fobiler.jpg


Spesifik Korkular

Korku, özellikle çocukluk döneminde beklenmedik durumlarda ortaya çıkıp çocukların hayatını olumsuz yönde etkileyebilir. Bu korkular çocukluk döneminde sıkça karşılaşılır ve doğaldır.

Fobiler (Spesifik Korkular)

Fakat bazı çocuklar ve ergenlerin korkuları zaman içinde artarak “fobi” dediğimiz bir hal alır. Fobiler, belirli durumlara ve cisimlere açıklaması olmadan hissedilen yoğun korkudur. Korkulan durum veya cisim her ne ise, kişiye karşı o anda bir tehdit oluşturmasa bile kişi yoğun bir kaygı hisseder. Bu fobiler hayvanlara, asansörlere veya doktor gibi belirli meslek sahibi insanlara karşı da oluşabilir. Genelde çoğu kişi, küçük yaşta yaşadığı kötü deneyimlerde dolayı fobi geliştirebilir.


Örneğin; Ülkemizde özellikle kedi veya köpeklerle yaşanılan kötü deneyimler sebebiyle kedi ve köpek fobisine sahip çok sayıda kişiyle karşılaşmak mümkün. Bunun yanı sıra denizde boğulma tehlikesi geçirmiş birisinde deniz fobisi veya hastanede canını acıtan bir işlem görmüş kişide hastane/doktor fobisi oluşabilir. Kişi her zaman kendi yaşadığı olaylardan yola çıkarak fobi geliştirmez.


Dora Sağlık Bilgi Formu  KVKK Bilgi Metni Devamı


  Bazen, özellikle anne/baba veya kardeşlerin de gösterdikleri kaygı ve korku tepkileri kişinin kendisinin de bu tip bir tepkiyi geliştirmesine ve fobi oluşmasına yol açar.

  Klostrofobi, en yaygın bilinen fobilerden bir tanesidir. Klostrofobisi olan kişiler, kapalı ve sıkışık alanlarda büyük korku yaşarlar. Genelde bu tip durumlarda boğuluyormuş veya boğulacakmış gibi hissederek kendilerini o sıkışıklıktan bir an önce kurtarma çabasıyla kendini rahatlatırlar. Bu tip kişiler özellikle sıkışık asansörlere ve toplu taşıma araçlarına binmemeye gayret gösterirler.  Fobilerle ilgili bilinen gerçekler

  • Genelde fobiler çocukluk çağında, 7-11 yaş aralığında ortaya çıkar
  • Kızlar, erkeklere göre daha çok fobi geliştirmeye meğillidirler
  • Fobiler, çocukluk dönemindeki korkuların aksine zamanla düzelmez ve hatta giderek daha çok korkuya sebep olur
  • Fobiler kişinin daha çok bilgilendirilmesi veya telkin edilmesiyle azalmaz. Örneğin bir köpeğin ısırmayacak cinsten olduğunu söylemek o kişideki korkuyu azaltmaz.
  Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.

  Doktorlarımıza Soru Sorabilirsiniz!

  Konusunda uzmanlaşmış kadromuzla her zaman sorularınızı yanıtlamaktan memnuniyet duymaktayız… Dora Hospital Fulya bölgesinde sizlere hizmet vermektedir. Dora Hospital İletişim bilgilerine ise menü aracılığı ile ulaşabilirsiniz.
  Soru Sorabilirsiniz…

  Bizi Takip Edebilirsiniz…

  Sosyal medya üzerinden hastanemiz hakkında haberler görüntüleyebilir, gelişmelerden haberdar olabilirsiniz.

  Yol Tarifi

  Doktora Sor

  Whatsapp