Fıtık-Ameliyatı-Fiyatları-2020-Dora-Hospital-1200x679.jpg


Fıtık Ameliyatı Fiyatları

Fıtık ameliyatı fiyatları, ameliyat seçenekleri arasında değişiklik göstermektedir. Fıtık ameliyatı için öncelikle kişinin doktora başvurması ve doktorun yapılan tetkikler sonucunda bir tanı koyması gerekmektedir. Fıtık ameliyatı için farklı ameliyat seçenekleri bulunmaktadır. Bu seçenekler arasında hasta için en ideal yöntem belirlenmektedir. Fıtık Ameliyatı Fiyatları belirlenen yöntem doğrultusunda hastayla paylaşılmaktadır. Ülkemizde en sık rastlanan fıtık türünün bel fıtığı olduğu bilinmektedir.

Fıtık Ameliyatı Fiyatları 2022

Bel Fıtığı Nedir?

Bel fıtığı, disk kayması veya yırtılması olarak açıklanabilmektedir. Bel bölgesindeki omurgalar arasında disk olarak adlandırılan bazı yapılar bulunmaktadır.

Disk yapısının içerisinde sert bir çekirdek bölge, lifli bir dış tabaka ve son olarak jel benzeri bir merkez bulunmaktadır. Bel fıtığının sebebi ise omurgalar arasında bulunan disklerin kayması veya yırtılmasıdır.


Bu durum sinirlerde baskı yapmaktadır. Bel bölgesi, gövdenin ağırlığını bacaklara aktaran bir bölge olması sebebiyle bu durum kişinin bacak ve bel bölgesinde baskıyı arttırmaktadır. Bel fıtığı sıklıkla 30-60 yaş arasındaki erişkinlerde görülmektedir. Ancak her yaşta kişide meydana gelebileceğini bilmenizde de yarar bulunmaktadır.


Dora Sağlık Bilgi Formu


  Bel Fıtığı Neden Oluşur?

  Bel fıtığı sebepleri şu şekilde listelenebilmektedir:

  • Yaşlanma
  • Aşırı kilo
  • Ağır yük kaldırma

  Bel fıtığına meydan verebilecek risk faktörleri ise şu şekilde listelenebilmektedir:

  • Obezite: Yukarıda da bahsetmiş olduğumuz gibi aşırı kilo bel fıtığına neden olabilmektedir. En sık rastlanan bel fıtığı nedeni de aşırı kilo olarak belirlenmiştir. Bel bölgesinde bulunan disklerin aşırı baskıya maruz kalması sebebiyle oluşmaktadır.
  • Hareketsizlik: Hareketsiz bir yaşam tarzını benimsemek vücut kaslarının yeterince güçlenememesine sebep olmaktadır. Bu durumun bir sonucu olarak ise omurgaya binen yük artmakta ve baskı oluşmaktadır.
  • Sigara: Sigaranın disklerin dejenerasyonunu arttırdığı bilinmektedir.
  • Yanlış hareket etmek: Omurga fizyolojisine uygun hareket etmemek bel fıtığına neden olabilmektedir.


  Bel Fıtığı Belirtileri Nelerdir?

  Bel fıtığı belirtileri şu şekilde listelenebilmektedir:

  • Bacaklarda karıncalanma ve uyuşukluk hissi
  • Kas güçsüzlüğü oluşması
  • Hareket ederken zorlanma hissi
  • Bel ağrısı çekme
  • Bacaklara vuran ağrılar
  • İdrar tutmakta zorlanma
  • Denge kaybı yaşama
  • İktidarsızlık yaşama


  Bel Fıtığı Tanısı Nasıl Koyulur?

  Bel fıtığı tanısı koymak için belirtiler hastada bulunuyorsa, hastanın bir uzman doktora başvurması gerekmektedir. Bel ağrılarının büyük bir kısmı fıtık ameliyatı gerektirecek yoğunlukta bir bel fıtığından kaynaklanmamaktadır. Yapılan istatistiklere göre fıtık ameliyatı getirecek hasta sayısı doktora bu sebeple başvuru yapan hastaların yalnızca %3’dür. Hasta üzerinde yapılacak tetkik işlemlerinin ardından şu tedavi yöntemleri kullanılabilmektedir:

  • Çekme ve germe egzersizleri: Ağrının hafiflemesi için kullanılabilmektedir. Bu tedavi bir fizik tedavi uzmanı eşliğinde uygulanmaktadır.
  • Bel fıtığı korsesi: Bel fıtığı korsesi, ağrıları hafifletmek için önerilmektedir. Ancak disklerin düzelmesine yani bel fıtığının ortadan kalkmasına yardımcı olmayacaktır. Genellikle bu yöntemin yanında egzersizler de kullanılabilmektedir.
  • İlaç tedavisi yöntemi: Hastanın ağrılarının hafiflemesi için ağrı kesiciler verilmektedir. Ağrılara ağrı kesicilerin çare olmaması halinde ise non-steroidal anti-inflamatuar ilaçlar eklenmektedir. Doktorun hasta üzerinde yaptığı gözlemlere bağlı olarak oluşan kanaatiyle kas gevşeticiler verilebilmektedir. Bu tedavilerin de yalnızca ağrı kontrolü sağlanmasına yardımcı olduğunu bilmenizde fayda bulunmaktadır.
  • Ameliyat: Hastanın hayat kalitesinin yükseltilebilmesi için mutlaka ameliyat uygulanması gerekebilmektedir. Bel fıtığının tedavisinde en yüksek başarı cerrahi müdahale ile alınmaktadır.

  Doktor hastanın öyküsünü dinlemekte, muayene etmekte ve gerekli laboratuvar incelemelerini ve radyolojik incelemeleri yaparak hastanın tanısını koymaktadır. Bu süreç sonunda hangi tedavinin uygulanmasının gerektiğine doktor karar verecektir.  Bel Fıtığı Ameliyat Seçenekleri

  Bel fıtığı ameliyatı, kişinin sinirlerindeki tahrişi azaltmak için ve ağrı, kuvvet kaybı, denge kaybı gibi sorunların önüne geçmek için yapılmaktadır. Bazı durumlarda bel fıtığına acil olarak cerrahi müdahale gerekmektedir. Bu durumlar mesane ve bağırsak kontrolünün kaybı durumlardır. Bu durumlar dışında acil bir cerrahi müdahale gerekmemektedir. Bel fıtığı ameliyatı seçenekleri ise şu şekilde listelenebilmektedir:

  • Açık Diskektomi Ameliyatı
  • Mikrodiskektomide
  • Tam Kapalı Bel Fıtığı Ameliyatı

  Tam Kapalı Bel Fıtığı Ameliyatı

  Kapalı bel fıtığı ameliyatı, tam endoskopik diskektomi olarak da bilinmektedir. Gelişen teknolojinin tıp alanında sunmuş olduğu imkanlardan birisidir. Bu sayede daha önceleri açık sistem uygulanarak yapılan bel fıtığı ameliyatı kapalı sistem uygulanarak gerçekleştirilmektedir. Bu ameliyat en çok tavsiye edilen ameliyat yöntemlerinden birisidir. Çünkü hastanın ameliyat sürecini oldukça kısaltmaktadır. Tam kapalı bel fıtığı ameliyatı hakkında bilinmesi gerekenler şu şekilde listelenebilmektedir:

  • Bu ameliyat yönteminde hastanın bel fıtığı şikayetinin bulunduğu bölgeye kamera kullanılarak müdahale edilmektedir.
  • Hastaya 5 milimetrelik endoskop uygulanmaktadır.
  • Çok küçük bir kesi uygulanmaktadır. Bu durumun hastaya sağladığı en büyük fayda ise doku travması ve kan kaybının minimum seviyeye inmesidir.
  • Tam kapalı bel fıtığı ameliyatında hastanın ameliyat sonrası ağrısı çok olmaktadır.
  • Diğer bel fıtığı ameliyatları ile kıyaslandığında hastanın iyileşme süreci oldukça kısalmaktadır.
  • Hastaya o anki gereksinimine uygun olarak spinal anestezi veya lokal anestezi uygulanmaktadır.
  • Hastaların taburcu olma süreci oldukça kısadır. Kişinin ameliyattan sonra ayaklanabilmesi için 3 saatlik bir zaman gerekmektedir. Hastalar ameliyatın ardından yaklaşık 6 gün içerisinde taburcu edilmektedir.
  • Çalışanların ameliyattan sonra işe dönmeleri için ortalama 4 gün yeterli olmaktadır.
  • Tam kapalı bel fıtığı ameliyatının ardından nüksetme oranı %5-12 civarındadır. Yani oldukça düşüktür.


  Mikroskop Kullanılarak Yapılan Bel Fıtığı Ameliyatı

  Mikrodiskektomi ameliyatı, laser veya kapalı ameliyat olarak da bilinmektedir. İnterlaminar mikrodiskektomi tekniğinde, yumuşak dokulardan girilmektedir. 2 santimetrelik bir kesi oluşturulmakta ve yüksek büyütme imkanı sunan ameliyat mikroskopu kullanılmaktadır.

  Ameliyat ile ilgili bilinmesi gerekenler şu şekilde listelenebilmektedir:

  • Mikroskop kullanılarak yapılan bel fıtığı ameliyatının %95 oranında başarı sağlanabilmektedir. Yani hastanın bel fıtığından kurtarılması konusunda oldukça başarılı bir ameliyat seçeneğidir.
  • Hastanın talep etmesi halinde yalnızca epidural anestezi uygulanabilmektedir. Yani ameliyatın hasta uyanıkken gerçekleştirilmesine imkan bulunmaktadır.
  • Hastanın ameliyat sonrası dönemi son derece ağrısız geçmektedir.
  • Hastanın ayağa kalkması için gereken süre yaklaşık 6 saattir.
  • Ameliyatın ardından 24 saat sonra hasta taburcu edilebilmektedir.
  • Hastanın çalışma hayatına dönmesi için gereken süre ise 20 günü bulabilmektedir. Bu sürecinin 10 günü yatak istirahatı olarak bilinmektedir.
  • Gerekli olması halinde ameliyattan birkaç hafta sonra fizik tedavi yöntemi uygulanabilmektedir.
  • Bu yöntem yalnızca bel fıtığında değil, bel kayması ve kireçlenme sorunlarında da uygulanabilen bir yöntemdir.

  Açık Diskektomi Ameliyatı

  Açık diskektomi işlemi, en klasik metotlardan birisi olarak bilinmektedir. Hastaya genel anestezi uygulanmaktadır. Ciltte 2 ila 4 santim arasında bir kesi yapılmaktadır. Bu bölgeden kas dokusu sıyrılarak işlemler gerçekleştirilmektedir. Hastanın şikayetlerine sebep olan fıtık parçasına ulaşılarak çıkarılmaktadır. Daha sonra disk mesafesinde diskektomi işlemi gerçekleştirilmektedir. Diğer yöntemlerde hastanın iyileşme sürecinin çok daha hızlı ve rahat olması sebebiyle açık diskektomi fazla önerilen bir bel fıtığı ameliyatı çeşidi değildir.  Fıtık Ameliyatı Ücretleri Ne Kadar?

  Fıtık Ameliyatı Fiyatları, hastanın ve doktorun birlikte karar verdiği ameliyat çeşidine göre belirlenmektedir. Farklı ameliyatlar için talep edilecek ücret değişiklik gösterecektir. Fıtık ameliyatı konusunda net bir bilgi sahibi olmak ve fiyat öğrenmek için bizimle irtibata geçebilirsiniz. Alanında uzman doktorlarımız tarafından tüm sorularınız cevaplandırılmaktadır.

  Metabolik Cerrahi, Tiroid Belirtileri, Göbek Fıtığı Ameliyatı Fiyatları, Hemoroid Hangi Bölüm Bakar, Endotrakeal Aspirasyon, Diz Protezi Ameliyatı, Meme Küçültme

  Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.


  6 Yorum
  Oldest
  Newest Most Voted
  Inline Feedbacks
  View all comments
  DIYADIN YIGITER

  ES’MDE BOYUN FITIGI VAR AMELIYAT OCRETINI OGRENECEKTIM

  Ali Üstün

  Merhabalar Benim hem sağda hem solda kasık fıtığı var. Tarım bağkur’luyum ameliyat olmak istiyorum. (Kapalı ameliyatı öneriyorlar) Sizden isteğim
  bana ortalama maliyeti ne olur .Yaklaşık olarak. Cevaplarsanız çok memnun olurum. Teşekkürederim.

  MEVLÜT ÇELİK

  Merhaba benim sol tarafımda fıtik var ama patlamış ne yapmam gerek ameliyat diyorlar ama acik dusunmuyorum


  Doktorlarımıza Soru Sorabilirsiniz!


  Konusunda uzmanlaşmış kadromuzla her zaman sorularınızı yanıtlamaktan memnuniyet duymaktayız… Dora Hospital Fulya bölgesinde sizlere hizmet vermektedir. Dora Hospital İletişim bilgilerine ise menü aracılığı ile ulaşabilirsiniz.


  Soru Sorabilirsiniz…

  Bizi Takip Edebilirsiniz…


  Sosyal medya üzerinden hastanemiz hakkında haberler görüntüleyebilir, gelişmelerden haberdar olabilirsiniz.


  Yol Tarifi

  Doktora Sor

  Whatsapp