TCA Peeling

TCA Peeling

TCA Peeling tam açılımı ile de Triklorasetik Asit Peeling yöntemi Kimyasal Peeling uygulamaları içinde yer alan etkili ve başarılı sonuçlar verebilen bir uygulama olarak tanımlanmaktadır. Kimyasal Peeling yöntemleri ve dereceleri bakımından farklı sınıflara ayrılan yine uygulama şekilleri bakımından da değişiklikler gösterebilen bir uygulamalar bütünün olarak da ifade edilebilmektedir.

Peeling uygulamaları ise genel anlamda kişilerin cilt yüzeylerinde yer alan ölmüş deri kalıntılarının farklı yöntemlerle temizlenmesi olarak da açıklanmaktadır. Bu noktada hem etki süreleri hem de etkinlik güçleri bakımından Kimyasal Peeling araçları genel kabul olarak ön plana çıkabilmektedir. Kimyasal Peeling işlemleri ise farklı ajan ya da solüsyonlarla yapılabildiği gibi yine değişik kombinasyonlar ile de kişilerin ciltlerine uygulanabilmektedir.TCA Peeling Nedir?

TCA Peeling ise Kimyasal Peeling işlemleri arasında çoğu uzman tarafından çok fazla tercih edilip uygulanan bir yöntem olarak açıklanmaktadır. Bu Peeling yönteminde Triklorasetik asit solüsyonu kullanılmaktadır ve bu sayede cilt tabakası soyulmakta ve oluşmuş olan rahatsızlık ya da hasarlar ortadan kaldırılmaya çalışılmaktadır. Yine kullanılan asit karışımlarının içerikleri uzman kişiler tarafından farklı cilt türlerine göre özel olarak da ayarlanıp uygulanabilmektedir.

Bu yöntemde soyulan deri ya da cilt tabakası miktarı oldukça fazla olabilmektedir bu durum sonucu olarak da daha derin işlemler başarılı bir şekilde yapılabilmektedir. Tüm Kimyasal Peeling işlemleri gibi bu uygulamanın da her zaman için uzman kişiler tarafından yapılması gerekmektedir. Aksi durumlarda ise bazen istenmeyen sorunlar ortaya çıkabilmektedir.

TCA Peeling işlemi sırasında kullanılan karışım solüsyonlarının yapılarında ki etken maddeler ise farklılıklar gösterebilmektedir. Bunun en önemli nedenlerinden bir tanesi ise herkesin farklı cilt tiplerine sahip olması ve mevcut cilt sorunlarının değişiklik gösterebilmesi olarak açıklanmaktadır. Karışımın yoğunluk ve etkinlik oranları ise özellikle işlemin cildin ne kadar derinine işleyeceğini belirleme konusunda önemli bir etken olduğu ifade edilmektedir.

Peeling uygulamasının genel olarak cildi ve deriyi soyma gücü ya da kapasitesi daha yüzeysel karışım ve solüsyon ajanlarına göre çok daha fazla olabilmektedir. Ayrıca bu uygulama da kullanılan Triklorasetik seviyesinin ve uygulama seanslarının da bu noktalar altında sadece uzman kişiler tarafından ayarlanıp uygulanması son derece önem arz eden bir durum olabilmektedir.


TCA Peeling Bilgi FormuTCA Peeling Çeşitleri

TCA Peeling çeşitleri ise kullanılan asit solüsyonunun yoğunluk ve şiddet gibi etmenlerine göre farklılıklar gösterebilen bir konudur. Genel geçer bir formül yerine uzmanlar uygun cilt yapılarına göre hazırlanmış solüsyon çeşitleri hazırlayıp yine bunu sorunlara göre uygulayabilmektedirler. Genel olarak ise Kimyasal Peeling çeşitleri farklı kıstas ve durumlara göre de sınıflandırılıp ayrılabilmektedir. Bu ayrımlar bazı durumlarda derinlik gibi hususlara göre yapılırken bazı durumlarda ise solüsyon güçlerine göre de olabilmektedir.

Bu noktada ise solüsyonun etkililik gücü ise cilt yapısında ne kadar derine inilebileceğini gösteren temel bir ölçek olarak da kabul görebilmektedir. Etkinlik gücü artan uygulamaların ardından beklenen iyileşme süreleri de doğal olarak çok daha fazla vakitler alabilmektedir. Yine işlem sırasında ve sonrasında yan etki ya da benzeri durumların ortaya çıkma olasılığı da bu doğrultuda artabilmektedir.

TCA Peeling ve diğer tüm Kimyasal Peeling uygulamaları ile temel olarak amaçlanan odak noktaları benzer ve paralellikler göstermektedir. Kişilerin ciltlerinin onarılması ve çok daha sağlıklı bir yapıya kavuşması gibi sonuçlar elde etmek de bu amaçlar içinde sayılabilecek hususlar arasında yer almaktadır. Kimyasal Peeling uygulamaları ise uygulama derinliklerine göre temel bir sınıflandırılmaya tabi tutulmuştur. Bu nokta altında Peeling çeşitleri ise deride inilen katman derinliği bakımından şu şekilde sıralanmaktadırlar;

Derin ve etkisi güçlü Kimyasal Peeling uygulamaları, bu işlemler sonucunda oldukça hassas olan cildin son derece derin katmanlarına kadar soyma işlemleri yapılmaktadır.
Orta etkili ve orta derinlikte Kimyasal Peeling, Bu uygulamalar genel anlamda sıklıkla kullanılan bazı yöntemleri de içlerinde barındıran işlemleri kapsamaktadır.
Hafif etkili ve yüzeysel Kimyasal Peeling uygulamaları, Özellikle en dış deri tabakasında yer alan leke ve benzeri sorunlar için uygulanan hızlı ve az zahmetsiz uygulamalar olarak tanımlanmaktadır.TCA Peeling Nasıl Uygulanır?

TCA Peeling ya da diğer Peeling yöntemlerinin kişilere uygulanması işlemleri ise temel aşamalar olarak benzer bir sırayı takip edebilmektedir. Burada işlem uygulama sırasından daha ziyade kullanılan yöntem ve asit karışımlarının etkileri bu işlemleri tür olarak birbirinden ayırabilmektedir. Kişiler sahip oldukları cilt sorunları ile ilgili en uygun Kimyasal Peeling yöntemini ise uzman kişilerin yardım ve önerileri ile etkili ve doğru bir şekilde seçebilmektedirler.

Netice itibariyle derinin kimyasal karışımlarla soyulması işlemi olan bu uygulamalar sonrası beklenen iyileşme süreleri de seçilecek yöntemler ile direk olarak bağlantılı olabilmektedir. Ayrıca yapılması planlanan toplam uygulama veya seans sayıları da yine seçilen işlem türü ve kullanılan asit güçlerine göre birbirlerine göre son derece farklılıklar taşımaktadırlar.

TCA Peeling ve diğer bazı Peeling uygulamalarının uygulanma aşamaları ise genel olarak şu şekilde sıralanabilmektedir;

 • İlk aşama cildin günlük kirlerinden temizlenmesidir.
 • İkinci aşama olarak cilt zerinde ki yağlanma giderilmektedir.
 • Daha sonra cilt yüzeyi seçilen asit solüsyonun uygulanması için hazır hale getirilmektedir.
 • Bu aşamada ise hazır olan cilt tabakasına hazırlanmış karışım sürülür.
 • Farklı türlere göre belirlenen sürelerde bu karışımlar cilt üzerinde bırakılarak tam temas etmesi sağlanmaktadır.
 • Gerekli süreler içinde uygulamalar yapıldıktan cilt yüzeyinde bulunan karışım temizlenmektedir.
 • Seçilen Peeling türüne göre ise yine belirli zaman aralıklarında farklı sayıda seanslar yapılmaktadır.


TCA Peeling Tedavi Yöntemleri

TCA Peeling başta olmak üzere hemen bütün Peeling yöntemleri ile kişilerin cilt yapılarına yeniden sağlıklı ve güçlü bir yapı kazandırılması amaçlanmaktadır. Bu işlemlerde cilde uygulanan asit içerikli karışımlar ile cilt yüzeyinde kontrol altına alınmış bir yakma eylemi gerçekleştirilmektedir.

Devamında ise yanan deri tabakası ise alt katmanlarla olan bağını tamamen kaybettiği için belirlenen zaman aralıkları içinde kuruyup dökülmekte böylece aşağıdan gelen daha sağlıklı ve dinamik görünümlü deri tabakası ile kişilerin cilt sorunlarına çözüm aranmaktadır. Doğru oranlarda uygulanana karışımlar ve uzmanlar tarafından yapılan bu işlemler ile hem cilt daha gençleşirken hem de mevcut cilt lekesi gibi sorunlardan da kişiler kurtulabilmektedir.

TCA Peeling ya da farklı Kimyasal Peeling uygulamalarını uygun sağlık kriterlerine sahip ve uygun yaş aralığında olan hemen herkes yaptırabilmektedir.

Kimyasal Peeling yaptırması tavsiye edilen kişilerin genel özellikleri ise şu şekilde sıralanabilmektedir;

 • Cildi üzerinden farklı sebeplere bağlı yara ve benzeri izleri olanlar
 • Uzun süreli sivilce sorunu olan kişiler
 • Yüz hatlarında, göz ve dudak kenarlarında hafif dereceli kırışıklıkları olan bireyler
 • Cildinde yağlanma problemi yaşayan kişiler
 • Yaşlılığa bağlı cilt lekesi olanlar
 • Aşırı dere güneşe maruz kalıp cildinde lekeler oluşan kişiler
 • Cilt yapısında kırışıklık ya da benzeri durumların oluştuğu insanlar
 • Yüz ve diğer cilt bölgelerinde aşırı çil sorunu olan kişiler
 • Cilt lekesi olan kişiler

Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.


Doktorlarımıza Soru Sorabilirsiniz!


Konusunda uzmanlaşmış kadromuzla her zaman sorularınızı yanıtlamaktan memnuniyet duymaktayız… Dora Hospital Fulya bölgesinde sizlere hizmet vermektedir. Dora Hospital İletişim bilgilerine ise menü aracılığı ile ulaşabilirsiniz.


Soru Sorabilirsiniz…

Bizi Takip Edebilirsiniz…


Sosyal medya üzerinden hastanemiz hakkında haberler görüntüleyebilir, gelişmelerden haberdar olabilirsiniz.


Yol Tarifi

Doktora Sor

Whatsapp