Tenisçi Dirseği


Tenisçi Dirseği

Tenisçi dirseği (lateral epikondilit), dirseğinizdeki tendonlar aşırı yüklendiğinde, genellikle bilek ve kolun tekrarlayan hareketleri ile ortaya çıkan acı verici bir durumdur.

İsmine rağmen, sadece sporcular tenisçi dirseği hastalığına yakalanmaz.Meslekleri, tenisçi dirseğine neden olabilecek hareket türlerini içeren kişiler,ki Türkiyedeki adı hizmetçi hastalığıdır,ev işleriyle yoğun zaman harcayan kadınlarımızda çok görülür, arasında tesisatçılar, ressamlar, marangozlar ve kasaplar bulunan iş kollarında da sık görülür.

Tenisçi Dirseği 2022

Tenisçi dirseğinin acısı, öncelikle önkol kaslarınızın tendonlarının dirseğinizin dış tarafındaki kemiğe bağlı olduğu yerde ortaya çıkar.Ağrı ayrıca ön kol ve bileğinize de yayılabilir. Dinlenme ve reçetesiz ağrı kesiciler genellikle tenisçi dirseğinin rahatlamasına yardımcı olur. Konservatif tedaviler yardımcı olmazsa veya semptomlar etkisizleştiriliyorsa, doktorunuz ameliyat önerebilir.


Dora Sağlık Bilgi Formu



Tenisçi dirseği aşırı kullanım ve kas gerilme yaralanmasıdır. Bunun nedeni, elinizi ve bileğinizi düzeltmek ve kaldırmak için kullandığınız ön kol kaslarının aşırı kullanıma bağlı kasılmasıdır. Tekrarlanan hareketler ve devamlı zorlamalar, ön kol kaslarını dirseğinizin dışındaki kemik çıkıntılarına bağlayan tendonlarda bir dizi küçük yırtıklar ile sonuçlanabilir.



Adından da anlaşılacağı gibi, tenis oynamak – özellikle backhand vuruşunun kötü teknikle tekrar tekrar kullanılması – tenisçi dirseğinin olası bir nedenidir. Bununla birlikte, birçok diğer kol hareketi, aşağıdakiler dahil olmak üzere tenisçi dirseğine neden olabilir:

Sıhhi tesisat aletlerini kullanma
Boyama
Kesme ve vidalama
Pişirme malzemelerinin, özellikle etin kesilmesi
Tekrarlayan bilgisayar fare kullanımı
Evde yoğun temizlik,özellikle bez sıkma hareketiyle sık sık aşırı yüklenme.

Tenisçi dirseği her yaştan insanı etkilerken, en sık 30 ve 50 yaş arasındaki yetişkinlerde görülür.

Birçok durumda, tıbbi geçmişiniz ve fizik muayene, doktorunuzun tenisçi dirseği tanısı koyması için yeterli bilgi sağlar.Ancak doktorunuz belirtilerinize başka bir şeyin yol açabileceğinden şüpheleniyorsa, X-ışınları veya başka tip görüntüleme testleri önerebilir



Tedavi

Dinlenme. Dirsek ağrınızı arttıran aktivitelerden kaçının.
Ağrı kesiciler. İbuprofen veya naproksen gibi reçetesiz ağrı kesiciler deneyin.
Buz. Günde üç veya dört kez 15 dakika boyunca buz veya soğuk bir paket uygulayın.
Faaliyetleriniz için uygun tekniği kullandığınızdan ve tekrarlayan bilek hareketlerinden kaçındığınızdan emin olun.
Özel tenisçi dirsekliği kullanın.

Tenisçi dirseği sıklıkla kendi kendine düzelir.Ancak ağrı kesici ilaçlar ve diğer kişisel bakım önlemleri size yardımcı olmuyorsa doktorunuz fizik tedavi önerebilir.Ciddi tenisçi dirseği ameliyat gerektirebilir.



Cerrahi veya diğer işlemler

Enjeksiyonlar. Doktorunuz PRP(trombositten zengin plazma), Botoks veya kortizol enjekte edilmesini önerebilir.Bir iğnenin hasarlı tendonu birçok yerde deldiği kuru iğneleme de yardımcı olabilir.
Ultrasonik tenotomi (TENEX prosedürü). Bu prosedürde, ultrason rehberliğinde bir doktor cildinize ve tendonun hasarlı kısmına özel bir iğne yerleştirir.Ultrasonik enerji iğneyi o kadar hızlı titreştirir ki hasarlı doku sıvılaşır ve dışarıya çekilebilir.
Ameliyat. Semptomlarınız altı ila 12 aylık kapsamlı ameliyat dışı tedaviden sonra düzelmediyse, ameliyat için aday olabilirsiniz.Bu tür işlemler büyük bir kesiden veya birkaç küçük kesiden yapılabilir.Fizik tedavi ve Rehabilitasyon egzersizleri iyileşme için çok önemlidir.





Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.


Doktorlarımıza Soru Sorabilirsiniz!


Konusunda uzmanlaşmış kadromuzla her zaman sorularınızı yanıtlamaktan memnuniyet duymaktayız… Dora Hospital Fulya bölgesinde sizlere hizmet vermektedir. Dora Hospital İletişim bilgilerine ise menü aracılığı ile ulaşabilirsiniz.


Soru Sorabilirsiniz…

Bizi Takip Edebilirsiniz…


Sosyal medya üzerinden hastanemiz hakkında haberler görüntüleyebilir, gelişmelerden haberdar olabilirsiniz.


Yol Tarifi

Doktora Sor

Whatsapp