Genital-Bolge-Ameliyati-Dora-Hospital-1200x679.jpg


Genital Bölge Ameliyatı Dora Hospital

Genital Bölge Ameliyatı, Genital estetik uygulamalarının fiyatları, tercih edilen uygulama modeli, operasyonu gerçekleştirecek uzmanlar ve operasyon için tercih edilen hastaneye göre değişiklik göstermektedir.

 • Genital bölge ameliyatı, özellikle doğum sonrasında Genital bölgede oluşan şekil bozukluklarının giderilmesi amacıyla uygulanmaktadır.
 • Genital bölgenin bölümlerinde yaşanan deformeler sonucunda, bölgenin görüntüsü bozulmakta ve kişileri psikolojik yönden etkilemektedir.
 • Kadınların kendi tercihine bırakılan Genital bölge ameliyatı sonrasında, bölgenin eski görüntüsüne kavuşması sağlanabilir.
Genital Bölge Ameliyatı 2022

Genital Bölge Ameliyatı Nedir, Özellikleri Nelerdir?

Genital estetik operasyonu, sağlık problemleri sebebiyle değil, estetik problemler sebebiyle uygulanmaktadır.

Genital bölgede meydana gelen deformelere göre, ameliyat türü ve uygulama yöntemleri değişebilir.

Doğum sonrasında Genital bölgede şekil bozuklukları oluşabildiği gibi, doğuştan gelen yapısal bozukluklar da bulunabilir.


Genital bölgenin daha estetik bir hal alması ve deformelerin giderilmesi için Genital bölge ameliyatına girilmektedir.

Uzmanlar tarafından yapılan incelemeler sonucunda, Genital bölgedeki deformeler tespit edilir ve bu deformelerin iyileşmesi için ameliyat modelleri belirlenir.


Dora Sağlık Bilgi FormuGenital Bölge Ameliyatı Çeşitleri Nelerdir?

Genital bölge ameliyatı türleri aşağıda sıralanmıştır:

 • Labioplasti operasyonu
 • Vajinoplasti operasyonu
 • Doğum sonrası oluşan yırtılma izlerinin giderilmesi
 • Kızlık zarının yenilenmesi
 • Vajina üst dudaklarının dolgunlaştırılması
 • Lazer uygulamaları

Belirtilen uygulamalar, vajinanın farklı bölgelerini etkilemektedir. Hangi operasyonların uygulanacağı, uzmanlar tarafından yapılacak inceleme sonucunda belirlenecektir.Genital Bölge Ameliyatının Uygulanış Detayları

Genital bölge ameliyatının özellikleri ve uygulama aşamasında kullanılan yöntemler, ameliyat türlerine göre farklılık göstermektedir.

Genital bölge ameliyatında kullanılan yöntemler, genel ya da lokal anestezi sonrasında uygulanmaktadır.

Hastaların psikolojik durumu göz önüne alınarak, genel anestezi uygulamasına ağırlık verilebilir.

Doğum sonrasında ortaya çıkan yırtılma ve sarkmalar, Genital dudaklardaki şekil bozuklukları ya da vajinanın yapısındaki deformelerin giderilmesi için Genital estetik operasyonları kullanılabilir. Ameliyatın süresi ve uygulama yöntemleri, işlemlere göre değişmektedir.Genital Bölge Ameliyatından Sonra İyileşme Süreci Detayları

Genital estetik iyileşme döneminde dikkat edilmesi gereken durumlar ve iyileşme sürecinin genel özellikleri, aşağıda açıklandığı gibidir:

 • Genital estetik aşamasında ve ameliyat sonrasında uygulanacak uyuşturucu ilaçların etkisiyle, hastaların herhangi bir ağrı çekmemesi sağlanmaktadır.
 • Ameliyat sonrasında, bir gün boyunca hastanede kalan hastalar, sonraki gün taburcu edilmektedir.
 • Ameliyattan 3-4 gün sonra, operasyon bölgesinde hafif sızılar görülebilir.
 • Sızlamaların geçmesi için ağız yoluyla düşük dozlu ağrı kesiciler alınmaktadır.
 • Ameliyatın yapıldığı ilk günlerde, makad bölgesi ve çevresinde hafif ağrılar görülebilir.
 • Ameliyat sonrası süreçte, vajinadan belli başlı kanamalar gelebilir.
 • Bu kanamalar normal olarak karşılanmaktadır.
 • Ameliyat bölgesine buz kompres uygulanarak, ameliyat sonrası kanamalar en aza indirilebilir.
 • Buz kompres sayesinde, bölgede oluşan şişlik, sızlama ve ağrıların oranı en aza indirilecektir.

Ameliyatın üzerinden 5-6 gün geçtikten sonra, hastalar normal hayatlarına devam edebilir ve işe gidebilirler. Ameliyat sonrasında, hastaların duş almasında bir problem yoktur. Bölgeye çok sıcak suyun temas etmemesi ve kişilerin suya oturmaması yeterli olacaktır. Duşların süresi oldukça kısa tutulmalıdır. Mümkün olduğunca, ılık suyla duş alınması gerekir. Genital bölge ameliyatının ardından, ortalama 5 hafta boyunca cinsel ilişkiden uzak durulmalıdır.Genital Bölge Ameliyatının Getirileri Nelerdir?

Genital estetiğin sağladığı avantajlar, şu şekilde ele alınabilir:

 • Genital estetik sonrasında ortaya çıkan sonuçlar, kadınların psikolojisini olumlu yönde etkilemekte ve kadınların kendine olan güvenini yerine getirmektedir.
 • Genital bölgedeki şekil bozukluklarının tamamı düzelmekte ve estetik bir görünüm kazanılmaktadır.
 • Tayt, mayo ya da spor kıyafetlerinin giyilmesi durumunda, daha estetik bir görüntü oluşmaktadır.
 • Kadınların cinsel ilişkide ağrı yaşama oranı azalmaktadır.
 • Ameliyat sonrasında, cinsel ilişki problemlerinin büyük bir bölümü ortadan kalkacaktır.


Lazer Uygulamasıyla Genital Bölge Estetiğinin Detayları

Lazerle vajina estetiği uygulaması, ağrısız ve rahat şekilde uygulanmaktadır. Vajina daraltma operasyonu için kullanılan lazer tekniği, genel anestezi olmaksızın kullanılabilir. Ortalama 15 ila 20 dakika aralığında süren vajina daraltma operasyonu, hastaların herhangi bir ağrıyla karşılaşmamasına yardımcı olmaktadır.

Vajina bölgesinde oluşan sarkmaların engellenmesi için de lazer yöntemi kullanılabilir. Genital bölgede yer alan iç dudakların, dış dudağın biraz dışında kalması normal olarak kabul edilmektedir. Fakat dış dudakların uzun ve sarkık bir görünüme sahip olması, estetik açısından hoş olmayan bir görüntüye yol açacaktır. Dış dudaklarda meydana gelen asimetrik sorunlar, lazer uygulaması sayesinde ağrısız ve yarasız olacak şekilde giderilmektedir. Lazer operasyonu kullanılarak, genital bölgenin daha beyaz bir görüntüye kavuşmasına da yardımcı olunmaktadır.

Genital bölgede oluşan koyulaşmalar, estetik görüntünün bozulmasına yol açmaktadır. Lazer ışınlarının bölgeye uygulanması sayesinde, bölgedeki kararma ve lekelenmeler giderilecektir. Lazer teknolojisini bu kadar önemli kılan özelliği, herhangi bir kesi ve dikiş olmadan işlemlerin tamamlanmasıdır. Genital bölgedeki derinin toplanması ve yenilenmesini sağlayan lazer uygulaması, daha sonra gelişecek komplikasyon riski barındırmamaktadır.Vajinoplasti Ameliyatının Genel Özellikleri

Vajinoplasti operasyonunun özellikleri, aşağıdaki açıklamada tüm detaylarıyla ele alınmıştır:

 • Özellikle normal doğum yapan kadınlar, doğum sonrasında vajina gevşemesi problemiyle karşılaşmaktadır.
 • Vajina kaslarının gevşemesi sonucunda, genital bölgedeki deri sarkacak ve hoş olmayan bir görüntü oluşacaktır.
 • Doğum sonrasında artan bu durum, yaş ilerledikçe idrar kaçırma problemlerinin de ortaya çıkmasına yol açacaktır.
 • İsteğe göre genel anestezi ya da lokal anestezi kullanılarak uygulanan Vajinoplasti ameliyatı, lokal anestezi esnasında sadece belden uyuşturma gerçekleştirilerek yapılmaktadır.
 • Ameliyatın toplam süresi, 30 ila 45 dakika aralığında değişmektedir.
 • Vajinoplasti ameliyatında en fazla tercih edilen yöntem, vajinanın arka duvarındaki sarkmaların giderilmesi için uygulanan daraltma operasyonlarıdır.

Vajinoplasti ameliyatı sonrasında, hastaların 6 hafta cinsel ilişkiye girmemesi gerekir. 6 haftalık kurala uyum sağlandığı zaman, hastalarda herhangi bir komplikasyonla karşılaşılmayacaktır. Ancak 6 haftadan önce cinsel ilişkiye girilmesi ya da bölgedeki dokular tam olarak iyileşmeden uygulanan bası sonrasında, vajina tekrardan gevşeyecektir.

Vajinoplasti Ameliyatı Sonrasındaki İyileşme Süreci

Vajinoplasti operasyonu sonrasında genital bölgenin eski halini alabilmesi için en az 6 hafta beklenmesi gerekir. Genital bölgedeki tüm dokuların onarılması ve vajinanın eski gücüne kavuşması açısından, 6 hafta boyunca cinsel ilişkiye girilmemesi gerekir. Ameliyat sonrasında, 7 gün boyunca küvet banyosu yapılmamalıdır. İlk gün duş almak isteyen kişilerin, ayakta ve kısa süreyle, ılık bir duş alması gerekecektir. Ameliyat yerlerinin iyileşmesi ve dokuların tekrardan zedelenmemesi için en az 6 hafta boyunca ağır spor yapılmamalıdır.

Labioplasti Vajina Estetik Operasyonun Özellikleri ve Uygulanışı

Vajina küçük dudak esteti operasyonunun temel özellikleri, aşağıdaki açıklamada ele alınmıştır:

Cinsel organın en dış kısmında bulunan bölümdür. Bazı kişilerde, genetik yapılar sebebiyle uzun olan dış dudaklar, Labioplasti operasyonuyla küçültülmektedir.
Doğuştan gelen kalıtımsal yapılar ya da doğum sonrası oluşan etkenlere bağlı olarak, vajinada iç dudak sarkması meydana gelebilir.
İç dudak sarmasının tedavisinde kullanılan ameliyat, toplamda 30 dakika sürmektedir.
Uygulama aşamasında, genel anestezi ya da lokal anestezi kullanılabilir.
Vajina bölgesindeki küçük dudakların uyuşturulmasının ardından, iç dudakların dış dudaklardan sarkmaması sağlanacak şekilde, dudaklar eşit boyutlara getirilebilir.
Ameliyat tamamlandıktan sonra, kendi kendine eriyen dikişlerle bölge tutturulmaktadır.

Ameliyat sonrasında, dikişler kendiliğinden iyileşmekte ve kaybolmaktadır. Bu sayede dikiş izi kalmaz ve dikiş aldırma durumu gibi problemlerle karşılaşılmaz. Labioplasti vajina estetik operasyonu sonrasındaki 2-3 hafta içerisinde, dikişler kendiliğinden düşmektedir.

Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.


0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

Doktorlarımıza Soru Sorabilirsiniz!


Konusunda uzmanlaşmış kadromuzla her zaman sorularınızı yanıtlamaktan memnuniyet duymaktayız… Dora Hospital Fulya bölgesinde sizlere hizmet vermektedir. Dora Hospital İletişim bilgilerine ise menü aracılığı ile ulaşabilirsiniz.


Soru Sorabilirsiniz…

Bizi Takip Edebilirsiniz…


Sosyal medya üzerinden hastanemiz hakkında haberler görüntüleyebilir, gelişmelerden haberdar olabilirsiniz.


Yol Tarifi

Doktora Sor

Whatsapp