genitalTuber.jpg


Endometriozis

Tüberküloz kadın erkek her insanda görülebilen ve uzun yıllardır varlığını koruyan etkili ve yaygın bir rahatsızlıktır. Bu rahatsızlığın bir diğer ismi ise veremdir. Halk arasında daha çok verem adıyla bilinen ve uzun yıllardır varlığını koruyan bu hastalık genellikle akciğerlerde meydana gelmektedir. Eski dönemlerde bu rahatsızlıktan hayatını kaybeden hastaların sayısı son derece fazladır.

Genital Tüberküloz 2022

Fakat günümüzde sağlık alanında yaşanan gelişmeler hastalığın tedavi edilmesi olasılığını arttırmış durumdadır.

Verem yani diğer adıyla tüberküloz akciğerlerde görülen fakat yalnızca o organ için geçerli olmayan bir rahatsızlıktır. Sistematik olan ve vücut üzerindeki diğer organlarda da görülebilen tüberküloz rahatsızlığının ikinci adresi genital organlar olmaktadır.


Genital tüberküloz adı verilen bu rahatsızlık genellikle kadınlarda görülmektedir. Dünya çapında yaygın olan ve son dönemlerde yeniden çoğalmaya başlayan bu hastalık teşhisi oldukça zor olan tüberküloz çeşitlerinden bir tanesidir. Bulaşıcılığı mümkün olan fakat dokunmayla ya da eşya kullanımı yoluyla bulaşmayacaktır.


Dora Sağlık Bilgi Formu


  Tüberküloz rahatsızlığı genellikle vücut sıvıları yoluyla bulaşmaktadır. Akciğerlerinden bu rahatsızlığa sahip olan bir hastanın öksürmesi ya da hapşırması hastalığın başkalarına bulaşma riskini arttırmaktadır. Bu durum genital tüberküloz içinde geçerlidir. Hastalığın bulaşmaması için korunmakta yarar görülmektedir.

  Ülkemizde de son derece yaygın olan ve kadınların birçoğunda kısırlığa yol açan bu rahatsızlık pek çok sorunu da beraberinde getirecektir. Bu sebeple belirtiler takip edilmeli ve en ufak bir problemde alanında uzman bir sağlık kuruluşuna başvurulmalıdır.  Genital tüberküloz nedir?

  Genital tüberküloz akciğerlerde görülen verem rahatsızlığının genital organlarda görülen versiyonudur. Bu tarz genital organlar tüberküloz probleminin akciğerlerden sonra en yaygın görüldüğü organlardır. Genital tüberküloz hastanın sağlığını ciddi anlamda etkileyecektir. İlk başlarda kolay kolay anlaşılmayan fakat bakteriler organı ele geçirdikçe belirtiler göstermeye başlayan bu rahatsızlık sonucunda diğer organlarda zarar görmeye başlayacaktır.

  Çok büyük belirtiler göstermeyen fakat ilerleyen dönemlerde karın bölgesinde ağrılara, adet düzensizliklerine ve akıntılara yol açan genital tüberküloz daha birçok probleme yol açacaktır. Bu problemlerde ilki karın bölgesinde sıvı birikmesidir. Bunun yanı sıra kistlere ve yumurtalıklarda çeşitli problemlere yol açan bu tüberküloz geri dönülemez sonuçlara yol açacak ve genellikle kısırlıkla sonuçlanacaktır. Rahim içerisinden doğrudan yumurtalıklara etki eden ve bu sebepten kısırlığa yol açan bu rahatsızlığın erkende teşhis edilmesi büyük farklar yaratabilmektedir.  Genital tüberküloz nasıl teşhis edilir?

  Bu denli yaygın olan ve birçok kadına zor süreçler yaşatan genital tüberküloz rahatsızlığının teşhisi akciğerlerde görülen tüberküloz rahatsızlığına oranla çok daha zorludur. Hastalık kendisinin ilerledikten sonra belli ettiğinde teşhisinde birçok uzman zorlu yaşamaktadır.

  Hastalığın tespitinde yapılan ve büyük farklar yaratan en önemli test endometriyal test olmaktadır. Bu özel ve etkili test kişinin adet kanına bakılması ile yapılmaktadır. Bu sayede hastada tüberküloz bakterisi olup olmadığı net olarak tespit edilecektir. Bunun yanı sıra teşhis için daha farklı testler yapılması da mümkündür. Ultrasonda teşhis noktasında etkili olacak olan yöntemlerdendir.  Genital Tüberküloz Tedavisi

  Genital tüberküloz rahatsızlığının tedavisi de en az teşhisi kadar zorludur. Bunun için uygulanan en popüler tedavi yöntemi bakteri öldüren ve tüberküloz bakterilerine de etki eden özel ilaçlardır. Bu ilaçlar sayesinde bakterilerin ölmesi beklenmelidir. Genellik 6-8 ay arası süren bu ilaç tedavisi hastalığın ilerlemesini önleyecek fakat önceden yarattığı problemleri gideremeyecektir.

  İleri seviye genital tüberküloz problemlerinde ise rahim organının tamamının alınması gerekebilmektedir. Bu seviyeye gelen hastalarda kısırlık kaçınılmaz olacaktır. Bu noktada nasıl bir tedavi yönteminin izleneceği hastanın sağlık durumuna bağlı olarak değişiklik gösterecektir.

  Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.

  Doktorlarımıza Soru Sorabilirsiniz!


  Konusunda uzmanlaşmış kadromuzla her zaman sorularınızı yanıtlamaktan memnuniyet duymaktayız… Dora Hospital Fulya bölgesinde sizlere hizmet vermektedir. Dora Hospital İletişim bilgilerine ise menü aracılığı ile ulaşabilirsiniz.


  Soru Sorabilirsiniz…

  Bizi Takip Edebilirsiniz…


  Sosyal medya üzerinden hastanemiz hakkında haberler görüntüleyebilir, gelişmelerden haberdar olabilirsiniz.


  Yol Tarifi

  Doktora Sor

  Whatsapp