Freiberg.jpeg


Freiberg Hastalığı

Ayakta 2. metatars başında görülen ağrılı bir bozulma durumudur.Juvenil osteokondroz formunda Freiberg hastalığı, subkondral süngerimsi kemiğin osteonekrozu ile sonuçlanan epifizleri içeren dejeneratif bir süreçtir. Süreç normal fizyolojiyi geri yükleyecek şekilde değiştirilirse, bunu rejenerasyon veya yeniden kalibrasyon izleyebilir. Aksi takdirde, hastalık, altkondral çöküş ve sonunda eklem yüzeyinin parçalanması ile devam eder. Ergenlerde Freiberg hastalığının, toplu olarak osteokondrozlar olarak adlandırılan, epifizin veya apofizin büyüme bozukluklarını içeren bir grup ilgili hastalığa ait olduğu düşünülmektedir.

Freiberg Hastalığı 2022

Normal büyüme süreçlerinin kesintiye uğradığı düşünülmekle birlikte, artiküler çökmeyi tetikleyen spesifik olaylar veya faktörler belirsizdir.En yaygın eklem osteokondrozları arasında tarsal naviküler Köhler hastalığı , femur başı Legg-Calve-Perthes hastalığı ve humeral kapitellumun Panner hastalığı vardır. Genç kadınlarda beş kat daha fazladır. Hastalığın yaşı,8 ila 77 arasında olabilir.


Dora Sağlık Bilgi FormuFreiberg, genellikle aktiviteye bağlı ön ayak ağrısı şikayetleriyle ortaya çıkar.Sadece yürümek ağrıya neden olmak için genellikle yeterlidir.Bazı hastalar ara ara alevlenmeyle uzun bir (aylar, yıllar) kronik ön ayak ağrısı öyküsü tanımlarken, diğerleri ise belirli bir yaralanma veya olayla ilgili yakın zamanda ortaya çıkan ağrı ile gelirler.Bir travma öyküsü kaydedilmemiş olabilir.Hastalarda sertlik ve aksamada olabilir.Bazı hastalar ayağın altındaki küçük, sert bir cisim hissini tanımlar.

Hastalığın erken dönemlerinde, 2. tarak kemiği baş ekleminde hassasiyet tek bulgu olabilir.Daha sonraki aşamalarda, şekil bozukluğu mevcut olabilir.Etkilenen metatarsal başın plantar yüzeyinde bir deri nasırı görülebilir. En sık görülen ayırıcı tanılar metatarsalji, Morton nöroma, metatarsal stres kırığı ve sinoviti içerir.1967 yılında Smillie geliştirilen sınıflandırma şeması en sık kullanılan sistemdir ve aşağıdaki beş aşamayı radyografik değişiklikler ayırmaktadır:

Aşama I – İlk işaret, epifizin parçalanmasıdır;Bu aşamadaki radyografik değişiklikler rutin radyografilerle kaçırılmayacak kadar ince olabilir.

Aşama II – Daha sonra eklem yüzeyinin merkezinin çökmesi, subkondral süngerimsi kemik emildiği için belirginleşir.

Aşama III – Merkezi çökmenin kenarlarda medial ve lateral projeksiyonlarla genişler.

Aşama IV – Bu evre, merkez kısmın yüzeyin altına düştüğünü ve serbest bir cisim haline geldiğini göstermektedir;çıkıntıların merkezi gevşek cisim üzerine katlanmasıyla birlikte medial ve lateral çıkıntıların kırıkları mevcuttur.

Aşama V – Bu son aşama, metatarsal kafanın sekonder dejeneratif değişikliklerle belirgin düzleşmesini ve deformasyonunu gösterir;merkezi gevşek gövde bu aşamada emilmiş olabilir;metatarsal şaftı kalınlaşmış ve yoğunlaşmıştır.Freiberg Hastalığı Tedavisi

Freiberg hastalığı olan tüm hastalar için evresine uygun konservatif tedavi belirtilmiştir.Seçilen tedavi yönteminden bağımsız olarak, tedavinin amacı enflamasyonu ve mekanik tahrişin çözülmesini sağlamak için eklemi dinlendirmektir.
Akut şiddetli ağrı ile başvuran hastalarda, dinlendirme yeterli rahatlama sağlayabilir.Diğer kişilerde kısa bacak atel veya tabanlık daha uygun olabilir.Tipik olarak, ilk dinlendirme süresi 4-6 haftadır.Kronik şikayetleri olan hastalarda, metatarsal pedler, tabanlıklar ,ayakkabı modifikasyonları gibi daha az kısıtlayıcı seçenekler yardımcı olabilir.Alevlenme sırasındaki aktivite modifikasyonu, ağrı ve şişkinliğin şiddetlendirici semptomlarının önlenmesine yardımcı olabilir.

İlaçlar faydalı olabilir, ancak aktivitenin artmasına izin vermek için kullanılmamalıdır.Steroid olmayan anti-enflamatuar ilaçlar (NSAID’ler) ağrı için yaygın olarak kullanılır, ancak temkinli kullanılması gerekir.

Freiberg Hastalığı Cerrahi Tedavisi

Konzervatif tedavilere cevap vermeyen hastalarda evresine göre çok çeşitli cerrahi tedavi yöntemleri vardır.Bunlar eklem debridmanı gibi basit işlemlerden,çeşitli osteotomi,baş eksizyonu veya total eklem protezine kadar veren seçenekler mevcuttur.

Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.

Doktorlarımıza Soru Sorabilirsiniz!


Konusunda uzmanlaşmış kadromuzla her zaman sorularınızı yanıtlamaktan memnuniyet duymaktayız… Dora Hospital Fulya bölgesinde sizlere hizmet vermektedir. Dora Hospital İletişim bilgilerine ise menü aracılığı ile ulaşabilirsiniz.


Soru Sorabilirsiniz…

Bizi Takip Edebilirsiniz…


Sosyal medya üzerinden hastanemiz hakkında haberler görüntüleyebilir, gelişmelerden haberdar olabilirsiniz.


Yol Tarifi

Doktora Sor

Whatsapp