En Son Eklenenler


Varisler 2022

Plastik ve Estetik Cerrahi

Varisler

Varisler bacak toplardamarlarındaki değişimlerden kaynaklı meydana gelmektedir. Bacak toplardamarlarında meydana gelen genişlemeler, uzama ve bükümlü hale gelme durumuna varis denmektir. Batı toplumunda genel olarak bireylerin %10-20’sinde görülmektedir. Yaş ile birlikte bu olasılık da artış göstermektedir. 50 yaşın üzerindeki her iki bireyden birinde ise varis görülmektedir. Varisin ayrıca tipleri bulunmaktadır. Varis tipleri ise 4 tanedir. Bu 4 tip ise örümcek ağı, retiküler varis, derindeki büyük damarların varisleri ve büyük toplardamar varisleri şeklindedir.

Varis tipleri nelerdir?

Varis tipleri çeşitli sebepler ile meydana gelmektedir. Varislerin 4 farklı çeşidi bulunmaktadır. Varis çeşitlerinden biri olan örümcek ağında telanjiektazi adı verilen damarlar ciltte yüzeysel bir yerleşim göstermektedir. 1 mm. ya da çok daha az çapta olmaktadırlar. Bu varisler el ile hissedilememektedirler. Genellikle kırmızı bir renge sahiptirler ve bölgesel olarak yayılmaktadırlar. Bölgesel olarak yıldız şeklinde ya da örümcek ağına benzer şekildedirler. Bu tür varislerde yaygın çizgisel oluşumlar olup varislerse tüm bacağı sarabilmektedirler.

Varis tiplerinin ayrımı sayesinde varislere uygun müdahale yapılmaktadır. Bu sayede varislerin tedavileri çok daha kolay yapılmaktadır. Bir diğer varis türü ise retiküler varislerdir. Bu tür varislerde ciltten hafif kabarık bir şekilde ve çapları ise 4 milimetreden küçüktür. Bu tür varislerin rengi ise genellikle mavidir. Bu varis türü ise el ile zor hissedilebilmektedir. Varislerin oluşum sebeplerinden biri de toplardamar genişlemesidir. Büyük toplardamar varisleri ise bir diğer varis türüdür. Bu varis türünde ise varisler büyük ve küçük safen venlerinin seyirleri boyunca büyük ve geniş kıvrımlar oluşturmaktadırlar. Bu varis türü ise el ve göz ile kolaylık ile fark edilebilen varislerdir. Bu tür varisler 3 milimetreden büyüklüğünde çapa sahiptirler. Varis türü, cilt altında oluştukları için genellikle derinin rengine herhangi bir etkileri olmamaktadır. Damarların kendilerine ait yeşilimsi renginin bir yansıması görülmektedirler. Deriden kabarıktırlar. Bireyler ayakta durdukları taktirde belirginleşmektedirler. Bireyler yatıp bacaklarını yukarı kaldırıldığı zaman ise kayıp olmaktadırlar.

Varis, genellikle tedavi edilebilmektedir. Varislerin bir çeşidi de derindeki büyük damarların varisleridir. Toplardamarlar bacakta derin bir tabakada bulunmaktadırlar. Bu varis türünde ise varislerin dışardan görünmesi mümkün olmasa da bacakta ödem sorunu ve dolaşım sisteminde çeşitli bozukluklara sebep olmaktadırlar.

Varisler kimlerde görülmektedir?

Varisler kadın bireylerde erkek bireylerden daha sık görülmektedir. Varislerin kalıtımsal olanları da bulunmaktadır. Varislerin kalıtımsal olması durumu da aile bireylerinde varise sahip olan kişilerde varis görülme olasılığının diğer bireylere göre daha fazla olduğu anlamına gelmektedir. Varislerse şişmanlık, yaşlanma, hamilelik, menopoz, bireylerin uzun süreli ayakta kalmalarının yanı sıra vücuttaki derin toplardamarların tıkanıklığı sonucu ile de gözlemlenmektedir.

Varis nedenleri nelerdir?

Varislerin oluşma nedeni tam olarak bilinmemektedir. Temel sorunun ise toplardamar duvarında oluşan yapısal bozukluk nedeni ile damarın genişlemesi ve damar içindeki kapakçıkların bozulması ile kanın geri kaçması olarak görülmektedir. Bu kaçak sonucu ise kan kalbe doğru dönmekte zorlanmaktadır. Toplardamarların içindeki basınç ise gittikçe artmaktadır. Basıncın artması dumuru ile de damarlar zaman ile genişlemekte ve böylelikle damarlar bir kısırdöngü içerisinde girmektedir. 

Varisler oluşum sebebi açısından daha nadir görülen sebepleri de barındırmaktadır. Bazı bireylerin derin toplardamarları tıkalıdır. Normalde ise bacak kanının yüzde 10’unu taşıyan yüzeysel toplardamarlar, bacaktaki bütün kirli kan dönüşünü üstlenmektedir. Bu neden ile de damarların çapları artmaktadır. Çapı artan damarlar ise varis görünümü almaktadır.

Varis hastaları ise çeşitli sebeplerden ötürü durumdan yakınmaktadırlar. Varis hastaları özellikle akşamüzeri ve akşam saatlerinde ağrı yaşamaktadırlar. Varis hastaları çeşitli zorluklar yaşamaktadırlar.

 • Harcanan efor sonrasında ağrı,
 • Yorgunluk,
 • Ağırlık hissi, 
 • Ayak bileklerinde şişlik, 
 • Ayak bileklerinde morluk bu hastaların yaşadığı çeşitli zorluklar arasında bulunmaktadır.

Bacaklarında kılcal damarlar oluşmaktadır. Varis hastası bireylerin ayak bileklerinde şişlik ve çeşitli mor lekeler oluşabilmektedir. Kendiliğinden ya da çok küçük çarpım etkisi olmasına rağmen cilt altında iyileşme süresi gereğinden uzun süren kanamalar görülmektedir. 

Varis tanı yöntemleri nelerdir?

Varisler tanı konulması genellik ile muayene sonucunda gerçekleşmektedir. Ancak tedavi yöntemini belirlemek için Doppler inceleme yapılmaktadır. Bu Doppler inceleme ise bir çeşit ultrason ve her bireye rahatlık ile uygulanabilen, yan etkisi bulunmayan, ağrısız ve ilaçsız bir inceleme yöntemidir. Bu inceleme yöntemi ile birlikte bireylerin damarlarının çapları, damarlarının içinden geçen kanın hareketleri, damar içindeki kapakçıkların çeşitli fonksiyonları ve derin damar hakkında da çok kıymetli bilgilere ulaşılmaktadır.

Varislerden nasıl korunulmaktadır?

Bireyler varislerden herhangi bir ilaç kullanımı yaparak kurtulamamaktadırlar. Böyle bir yöntem bulunmamaktadır. Ancak varislerden çeşitli yöntemler ile korunmaktadır. Varisler ise çeşitli sebeplerden ötürü oluşabilmektedir.

 • Uzun süre ayakta kalma,
 • Hareketsiz yaşam stili,
 • Aşırı kilo,
 • Aşırı sıcakta uzun süre bulunma durumu bireylerde varislerin oluşmasına sebep olmaktadır.

Varislerden korunmak için bireyler uzun süre ayakta kalmaktan kaçınmalıdırlar. Hamilelikte ise koruyucu varis çorabı giyilebilmektedir. Düzenli yürüyüşler de varisler için bir önlem olmaktadır. Akşamları ise bireylerin bacaklarını yarım saat kadar yukarı kaldırmaları varis oluşumunu engelleme faktörüdür. Bunun yanında ise bireylerin aşırı sıcaktan korunması bunun yerine ise bireylerin bacakları soğuk su ile yıkaması varis oluşumunu engellemektedir. 

Varis tedavi yöntemleri nelerdir?

Örümcek ağı ve retiküler varislerin tedavisi için skleroterapi ya da transdermal lazer tedavisi yapılmaktadır. Bu tedavinin ana amacı ise estetik görünümdür. Bu oluşumlar ise bireylerde ciddi anlamda herhangi bir sağlık problemi yaratmamaktadır. Transdermal lazer tedavisi ise genellikle kırmızı renklidir. 1 milimetre ya da 1 milimetreden daha ince kılcal damarların tedavisi için kullanılmaktadır. Skleroterapi ise 1 milimetreden kalın olan lezyonların tedavisi amacı ile uygulanmaktadır. İki tedavi yöntemi de birbirlerinin alternatifleri değildirler. Bu iki tedavi yöntemi daha çok birbirlerini tamamlayıcı tedavilerdir. Her iki tedavi de seanslara bölünerek yapılmaktadır. Varisler için uygulanan işlemler sonucunda ise hastanın hastanede yatması gerekmemektedir.

Varislerin tedavisi için cerrahi tedaviler de uygulanmaktadır. Bu tedavilerden biri ise stripping tedavisidir. Bu bir çeşit klasik cerrahi tedavi yöntemidir. Bu tedavi yönteminde ise bireylerin kasık ve ayak bileğindeki kesilerden yararlanarak yapılmaktadır. Yüzeysel toplardamar ise boylu boyunca sıyrılarak çıkarılmaktadır. Genellikle de ek olarak diz altı bölgede bulunan genişlemiş yan dallar 2 ila 3 milimetrelik ayrı ayrı kesiler ile temizlenmektedir. Varisler için uygulanan bu işlem ise genel anestezi ile yapılmaktadır. Hastalar ise genellikle bir gece hastanede yatmaktadır. Aynı gün içerisinde ise ayağa kalkıp yürüyebilmektedirler. Hastalardan ise bir hafta boyunca işe gitmemeleri istenmektedir. Bu tekniğin komplikasyonlarından biri ise enfeksiyondur. İşlem sonucunda ise hematom (cilt altında kanama), derin damar pıhtılaşması olabilmektedir. Yüzeysel sinir hasarına bağlı hissizlik ve keçeleşme tarzında yüzeysel his kusurları oluşabilmektedir.

Tedavi Olunmazsa Ne Olur?

Bireylerde görülen varisli damarların büyük bir çoğunluğu ise genellikle iyi huylu olmaktadır. Ancak çok ciddi varisler bulunabilmektedir. Bu tür varisler ise ilgili bacakta dolaşım bozukluğuna bağlı olarak dikkate alınması gereken çeşitli problemler oluşmaktadır. Bireylerde ise ağrı, bacaklarda dolgunluk hissi, uzun süre ayakta kalamama durumu, yürüyememe sonucu iş gücünde azalma hali ve yaşam kalitesinde çeşitli bozulmalar da görülmektedir.

Kalp romatizması, Kalp Yetmezliği
Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.
Varis Tedavisi Fiyatları


Varis Tedavisi Fiyatları

Varis tedavi yöntemleri ve Varis Tedavisi Fiyatları, varisin boyutuna ve türüne göre değişiklik göstermektedir.

Bacak bölgesindeki kılcal damarların çatlaması sonucu ortaya çıkan varis, tedavisi çok uzun ve dikkat isteyen bir sağlık problemidir.

Varis tedavisinin erken dönemde başlaması, hastaların ileri evre varis problemi yaşamasını engelleyecektir.

Varis Tedavisi Fiyatları 2022


Hastalar için kesin bir tanı ve tedavi süreci belirlendikten sonra, hastalar tedaviye alınmaktadır.

Varislerin geç zamanda teşhis edilmesi ve varisi tetikleyen faktörlerin yoğun şekilde gelişmesi durumunda, kişilerde görülen varisin derecesi artmaktadır.

Varis probleminin teşhisi ve tedavisi için belirlenen tüm süreçler, yazı içerisinde tüm detaylarıyla ele alınmıştır.


Dora Sağlık Bilgi Formu


  Varis Tedavisinde Kullanılan Girişimsel Yöntemlerin Özellikleri Nelerdir?

  Gelişimsel varis tedavisi uygulamaları, kılcal damar şeklinde gelişen ya da retiküler özellikte olan varisler için uygulanmaktadır. Bu türden varisler için hastalara skleroterapi ya da trandsdermal terapi kullanılarak, lazer uygulaması yapılmaktadır. Uygulanan tedaviler sonrasında, hastaların bacaklarındaki estetik görünüm geri kazanılmaktadır. Estetik amaçla uygulanan skleroterapi ve trandsdermal terapi uygulamaları, hastalığın başlangıç evresinde etkili olmakta ve kişilere herhangi bir yan etki göstermemektedir. Bacaklarda 1 mm ve 1 mm’den daha az mesafede gelişen kırmızı varisler, bu tedavi yöntemleriyle giderilmektedir.  Varis Tedavisinde Stripping Uygulamasının Özellikleri Nelerdir?

  Stripping tedavisi, cerrahi varis tedavi uygulamaları arasında yer almaktadır. Kasık bölgesinden ve ayak bileklerinden kesi açılmasının ardından, bacaklarda varis oluşturan yüzeysel toplardamarlar, tam şekilde bacaktan çıkarılmaktadır. Diz altında gelişen yan dal şeklindeki damarlar, 2-3 mm boyutunda kesilerek, parça şeklinde bacaktan çıkarılır. Genel anestezi altında uygulanan stripping varis tedavisi sonrasında, hastaların en az 1 gece boyunca hastanede yatması gerekir. Ameliyat sonrasında, hastalar sorun yaşamadan yürüyebilirler. Ameliyat sonrasındaki ilk 1 hafta, hastalar istirahat etmeli ve işe gitmemelidir.  Lazer ve Radyofrekans İle Uygulanan Damar İçin Termal Varis Tedavisinin Özellikleri Nelerdir?

  Lazerli varis tedavisinde, toplardamarlardaki yüzeysel varisler tedavi edilmektedir. Yüzeydeki toplardamarlara bir iğne sokulmakta ve damar içerisinde oldukça yüksek ısı verilmektedir. Damarın içinde sıcaklık oluştura bu krater, damarın yanmasını ve içten yapışmasını sağlamaktadır. Hastaların diz altında yan dal şeklinde gelişmiş varisler mevcutsa, bu yöntem sonrasında, 2-3 mm boyutlarında kesiler yapılmakta ve damarlar temizlenmektedir. Lazer ve Radyofrekans şeklinde uygulanan cerrahi müdahalelerde, hastalara genel anestezi uygulanmaktadır.

  Operasyon sonrasında, hastalar bir gece hastanede yatırılır ve aynı gün içerisinde yürümesine izin verilir. Ameliyattan birkaç gün sonra, hastalar normal hayatlarına ve işlerine devam edebilirler. Derindeki toplardamarda pıhtı oluşması durumunda, Lazer ve Radyofrekans tekniğiyle, tüm pıhtı temizlenmekte ve damar işlevsiz hale getirilmektedir. Lazer ve Radyofrekans uygulamalarında, daha az oranda yan etki ve komplikasyon gelişmektedir.  Varis Çeşitleri Nelerdir, Varis Türlerinin Özellikleri Nelerdir?

  Varis türleri, 4 ana başlık altında incelenmektedir:

  • Örümcek Ağı Varisler: Cilt yüzeyinde, derine işlemeden gelişen varis türüdür. Cilt altının 1 mm derinliğinde oluşan örümcek ağı varisler, elle dokunulduğunda herhangi bir his uyandırmamaktadır. Örümcek ağı varisler, yıldız şeklini andırmakta ve bölge böğle kendini göstermektedir. Yaygın olarak görülen örümcek ağı varisler, genellikle kırmızı renklidir.
  • Retiküler Varisler: Cilt yüzeyinde, hafif kabarıklık oluşmasına yol açan retiküler varisler, 4 mm çapından daha küçüktür. Elle dokunulduğunda, hissedilmesi oldukça zordur.
  • Büyük Toplardamar Varisleri: Safen ven varisleri olarak bilinen büyük toplardamar varisleri, oldukça büyük kıvrımlar halinde oluşmaktadır. Gözle görülebilen ve elle kolaylıkla hissedilen büyük toplardamar varisleri, 3 mm çapından daha büyük şekilde oluşmaktadır. Damar renginde görünen büyük toplardamar varisleri, yeşil bir renge sahip olmaktadır. Kişilerin ayakta durması sonucu, daha belirgin şekilde kendini göstermektedir.
  • Derindeki Büyük Varisler: Bacak yüzeyinde, şiddetli bir tabaka halinde gelişen büyük varisler, oldukça derinde gelişmektedir. Dışarıdan bakıldığında anlaşılmasa da bacak yüzeyinde ödemler oluşturmakta ve kan dolaşımını olumsuz şekilde etkilemektedir.


  Kimlerde Varis Görülür?

  Varis oluşan kişiler, büyük oranda erkeklerdir. Hamilelik sürecinin de etkisiyle, kadınlarda da büyük ölçüde varis oluşumu söz konusudur. Aile geçmişinde varis sorunu bulunan bireyler, kalıtımsal etkenler sonucu daha yüksek oranda varis sorunu yaşamaktadır.

  Varis oluşumunun en sık görüldüğü kişilerin temel özellikleri şunlardır:

  • Yaşlılık
  • Obezite ve yüksek kilo
  • Hamilelik
  • Menopoz dönemi
  • Uzun süre ayakta kalınması gereken işlerde çalışmak
  • Derin yüzeyde gelişen damar tıkanıklığı
  • Sürekli hareketsiz kalmak
  • Egzersiz yapmamak
  • Damarlardaki kapakların yetersiz olması

  Yukarıdaki etkenlerin bulunduğu kişilerde, yüksek oranda varis oluşumu görülmektedir.  Varis Oluşumu Nedenleri Nelerdir?

  Varisin sebepleri ve varisi tetikleyen durumlar, aşağıda detaylı şekilde ele alınmıştır:

  • Varis oluşumunun temelinde yatan en büyük etken bilinmese de toplardamarların duvarlarında meydana gelen sorunlar ve yapısal bozukluklara bağlı olarak, kişilerde varis oluşumu görülmektedir.
  • Toplardamarın genişlemesi, bacaklarda varis oluşumuna yol açmaktadır.
  • Toplardamar ve kılcal damar içerisinde bulunan kapakçıkların zarar görmesi durumunda, kişilerde varis oluşumu gözlemlenmektedir.
  • Damar kapakçıklarındaki bozulmalar sonucunda, kan kalbe doğru ilerlemekte zorlanmakta ve bacaklara doğru meyil etmektedir.
  • Bacaklardaki kan basıncının artmasına bağlı olarak, hastalarda varis oluşumu gözlemlenmektedir.
  • Derin toplardamarda tıkanıklık olması, hastaların varisle karşılaşmasına yol açmaktadır.
  • Aşırı kilolu olan kişiler ve hamilelik sürecinde fazla kilo alan kadınlar, bacaklara binen fazla yük sebebiyle varis problemiyle karşı karşıya kalmaktadır.
  • Kişilerin sürekli ayakta kalmaları ve hareket halinde olmalarına sebep olan işlerde çalışmak, zamanla bacaklarda varis oluşmasını tetiklemektedir.
  • Sürekli oturulan masa başı işlerde çalışılması, varis oluşumunun etkenleri arasında yer almaktadır.

  Varis Belirtileri Nelerdir, Varis Nasıl Anlaşılır?

  Varisin bulguları ve hastaların genellikle bahsettiği şikayetler, aşağıda listelenmiştir:

  • Akşam saatlerinde ve spor sonrasında, bacaklarda görülen aşırı ağırlık ve yorgunluk hissinin oluşması, varis oluşumunun belirtisi sayılır.
  • Bacaklarda, gözle görülen kılcal damarların gelişmesi, varis oluşumunun belirtisidir.
  • Ayak bileklerinin, normalden daha kaba ve şiş olması, varis oluşumunu işaret etmektedir.
  • Staz dermatiti olarak adlandırılan, cilt kuruluğu, kaşıntı ve kızarıklık oluşumu, varislerin belirtisidir.
  • Durduk yere gelişen ya da çok küçük darbelerde bile kendini gösteren, cilt altı kanamaları, varis oluşumunu haber vermektedir.
  • Ayak bileğinin çökmesi ve şeklinin içeri doğru meyletmesi, varis belirtisidir.
  • Huzursuz bacak sendromunun bulunması, varisler için belirti sayılmaktadır.

  Varis Tedavisinde Skleroterapi Nasıl Uygulanır, Özellikleri Nelerdir?

  Skleroterapi uygulaması, en eski varis tedavileri arasında yer almaktadır. Oldukça ince yapıdaki iğnelerle uygulanan skleroterapide, varise yol açan damar içerisine sklerozan maddeler enekte edilmektedir. Sodyum klorür ve benzer özellikteki maddelerin enjekte edilmesiyle, çatlak bulunan damarların içerisinde belirli derecede hasarlar oluşturulmaktadır. İğneyle oluşturulan hasarlar, damar duvarının eskisi gibi yapışmasını sağlamakta ve kanın sızmasını engellemektedir. Birbirine yapışan damarların içerisinden kan ilerleyemediği için bölgesel varis oluşumu engellenmektedir.

  Skleroterapi uygulaması, ortalama 10-15 dakika içerisinde sona ermektedir. Seans şeklinde uygulanan skleroterapi uygulaması, her seans sonucunda bir damarın ekarte edilmesini engellemekte ve damarın işlevini sona erdirmektedir. Skleroterapi seansının ardından, hastalara özel basınca sahip varis çorabı giydirilmekte ve hastanın 20 dakika boyunca yürümesi istenmektedir. Duş haricinde, 3 gün boyunca aralıksız olarak varis çorabının kullanımına devam edilmelidir. Skleroterapi seansları, 1 hafta ara verilerek tekrarlanmakta ve işlevi sonlandırılan damarların, tamamen yapışması sağlanmaktadır.

  Romatizmaya Hangi Bölüm Bakar

  Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.


  Doktorlarımıza Soru Sorabilirsiniz!


  Konusunda uzmanlaşmış kadromuzla her zaman sorularınızı yanıtlamaktan memnuniyet duymaktayız… Dora Hospital Fulya bölgesinde sizlere hizmet vermektedir. Dora Hospital İletişim bilgilerine ise menü aracılığı ile ulaşabilirsiniz.


  Soru Sorabilirsiniz…

  Bizi Takip Edebilirsiniz…


  Sosyal medya üzerinden hastanemiz hakkında haberler görüntüleyebilir, gelişmelerden haberdar olabilirsiniz.


  Yol Tarifi

  Doktora Sor

  Whatsapp