Saç-Ekimi-Dora-Hospital.jpg


Saç Ekimi Nasıl Yapılır?

Saç ekimi tedavisi son yıllarda genetik veya diğer unsurlara bağlı olarak saç kaybına uğrayan kişiler için uygulanan bir tedavi yöntemidir.

 • Saç ekimi tedavinde farklı tür teknikler uygulanır.
 • Bu teknikler saç ekimi yaptırmak isteyen kişilerin fiziksel ve fizyolojik özelliklerine göre belirlenmesi gerekmektedir.
 • Sürekli gelişen ekim teknikleri ve saç ekimi araçları sayesinde saç kaybına uğrayan kişilerin kısa süre içinde bu sorunlarının ortadan kaldırılması mümkündür.
Saç Ekimi 2022

Saç ekimi tedavisi genellikle erkek tipi saç dökülmesi olarak tanımlanan, androgenetik alopesi sorununa sahip kişiler için uygulanmaktadır.

 • Günümüzde oldukça yaygın bir sorun olan saç dökülmeleri, gelişen tıbbi metotlar sayesinde çözüme kavuşturulmaktadır.
 • Saç kaybı özellikle orta yaş ve üzeri her erkekte ortaya çıkan yaygın bir sorundur.
 • Saç ekimi işlemi için hastaların tüm özelliklerinin araştırılması ve tedavi için uygun ortamın sağlanması gerekmektedir.
 • Saç ekme işlemleri sadece Sağlık Bakanlığı onaylı klinikler ve uzmanlar tarafından yapılmalıdır.

Saç Ekimi Nasıl Yapılır?

Saç ekimi yaptırmak isteyen kişilerin ilk olarak uzman bir saç ekim merkezinde gerekli tetkikleri yaptırması gerekmektedir. Kişiler özelinde yapılan bu tetkik ve incelemeler sonucunda en uygun tedavi yöntemi ve saç ekim tekniği belirlenerek uygulamaya başlanır.


Dora Sağlık Bilgi FormuTedavi öncesinde yapılan tetkik ve saç analizleri sonucunda; alım yapılacak greft bölgesi, miktarı ve ekim alanın belirlenme işlemleri gerçekleştirilmektedir.

Ekim yapacak olan hekim tarafından bölgenin çizimi ve yapılarak hastalara lokal anestezi veya sedasyon yöntemleri uygulanmaktadır.

Ekim bölgesine uygulanan anestezi ile kişilerin acısız bir tedavi almaları mümkündür.

Son yıllarda yaygın olarak kullanılan tedavi yöntemleri arasında FUE yöntemi yer almaktadır.

Bu teknik ile kişilerde herhangi bir kesi açılmasının önüne geçilmektedir. Bu yöntem hastaların herhangi bir ize sahip olamadan sağlıklı saçlara kavuşmasını sağlar.Saç Ekimi Öncesi Hazırlık Aşamaları Nelerdir?

Saç ekimi öncesi hazırlık aşamaları arasında en temel unsur hastaların hazırlanması ve gerekli saç analizleri ile birlikte kan testi vb. unsurların araştırılması gerekmektedir.

Tedaviye hazırlık aşamaları:

 • Hasta onayının alınması,
 • Kan testinin yapılması,
 • Saç ekimi işlem planın hazırlanması,
 • Greft bölgesinin belirlenmesi ve eklenecek saç kökü miktarının belirlenmesi,
 • Saçların tıraş edilmesi ve hastanın hazırlanması vb. olarak sıralanabilir.

Bu adımların her birinin ayrı ayrı önemi vardır. Tedavi öncesinde bu adımlardan herhangi birinin atlanması ile saç ektirmeden sonra elde edilecek verim düşebilir. Tüm aşamalar için uzmanlar tarafından kişilerin doğru yönlendirilmesi ve tedavi süreci boyunca neler yaşanacağı hakkında hastanın bilgilendirilmesi gerekmektedir.Saç Ekimi Kaç Aşamalı Bir İşlemdir?

Saç ekimi aşamaları uygulamada kullanılacak yönteme ve hasta özelliklerine göre değişiklik göstermektedir. Özellikle yeni nesil araçlar kullanılarak yapılacak tedavilerde hasta güvenliğinin sağlanması ve tüm aşamalardan hastanın haberdar edilmesi oldukça önemlidir.

Saç ekiminde ilk aşama greftlerin ödenmesidir. Greft alınacak örnek bölgeyi belirledikten sonra diğer aşamalara geçilir.

Saç ektirme aşamaları:

 • Konsültasyon Aşaması: Uygulama yöntemlerinin uzmanlar tarafından belirlenmesi ve saç çizgisinin oluşturulmasıdır.
 • Operasyona Hazırlık Aşaması: Ekim bölgesinin uyuşturulması ve hastanın hazırlanma aşaması.
 • Donör Alım Aşaması: Saçların uygun alandan toplanma aşamasıdır.
 • Kanal Açma Aşaması: Ekim bölgesine özel teknikler ile saç yönüne göre kanalların açılmasıdır.
 • Saç Ekim Aşaması: İdeal açı ile saç köklerinin bölgeye ekilmesidir.

Tüm bu aşamalar tedavi sırasında uygulanacak teknik yöntemlere göre değişiklik göstermektedir. Bu nedenle kişiler için ideal tedavi yönteminin belirlenmesi ve tüm aşamalar hakkında detaylı bilgilendirmenin klinik tarafından hastaya verilmesi gerekir.

Günümüzde uygulanan birçok saç ekimi işlemi kısa sürede ve ağrısı olarak tamamlanmaktadır. Profesyonel bir saç ekim merkezi sayesinde seanslar sonunda eskisinden daha sağlam saçlara sahip olabilirsiniz.Saç Ekimi Tedavisi Kimler İçin Uygundur?

Kimler saç ektirebilir?

Saç ekimi hangi durumlarda uygulanır vb. sorular için tek bir yanıt verilmesi oldukça zordur. Saç ekimi yaptırılabilmesi için gereken ilk şart kişilerde yeterli sayıda greft sayısının bulunmasıdır. Yeterli grefte sahip olmayan kişilere saç ekimi yapılamaz. Bu şartın sağlanmasının ardından kişinin ayrıca ekim işlemlerine karşı engel teşkil eden herhangi bir hastalığa sahip olmaması gerekmektedir.

 • Genetik faktörlerle saç kaybedenler,
 • Stres ve diğer faktörler,
 • Kazalar vb.

Durumlardan dolayı saç kaybeden kişiler için sac ekim işlemi rahatlıkla uygulanabilir. Kafada yeterli miktarda greftin olmaması halinde kişileri; göğüs, sırt veya genital bölgelerinden alınan kıl kökleri ile ekim yapılabilir.Saç Ekimi Sonrasında Dikkat Edilmesi Gerekenler

Saç ekimi sonrası kişilerin saç ekim bölgesine karşı temkinli olması gerekmektedir. Saç ekimi için kullanılan yöntemlere göre tedavi sonrasında hastaların dikkat etmesi gereken unsurların uzmanlar tarafından detaylı bir şekilde anlatılması gerekmektedir. Saç ekimi sonrasında takip eden ilk 3 gün kişilerin istirahat etmeleri tavsiye edilmektedir. Ekim bölgesinin olası darbelere ve diğer dış etmenlere karşı korunması sonuçların daha kısa sürede ortaya çıkması için önemli bir faktördür.

Operasyon sonrası 15 günlük süre içinde saçlarda kızarıklık ve kabarmalar ortaya çıkabilir. Bu kabukların takip eden günlerde kendiliğinden dökülmesi mümkündür. Ekstra saç ekimi sonrası doktor kontrolünde çeşitli uygulamalar ve tedaviler de uygulanabilir. Bunun dışında ekim sonrası saçların tüm çevresel faktörlere karşı korunması oldukça önemlidir.Saç Ekimi İşleminin Yan Etkileri Var Mıdır?

Saç ektirme işleminin zararları yok denecek kadar azdır. Çeşitli nedenlere bağlı olarak zaman zaman hastalarda yan etkiler görülebilir. Ancak bu yan etkiler sağlık açısından ciddi zararlar doğurmaz. Saç ekiminde bu tip yan etkilerin görülmesinin en büyük nedenlerinden biri yanlış uygulama veya hasta dikkatsizliğidir.

Nadir olarak görülür yan etkiler arasında:

 • Kanama,
 • Ödem,
 • Bölgesel kızarıklık,
 • Enfeksiyon vb.

Sorunlar yer almaktadır. Çoğu uygulama sonrası bu sorunlara rastlanmaz. Hasta dikkatsizliği ve yanlış tedavi yöntemleri bu tip sorunlara neden olabilir. Saç ektirme tedavisi bu etkilerin dışında zararsız ve oldukça rahat bir işlemdir.

Saç Ekimi Kaç Seansta Gerçekleştirilir?

Saç ektirme seans süresi uygulama yöntemleri ve hasta özelinde değişiklik göstermektedir.

 • Genellikle 6 ile 9 saatlik toplam seans süreleri ile kişilere tedavi uygulanmaktadır.
 • Bu süre dışında uygulamada tercih edilen yöntemlerin özellikleri ve klinik başarısı belirleyici olacaktır.
 • 6 – 9 saatlik seanslar sonrasında hedeflenen başarının elde edilmemesi sonucunda ilave olarak 2 – 3 seans daha işlem uygulanabilir.

Saç ektirme işlemi sonrasında çıkan ilk saçlar kendiliğinden yeniden dökülecektir. Bu süreçlerin ekim yapan uzman tarafından düzenli olarak kontrol edilmesi ve tedaviden elde edilecek başarının en yüksek seviyelere çıkarılması için ekim süreci farklı sürelerde takip edilmelidir.

Saç Ekimi Fiyatları Neye Göre Belirlenir?

Saç ektirme fiyatları büyük ölçüde ekim bölgesinin yoğunluğuna ve saç kökü sayısına göre değişiklik göstermektedir. Bu nedenle birçok tedavi yönteminde olduğu gibi ekim işlemleri içinde standart fiyatlar uygulanmaz. Benzer şekilde fiyatların belirlenmesinde, tedavide kullanılan teknik ekipman ve tedavi süreleri de etkili olmaktadır.

Saç ektirme işlemlerinde çoğu klinik tarafından hasta beklentileri göz önünde bulundurularak hizmet kapsamına göre fiyat belirlenmektedir. Bu işlem için kurumsal saç ektirme merkezlerini ziyaret ederek fiyatlar ve tedavi yöntemleri hakkında detaylı bilgi edinebilirsiniz.

Ekim Sonrası Şok Dökülme ve Çıkma Süreci

Ekim sonrası şok dökülme iyileşmenin en net belirtileri arasında sayılabilir.

Genellikle şok dökülme olarak tabir edilen bu süre. İlk üç hafta içinde gerçekleşmektedir. Üçüncü ve dördüncü aydan sonra ekim yapılan bölgede dökülen saç kökleri yeniden kendiliğinden çıkmaya başlayacaktır. Takip eden dördüncü ayın sonunda yaklaşık yüzde 30 oranında bir büyüme görülür.

İlk üç ay içinde yaşanan şok dökülmenin ardından altıncı ayın sonunda ekim yapılan bölgede yüzde 60 oranında saç gelişimi gözlemlenmektedir. Ekim işleminin ardından asıl iyileşme ve verim yaklaşık 12 ay sonra görülmeye başlar. Ekim fiyatı ve diğer tüm teknik detaylar saç merkezinin uygulama yöntemlerine göre ve hastalara göre değişiklik göstermektedir.

Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.


2 Yorum
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Meryem

Merhaba, erkek sac ekimi fiyati nekadar?


Doktorlarımıza Soru Sorabilirsiniz!


Konusunda uzmanlaşmış kadromuzla her zaman sorularınızı yanıtlamaktan memnuniyet duymaktayız… Dora Hospital Fulya bölgesinde sizlere hizmet vermektedir. Dora Hospital İletişim bilgilerine ise menü aracılığı ile ulaşabilirsiniz.


Soru Sorabilirsiniz…

Bizi Takip Edebilirsiniz…


Sosyal medya üzerinden hastanemiz hakkında haberler görüntüleyebilir, gelişmelerden haberdar olabilirsiniz.


Yol Tarifi

Doktora Sor

Whatsapp