Gebelikte-Beslenme.jpg


Gebelikte Beslenme

Gebelikte anne adayının beslenme biçimi son derece önemlidir. Bu süreç içerisinde annenin kilo alacak şekilde değil, bebeğe gerekli olan vitamin ve mineralleri karşılayacak şekilde beslenmeye özen göstermesi beklenir. Tatlı ve aşırı yağlı gıdaların bebeğin beslenmesi üzerinde bir değeri olmazken anne adayının aldığı kilolar üzerindeki etkisi büyüktür. Gebelikte beslenme düzeninin dengeye alınması ve gebeliği takip eden doktor tarafından gerekli listenin hazırlanması önerilir.

Gebelikte Beslenme 2022


Güçlü bir kahvaltı sağlıklı beslenmenin temel kuralıdır. Hamilelerin öğün atlamamaları ve 3 öğün arasına yayacakları ara atıştırmalıklarla sağlıklı bir 42 hafta geçirmeleri hedeflenmelidir. Yatmadan önce alınacak bir bardak ılık süt ya da bir porsiyon meyve kan şekerinin dengelenmesi açısından tavsiye edilir. Hamilelikte beslenme programı hazırlanırken; işlenmiş etler, hazır çorbalar ve asitli içeceklerden uzak durulması gerekir.


Dora Sağlık Bilgi Formu  KVKK Bilgi Metni Devamı


  Bebek Gelişimi İçin Doğru ve Yeterli Beslenme

  Hamile olduğunu öğrenen anne adaylarının kafasını kurcalayan en önemli konulardan birisi de hiç kuşkusuz gebelikte beslenme kurallarıdır. Bebeğinin sağlığı ve gelişimi için yeterli beslenemediğini düşünen anne adayları bu aşamada fazla tüketim alışkanlığına kendini kaptırabilir. Gebelik boyunca anne adaylarının en çok dikkat etmesi gereken konu kontrollerini ihmal etmeden yeterli sıvı alımını gerçekleştirmektir.  Gebelikte Kaç Kilo Alınması Normaldir?

  Gebelik süresi boyunca yeterli kilonun alınamaması halinde bebekte düşük kilolu doğabilir. Hamilelikte beslenme ve yeterli oranda kilo alımı hem anne hem de bebek için en sağlıklı olandır. Bebeğin doğum kilosuyla anne adayının gebelikte aldığı kilolar arasında doğru orantı olduğu tıbben kanıtlanmış durumda olsa bile aşırı şişman annelerin düşük kilolu ve minyon bebekler doğurduğuna rastlamak da mümkündür. Bu aşamada kilolu kadınların az ve zayıf kadınların daha fazla kilo alması istenebilir.

  Hamile kaldığında vücut kitle endeksi normal sınırlar içinde kalan bir anne adayı gebelikte beslenme önerilerine bağlı kalarak hamileliğin sonuna kadar 11 ile 16 kilo arasında artış gösterebilir. Gebelik öncesinde vücut kitle endeksi 20’nin altında olan kadınların en fazla 18 kilo alarak süreci tamamlaması uygundur. Hamilelik öncesinde fazla kilolu olanlarınsa tüm gebeliği +7 kilo ile tamamlaması gerekir.

  Hamile olan anne adayının süreç içerisinde kilo vermeye çalışması gebelik üzerinde ciddi komplikasyonların yaşanmasına neden olabilir. Hamilelikte beslenme kuralına uygun yapılmasına karşılık genç anne adaylarının gebeliğin ilk haftalarında kilo alımı beklenenden daha yavaş artabilir. Bulantı ve kusmaların olması halinde kilo kaybı da kendiliğinden yaşanacaktır. Kişisel gelişim ya da sağlık sorunları nedeniyle gebeliğin bir diyetisyen hekim tarafından takip edilmesi de doğrudur.  Çoğul Gebeliklerde Kilo Alımı

  Çoğul gebeliklerde anne adayının ihtiyaçları ve gebelikte beslenme programı farklı planlanmalıdır. İkiz bebek bekleyen anneni gebelik öncesi kilosunun normal sınırlarda olması halinde süreç +23 kilo alımına kadar çıkabilir. Hamileliğin sonlarına yaklaştıkça vücuttaki sıvı tutulumu arttığı için el ve ayaklarda şişmeler yaşanabilir. Bu durum doğal olarak kilo artışını da beraberinde getirecektir.

  Günlük Yaşantınızda Radikal Değişikliklere Gitmeyin!

  Dünya sağlık örgütü tarafından açıklanmış olan “Beslenme piramidi” incelenerek gerekli düzenlemeler yapılabilir. Hamilelikte beslenmenin doğru yapılabilmesi için günlük hayatın kökten değişmesine gerek duyulmaz. Beslenme alışkanlıklarında yapılacak düzenlemeler sağlıklı bir 42 haftanın yaşanması için yeterlidir. Yeterli karbonhidrat alımının ardından günlük öğünlerin meyveyle takviye edilmesi ve alınan yağ miktarının en düşük seviyeye çekilmesi son derece önemlidir.

  Gebelikte beslenme dendiğinde çeşitlilik üzerinde durmak gerekir. Önerilen gruplar içinden her gün farklı menüler hazırlamak yeterli vitamin alımını da kolaylaştırır. Hamilelikteki ana sıvı kaynağının su olduğu da unutulmamalıdır. Yiyeceklerin taze olarak tüketilmesi, konserve ve çiğ et tüketiminden uzaklaşılması hamilelikte beslenme hakkında uyulması gereken en önemli başlıklardır.

  Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.

  Doktorlarımıza Soru Sorabilirsiniz!


  Konusunda uzmanlaşmış kadromuzla her zaman sorularınızı yanıtlamaktan memnuniyet duymaktayız… Dora Hospital Fulya bölgesinde sizlere hizmet vermektedir. Dora Hospital İletişim bilgilerine ise menü aracılığı ile ulaşabilirsiniz.


  Soru Sorabilirsiniz…

  Bizi Takip Edebilirsiniz…


  Sosyal medya üzerinden hastanemiz hakkında haberler görüntüleyebilir, gelişmelerden haberdar olabilirsiniz.


  Yol Tarifi

  Doktora Sor

  Whatsapp