Frengi-Sifilis-Dora-Hospital-1200x679.jpg

Frengi (Sifilis)


Frengi (Sifilis)

Frengi ya da bir diğer adı ile sifiliz bir çeşit enfeksiyondur. Bu enfeksiyona ise Treponema pallidum ismi verilen bakteri neden olmaktadır. Sifiliz enfeksiyonu ise cinsel yol aracılığı ile bulaşan bir çeşit enfeksiyon olmaktadır. Hastalığın ise neden olmuş olduğu yaralara temas halinde hastalık kolaylıkla bulaşıcı olabilmektedir. Doğru tanı ve tedavi bu hastalıkta oldukça önemlidir. Aksi taktirde durum kötüleşip bireyler üzerinde ciddi sağlık problemlerinin yaşanmasına sebebiyet verebilmektedir.

Frengi (Sifilis) 2023

Frenginin Bulaşma Yolları

Her enfeksiyon olmasa da bazı enfeksiyonlar çeşitli durumlarda bulaşıcılık özelliği taşımaktadır. Frengi hastalığı da bu bulaşıcı özelliği taşıyan enfeksiyonlardan biridir. Bu hastalığa sahip kişide bulunan yaralara direkt olarak temas edildiği halde hastalık temas halinde bulunan kişiye bulaşmaktadır. Yaralar ise vücudun çeşitli bölgelerinde bulunmaktadır.


Yaralar ise dış genital organlarda, vajinada, makatta, rektumda, ağız ve dudaklarda da görülebilmektedir. Cinsel yol aracılığı ile bulaşan birkaç tane enfeksiyon türü bulunmaktadır. Bu hastalık da vajinal, oral ya da anal yol aracılığı ile bulaşmaktadır. Bu durumların yanında ise hastalığa sahip kişi hamileyse ve tedavi edilmeden önce doğum gerçekleşmişse bu hastalık anneden bebeğe geçebilmektedir.


Dora İlgi Alanları Bilgi FormuFrengiden Korunma Yolları

Frengi hastalığı bulaşıcı bir hastalıktır. Kişiler bazı durumlarda hastalığın farkında olurken bazı durumlarda ise farkında olmayabilmektedir. Bu durumlardan korunmak için de çeşitli önlemler alınmaktadır. Hastalık ise cinsel yol aracılığı ile bulaştığı için bu durumda alınacak önlemler belirlidir. Cinsel ilişkiye girilme durumunda kişilerce muhakkak korunma yöntemlerini kullanmak gerekmektedir. Girilen her çeşit cinsel ilişkiden (vajinal, oral ya da anal) önce kondom kullanılması bu durumda önemli bir korunma yoludur.

Kondom kullanırken ise kondomun yırtılmamasına ve kondomu doğru şekilde kullanmaya özen gösterilmelidir. Bu sayede hastalığın bulaşmasının bir adım önüne geçilmiş olmaktadır. Bunun yanında ise kişilerin partnerleri ile cinsel yol aracılığı ile bulaşan enfeksiyonlar hakkında konuşması da oldukça büyük önem arz etmektedir. Bu sayede kişiler karşılıklı olarak bilinçli bir şekilde ilerleyebilmektedir. Kişilerin partneri cinsel yol aracılığı ile bulaşan enfeksiyonların belirtilerine sahipse tedavi gerçekleşene dek cinsel ilişkiden kaçınılması gerekmektedir. Frengi enfeksiyonunun ise çeşitli belirtileri bulunmaktadır. Kişiler bu belirtileri takip ederek önlem almalıdırlar.Frenginin Belirtileri

Hemen hemen her hastalığın ve enfeksiyonun belirtileri bulunmaktadır. Bu durum frenginin sahip olunması ile de aynıdır. Frenginin varlığı ile beraber bireyler çeşitli semptomlar gözlemlemektedir. Belirtiler, enfeksiyonun başlarında hafiftir. Enfeksiyonda ise belirtiler üç evrede ortaya çıkmaktadır. Üç evrede ortaya çıkan bu belirtiler ise zamanla kaybolup daha sonra tekrar ortaya çıkabilir. Belirtilerin kaybolduğu dönemlerde ise bireyler hastalığın iyileştiğini düşünebilmektedir. Bu durum ile beraber insanlar bilinçsizce hareket edebilmektedir. Bu yüzden hekim ile görüşerek hastalığın tedavisinin olabildiğince erken yapılması oldukça önem taşımaktadır.

Frenginin evreleri bulunmaktadır. Frenginin ise birinci döneminde (temas halinde bulunduktan yaklaşık olarak 3 hafta sonraki dönem) bakterinin ilk bulaştığı cinsel organın çevresinde tipik, düzgün kenarlı, ağrı yapmayan, kırmızı renkli bir kabartı oluşmaktadır. Bu kabartılar ise genellikle temas halinde bulunan bölgede ele gelebilen bir lenf nodu eşlik etmektedir. Hastaların ise yaklaşık olarak %30’luk kesiminde olağan düzenden farklı olarak oluşan kırmızı renkli kabartılar ağrı hissi verebilmektedir. Bu durum ise tedavi edilmediği sürece bireylerde yaklaşık olarak 3 ila 6 hafta sonunda kaybolmaktadır. İnsanlar bu kaybolma durumundan sonra durumun iyileştiğini düşünmektedir ancak durum tam aksinedir. Bu dönemde bakteriler çoğalarak vücuda yayılmaya başlamaktadır.Frengi ikinci döneme geçtiğinde ise belirtiler ilk dönemden 6 ila 10 hafta sonra çıkabilmektedir. Kimi hastalarda ise belirtiler görülmeyebilmektedir. Bu dönem süresince ise kişilerde grip benzeri çeşitli belirtiler görülebilmektedir.

  • Ateş,
  • Halsizlik hali,
  • Kas ağrıları,
  • Boğaz ağrısı,
  • Boğaz kaşıntısı belirtiler arasında bulunmaktadır.

İkinci dönemin ardından ise hastalık latent yani uyku dönemine girmektedir. Uyku dönemi boyunca ise hastalarda herhangi bir şikayet bulunmamaktadır. Ancak bunun yanında hastalık kişide hala bulunmaktadır. Kişide hala bulunan hastalık ise kan tetkikleri aracılığı ile saptanabilmektedir. Frenginin üçüncü evresi ise birinci dönemden yaklaşık olarak 3 ila 15 yıl sonra ortaya çıkmaktadır. Frenginin üçüncü evresinin ise çeşitleri bulunmaktadır.

  • Gomlu Sifiliz,
  • Nörosifiliz,
  • Kardiyovasküler Sifiliz frenginin üçüncü evresinin çeşitlerindendir.

Gomlu sifilizde ise gom adı verilen yumuşak, büyük ve tümöre benzeyen kabartılar kişinin cildinde, kemiklerinde ve bazı durumlarda çeşitli iç organlarda ortaya çıkabilmektedir. Nörosifilizde ise kişide bulunan hastalık kişinin sinir sistemini etkilemektedir. Etkilenen sinir sistemi ise çeşitli sorunları beraberinde getirmektedir. Kişilerde felç, his kaybı, demans, psikiyatrik problemler ve göz sorunları etkilenen sinir sisteminin beraberinde getirdiği sorunlardan birkaçıdır. Bunun yanında ise kardiyovasküler sifilizde ise kalpten vücuda kan taşıma görevini üstlenen ana damar olan aortu tutmaktadır.

Aort ise anevrizmalara yol açmaktadır. Frenginin üçüncü evreye gelmesi ile beraber hastalık ölümcül riskler taşımaktadır. Hamile bir kadında frengi bulunuyorsa erken doğum riski beraberinde bebekte deformite ve ölüm riski oldukça fazladır.Frengi (Sifilis) Tanısı

Frengi tanısının yapılabilmesi için kişiden kan testi ve şankır isi verilen yaradan sıvı örneği alınmaktadır. Frenginin çok ilerlemesi tespit edilirse de kişiden omurilik sıvısı alınmaktadır. Alınan omurilik sıvısı ile beraberinde de kişide hastalığın merkezi sinir sistemine yayılma durumu kontrol edilmektedir. Bu sayede tanı ile beraber doğru tedavi de uygulanmaktadır. Kişi frenginin herhangi bir şüphesini taşıyorsa cinsel yol aracılığı ile bulaşan enfeksiyonlara sahip olma riski de taşımaktadır. Bu sebep ile de kan testlerinde klamidya, bel soğukluğu ve bunun yanında HIV taraması yapılmaktadır. Kişilerden ise test sonuçları elde edilene kadarki süre zarfında cinsel ilişkiye girmemeleri hekimler tarafından önerilmektedir.Frengi (Sifilis) Tedavisi

Frengi tedavisi yapılması için kan testleri gerekmektedir. Kan testleri sonucuna göre ise tanı konulmaktadır. Tanı konumu ile beraber tedavi antibiyotikler ile beraber yapılmaktadır. Tedavi süresince ise doğru antibiyotik kullanımı oldukça önemlidir. Ancak uygulanan tedavi enfeksiyonun kişilere vermiş olduğu hasarları gidermemektedir. Frengi komplikasyonları için ise başka tedavi uygulanması gerekebilmektedir. Enfeksiyonlardan kurtulmak için ise kişiler bütün antibiyotikleri hekimlerin önerdiği şekilde kullanmalıdır. Antibiyotik saati ve dozu bu durumda oldukça önemlidir. Bu sayede kişiler tedavi olabilmektedir. Aksi taktirde ise düzensiz kullanılan antibiyotik sonucunda bakteri antibiyotiğe karşı direnç kazanabilir ve antibiyotik kullanımı bir işe yarayamayabilir. Penisilin ise frenginin tedavisi için oldukça sık tercih edilen bir antibiyotiktir. Bu sebeple de kişiler penisiline karşı alerjik reaksiyon gösteriyorsa bu durumu hekimlere bildirmelidir.

Frengi hastalığına sahip olan kişi sadece kendisini tedavi ettirmemelidir. Beraberinde ise partnerini de tedavi ettirmelidir. Bu sayede kişiler karşılıklı olarak durumdan kurtulabilmektedir. Bunun yanında ise kişiler frengiyi geçirmiş olsalar dahi bu hastalığa karşı herhangi bir koruyuculuk söz konusu değildir. Vücut, hastalığa karşı herhangi bir bağışıklık kazanmamaktadır. Bu yüzden her daim hastalığa karşı tedbirler alınmalı ve belirtiler takip edilmelidir. Gerektiği durumlarda ise vakit kaybetmeden hekime başvurmak oldukça önemlidir. Bu sayede kişiler başarılı ve doğru tedaviden yararlanmış olarak durumu atlatabilmektedirler.

İdrar Yolu Enfeksiyonu, İdrar Kaçırma ve Mesane Sağlığı, Hpv Aşısı, Hematüri, Doğum kontrol yöntemleri

Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.


0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

Doktorlarımıza Soru Sorabilirsiniz!


Konusunda uzmanlaşmış kadromuzla her zaman sorularınızı yanıtlamaktan memnuniyet duymaktayız… Dora Hospital Fulya bölgesinde sizlere hizmet vermektedir. Dora Hospital İletişim bilgilerine ise menü aracılığı ile ulaşabilirsiniz.


Soru Sorabilirsiniz…

Bizi Takip Edebilirsiniz…


Sosyal medya üzerinden hastanemiz hakkında haberler görüntüleyebilir, gelişmelerden haberdar olabilirsiniz.


Yol Tarifi

Doktora Sor

Whatsapp