En Son Eklenenler


Zatürre (Pnömoni) 2022

Plastik ve Estetik Cerrahi


Zatürre (Pnömoni)


Zatürre (Pnömoni)

Zatürre (pnömoni) olarak adlandırılan hastalık türü akciğerlerde yer alan dokuların iltihaplanması nedeniyle oluşmaktadır.

Çeşitli mikroorganizmalara bağlı olarak ta oluşan bu rahatsızlık bakteri nedeniyle de oluşmaktadır. Ayrıca zatürre hastalığının bulaşıcı etkisi de bulunmaktadır. Özellikle hastalanmış kişilerin sağlam kişilere de bulaştırmış olduğu bu hastalık türü oldukça yıpratıcı bir dönem başlatmaktadır.

Zatürre (Pnömoni) 2022

Boğaz ve ağız kısmında bulunduğu bilinen zararlı bakterilerin akciğerlere inmesi nedeniyle oluşan zatürre rahatsızlığı önemli bir boyuta ulaşabilmektedir. Zatürre hastalığının gelişmesinin haricinde bu bakteriler sağlam vücut yapısına her zaman zarar vermemektedir. Sadece bağışıklık sisteminin çökmesi anında bakteriler vücuda çeşitli yönlerden zarar vererek bu rahatsızlığı başlattığı bilinmektedir.

Zatürre (pnömoni) vücut direncini tümden kıran bir hastalık olduğu gibi aynı zamanda da farklı semptomlarda oluşturmasıyla öne çıkan bir durum olarak bilinmektedir. Aynı anda birçok rahatsızlık kişide belirgin şekilde gözlemlenir. Akciğerlerde yer alan hava keselerinin iltihaplanması sebebi ile kişide yüksek ateş, ağız yaraları, yutkunamama gibi durumlarla öne çıkabilmektedir.


Bu hastalık her yaşta görülebilen bir hatalık türüdür. Fakat 2 yaş altı bebekler ve 65 yaş üstü kişilerde bağışıklık sistemi zayıf olmasından dolayı tehlikeli durumları öne çıkarmaktadır.

Zatürre nedeniyle ölen birçok kişi vardır. Bu yüzden anlık olarak başlayabilen bu durum etkilerini hissetmeniz halinde mutlaka en yakın sağlık kuruluşuna gitmeniz gereklidir. Özellikle yaş sınırının önemli rol oynamasından dolayı yeni doğanların ve yaşlı kişilerin bu konuda daha dikkatli olması şarttır.


Dora İlgi Alanları Bilgi FormuZatürre (Pnömoni) Nedir?

Zatürre (pnömoni) hastalığı akciğerde bulunan hava keseciklerinin zararlı bakteri veya mikroorganizmaların inmesi nedenli ortaya çıkan iltihaplanma hali olarak bilinmektedir. Dünya Sağlık Örgütü verilerine ve araştırmalara göre her yıl 100 kişiden en az 2’inde görülen bir hastalık olarak bilinmektedir. Zatürre hastalığının en önemli durumları arasında 2 yaş altı çocuklar ve 65 yaş üstü kişiler önem taşımaktadır. Oldukça tehlike boyutlara ulaşan ve bazen hasta kaybı ile sonuçlanan durumlar yaşatmaktadır. Bu nedenle zatürre belirtilerine ve yaş sınırına bağlı olarak oluşan hastalıklar neticesinde hastaneye gidilmesi şart olan bir rahatsızlıktır.

Zatürre (pnömoni) rahatsızlığı beraberinde astım, KOAH ve akciğer hastalıkları gibi problemler yer alıyorsa mutlaka tıbbi tedavi gereklidir. Kişiden kişiye değişebilen belirtiler öncelikle bağışıklığı düşük kişileri hedef almaktadır. Hastalığa yatkın bünyeye sahip olan kişilerin mutlaka bağışıklığını güçlendirecek önemli besin takviyeleri bu hastalık ve birçok rahatsızlıkta önemli rol oynamaktadır. Bu nedenle her daim oluşan ağız bakterilerine karşı vücudun direnç seviyesi önemli rol oynayabilmektedir.

Beraberinde kalp hastalığı ve böbrek yetmezliği gibi rahatsızlıkları olan kişiler açısından zatürre hastalığına yakalanmak oldukça tehlikelidir. Zatürre hastalığından korunmanın en önemli hali zatürre aşısı olarak bilinmektedir. Ayrıca bağışıklığı düşüren en önemli nedenler arasında sigara ve alkol gibi madde bağımlılıkları yer almaktadır. Ayrıca uzun yıllar süren tedavilerde kullanılan ağır ilaç kullanımları da bağışıklık sistemini düşüşe uğratmasından dolayı zatürre hastalığının bulaşma oranı oldukça yüksektir.Zatürre (Pnömoni) Nedenleri

Zatürre (pnömoni) nedenleri arasında önceliğini koruyan ilk durum bağışıklığın düşmesi ve vücut direncinin kırılması olarak nitelendirilmesidir. Ayrıca pnömökok mikrobunun vücuda yerleşmesi sonucunda ortaya çıkan bir rahatsızlık olarak bilinmektedir. Halk arasında yaygınlaşan bu mikrop genel zatürre nedeni olarak bilinmektedir. Hatta bu oran %50 olarak belirlenmiş seviyededir. Geri kalan diğer nedenler ise şu şekilde sıralanmaktadır.

 • Rhinovirüs
 • Coronavirüs
 • Adenovirüs
 • Influenza
 • Çocuklarda RSV
 • Mevsimsel olarak başlayan grip enfeksiyonları ile oluşan zatürre
 • Bağışıklığı çok düşük kişilerde görülen mantar enfeksiyonları nedeniyle görülebilen zatürre hastalığı nadir bir şekilde ortaya çıkabilmektedir.

Yukarıda sıralanan nedenlere ek olarak zatürre hastalığını tetikleyen durumlarda vardır. Bağışıklığı düşürmesi ile öne çıkan sigara kullanımı boğaz ve ağız kısmında mikrop oluşturduğu için akciğerlere kolaylıkla inen bir durum yaratmaktadır. Bu nedenle hasta soğuk algınlığı geçirdiğini zannederek hafif bir şekilde atlatacağını düşünmektedir. Fakat durum çok ciddi bir boyuta ulaşarak kısa süre zarfında çok daha kötü şekilde izlenim yaratabilmektedir. Bu yüzden zatürre olabilecek durumlar göz önünde bulundurulmalı ve neden oluşturacak bazı sebepler göz ardı edilmemelidir.Zatürre (Pnömoni) Belirtileri

Zatürre (pnömoni) belirtileri genellikle ilk olarak kişinin yaşadığı semptomlarla gözlemlenmektedir. Özellikle kış aylarında görülme oranı daha yüksek olan bu durum genel olarak şu şekilde belirtiler vermektedir.

 • Üşüme veya titreme hali
 • Yüksek ateş ve öksürük
 • Sarı veya yeşil renkte balgam çıkarma
 • Baş, göğüs ve yan ağrılar hissetme
 • Hızlı nefes alma hali
 • Nefes darlığı oluşturması
 • Şiddetli karın ağrısı yaşama
 • Kusma veya kusacakmış hissinin oluşması
 • Yorgunluk
 • 65 yaş üstü kişilerde bilinç kaybı görülmeye başlanması

Yukarıda sıralanan zatürre (pnömoni) belirtilerine ek olarak farklı semptomlar da ortaya çıkabilmektedir. Bu belirtileri gözlemlediğiniz vakit en yakın sağlık kuruluşuna gitmeniz gerekmektedir. Erken teşhis sayesinde hızlı bir tedavi başlatılarak yaşanan rahatsızlığa müdahale şansı da yüksektir. Fakat ilerleyen her süre hastayı daha da kötü bir hale sokabilmektedir.Zatürre (Pnömoni) Tanı Yöntemleri

Zatürre (pnömoni) tanı yöntemleri öncesinde öncelik olarak hastanın fiziki muayenesinde belirtiler dinlenilmektedir. Hastanın şikâyetlerini tıbbi açıdan dinleyen hekimin bazı tanı yöntemleri istemesi doğrultusunda var olan durum teşhis edilmektedir. Özellikle balgam ve tükürük testi yapılması dâhilinde ilk olarak kan tetkikleri yapılmaktadır.

Daha geniş ve ayrıntılı tanı açısından bilgisayarlı tomografi ve akciğer filmi çekilmektedir. Bu yöntemler sonrasında hastanın şikayetleri de baz alınarak tanı konulmaktadır. Çıkan tahlil sonuçlarına göre zatürre olup olmadığınız anlaşılacak olup ona uygun tedavi yöntemi belirlenmektedir.Zatürre (Pnömoni) Tedavi Yöntemleri

Zatürre (pnömoni) tedavi yöntemleri öncesinde özellikle zatürre nedeni ve oluşma sebebi önemli rol oynamaktadır. Kişiden kişiye değişkenlik gösteren bu durum hangi virüs veya bakteri yoluyla bulaşmış ise ona göre bir tedavi uygulanır. Özellikle son dönemde adını çok sık duyuran korona virüs nedeniyle zatürre oluştuğu an akciğerlerde de büyük sorunlar oluşmaktadır.
Akciğerlerde ödem oluşması ve nefes arlığı yaşanması gibi durumlarda oluşacağından hekim kararı ile tedaviler uygulanmaktadır. Bu tarz durumlarda hastaneye yatış gerekebilmektedir. Bu yüzden zatürre tedavileri her zaman ilaçlarla yapılamamaktadır.

Zatürre (pnömoni) hastalığının tedavisinde yaşanılan hastalığın şiddeti baz alınarak antibiyotik tedavisi başlatılmaktadır. Bu duruma ek olarak hekim tavsiyeleri arasında özellikle bol sıvı tüketilmesi gerektiği tarzında cümleler yer alır. Ayrıca zatürreye yakalanmış kişilerin ek olarak sigara kullanıyor olması oluşan hasarı daha büyük bir boyuta ulaştıracağından bırakılması söylenmektedir.Çünkü hastalığın kendi içindeki evrelerini de önemli boyuta yükselttiği bilinmektedir. Bu hastalıkta önemli olan tedavi biçimi kişinin yaşam tarzını değiştirmesidir. Bol sıvı tüketilmesi, istirahat edilmesi önemli tedavi metotları arasındadır. Yeni başlamış ve düşük seviyede ilerleyen zatürre rahatsızlığında antibiyotik verilmemektedir. Sadece ileri boyuta gelmiş hastalıkta antibiyotik verilmektedir.

Antibiyotiklerin işlevini tamamlarken yan etkileri de baskın olmasından dolayı bol su içilerek tüketilmesi gereklidir. Çünkü oluşan zatürre (pnömoni) hastalığı aynı zamanda vücut direncini ve bağışıklık sistemini de düşürmektedir. Bu yüzden hekim tavsiyelerini dikkate almak ve yaşantınıza yeni bir yön çizmek önemli rol oynamaktadır.

Verem (Tüberküloz), Üst Solunum Yolu Hastalıkları, Solunum Yetmezliği, Trakeobronkomalazi, Pulmoner Hipertansiyon

Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.


Doktorlarımıza Soru Sorabilirsiniz!


Konusunda uzmanlaşmış kadromuzla her zaman sorularınızı yanıtlamaktan memnuniyet duymaktayız… Dora Hospital Fulya bölgesinde sizlere hizmet vermektedir. Dora Hospital İletişim bilgilerine ise menü aracılığı ile ulaşabilirsiniz.


Soru Sorabilirsiniz…

Bizi Takip Edebilirsiniz…


Sosyal medya üzerinden hastanemiz hakkında haberler görüntüleyebilir, gelişmelerden haberdar olabilirsiniz.


Yol Tarifi

Doktora Sor

Whatsapp