Genital-Sigiller-Dora-Hospital-1200x679.jpg

Genital Siğiller


Genital Siğiller

Genital siğiller insanların Genital bölgelerinde ortaya çıkan ve temelinde bir virüsün olduğu enfeksiyon özellikli hastalıklar olarak tanımlanmaktadırlar.

Bu hastalık erkeler de ve kadınlarda da görülebilen ortak hastalıklardan bir tanesi olarak açıklanmaktadır. Hastalığa neden olan ana etken ise HPV olarak bilinen bir virüs türü olmaktadır. Bu virüs türü genel bir başlık olarak ifade edilmektedir ve çok fazla alt türü ve çeşidi de bulunmaktadır.

Genital Siğiller 2023

Bu nedenle farklı çeşit virüs varyasyonları farklı şekillerde ki enfeksiyonlara da neden olabilmektedir.

Bu enfekte olunan hastalığın en geçerli bulaşma yolu olarak ise cinsel ilişkiler gösterilmektedir. Cinsel ilişkilerle bireylere bulaşıp devamında ise o bölgede hastalığın oluşmasına neden olabilmektedir.


Dora İlgi Alanları Bilgi FormuGenel Tanıtım

Genital siğiller görülme sıklıkları bakımında da önemli hastalıklar arasında sayılan bir grubun içine dâhil edilmektedirler. Bu noktadan hareketle hastalığın oluşmasına neden olan İnsan Papilloma Virüsü ise gerek etkileri gerekse türleri ile kişilerde bu tür siğil olumlarını meydana getirmektedir. Bu noktada farklı çeşitleri olan HPV virüsünün bazı türleri ise özellikle Genital bölge siğilleri enfeksiyonlarına nende olmaktadır.

Ortalama kırk tane HPV virüsü türü direk olarak Genital bölgeleri etkileyen hastalıklara yol açabilmektedir. Bu virüs grupları arasından ise özellikle HPV Tip-6 ve HPV Tip-11 virüsleri genel olarak en fazla siğil oluşumuna neden olan türler olabilmektedir. Yine bu virüsün değişik çeşitleri başta kadınlar olmak üzere her iki cins bireylerde aynı anda bulunabilmektedirler.

Genital siğiller oluşumları bakımından ise cilt üzerinde açık renkli veya tam aksine koyu renkli yapılar şeklinde ortaya çıkabilmektedirler. Yine tek bir siğil yapısının olduğu vakaların olduğu gibi aynı bireyde ve aynı Genital alanda çok sayıda siğil de aynı anda olabilmektedir. Bu siğiller bazen leke benzeri hal alabilirken bazen de benlerle benzer özellikler gösterebilmektedirler.

Genel olarak ise oluşan yapılar kişilerde kaşıntıya da neden olabilmektedir ve cinsel birliktelik sırasında kimi durumlarda kanama gibi sorunlarda meydana getirebilmektedirler. Virüsün kişiye bulaştıktan sonra bazı durumlarda hastalık olarak ortaya çıkması ise aylar hatta yılları da bulabilmektedir. Genel anlamda ise etkin tedavinin en önemli koşullarından bir tanesi ise virüsün vücutta ki varlığının erken teşhisi ve tanısının konulması gerçeği olmaktadır.Genital Siğil Belirtileri

Genital siğiller özellikle siğil oluşumları ile ortaya çıkmaktadırlar bu nedenle en önemli belirtileri oluşan siğil yapıları olmaktadır. Bu noktadan hareketle oluşan bu lezyonlar ise bazı durumlarda vakalarda farklılıklar gösterebilmektedir. Genel olarak ise oluşan bu siğil oluşumları, çok büyük olmayan ve aynı zamanda kabarcıklı ve pürüzlü yapılara sahip olabilmektedirler.

Renk bakımından birçok türde cilt ve deri ile hemen hemen aynı renklerde ortaya çıkabilmektedirler. Bu tür siğillerin önemli bir özelliği ise genel olarak ağrı ya da sancı gibi belirtiler göstermemeleri olmaktadır. Fakat bazı durumlarda özellikle cinsel ilişki esnasında kanama gibi durumlar yaşanabilmektedir. Bunun dışında ise en genel belirtileri arasında ise oluşturdukları kaşıntı durumları sayılmaktadır.

Genital siğiller erkek ve kadın hastalarda farklı Genital alanlarda ortaya çıkabilmektedir. Yine nadir olarak ise ağız ile Genital bölgelerin temas kurması gibi durumlarda bu tip siğiller ağız ve boğazda da ortaya çıkabilmektedirler. Virüsü taşıyan bir kişi cinsel temas kurduğu partnerine virüsü oldukça kolay ve hızlı bir şekilde de bulaştırabilmektedir. Bu noktada virüs kişilerde farklı zaman aralıklarında hastalığı ortaya çıkarabilmektedir.

Bu tür siğillerin kadınlarda görüldüğü bazı bölgeler ise şu alanlardır;

 • Rahim ağzı bölgesinde
 • Anüs içerisinde
 • Anüs etrafında
 • Kadın dış Genital bölgesi olan vulvada
 • Kasık alanlarında
 • Vajina ve etrafında

Erkelerde ise;

 • Anüs bölgesinde
 • Kasık bölgelerinde
 • Penis ucunda
 • Testis bölgesinde


Genital Siğillerden Korunma Yolları

Genital siğiller ve buna bağlı enfeksiyon sorunlarından hemen her bulaşıcı cinsel hastalıkta olduğu korunma yolları mevcut olmaktadır. Bu noktada kişilerin dikkat edecekleri bazı noktalar ve kaçınmaları gereken bazı davranış şekilleri de bulunmaktadır. Bu sayede bireyler kendilerini bu bulaşıcı hastalıktan da korumayı başarmış olabilmektedirler. Hastalığa neden olan virüs kişide siğil benzeri yapılar olmasa bile karşı tarafa geçme özellikleri de taşıyabilmektedir. Bu da en temel korunma yönteminin hastayken her türlü cinsel ilişkiden uzak durulması gerçeği olduğunu ortaya koymaktadır.

Ayrıca cinsel ilişki sırasında korunmak da bu hastalık ve diğer bulaşıcı hastalıklardan korunma için etkili yollar arasında kabul edilmektedir. Bir diğer etkili ve kabul edilmiş yöntem olarak ise HPV aşısı olarak tanımlanan koruyucu aşıyı yaptırmak olduğu ortak görüş olarak sunulmaktadır.Genital Siğiller Tanı Yöntemleri

Genital siğiller tanıları için uzman Dermatologlar ve aynı zamanda Jinekoloji uzmanı doktorlar çalışmalar yapmaktadırlar. Bu kapsamda kendisiyle tanımlı siğil yapıları ortaya koyan bu virüse bağlı hastalığın tanısı çoğunlukla yapılan fiziki muayene ve gözlem işlemleri ile de rahatlıkla koyulabilmektedir.

Uzman doktorlar yaptıkları incelemelerle mevcut yapıların HPV kaynaklı siğiller olup olmadığını ortaya koyabilirler. Tanı işlemleri sonrasında ise en uygun tedavi seçenekleri belirlenerek tedaviye hızlı bir biçimde başlanmaktadır. Tanı aşamaları farklı açılardan da önem gösteren bazı testlerin yapılmasını da kimi durumlarda gerekli kılabilmektedir. Bu durumda ise uzmanlar test ve tetkiklerle teşhis aşamasına devam edebilmektedirler.

Genital siğiller için tanı koyarken özellikle kadın hastalarda farklı rahatsızlıklara da neden olabilen HPV virüsünün farklı türlerinin de aranması gerekebilmektedir. Kadın hastalarda rahim kanseri riskini artırabilen önemli donelerden bir tanesi de HPV virüsü olabilmektedir. Bu kapsamda Dermatolog ya da genellikle Jinekologlar kadın hatalarından farklı tarama ve testleri de isteyebilmektedirler.

Yapılan bu testler ise şu şekilde sıralanabilirler;

 • Servikal biyopsi işlemleri
 • Smear testi uygulanması
 • Kolposkopi incelemesi
 • HPV DNA analiz testi

Bütün bu tetkiklerle hastanın vücudunda var olan virüsler tespit edilip, olası hastalıkların önüne geçilmeye çalışılmaktadır. Bu tetkikler sonucunda ise kadın hastalarda varsa her tipte ki virüs çeşitleri de ortaya konulabilmektedir.Genital Siğiller Tedavi Yöntemleri

Genital siğiller ya da daha genel bir tanımla HPV virüsü için tam anlamıyla virüsü yok edecek bir tedavi şekli henüz daha bulunmamaktadır. Fakat bu noktada tedavi seçenekleri ise oluşan siğil yapılarının ortadan kaldırılmasına yönelik olarak şekil alabilmektedir. Yine hastalığın kontrol altına alınması ve farklı bireylere de bulaşmasının engellenmesi de tedavi unsurları içine girmektedir.

Yine uygulanan tedavi seçenekleri ile sadece oluşmuş siğil yapılarının ortadan kaldırılması değil mevcut cilt bölgesinin tam olarak iyileştirilmesi de hedef olarak ele alınmaktadır. Tedavi için ise oluşan siğil ya da siğillerin yapıları ve büyüklükleri gibi unsurları belirleyici faktörler olabilmektedir. Bu durumda bazen tek bir tedavi yöntemi işe yarayabilirken bazen bir tedaviler kombinasyonu kullanmak gerekebilmektedir.

Genital siğiller için uygulanan bazı tedavi işlemleri ve yöntemleri ise şu şekilde listelenebilirler;

 • Antiviral içerikleri ve etkileri bulunan krem ve jel uygulamaları
 • Kriyoterapi yöntemi ile siğillerin dondurulması işlemleri
 • Elektrokoterizasyon işlemi ile elektrik kullanılarak bölgede siğillerin ortadan kaldırılması uygulamaları
 • İleri ve çok sayıda siğilin varlığında ise genel olarak ameliyat seçenekleri tercih edilebilmektedir.

Uçuk, Terleme Tedavisi, Siğil, Siğil Tedavisi, Saçkıran Tedavisi

Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.


0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

Doktorlarımıza Soru Sorabilirsiniz!


Konusunda uzmanlaşmış kadromuzla her zaman sorularınızı yanıtlamaktan memnuniyet duymaktayız… Dora Hospital Fulya bölgesinde sizlere hizmet vermektedir. Dora Hospital İletişim bilgilerine ise menü aracılığı ile ulaşabilirsiniz.


Soru Sorabilirsiniz…

Bizi Takip Edebilirsiniz…


Sosyal medya üzerinden hastanemiz hakkında haberler görüntüleyebilir, gelişmelerden haberdar olabilirsiniz.


Yol Tarifi

Doktora Sor

Whatsapp