Fıtık-Tedavisi.jpg


Fıtık Tedavisi

Fıtık, bir organın, bir kasta ya da dokudaki bir açıklığa doğru itilmesiyle ortaya çıkar. Örneğin; ince bağırsağın karın duvarında zayıf bir yere doğru kayması da, bu tarz bir durumdur. Fıtık en yaygın olarak karın da görülür. Fıtığın, acil müdahale gerektiren hayati bir tehlikesi yoktur ama kendiliğinden iyileşmez. Profesyonel yardım fıtık tedavisi için gereklidir. Bazı durumlarda, tehlikeli komplikasyonları önlemek için, ameliyat gerekebilir.

Fıtık Tedavisi 2022

Fıtık İçin Tedavi Seçenekleri

Doktor tarafından yapılan bir fiziksel muayene ile fıtığa tanı koyulabilir. Tedavinin gerekli olup olmadığı, fıtığın büyüklüğüne ve belirtilerin ciddiyetine bağlıdır. Doktorunuz, olası komplikasyonlar için, fıtığı basitçe görüntüleyebilir. Yaşam şekli değişikliği, ilaç tedavisi ya da ameliyat, fıtık tedavisi seçenekleridir.


Dora Sağlık Bilgi Formu


  Diyet değişikliği, bir organda yarığın görüldüğü fıtığı tedavi etmek için kullanılır, ama fıtık tedavisi için tek başına yeterli değildir. Ağır öğünlerden kaçınmak ve yemekten hemen sonra yatmamak, kilonun sağlıklı bir aralıkta kalmasını sağlar.

  Bazı egzersizler, fıtık bölgesinin çevresindeki kasları güçlendirerek, belirtilerin azalmasını sağlar. Fakat egzersizler, düzgün bir şekilde yapılmazsa, fıtık bölgesindeki basıncı ve bölgedeki çıkıntılığı arttırır. Bu nedenle, egzersizin türü için mutlaka bir doktora ya da fizik terapi uzmanına danışılmalıdır. Eğer uygulanan bu değişiklikler rahatsızlıkları azaltmıyorsa, tedavi için ameliyatın gerekli olduğu sonucu çıkarılır. Ayrıca, belirtileri azaltmak için alınacak bir diğer önlem, mide asidini arttıran baharatlı yiyeceklerden, domates içeren yiyeceklerden ve sigaradan uzak durmaktır. Kilo vermek de mide asidini azaltır.

  Eğer yırtıkların görüldüğü bir fıtık varsa, ilaç tedavisi uygulamak, mide asidini azaltarak belirtileri hafifletecektir. Bu ilaçlar antasitleri, H-2 reseptör baskılayıcılarını ve proton pompası baskılayıcılarını içerir.

  Fıtık bölgesi genişliyor ya da acıya neden oluyorsa, doktor ameliyata karar verebilir. Ameliyatlar, genel anestezi altında yapılır. Doktor, karın duvarında oluşan yırtığı ameliyat sırasında dikebilir. Açık ya da laparoskopik ameliyatla, fıtık tedavisi yapılabilir. Laparoskopik ameliyatta, küçük bir kamera ve küçük bir kesikle minyatür ameliyat gereçleri kullanılarak tedavi yapılır.  Ameliyat Sonrası İyileşme

  Açık ameliyat, daha uzun bir iyileşme sürecini içerir. Bu durumda, hasta 6 haftaya kadar serbest olarak hareket edemeyebilir. Laparoskopik ameliyattan sonra iyileşme süresi daha kısadır ama fıtığın tekrarlama riski daha fazladır. Üstelik tüm fıtık türleri laparoskopik onarım için uygun değildir. Bu durum, ince bağırsağın bir kısmının skrotuma ilerlemesiyle oluşan fıtığı da kapsar.

  Eğer tedavi edilmezse, fıtık büyüyebilir ve acı verici olabilir. İnce bağırsağın bir kısmı karın duvarının içerisinde kalabilir. Bu durumda bağırsaklar tıkanabilir ve bağırsak tıkanması, ciddi bir acıya, mide bulantısına ya da kabızlığa neden olur. Tedavi edilmemiş bir fıtık ayrıca, çevredeki dokulara da ciddi bir basınç uygular. İnce bağırsağın sıkışmış kısmında kan akışı olmaz ve düğümlenme meydana gelir. Bu durum, bağırsak dokusunun iltihaplanmasına ya da ölmesine neden olabilir. Düğümlü fıtığın hayati tehlikesi vardır ve acil olarak tedavi edilmesi gerekir.

  Fıtığın meydana geldiği bölgedeki kas zayıflığı, her zaman önlenemez. Ama bazı bölgelerde kaslarda olan gerilim azaltılabilir. Bu sayede, fıtıktan kaçınılabilir veya fıtığın belirtileri azaltılabilir. Sigara içmemek, tekrarlayan öksürük durumunda doktora görünmek, sağlıklı bir kiloda kalmak, bağırsak hareketleri sırasında gerginlikten kaçınmak, eşyaları dizlerden yardım alarak kaldırmak ve çok ağır olan eşyaları kaldırmamak, fıtığın görülmesini önleyen tedbirlerdendir.

  Fıtığın erken belirtilerini tanımak önemlidir. Çünkü fıtık tedavisi uygulanmadan iyileşme gerçekleşmez. Fakat erken tıbbi bakım ya da yaşam şekli değişiklikleri fıtığın etkilerini azaltır ve düğümlenme gibi yaşamı tehdit eden komplikasyonlardan kaçınmayı sağlar.

  Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.

  Doktorlarımıza Soru Sorabilirsiniz!


  Konusunda uzmanlaşmış kadromuzla her zaman sorularınızı yanıtlamaktan memnuniyet duymaktayız… Dora Hospital Fulya bölgesinde sizlere hizmet vermektedir. Dora Hospital İletişim bilgilerine ise menü aracılığı ile ulaşabilirsiniz.


  Soru Sorabilirsiniz…

  Bizi Takip Edebilirsiniz…


  Sosyal medya üzerinden hastanemiz hakkında haberler görüntüleyebilir, gelişmelerden haberdar olabilirsiniz.


  Yol Tarifi

  Doktora Sor

  Whatsapp