  Soru Sorabilirsiniz…

  Bizi Takip Edebilirsiniz…

  Sosyal medya üzerinden hastanemiz hakkında haberler görüntüleyebilir, gelişmelerden haberdar olabilirsiniz.

  Yol Tarifi

  Doktora Sor

  Whatsapp