Vertigo Nasıl Geçer?


Vertigo Nasıl Geçer

Vertigo oldukça ciddi bir hastalıktır.

Eğer önlem alınmazsa ya da tanı koyulmazsa hasta olan kişinin yaşamında ciddi sorunlara neden olabilir. Bu durumun önüne geçmek adına vertigo nasıl geçer adımlarının doğru olarak takip edilmesi ve sonuca varılması gerekmektedir.

Vertigo Nasıl Geçer?

Vertigo Hastalığı Nedir?

Genel itibariyle kişinin hareket etmediği anlar da bile etrafı hareket ediyor hissine kapılıyor ve bu durum neticesinde baş dönmesi yaşıyorsa vertigo hastalığından söz edilebilir. Vücudun dengesinin bozulmasının tanısı olarak adlandırılan bu hastalık neticesinde bulantı, kusma gibi semptomlar da görülebilmektedir.


Buradaki önemli bir nokta her baş dönmesinin vertigo hastalığı olarak adlandırılamayacağıdır. Çünkü vertigo baş dönmesi olarak kendisini gösterse bile baş dönmesi pek çok sebep yüzünden gerçekleşebilir. Vertigo ise kronik bir halde, kişinin gündelik işlerini yapmasına engel olacak şekilde belirmektedir. Aynı zamanda vertigo nedeniyle belirtildiği üzere kusma, bulantı ya da işitme kaybı gibi belirtiler görülebilmektedir.


Dora Sağlık Bilgi Formu  KVKK Bilgi Metni Devamı


  Vertigo Hastalığı Nasıl Oluşur?

  Vertigo hastalığı sık görülen hastalıkların başında gelmektedir. Temel itibariyle vertigo hastalığı oluşumu, vücut dengesinin bozulması anlamına gelmektedir. Vücut, hareketlerini orantılı yapabilmesi adına bir denge sistemine sahiptir. Denge sistemi ise iç kulaktaki denge kısımları tarafından sağlanmaktadır. İşitme organları ile yan yana bulunan denge yapısı 3 yarım daire kanalı ve iki keseden oluşmaktadır.

  Bu yüzden kulaklarla ilgili bir rahatsızlık oluştuğunda; örneğin şiddetli bir ses sonrası denge bozulabilmektedir. Ancak vertigo sadece kulak rahatsızlığından oluşmamaktadır. Denge bölümü, vücudun nasıl hareket etmesini ya da durmasını özel sinyaller ile beyine iletmektedir ve beyin de bu kanaldan aldığı sinyallere göre hareket etmektedir. Eğer beyin bu kanallardan doğru sinyaller alamazsa vücudun dengesi bozulmaktadır.

  Sağlıklı bir insanda hareketsiz olunduğunda sağ ve sol kulakta bulunan denge keseleri beyin ile eşit hale gelirler. Fakat keselerden birisinin ya da ikisinin bozulması durumunda, beyin hareketleri algılayamaz ve bu durumda vücut da dengesizce hareket eder.

  Vertigo’ya neden olan sebepler arasında ise en sık görülenleri şu şekilde sıralanabilir;

  • Kulağın içinde yer alan kristallerin bulundukları yerden oynamaları sık rastlanan vertigo nedenidir. İç kulak içerisinde kalsiyum ve mineral kristalleri bulunur. Ancak stres, yorgunluk ya da travma nedeniyle kristaller yerinden oynayabilir. Kristallerin yerinden oynaması ise vertigoya neden olur. Hangi kulağın kristali yerinden oynamışsa o tarafa doğru baş eğildiğinde şiddetli bir baş dönmesi yaşanır. Öyle ki bu baş dönmesi kişiye deprem olduğu hissini bile verebilir. Bu durumda tedavi için kristal testi uygulanmalıdır.
  • İç kulakta yer alan sıvı da vücut dengesi için önemli bir yapıdadır. Sıvının çeşitli nedenler ile artması sonucunda vertigo görülebilir. Bu durumda yoğun bir çınlama ya da işitme kaybı görülmektedir. Tedavi için öncelikli olarak ilaç tedavisi uygulanmaktadır.
  • Vücudun dış nedenle virüs kapması da vücudun dengesinin bozulması adına önemli etkendir. Baş dönmesi bu sebeple oluşuyorsa virüsün vücuttan atılması oldukça zaman alacağı için hastanede yatış gerektiren durumlar oluşabilir.


  Vertigo Nasıl Geçer?

  Vertigo hastalığı ile mücadele etmek için birkaç noktaya önem gösterilmesi gerekmektedir.

  Bu kapsamda;

  • Vertigo tedavisi için ilk önemli nokta hastalığın altında yatan sebeplerin bulunmasıdır. Hastalığın nedenlerine bağlı olarak farklı tedavi yöntemleri uygulanmaktadır. Örneğin vertigo meinere hastalığından kaynaklanıyorsa ilaç tedavisi, tümörden kaynaklanıyorsa tedavi için ameliyat gerekmektedir.
  • Vertigo belirtileri görünüyorsa mutlaka doktora başvuru yapılmalıdır. İlk olarak kulak burun boğaz bölümüne yapılacak başvuru neticesinde gerekli olan müdahaleler yapılacaktır. Burada iç kulaktaki sıvının durumu, iç kulak zarının durumu, iç kulaktaki kristallerin ölçümü ve dengeyi sağlayan yapının tespit edilmesi için gerekli tetkik ve tahliller yapılır. Vertigoya neden olan iç kulaktaki bir sorun ise buna yönelik ilaç ya da küçük cerrahi müdahaleler uygulanır.
  • Bazı durumlarda beyindeki sinir sistemlerinin bozulması sonucunda vertigo oluşabilmektedir. Bu durumda ise beyin hastalıkları bölümünde gerekli tetkik ve tahlillerin yapılması gerekmektedir. Eğer sinir sistemindeki bir yavaşlık ya da bozulma vertigoya neden oluyorsa, ilaç ya da cerrahi operasyon yapılmaktadır.
  • Vertigoya kulak ve beyin dışında da pek çok durum etki etmektedir. Bu yüzden kulak ve beyin bölgelerinde yapılacak araştırmalar sonucunda vertigoya neden olacak bir hastalık tespitinde bulunulmazsa, gerekli kontrollerin yapılması için ilgili bölümlere başvurulması gerekmektedir.


  Vertigo tedavisinde hastanın katılımı da oldukça önemlidir.

  Bu yüzden doktorun tavsiyelerinin yanı sıra hem hastalığı gidermek hem de hastalığın oluşmasını engellemek adına şu adımlar takip edilmelidir;

  • Hastalığın ilk nedeni gündelik yaşamdan kaynaklanan strestir. Stres vücudun geneline zararlı olduğu gibi baş dönmesi ve mide bulantısına da doğrudan etki ederek vertigo hastalığını pekiştirmektedir. Bu yüzden stresten uzak durmak, stresli durumları ise çabuk atlatmak bu hastalık için alınacak en önemli tedavi yöntemidir.
  • Sağlıklı ve düzenli beslenmeye özen gösterilmelidir. Vertigonun sık yaşanma sebeplerinden birisi de beslenme alışkanlığının düzenli şekilde yapılmamasıdır. Özellikle hazır gıdalarda bulunan katkı maddeleri sağlık açısından oldukça zararlıdır. Bu durumda doğal yollardan beslenmek de vücudun dengesinin korunması adına önem taşımaktadır.
  • Tuzu azaltın; vücudun dengesini sağlayan önemli etmenlerin başında tuz tüketimi gelmektedir. Çünkü tuz, iç kulaktaki sıvının artmasına neden olmaktadır. Bu durum ise vertigoyu tetiklemektedir.
  • Su içmek; su içmek vücuda pek çok yarar sağladığı gibi vertigonun da oluşumunu engellemektedir. Böylece çünkü bol su tüketimi ile vücuttaki fazla tuz oranı dışarıya atılır ve böylece dolaylı yoldan olsa da su vertigo oluşumunu engeller.
  • Vertigo hareketleri yapın; egzersiz vertigonun geçmesi ya da engellenmesi adına büyük önem taşımaktadır.


  Vertigo hareketlerinde esas olan vücut dengesinin sağlanmasıdır. Bu hareketlerden en sık yapılanı, vertigo vakalarında azalmaya sebep olmaktadır. Hareketi yapmak için öncelikli olarak bir koltuğa oturup ayaklar yere basılmalıdır. Bu durumda önce vücut sağa doğru tam bir şekilde yatırılmalıdır. Bu pozisyondayken yukarıya doğru bakılır. Bu pozisyon esasında baş dönmesi yaratacaktır. Aynı hareket, ardından sol tarafa doğru yapılmalıdır.

  Hareketin sabah ve akşam düzenli olarak beşer kez yapılması sonrasında kulak içindeki sıvı dengelenmeye başlayacağı için vertigo etkileri azalacaktır. Ancak hareket yapıldığı anda şiddetli bir baş dönmesi oluşuyorsa harekete devam edilmemelidir. Bu durumda hareketin yapılış miktarı azaltılarak, daha kısmi yatış pozisyonunda yapılmalıdır. Bu hareketin yanında gözleri yukarı aşağıya doğru hareket ettirmek, başı öne ve arkaya doğru yavaşça yatırıp kaldırmak, omuzları silkelemek, yere doğru eğilip kalkmak, merdiven inip çıkmak da vertigo hastaları için hastalığın etkilerini azaltmak için tavsiye edilmektedir.

  Bu hareketlerdeki amaç vücut dengesinin tekrar sağlanmasını hızlandırmaktadır. Ancak unutulmamalıdır ki vertigo kronik bir hal alıp kişinin gündelik işlerini yapması adına ciddi sorunlar doğurabilecek bir boyut kazanabilir. Bu durumda ise yapılması gereken tıbbi yardım almaktır. Tıbbi yardım sonucunda vertigo hastalığının nedeniyle birlikte tedavi edilecektir. Vertigo tedavi edilebilen bir hastalıktır ancak bu süreçte doğru adımların ve teşhisin önemi oldukça büyük bir yer kaplamaktadır.

  Tükürük Bezi Tümörü Tedavisi, Çocuklarda Kulak Ağrısı Nedenleri, Coronavirüsü nedir, Vertigo Tedavisi, Odyometri

  Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.
  Vertigo Hastalığı Nedir?


  Vertigo Hastalığı Nedir

  Her 100 kişiden 3’ünde rastlanan ve kişiyi sağlık anlamında oldukça zor bir duruma düşüren Vertigo hastalığı çoğu kimse tarafından bilinmemektedir. Öyle ki bu hastalığa sahip olanlar dahi hastalığın tanımından habersiz olabilmektedir. Vertigo ciddi bir rahatsızlık olup önlem alınmadığı takdirde ciddi sağlık sorunlarına neden olabilmektedir.

  Vertigo Hastalığı Nedir?

  Vertigo Nedir?

  Vertigo hastalığı genel itibariyle iç kulak hastalıkları ve daha seyrek görülmekle birlikte beyin ile ilgili rahatsızlıklar sonucu ortaya çıkmaktadır. İç kulak, vücudun dengesini sağlamak açısından önemli bir rol oynamaktadır. Kulak bu açıdan sadece işitme için önemli olmayıp denge unsurlarını sağlaması açısından da öne çıkan bir yapıdadır. Kulağın içinde bulunan işitme kanalının yanında bulunan denge organları, labirent adı altında 3 yarım daire kanalı ve iki keseden oluşmaktadır.


  Dora Sağlık Bilgi Formu   KVKK Bilgi Metni Devamı


   Sağ ve sol kulağın ikisinde de bu labirent yapısı bulunmaktadır. Bu yapıların özelliği ise ileri geri hareket etme, yer çekiminin algısı, dönme ya da yarım daire kulak içindeki kanallar tarafından algılanmaktadır. Denge sistemi sayesinde nasıl hareket edileceği anlaşılmaktadır. Bir başka deyişle kulakta bulunan denge bölümleri sayesinde vücut hareketlerini kontrol etmektedir. Örneğin yüksek alkol alındığı durumlarda dengenin yitirilişi bu kanalların işlevlerini tam olarak yerine getirememesinden kaynaklanmaktadır.

   Hareket olmadığı durumlarda ise her iki kulaktan beyne eşit duyumlar gitmektedir. Ancak sağa sola ya da ileri geri vb. hareketlerde meyledilen yön ne tarafta, o kısımda bulunan kulaktan beyne daha fazla sinyal gönderilir ve bu sayede beyin vücudun kontrolünü yönetir.

   Bir benzetme ile kulak içinde bulunan bu denge yapısına direksiyon adı verilebilir. Vertigo rahatsızlığında ise iç kulak içindeki bu kanallarda sorun oluşmakta ve beyne mesajlar geç gönderilmekte ya da hiç gönderilmemektedir. Bu durumda da kişi dengesini yitirmekte, hareketsiz olduğunda bile etrafındaki her şeyi hareket ediyor şeklinde algılayacaktır. Bu baş dönmesine ise vertigo hastalığı denilmektedir.   Vertigo Hastalığının Belirtileri Nedir?

   Vertigo hastalığı bulunan kimseler için ilk ve en önemli belirti sıklıkla görünen baş dönmesidir. Pek çok sebebe bağlı olarak kısmen baş dönmesi anları yaşanabilir. Ancak hareketsiz olunduğu halde ve sık bir şekilde baş dönmesi yaşanıyorsa, bu durum vertigo hastalığına işaret ediyor olabilir. Baş dönmesinin yanı sıra şu belirtilerin olması da vertigo hastalığının belirtileri sayılmaktadır;

   -Kulakta sürekli bir halde devam eden basınç hissi,
   -Kulağın içinden doğru gelen ve sesleri işitmeyi engelleyecek düzeyde çınlama,
   -Özellikle sabahları uykudan uyanma esnasında akıntı oluşması,
   -Sık bir halde görülen mide bulantısı,
   -Sık ya da seyrek halde geçerli bir neden olmaksızın kusma

   Eylemleri vertigo hastalığının belirtisi olarak sayılabilir. Vertigo hastalığı belirtileri olarak gözlerdeki anormal kasılma, kısılma ya da seyirme hareketleri de dikkate alınmalıdır.   Vertigo Hastalığının Teşhisi Nasıl Yapılır?

   Vertigo hastalığının tedavisinden önce belirtilerin bu hastalık nedeniyle oluştuğu için öncelikli olarak tanı koyulması gerekmektedir. Bu kapsamda;

   -Doktor tarafından gerekli tahliller yapılmalıdır çünkü belirtiler başka bir hastalıktan kaynaklanabilir.
   -Vertigo’dan şüphelenildiği durumda ilk olarak kulak burun boğaz uzmanına gidilmelidir. Burada vücudun dengesini neyin bozduğuna dair kapsamlı bir muayene yapılacaktır.
   -Mide bulantısı diğer belirtilerden daha baskın haldeyse öncelikli olarak mide bulantısı ve buna bağlı olarak gelişen kusmanın önüne geçmek için hareket edilecektir. Kısa süreli ilaç tedavisi ile mide bulantısının önüne geçilecektir.
   -Dengeyi yitirmeye sebep olan hallerde kronikleşen bu durumdan hastayı kurtarmak adına doktor vertigo ilaçları tavsiye edecektir. Bu ilaçlar vertigonun şiddetini azaltmasına yardımcı olacaktır.
   -Şayet kulak burun boğaz doktoru tarafından herhangi bir hastalık emaresi bulunmamışsa sorun beyin ile ilişkilendirilecek ve bu durumda beyin hastalıkları uzmanına görünmek gerekecektir.
   -Ancak buradaki temel nokta vertigonun temel nedeni; belirtildiği üzere kulağın içindeki denge kanallarının bozulmasından kaynaklanmaktadır. Bu yüzden sinir ya da beyin hastalıkları bölümünde vertigo yerine başka teşhis ve tedaviler uygulanbilecektir.
   -Vertigoyu tetikleyen asıl bir unsur ise strestir. Stresli olunduğunda kulak içindeki denge yapısı deforme olacağından vücut dengesini yitirmektedir. Bu durumda stresten uzak kalma ve düzenli beslenme alışkanlığı da vertigonun önüne geçmek için önemli bir adımdır.   Vertigo Hastalığının Tedavisi Nasıl Yapılır?

   Doktor tarafından vertigo hastalığı teşhisi koyulduktan sonra vertigo hastalığının tedavisi için farklı tedavi yöntemleri bulunmaktadır. Bunlardan ilki Vestibüler Rehabilitasyon olarak bilinen ve hastanelerin Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon merkezlerinde yapılan tedavi yöntemidir. Bu tedavi kapsamında öncelikli olarak vücuttaki dengeyi neyin bozduğuna dair inceleme yapılır. Ardından sorun saptanır ve semptomlar ortadan kaldırılmaya çalışır.

   Ancak bu durum genelde tam bir çözüm sağlamaz. Vertigo vücudun farklı bölgeleri ile ilişkili bir hastalık olduğu için hastalığın net olarak saptanması önem taşımaktadır. Bu kapsamda fizik tedaviden bir sonuç alınmazsa, kulak burun boğaz uzmanı tarafından gerekli müdahaleler yapılacaktır. Vertigo hastalığın tedavisi altta yatan hastalığa göre yapılmaktadır.

   Kulakta oluşan rahatsızlıklar giderildiğinde hastalık da büyük oranda ortadan kalkacağı için tedavide odaklanılan asıl kısım kulak içindeki rahatsızlıklardır. Bu durumda antibiyotikler kullanılır. Eğer enfeksiyon iyileşmiyorsa cerrahi müdahale yapılacaktır. Eğer vertigoya Menier hastalığı neden oluyorsa bu durumda da tuzsuz diyet ve idrar sökücü ilaçlar verilecektir. Bening Parksizmal Pozisyonel Vertigo ise (BPPV) hastalık birkaç ay içerisinde düzenli bir müdahale sonucunda sonlanmaktadır.

   Vertigo tedavisinde belirtiliği üzere asıl önemli olan vücuttaki denge unsurunun neden bozulduğunun tespit edilmesidir. Vertigo kendi başına oluşabileceği gibi bir başka rahatsızlık tarafından da tetikleniyor olabilir. Bu durumda ilk olarak hastalığın kaynağı saptanır ve bundan hareketle ilgili tedavi yöntemleri uygulanır. Kulak ve beyin bölümleri için yapılan müdahaleler ise vertigo hastalığı için ilk yöntemler olmaktadır.   Vertigo Hastalığında Dikkat Edilecek Noktalar Nedir?

   Vertigo hastalığının oluşumunu engellemek ya da hastalığın tesirini azaltmak için şu noktalara dikkat edilmelidir;

   -Vertigo’yu kafein, alkol, stres, sigara, tuz tüketimi gibi nedenler ortaya çıkarabilmekte ya da tetiklemektedir. Dolayısıyla bu durumların azaltılması ya da ortadan kaldırılması kişinin sağlığı için önemlidir.
   -Denge egzersizleri de vertigo teşhisi koyulmuş hastalar için bir başka önemli tedavi yöntemidir. Denge egzersizleri spor hareketleri olarak da yapılabilir.
   -Hızlı hareketlerden kaçının; vücut dengesini bozan eylemlerin başında ani hareketler gelmektedir. Bu sebeple özellikle sık bir şekilde başın sağa sola çevrilmesinden kaçınılmalıdır.
   -Lunapark gibi yerlerdeki araçlar vücudun dengesini bozmak adına tasarlanmışlardır. Son zamanlarda yaygınlaşan “sanal gözlük”ler de yine vücudun dengesini bozarlar. Bu araçların kullanımı esnasında kısa süreli vertigo yaşanmaktadır. Ancak kronik bir hale gelmesi oldukça muhtemeldir.
   -Stresten uzak durulmalıdır; stres en büyük vertigo nedeni olarak öne çıkmaktadır. Stres vücut dengesini bozar ve buna bağlı olarak bozulan beslenme alışkanlığının kötüleşmesi de vertigoyu tetikler.
   -D vitamini takviyesi alın; vücudun D vitamini alması denge unsurunun bozulmaması için önemlidir. Bu yüzden güneşlenmek ya da D vitamini almak vertigonun engellenmesini sağlayacaktır.
   -Bol su için; vücuttaki tuz oranın korunması için bolca su içilmelidir çünkü fazla tuz iç kulak sıvısının yükselmesine neden olmaktadır.

   Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.
   Vertigo (Baş Dönmesi)


   Vertigo

   Baş dönmesi en sık rastlanan yaygın problemlerden bir tanesidir. Çeşitli sebeplere bağlı olarak oluşan vertigo genellikle tansiyon ya da kan şekeri düşüklüğü gibi durumlar oluştuğunda yaşanmaktadır. Fakat problemin tek kaynağı bu tarz rahatsızlıklar değildir. Baş dönmesi sürekli bir hal aldığında ve bir türlü geçmediğinde başka bir sebepten kaynaklanma ihtimali son derece yüksek olmaktadır.

   Vertigo (Baş Dönmesi)

   Vertigo rahatsızlığı buna en iyi örnektir. Sürekli olarak baş dönmesine yol açan ve aynı zamanda dengesizlik problemine sebep olan vertigo daha birçok sorunun oluşmasına sebep olan farklı bir rahatsızlıktır. Aslında kendi başına bir hastalık olmayan fakat bazı problemleri işaret eden bu durum çeşitli sağlık sorunlarından kaynaklı bir şekilde oluşabilmektedir.


   Ani hareketlere bağlı olarak sıklaşabilen bu baş dönmeleri sosyal hayatı da kısıtlayacak ve hasta evinden çıkmak istemeyecektir. Kişi ayağa kaldığında, öne eğildiğine ya da yataktan kalktığında yaşanabilen bu baş dönmesinin tedavi edilebilmesi için altında yatan sebebin tespit edilmesi gerekmektedir. Bu sebep tespit edildiğinde baş dönmesi sorunu da giderilmiş olacaktır.


   Dora Sağlık Bilgi Formu    KVKK Bilgi Metni Devamı


    Vertigo Neden oluşur?

    Vertigo yani baş dönmesi rahatsızlığı pek çok sebebe bağlı olarak oluşabilmektedir. Bu sebeplerden ilki iç kulak ve orada yaşanan problemlerdir. İç kulak kişinin dengesinin sağlanması amacı ile hizmet veren bir organdır. Burada yaşanan herhangi bir problem dengesizlikleri ve dolayısıyla baş dönmesini beraberinde getirecektir. Bu sebeple vertigo rahatsızlığına sahip kişilerde ilk bakılan bölge iç kulak olmaktadır.

    Vertigo rahatsızlığına sahip olan kişilerin birçoğunda iç kulak sorunları olsa da tek sorun iç kulak rahatsızlıkları değildir. Bunun yanı sıra menenjit ya da epilepsi gibi rahatsızlıklarda vertigoya neden olabilmektedir. Rahatsızlığının giderilmesi için sorunun bu nedenlerden hangisinden kaynaklandığının tespit edilmesi gerekecektir. Sorun giderildiğinde vertigoda aynı şekilde yok olacaktır.    Vertigo rahatsızlığının belirtileri

    Vertigo gibi bir problem kendisini pek çok belirti ile rahatlıkla ortaya koyacaktır. Bu problemin en büyük belirtisi baş dönmesidir. Tabi ki her baş dönmesi vertigo değildir. Fakat bu dönmeler bir türlü geçmiyorsa ve diğer belirtileri de beraberinde getiriyorsa vertigo olma ihtimali son derece yüksektir.

    Bu rahatsızlığın tek belirtisi baş dönmesi değildir. Bunun yanı sıra ateşi halsizlik ve iç kulaktan kaynaklanan kulak çınlamaları yaşanması da mümkündür. Özellikle kulak çınlamaları yaygın görülen vertigo belirtilerindendir. Bu tarz belirtiler görüldüğünde mutlaka bir uzmana başvurulmalı ve sorunun hangi sebepten kaynaklandığı tespit edilmelidir. Sorun tespit edilmediği müddetçe baş dönmelerinin giderilmesi mümkün olmayacaktır.    Vertigo rahatsızlığının tedavisi

    Vertigo yani baş dönmesi problemi tedavisi bulunmayan bir rahatsızlık değildir. Bu rahatsızlık aslında bir belirti olduğundan ne sebepten kaynaklandığı tespit edilmeli ve direk olarak o rahatsızlığa yönelik tedaviler uygulanmalıdır. Örneğin; meniere tarzı bir hastalıktan kaynaklı oluşuyor ise yalnızca ilaç tedavisi uygulanması ve sorunun bu şekilde giderilmesi mümkündür.

    Fakat baş dönmeleri daha ciddi sorunlardan dolayı oluşuyor ise ameliyat olunması bile gerekebilmektedir. Buna en iyi örnek beyinde oluşan ve baş dönmelerine sebebiyet veren tümörlerdir. Bu noktada sorunun neden kaynaklandığının doğru bir şekilde tespit edilmiş olması büyük önem taşımaktadır.

    Sorun tespiti sırasında birçok uzman videonistagmografi testi yapacaktır. Bu testin amacı iç kulakta var olan sağlık problemlerini saptamaktır. Problem genellikle iç kulaktan kaynaklandığından ilk olarak o bölgenin incelenmesi son derece normaldir.

    Sorun iç kulak içerisindeki problemlerden kaynaklanmıyor ise sebebinin daha farklı olması ihtimali son derece yüksektir. Bu noktada farklı testler ve incelemeler yapılacak ve baş dönmesi sorununun kökenine inilecektir.

    Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.


    Doktorlarımıza Soru Sorabilirsiniz!

    Konusunda uzmanlaşmış kadromuzla her zaman sorularınızı yanıtlamaktan memnuniyet duymaktayız… Dora Hospital Fulya bölgesinde sizlere hizmet vermektedir. Dora Hospital İletişim bilgilerine ise menü aracılığı ile ulaşabilirsiniz.
    Soru Sorabilirsiniz…

    Bizi Takip Edebilirsiniz…

    Sosyal medya üzerinden hastanemiz hakkında haberler görüntüleyebilir, gelişmelerden haberdar olabilirsiniz.

    Yol Tarifi

    Doktora Sor

    Whatsapp