En Son Eklenenler


Solunum Yetmezliği 2022

Plastik ve Estetik Cerrahi

Solunum Yetmezliği

Solunum yetmezliği sebebi ile bireyler akciğerler vücudun ihtiyacı olan oksijeni dışarıdan almada ya da vücudun üretmiş olduğu zararlı karbondioksiti dışarıya vermekte yetersiz kalmaktadır. Bu durum ile birlikte biriken zararlı karbondioksitin vücutta bulunması sebebi ile kan ve diğer vücut sıvıları zaman ile gereğinden fazla asitli bir hale gelmektedir. Bu sıvıların ve kanın asitli hale gelmesi sonucunda ise bireylerde çeşitli sorunlar oluşmaktadır. Bu oluşan soruna ise solunumsal asidoz yani asitlenme denmektedir.

Solunum yetmezliği nedir?

Solunum yetmezliğiyle birlikte bireylerin solunum sistemini sahip olduğu oksijen ve karbondioksit değişimi durumunu sağlamada yetersiz kalmaktadır. Bu sebep ile birlikte bireylerin günlük yaşantısını oldukça olumsuzluğa sürükleyecek çeşitli etmenler bulunmaktadır. Bu etmenler dolayısı ile bireyler yaşamlarını sürdürürken çeşitli zorluklar yaşamaktadır.

Solumun yetmezliği sebebine bağlı olarak bireylerin atar damarlarındaki kanda oksijen miktarı azalmaktadır. Bu oksijen miktarı azalırken ise kandaki karbondioksit miktarı artmaktadır. Durumun böyle olması ise bireylerde çeşitli sağlık problemlerinin görülmesine sebebiyet vermektedir. Bireylerde bu problemler doğrultusunda astım ve KOAH tarzında çeşitli akciğer hastalıklarına bağlı gelişebilen başka sağlık problemleri de olmaktadır. Bu hastalıklar çeşitli durumlar sonrasında da ortaya çıkabilmektedir. Bireylerin geçirdiği zatürre, soba zehirlenmesi ya da trafik kazası gibi durumlar sonrasında bireylerde oluşabilecek sağlık problemleri arasında çeşitli solunum yetmezliğine bağlı problemler görülmektedir.

Solunum yetmezliği problemi gittikçe gelişen hasta bireylerde çeşitli durumlar görülebilmektedir. Bu hasta bireylerde zaman zaman oluşan nefes darlığı, hızlı soluk alıp verme, çarpıntı, dudaklarda morarma ya da bir anda oluşan bilinç kaybı görülebilmektedir. Böyle bir durum ile karşılaşıldığı müddetçe bireyler sağlık kuruluşlarına götürmelidir. Bu durum ise oldukça hızlı olmalıdır çünkü bireylerin bu durumu devamlılığını korursa bireyler üzerinde çeşitli problemlere yol açabilmektedir ve hatta ölümle dahi sonuçlanabilmektedir. Solunum yetmezliğinin ise tedavisi genellikle yoğun bakım şartlarında yapılmaktadır oksijen ya da solunum desteği ile birlikte bireylerde solunum yetmezliğine neden olan hastalığa yönelik tedaviler uygulanmaktadır.

Günümüzde ise gelişen ve gelişmekte olan tedavi olanaklarının yanı sıra bireylere yapılan erken müdahale ile bu hastaların büyük bir kısmı yeniden sağlıklarına kavuşmaktadırlar. Bu neden ile de bireyler kendilerinde herhangi bir solunum yetmezliği şüphesi bulunduruyorsa bireyler, zaman kaybetmeden bir hekim ile görüşmelidir. Bu sayede çok daha erken teşhis edilip durum çözülmeye başlanmaktadır. Bireyler bu durumu fark ettiği taktirde bir hekime başvurmuyorsa bireylerde çeşitli hayati riskler görülebilmektedir. Bu durumun devam ettiği her gün ise bireylerin taşıdığı bu hayati risk daha da artmaktadır.

Solunum yetmezliği tipleri nelerdir?

Bireylerde solunum yetmezliğinin tipleri bulunmaktadır. Bu hastalıkların ise tiplere ayrılması oldukça önemlidir. Hastalıklar, ayrıldıkları tipler neticesinde çeşitli tedaviler aracılığı ile iyileşmektedirler. Bireyler, hastalığın tiplere ayrılması sayesinde çok daha detaylı bir tedavi görmektedir. Bu sayede ise bireyler sağlıklarına çok daha kolay bir şekilde kavuşmaktadırlar. Solunum yetmezliği tipleri ise kendi aralarında iki tip olarak ayrılmaktadır. Bunlardan biri tip I Hipoksemik solunum yetmezliğidir. Bu tip ise bireylerin kan dolaşımındaki oksijen eksikliğini ifade etmektedir. Tip II Hiperkapnik solunum yetmezliğiyse bireylerin kan dolaşımındaki fazla karbondioksit nedeni ile ortaya çıkmaktadır. Bu durumlar ayrı ayrı görülebildiği gibi aynı anda da görülmektedir. Bu hastalıkların tipinin teşhisi oldukça önemlidir. Her ikisi de bireylerde ciddi sağlık problemlerine yol açabilmektedir. Bu yüzden gerekli önlemler en erken şekilde alınmalıdır.

Solunum yetmezliği nedenleri nelerdir?

Bireylerde oluşan çeşitli tiplerdeki solunum yetmezliği nedenleri bulunmaktadır. Tip I solunum yetmezliğine çeşitli sebepler neden olmaktadır. Tip I solunum yetmezliğine sebep olan faktörler çeşitlilik göstermektedir. 

 • KOAH, 
 • Astım, 
 • Zaatüre, 
 • Bronşiektazi, 
 • Akciğer hastalıkları, 
 • Akciğer ödemi, 
 • Obezite hastalığı 
 • Koronavirüs Tip I solunum yetmezliğinin nedenleri arasında bulunmaktadır. 

Bireylerde bulunan tip II solunum yetmezliğine sebebiyet veren sebepler de bulunmaktadır. Tip II solunum yetmezliğine sebep olan faktörler çeşitlilik göstermektedir. 

 • KOAH, 
 • Ciddi astım gibi akciğer hastalıkları, 
 • İlaç ya da soba zehirlenmeleri, 
 • Çeşitli kas hastalıklar, 
 • Çeşitli sebeplerden ötürü oluşan çeşitli beyin ve omurilik hasarları 
 • Akciğer ödemi bu faktörler arasında bulunmaktadır. 

Solunum yetmezliği hastalığı belirtileri nelerdir?

Solunum yetmezliği belirtilerinin kişilerde görülmesi taktirinde derhal bir önlem alınmalıdır. Alınan önlemler ise hekime başvurmak ile başlamaktadır. Bu hastalıkların belirtileri ise kan dolaşımında bulunan yetersiz oksijen ya da kan dolaşımında bulunan aşırı karbondioksit sonucunda ortaya çıkmaktadır. Bu durumlarda ise bireylerde çeşitli belirtiler görülmektedir. Bu belirtiler ise bireylerde çeşitlilik göstermektedir. Kimi bireyde sık görülen belirti bir baş bireyde hiç görülememektedir. Bu durum oldukça normaldir. Bireyler bu hastalıklara sahip olduğu sürece ise hastalık belirtileri kendisini göstermektedir. 

 • Nefes darlığı, 
 • Siyanoz, 
 • Bireylerde ani ve hızlı kalp atışı, 
 • Öksürük ya da hırıltı,
 • Şiddetli baş ağrısı, 
 • Soluk hızında artış durumu, 
 • Bireylerde kafa karışıklığı ya da oryantasyon bozukluğu, 
 • Yüksek tansiyon, 
 • Baş ağrısı, 
 • Sürekli uyku hali, 
 • Bireylerde hissedilen uyuşukluk hali, 
 • Kalp ritmi düzensizliği, 
 • Nöbet, 
 • Bayılma ve panik atak belirtiler arasında görülmektedir.

Bireylerde bu belirtiler düzenli olarak bulunuyorsa derhal bir hekim ile görüşmeleri gerekmektedir. Bu sayede ise bireyler çeşitli önlemleri erkenden alabilmektedirler.

Solunum yetmezliğinde tanı yöntemleri

Fizik muayene ile birlikte bireylerde solunum yetmezliği şüphesinin oluşmasının hemen ardından ise tanıyı kesinleştirmek ve solunum yetmezliğine neden olan durumu tespit etmek amacı ile çeşitli tetkikler uygulanmaktadır. Tektik uygulamaları sonucunda ise bireylerde tanı konulmaktadır.

Arteryal kan gazı tetkiki ile kanda bulunan çeşitli minerallerin miktarı ile birlikte kandaki asitlik dengesine bakılmaktadır. Bunun yerinde ise bireyin kanının oksijenlenmesine bakılmaktadır. Çeşitli muayeneler sonucunda ise bireylere uygun tanı hekimler tarafından konulmaktadır. Bunun yanında ise kan tetkiki uygulaması da bulunmaktadır. Bu tetkikte ise anemi tarzındaki dokuların oksijenlenmesini azaltan hastalıkların tespiti yapılmaktadır. Bunun yanında ise polisitemi tarzındaki çeşitli solunum yetmezliğinin uzun süredir var olup olmadığı gösteren çeşitli hastalıkların tespiti için kullanılabilmektedir. Akciğer röntgeni sayesinde ise hekimler bireylerde solunun yetmezliğine sebep olabilecek akciğer hastalıklarının tespitini yapmaktadır. Bunun yanında ise son zamanlarda ise oldukça sık kullanılan tetkik ise bilgisayarlı tomografidir. Bu sayede akciğerlerin anatomisinin yani akciğerlerin şekli ve yapısının daha detaylı incelenmesi sağlanmaktadır. Çeşitli incelenmeler sonucunda ise hekimler bireylerde hangi tür solunum yetmezliği hastalığı bulunduğunu tespit etmektedir.

Solunum yetmezliği tedavi yöntemleri nelerdir?

Solunum yetmezliği tedavisi ise genellikle altta yatan nedenin ortadan kaldırılması ile mümkün olmaktadır. Bu durumda ise öncelikle, sigara kullanan kişilerin bu alışkanlıklarını terk etmesi bulunmaktadır. Başka tedavi yolları da bulunmaktadır. Hava yolu tıkanıklığını en aza indirecek ilaçlar verilmesi de bir başka tedavi yöntemidir. Bronkodilatör adı verilmekte olan ve genellik ile fısfıs-sprey şeklinde olan ilaçlar solunumu kolaylaştırmak için havayollarının açılmasına yardımcı olmaktadır. Oksijen tedavisi ise oksijen seviyeleri çok düşük olan kişiler için evde kullanabilecekleri bir tedavi yöntemidir. Mekanik ventilasyon ise diğer bir tedavi yöntemidir. Bu yöntem ile hastaların bir entübasyon tüpü yani ağız yolu ile akciğerin hava borularına yerleştirilen bir tüp yardımı ile  ya da trakeostomi tüpü yani gırtlak bölgesinde cerrahi bir deliğe yerleştirilen tüp ile birey solunumu sağlanmaktadır.

Varisler, Kalp romatizması, Kalp Yetmezliği
Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.En Son Eklenenler


Solunum Yetmezliği 2022

Plastik ve Estetik Cerrahi


Solunum Yetmezliği


Solunum Yetmezliği

Solunum yetmezliği hastalığı genel anlamda akciğerlerin aldığı oksijen seviyesi miktarını dışarı karbondioksit olarak verememesi olarak tanımlanmaktadır. Vücutta biriken karbondioksit seviyesi kana karışarak asitli bir hal oluşturmaktadır. Bununla birlikte vücutta bulunan sıvılarda asitli hale gelmektedir. Solunumsal asidoz oluşması nedeniyle ortaya solunum yetmezliği rahatsızlığı çıkmaktadır.

Solunum Yetmezliği 2022

Solunum yetmezliği rahatsızlığı iki şekilde incelenmektedir. Kendi içinde ikiye ayrılan solunum yetmezliği şu şekilde özetlenmektedir.

 • Tip 1 hipoksemik olarak adlandırılan solunum yetmezliği kan orantısındaki oksijen miktarının yetersiz hali olarak ortaya çıkmaktadır.
 • Tip 2 hiperkapnik olarak adlandırılan solunum yetmezliği kan dolaşımlarında yer alan fazla karbondioksit miktarı ile oluşması şeklinde ortaya çıkmasıdır.

Yukarıda yer alan her iki durum neticesinde de solunum yetmezliği oluşmaktadır. Ayrıca her iki durum aynı anda da görülebilmektedir. İki durumun aynı anda yaşanması sonucunda çok ciddi olarak gözlemlenen sorunlar oluşabilmektedir.


Çeşitli risk faktörleri solunum yetmezliği rahatsızlığını oluşturma konusunda ilk nedenler arasında görülmektedir. Solunum yetmezliği hastalığı son dönemde gelişen korona virüs nedeniyle de hızla yükselmektedir. Bu nedenle bulaşıcı virüslere karşı sağlam bünyeye sahip olunması ve her daim bağışıklık sisteminin güçlü tutulması önemli rol oynamaktadır. Beraberinde ise bu hastalığı tetikleyici en önemli durumlardan biri de sigara kullanımı olarak bilinmektedir.


Dora İlgi Alanları Bilgi FormuSolunum Yetmezliği Nedir?

Solunum yetmezliği çeşitli hastalıklar ve virüsler nedeniyle oluşabilen ve kişinin yaşam tarzı ile bütünleşmiş olduğu bilinen rahatsızlık olarak adlandırılır. Halk arasında nefes tıkanması veya nefes darlı olarak ifade edilen bu durum genel olarak solunan havanın dışarı normal seviyede atılamaması olarak ifade edilmektedir.

Akciğerlere giren oksijenin karbondioksit miktarını atamaması sonucunda ise solunum yetmezliği oluşmaktadır. Kendi içinde ikiye ayrılan solunum hastalığı aynı anda iki kısmı da vücutta barındırabilmektedir.

Solunum yetmezliği rahatsızlığına sebebiyet oluşturacak bazı hastalıklar vardır. Fakat yaşam tarzı ve kişinin kullandığı zararlı maddelerde solunum rahatsızlıklarını öne çıkarabilmektedir. Bu yüzden hayatınızla ilgili önem arz eden konularda daha duyarlı davranışlar sergilemeniz gerekmektedir.

Özellikle sağlığa zarar veren maddelerin kullanımında çok daha dikkatli davranmanız şarttır. Çünkü sigara kullanan kişilerin çocuklarında dahi solunum yetmezliği görülebilmektedir. Bu durum kendinizle birlikte çocuğunuza da zarar verdiğinizin açık göstergesi sayılır. Tip 1 ve tip 2 olarak adlandırılan solunum yetmezliği tahribatı KOAH, astım, zehirlenme, akciğer ödemi, korona virüs, zatürre, Bronşiektazi ve akciğer hastalıkları nedeniyle oluşabilmektedir. Genel olarak nedenleri daha geniş durumlara bağlı olarak ilerleme gösterebilmektedir. Kan ve vücut yapısındaki oksijen seviyesinin yetersiz kalmaya başladığı anlarda karbondioksit miktarı artışa geçer. Biriken karbondioksit nedeniyle solunum yetmezliği meydana geldiği bilinmektedir.Solunum Yetmezliği Nedenleri

Solunum yetmezliği nedenleri arasında belli başlı pek çok farklı sebep ortaya çıkabilmektedir. Özellikle geçmişe dayalı araştırmalarda bazı hastalıklar önemli rol oynuyorken gündemdeki yerini uzun süredir koruyan ve hızlı bulaştığı bilinen korona virüs etkisi de nedenleri arasında yer aldığı bilinmektedir.

Kişinin günden güne yaşamsal faaliyetlerini düşüren bu hastalığın pençesine düşmüş kişilerin büyük çoğunluğu yaşam savaşında olumsuz sonuçlar almaktadır. Bu nedenle çok önemli ve ciddi bir hastalık olarak bilinmektedir. Kendi içinde ikiye ayrılan bu hastalığın nedenleri şu şekilde sıralanmaktadır.

Tip 1 olarak adlandırılan hipoksemik tarzı solunum yetmezliği nedenleri:

 • Pnömoni, astım, akciğer hastalıkları ve KOAH
 • Pulmoner ödem oluşması
 • Obezite hastalığı
 • Korona virüs rahatsızlıkları

Tip 2 olarak adlandırılan hiperkapnik tarzı solunum yetmezliği nedenleri:

 • Çeşitli ilaç zehirlenmeleri
 • İleri derece astım hastalığı
 • Akciğer hastalıkları
 • Beyin ve omurilik hastalıkları
 • Kas hastalıkları
 • Akciğerlerde oluştuğu bilinen ödemler

Solunum yetmezliği rahatsızlığı her iki tip kısımda da görülmektedir. Ayrıca aynı anda da görülmesinden dolayı kişiyi ciddi derece de etkileyen bir rahatsızlık olarak nitelendirilmektedir. Hastaların belirgin şikâyetlerinde nefes alamama veya boğulacakmış gibi bir his oluşturması bu hastalığın önemli belirtileri arasında yer almaktadır. Yukarıda sıralanan nedenler haricinde kişinin yaşam tarzı da rol oynamaktadır. Bu bakımdan belirlenen diğer yaşamsal nedenler şöyle açıklanmaktadır.

 • Sigara kullanımı
 • Metal, kâğıt ve maden işçiliği yapma
 • Radyasyon
 • Kimyasal temizlik ürünleri

Belirtilen bu nedenler çeşitli akciğer hastalığı oluşturmasından dolayı solunum yetmezliği hasarını da oluşturmaktadır. Bu nedenle hastaların yaşam şekli de bu hastalıkta önemli konulardan biri sayılmaktadır.Solunum Yetmezliği Belirtileri

Solunum yetmezliği kandaki oksijen miktarının yetersiz kalması olarak adlandırılmaktadır. Oksijen seviyesi düşüşe geçtiği vakit kişide solunum yetmezliği ile ilgili şu belirtiler meydana gelmektedir.

 • Nefes darlığı başlaması
 • Siyanoz
 • Kalp atışında hızlılık
 • Hırıltılı konuşma şekli ve beraberinde gelişen öksürük
 • Baş ağrısı, panik atak, uyku bozukluğu, bayılma hissi
 • Nöbet geçirme, yüksek tansiyon başlaması ve titreme
 • Kafa karışıklığı başlaması veya konsantre bozukluğu

Yukarıda belirtilen durumlara ek olarak farklı semptomlar da eşlik etmektedir. Bu durum kişiden kişiye farklılık gösterir. Çünkü solunum yetmezliğine sebep olan farklı bir hastalık varsa aynı anda farklı durumlar da öne çıkabilmektedir. Örneğin; korona virüs nedeniyle oluşan solunum yetmezliğinde bazı kişilerde yüksek ateş görülürken bazılarında bu durum hiç yaşanmamaktadır. Bu yüzden genel belirtiler baz alınarak hastalığın teşhisi yapılmaktadır.Solunum Yetmezliği Tanı Yöntemleri

Solunum yetmezliği tanı yöntemleri öncesinde ilk olarak hekim tarafından hastanın fiziki anlamda muayenesi yapılmakta ve tıbbi geçmişi dinlenmektedir. Hastanın yaşadığı belirtiler neticesinde hekim kararıyla bazı tanı yöntemleri uygulanmaktadır. Bu yöntemler şu şekilde öne çıkmaktadır.

 • Kandaki mineral seviyesi ve oksijen seviyesini ölçmek anlamında artelyal gazı testi yapılır.
 • Kandaki oksijen ve karbondioksit seviyesini anlayabilme amaçlı kan tetkiki yapılmaktadır.
 • Akciğer hastalıklarından kaynaklı bir durum olup olmadığını anlamak açısından akciğer röntgeni çekilmektedir.
 • Akciğer anatomisini tam olarak anlamak açısından bilgisayarlı tomografi çekimi yapılmaktadır. Bu çekim sayesinde daha ayrıntılı bakılabilmesi de mümkündür.
 • Solunum yetmezliğine sebep olan bazı hastalık türlerinin olup olmadığına bakmak açısından solunum testleri yapılmaktadır. Özellikle astım veya KOAH hastalıklarında sık yaşanan bir durum olmasından dolayı solunum testleri tanı yöntemleri arasında çok önemli bir yere sahip olduğu bilinmektedir.

Yukarıda sıralanan tanı yöntemleri solunum yetmezliği rahatsızlığının başlaması nedeniyle uygulanan tanı yöntemleridir. Solunum yetmezliği rahatsızlığına neyin sebep olduğu bulunduğu vakit hastanın iyileşme süreci de hızla başlayacaktır. Bu nedenle uygulanan yöntemler hem erken teşhis açısından hem de var olan rahatsızlığı bitirmek açısından büyük bir adım sayılır.Solunum Yetmezliği Tedavi Yöntemleri

Solunum yetmezliği tedavi yöntemleri arasında öncelik olarak hastanın mevcut halde kullandığı zararlı madde kullanımlarını bırakmasıyla başlamaktadır. Genel olarak tedavi yöntemleri şu şekilde sıralanmaktadır.

 • Solunum yolu tıkanıklığını giderme açısından hekimin vereceği bazı ilaçlar
 • Oksijen tedavileri veya ozon tedavisi
 • Non-invazif ventilasyon sayesinde hastanın yüzüne maske şeklinde takılan uygulamadır. Bu sayede solunum hareketleri ölçülmektedir.
 • Mekanik ventilasyon uygulanması sayesinde hastanın belli bir bölgesi cerrahi delik açılması işlemi olarak uygulanmaktadır.

Yukarıda sıralanan durumlar solunum yetmezliği tedavilerinde uygulanan yöntemler olarak bilinmektedir. Fakat durum ciddiyetini arttırmış bir seviyede ise geç kalınması nedeniyle yaşam savaşını kaybeden birçok insan sayısı hayli yüksektir. Bu yüzden bağışık sistemini güçlendirmek, açık havada spor yapmak ve sigara kullanmamak kişinin kendisine yapacağı en önemli takviyeler olarak bilinmektedir.

Zatürre (Pnömoni), Verem (Tüberküloz), Üst Solunum Yolu Hastalıkları, Trakeobronkomalazi, Pulmoner Hipertansiyon

Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.


Doktorlarımıza Soru Sorabilirsiniz!


Konusunda uzmanlaşmış kadromuzla her zaman sorularınızı yanıtlamaktan memnuniyet duymaktayız… Dora Hospital Fulya bölgesinde sizlere hizmet vermektedir. Dora Hospital İletişim bilgilerine ise menü aracılığı ile ulaşabilirsiniz.


Soru Sorabilirsiniz…

Bizi Takip Edebilirsiniz…


Sosyal medya üzerinden hastanemiz hakkında haberler görüntüleyebilir, gelişmelerden haberdar olabilirsiniz.


Yol Tarifi

Doktora Sor

Whatsapp