Fitik-Ameliyati-Fiyatlari-2021-Dora-Hospital-1200x679.jpg


Fıtık Ameliyatı

Fıtık Ameliyatı Fiyatları 2021, hastalığın ilerleme evresine ve hastaların genel durumuna bağlı olarak değişiklik göstermektedir. Fıtık ameliyatı için belirlenen uygulamalara bağlı olarak, ameliyat ücretlerinde farklılaşma görülebilir. Hastaların genel durumu, kullanılacak tedavi uygulamalarının özellikleri, ameliyatı yapacak cerrahın tecrübesi ve hastaların evresine bağlı olarak, fıtık ameliyatının fiyat aralığında farklılıklar görülmektedir. Fıtığın bulunduğu bölge ve risk değeri de dikkate alınarak, ameliyatın ilerleme süreci planlanmaktadır.

Fıtık Ameliyatı Fiyatları 2021 2023

Fıtık ameliyatı sonrası, hastaların günlük yaşamını etkileyen ağrılar ortadan kalkacaktır. Ağrıların büyük ölçüde kontrol altına alınmasını sağlayan fıtık ameliyatı, özellikle ileri evre fıtıklar için tercih edilmektedir. Fıtık ameliyatları için belirlenen işlem süreci, doktorların planlaması üzerine değişiklik gösterebilir. Fıtık ameliyatı hakkında merak edilenler, yazı başlıkları içerisinde detaylı şekilde açıklanmıştır.


Dora Sağlık Bilgi FormuGöbek Fıtığı Nedir, Hangi Durumlarda Ortaya Çıkar?

Göbek fıtığı oluşumu, bebeklerde ve çocuklarda daha sık rastlanan bir durumdur. Özellikle yeni doğan bebeklerde görülen göbek fıtığı, ana rahmindeki bebeğin beslenmesini sağlayan ombilikal kordonun içerisindeki 3 ayrı damar sebebiyle ortaya çıkmaktadır. Doğum sonrası ortaya çıkan göbek fıtığının oluşmaması için göbek kordonu bağlanmakta ve kendiliğinden düşmesi beklenmektedir.

Göbek bağının iyileşme sürecinde, kaslar kuvvetlenmekte ve göbeğin kendiliğinden iyileşmesi sağlanmaktadır. Bu süre içerisinde, göbeğin yeteri kadar güçlenmemesi durumunda, bebeklerde göbek fıtığı oluşmaktadır. Bebeklerde oluşan göbek fıtığı, bebeğin ağlama esnasında şişmekte ve gözle görünür hale gelmektedir. Bebeklerdeki göbek fıtığı, 2-3 yaşına gelindiğinde kendiliğinden yok olmaktadır. İyileşmeyen göbek fıtığı için bebekler cerrahi müdahaleye alınmaktadır.Karın Fıtıklarının Özellikleri Nelerdir?

Karın fıtığı oluşumu, karın duvarının iç kısmında yer alan kas dokusu ve fasya adlı sert yapılı zarın, karın boşluğundan bir şekilde dışarı çıkmasıyla gerçekleşmektedir. Karın kaslarındaki aşırı zayıflama sonrası, karın bölgesindeki kas yapısı ya da organlar boşluk bularak kastan dışarı çıkmaktadır. Karın kasının boşluğundan faydalanarak dışarı çıkan dokular, karın fıtığını oluşturmaktadır. Karın bölgesinde herhangi bir ameliyat gerçekleşmişse ya da travmaya bağlı olarak, karın bölgesine ağır darbe alınmışsa, karın fıtıkları kendi kendine oluşabilir.Kasık Fıtığı Nedir, Özellikleri Nelerdir?

Kasık fıtığı oluşumu, kasıkların sağ ve sol kısmında ya da her iki tarafında birden oluşan baskılar sebebiyle gerçekleşmektedir. Karnın ön duvarında yer alan interal ring adlı ligamentum rotudum bölgesi, karın bölgesine kıyasla daha gevşek kaslara sahiptir. Ligamentum rotudum için belirlenen geçiş bölgesi, karın duvarının en açık ve gevşek bölgesi olduğundan, bu bölgeden dışarı çıkan dokular karın fıtığını oluşturmaktadır. Hastaların sürekli kabızlık yaşamasına bağlı olarak ıkınmak zorunda kalması, çok ağır şeylerin bir anda kaldırılması, doğum ıkınmaları, prostat büyümesi, idrar yaparken ıkınmak astım ve kronik şekilde görülen bronşit sonrası, kişilerde kasık fıtığı meydana gelmektedir.Boyun Fıtığının Özellikleri Nelerdir, Hangi Durumlarda Boyun Fıtığı Uygulanır?

Boyun fıtığı oluşumu, omurdaki disklerin tahribatı kaynaklı gelişmektedir. Boyun bölgesi hareketlerini sağlayan omurlar arasındaki diskler, jelimsi yapısı sayesinde, hareket esnasında kayganlık oluşturmaktadır. Boyun diskleri arasındaki jel yapısı, amanla tahrip olmakta ve disklerin birbirine sürtmesine yol açmaktadır. Disklerin aşınması sebebiyle, diskler arasında fıtık gelişmektedir. Disklerdeki zedelenmeler, darbe sonrası oluşan tahribatlar ya da yırtılmalar sonrasında, diskler özelliğini kaybetmektedir.

İşlevini kaybeden diskler, omur arasından çıkarak şeklini bozmakta ve omuriliğe doğru ilerleyen sinir kanallarına kaymaktadır. Boyun fıtığına yol açan disk kaymasının ardından, hastaların boyun bölgesinde, omuzlarında ve kollarında ağrılar gelişmektedir. His kaybı, sızlama ve uyuşma gibi etkenlere yol açan boyun fıtığı, hastaların günlük yaşamında ağrılara yol açmaktadır. Başlangıçta masaj ve fizik tedavi uygulamalarıyla kontrol altına alınabilen boyun fıtığı, ileri evrede ameliyatla alınmaktadır.Bel Fıtığının Genel Özellikleri Nelerdir?

Bel fıtığı sorunu, kişilerin büyük bir kısmında görülen hastalıklar arasında yer almaktadır. Lomber disk henrisi olarak adlandırılan bel fıtığı, omurlar arasındaki kayganlığı kontrol eden kaygan bağ dokusunun tahrip görmesi sonucu ortaya çıkmaktadır. Omurlar arasında ortaya çıkan bel fıtığı, disklerin yaş sebebi ya da fıtığı etkileyen diğer kaynaklar sebebiyle ortaya çıkmaktadır.

Omur disklerinin sıvı yapısını kaybetmesi durumunda, diskler işlevini kaybetmekte ve birbirine sürtmeye başlamaktadır. Özellikle bele yakın olan son 2 sıradaki diklerde görülen bel fıtığı, başlangıç evresindeyken fizik tedaviyle giderilmektedir. İleri evreye geldiğinde, hastaların hareket etmesini zorlaştıran şiddetli ağrılar görülmekte ve ameliyatla tedavi sağlanmaktadır. Bel fıtığı oluşumu sonrasında, hastaların belinde şiddetli ağrılar meydana gelmekte, bacaklarda uyuşma görülmekte ve ayak bölgesinde uyuşmayla birlikte, güçsüzlük hissi oluşmaktadır.

Bel fıtığı için ameliyat kararı alındığında, parsiyel diskektomi veya diskektomi tekniklerinden bir tanesi uygulanmaktadır. Bacak bölgesinde sinir kaybı oluşması durumunda, hastaların acilen bel fıtığı ameliyatına alınması gerekmektedir.Fıtık Oluşumunun Sebepleri Nelerdir, Hangi Durumlarda Fıtık Oluşmaktadır?

Fıtık oluşan durumlar ve fıtık oluşumunu tetikleyen etkenler, aşağıda detaylıca sıralanmıştır:

Aniden ve hızlı şekilde yük kaldırmak
Çok ağır eşya kaldırmak
Fiziki güç gerektiren ağır işlerde çalışılması
Kronik öksürük sorunları
Karın içerisinde sıvı birikmesi
Gebelik
Aşırı kilo alma
Çok fazla ıkınma ve doğum
Yukarıdaki etkenler, fıtık türlerine göre çeşitlilik göstermektedir.

Fıtık Ameliyatının Özellikleri Nelerdir?

Fıtık ameliyatı türleri, hastalarda gelişen fıtık çeşidine bağlı olarak değişiklik göstermektedir. Bel fıtığı, boyun fıtığı ya da farklı bölgelerde gelişen fıtıklar, ileri evreye ulaştığında ameliyatla tedavi edilmektedir. Fıtık teşhisi konan hastalar, fıtığın başlangıç seviyesinde olması durumunda farklı uygulamalarla kontrol altına alınacaktır. Hastaların dinlenmesi, masaj yaptırması, fizik tedaviye gitmesi, çeşitli egzersizleri uygulaması ve ortopedik malzemelerden destek alması, başlangıç seviyesindeki fıtığı kontrol altına almak için yeterlidir.

Ancak fıtığın patlama noktasına gelmesi ve hastaların sağlığını tehlikeye atması durumunda, fıtık ameliyatı uygulanmalıdır. Özellikle bel fıtığı, boyun fıtığı ve göbek fıtığı için uygulanan ameliyatlar, genel anestezi altında gerçekleştirilmektedir. Fıtık ameliyatı için belirlenen uygulama modeli üzerinden, hastalara kesiksiz ya da kesikli şekilde ameliyat uygulanmakta ve fıtık yerinden çıkarılmaktadır. Fıtık yerinden çıkarıldıktan sonra, hastalar normal hayatlarına geri dönebilirler.

Fıtık Çeşitleri Nelerdir, Fıtık Türlerinin Özellikleri Nelerdir?

Fıtık türleri, bölgelere göre değişiklik göstermektedir:

Kasık Fıtıkları:

Femoral fıtık
Lokunar ligaman içinde gelişen laugier fıtık
Femoral damarın altında görülen serofini fıtığı
Femoral damarın önünde oluşan velpeau fıtığı
Femoral damarların önünde oluşan teale fıtığı
Pektineal fasyanın içinde gelişen callison ve cloquet fıtığı
Femoral arter laterilinde gelişen hesselbach fıtığı
Konjenital kalça çıkığı görülen kişilerde, femoral arterin arkasından çıkan narath fıtığı
Prevasküler şekilde gelişen fıtıklar
Subpubik özellikteki fıtıklar

Ameliyat Sonrası Oluşan Fıtıklar:

Kesi yerinde gelişen fıtıklar
Parastomal şekilde gelişen stoma bölgesi fıtığı
Trokar bölgesinde görülen fıtıklar

Diyaframda Oluşan Fıtıklar:

Hiatus fıtıkları
Bochdalek bölgesinde görülen fıtıklar
Travmatik şekilde gelişen diyafram fıtıkları
Morgagni fıtıkları

Yukarıda sıralanan fıtık gruplarının dışında, tek başına görülen fıtık türleri de bulunmaktadır:

Richter Fıtığı: Bağırsak duvarının bir bölümünün, fıtık içerisinde sıkışmasıyla meydana gelen fıtık türüdür.
Maydl Fıtığı: İnce bağırsaktaki iki kıvrımın, fıtık içerisinde kalması ve W şeklini oluşturmasıdır.
Littre Fıtığı: Mackel divertikülünün, fıtık içerisinde sıkışıp kalmasıdır.

Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.


0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

Doktorlarımıza Soru Sorabilirsiniz!


Konusunda uzmanlaşmış kadromuzla her zaman sorularınızı yanıtlamaktan memnuniyet duymaktayız… Dora Hospital Fulya bölgesinde sizlere hizmet vermektedir. Dora Hospital İletişim bilgilerine ise menü aracılığı ile ulaşabilirsiniz.


Soru Sorabilirsiniz…

Bizi Takip Edebilirsiniz…


Sosyal medya üzerinden hastanemiz hakkında haberler görüntüleyebilir, gelişmelerden haberdar olabilirsiniz.


Yol Tarifi

Doktora Sor

Whatsapp