En Son Eklenenler


Siğil Tedavisi 2022

Plastik ve Estetik Cerrahi


Siğil Tedavisi


Siğil Tedavisi

Siğil tedavisi ve tedavi seçenekleri kişilerin farklı nedenlere bağlı olarak ortaya çıkan ve bir cilt sorunu olarak tanımlanan siğil ve benzeri durumlardan kurtulmalarını amaçlamaktadır.

Genel olarak halk arasında siğil olarak bilinen patolojik oluşumlar ise tıbbi olarak bir virüse bağlı olarak ortaya çıkan kötü huylu olmayan yapılar olarak tanımlanmaktadır.

Siğil Tedavisi 2022

Bu sorunlar hemen hemen her yaştan insanda ve cinsiyetten kişi de sıklıkla görülebilen durumlar olarak da ifade edilmektedir. Siğil oluşumları genel olarak kişiler için çok ciddi ve tehlikeli olmayan oluşumlar olarak kabul edilmektedir. Fakat bazı türlerinde ise hastalarda kaşınma ya da hafif ağrılı durumlar ortaya çıkabilmektedir.


Dora İlgi Alanları Bilgi FormuSiğil Tedavisi Nedir?

Siğil tedavisi yapılmadan önce ise öncelikle uzman Dermatologlar tarafından oluşan yapılar incelenmekte ve sebepler de ortaya konulmaktadır. Bu kapsam da siğiller, tıp otoriteleri tarafından cilt yüzeyinde ve yine cildin farklı bölgelerinde ortaya çıkan lezyonlar olarak tanımlanmaktadır. Siğil oluşumları kötü huy göstermeyen yani iyi huylu olan bir çeşit tümör olmaktadır.

Bu lezyon yapılarının oluşmalarının genel kabul görmüş nedeni ise HPV olarak tanımlandırılmış ve isimlendirilmiş bir virüs olmaktadır. Yine bu virüs kaynaklı oluşan siğil yapıları ise farklı cilt rahatsızlıklarında olduğu gibi farklı türlere de ayrılabilmektedir. Siğiller kişiler arasında meydana gelen temaslarla da yayılım gösterebilen cilt sorunları olarak da kabul edilmektedir.

Siğil tedavisi ise hem ortadan kaldırmaya hem de korumaya yönelik olarak planlanan ve uygulanan tedaviler olabilmektedir. Yine geneli kötü huylu olmayan siğil lezyonlarının farklı türleri ileri zamanlarda kötü huylu bir çeşide de dönüşme potansiyeli gösterebilmektedir. Bu da tedavinin erken dönemde başlamasının ve etkili bir şekilde yapılmasının önemini açık olarak ortaya koyan bir gerçek olarak vurgulanmaktadır.

Siğil oluşumları kişinin kendi vücudu üzerinde de yayılabilen özelliklere sahip bir cilt rahatsızlığı olma özelliği de taşımaktadırlar. Bu noktada bir bölgede oluşmuş lezyon farklı nedenlere bağlı olarak diğer bölgelere de taşınabilmektedir. Yine tüm siğiller için ortak bir şekil ve boyut tanımlaması da bulunmamaktadır. Farklı türler de ve boyutlarda siğil lezyonları kişilerin farklı cilt bölgelerinde oluşabilmektedir.Siğil Tedavisi Nasıl Uygulanır?

Siğil tedavisi için oldukça önemli olan hususlardan bir tanesi de siğil yapısının türü ve özellikleri olarak kabul edilmektedir. Siğillere neden olan virüsün çok fazla farklı tipi ve varyasyonu bulunmaktadır bu da doğal olarak birbirinden farklı olan birçok siğil türünün ortaya çıkmasına nende olabilmektedir. Bu kapsam da siğiller aynı zamanda görüldükleri vücut alanları ile ilgili olarak da farklı gruplara ayrılabilmektedirler.

Siğil çeşitleri ise kişilerde oluşabilecek daha tehlikeli ve kötü huylu lezyon oluşumları açısından da oldukça önem taşıyan konular arasında sayılmaktadır. Siğil oluşumları farklı özellikleri ve etki alanlarına göre değişik gruplar altına alınarak incelenmektedir. Bu ayrım özellikle uygulanacak tanı yöntemleri ve sonrasında geliştirilecek tedavi seçenekleri bakımından da önemli bir konu başlığı olarak kabul edilmektedir.

Siğil tedavisi ve teşhis aşamalarında da önemli bir detay olan bazı siğil çeşitleri ise şu şekilde sıralanabilirler;

 • Düz yapılı siğiller, kişilerin çoğunlukla yüzlerinde, kollarında ve uyluk alanlarında oluşan siğil türleridir. Verruca plana olarak da isimlendirilen bu türler farklı renklerde olabilmektedirler ve genel olarak boyutları küçük olmaktadır.
 • İpliksi yapıda olan siğiller, bu çeşit oluşumlar genel olarak ilerlemiş yaştaki kişilerde görülen tipler olmaktadır. Yüz bölgesinde ve genel anlamda göz civarında görülme durumları daha fazla olmaktadır.
 • Seboreik siğiller, çoğunluk olarak yaşlı bireylerde görülen ve genel anlamda bulaşıcı olmayan oluşumlar olmaktadır.
 • Genital alan siğilleri, Genital bölgelerde görülmektedir ve genel olarak cinsel yolla bulaşma eğilimi göstermektedir.


Siğil Neden Olur?

Siğil tedavisi açısından bir başka önemli nokta ise siğillerin neden oluştuğunun bilinmesi durumu olmaktadır. Siğil olarak genel bir tanımlamaya tabi tutulan bu lezyon kitlelerinin oluşmasının temel nedeni olarak ise HPV yani İnsan Popilloma Virüsü kabul edilmektedir. Bu virüs genel olarak yüzlerce farklı alt tipe ayrılmaktadır ve her bir alt virüs tipinin göstereceği etkilerde farklı boyutlarda olabilmektedir.

Bu durumda oluşan siğil yapılarının birbirinden farklı özellikler göstermesine de neden olmaktadır. Yine bu virüsü alan her birey de bu virüse aynı tepkiyi vermemektedir. Yani kişilerin temel sağlık durumları ve bağışıklık sitemleri gibi nedenlere bağlı olarak verdikleri tepkilerde farklı olabilmektedir. Bu durumda bu virüs ya da alt türevlerinin her bireyde siğil oluşturmayacağı tanımını ortaya çıkarmaktadır.

Siğil tedavisi ve yeniden oluşumun sağlanması ise hastanelerin ilgili birimlerinin ve o birimlerde çalışan uzmanların görevleri arasında kabul edilmektedir.

Bu kapsam içinde siğil oluşumuna en çok neden olan bazı HPV virüs tipleri ve etkiledikleri alanlar ise şu şekilde maddeler halinde sıralanabilirler;

 • HPV 3-10-28 tipli virüs alt türleri kişilerde genellikle düz siğillerin oluşmasına neden olmaktadır.
 • HPV 1 tipi çeşit ise genel olarak ayaklarda meydana gelen derin siğil oluşumlarına neden olabilmektedir.
 • HPV 2-4 tipi virüsler ise en yaygın olarak siğil lezyonlarını oluşturulan türler olarak belirtilmektedir.
 • HPV 2-4-27-58 tipi virüslerde genel olarak el ve ayak bölgelerinde oluşan siğil yapılarının nedenleri olarak kabul görmektedir.


Siğil Bulaşır mı?

Siğil tedavisi sırasında bilinmesi gereken önemli konuların başında ise siğil oluşumlarının daha doğrusu virüs kaynaklı siğillerin bulaşıcı olduğu durumu gelmektedir. Virüslerin meydana getirdiği siğiller hem kişiler arasında hem de aynı kişinin farklı cilt bölgeleri üzerinde kolay ve hızlı bir şekilde bulaşma etkisine sahip olmaktadırlar. Bu durumda siğillerin yayılmasını ve etkilerini son derece açık ve önemli bir durum hale getirmektedir.

Siğil oluşumuna sahip kişi ile gerçekleşecek temas sonrasında HPV virüsü temas kuran kişiye oldukça hızlı bir şekilde geçiş yapabilmektedir. Bu durumların önüne geçmek için ise kişilerin bulaşma durumuna nende olabilecek temaslardan kaçınmaları oldukça önemli bir konu haline gelmektedir.

Siğil tedavisi sırasında kişilerin kendilerini de diğer cilt yüzeylerine siğil virüsünü bulaştırmaktan korumaları gerekmektedir.

Bu nokta altında siğile neden olan virüsün bulaşmasını engellemek için ise şu noktalara dikkat edilmesi gerekmektedir;

 • Siğil oluşumu olan bölgeyle temas edilmemesi
 • Siğil rahatsızlığı olan kişilerin özel eşyalarının kullanılmaması
 • Yakın temas halinde olunmaması
 • Havuz, hamam gibi alanları dikkatli kullanmak

Genel anlamda bakıldığı zaman siğil lezyonlarının olduğu bölge ile temas kurmak bu virüsün yayılmasına olanak tanımaktadır. Bu noktadan hareketle bu önemli etkene dikkat etmek bulaşma risklerini de en aza indirecek tedbirlerin başlarında sayılmaktadır. Ayrıca virüs bulaşan her kişi de ise her zaman siğil lezyon oluşumlarına da neden olmamaktadır.Siğil Tedavi Yöntemleri

Siğil tedavisi yine siğilin türüne ve meydana geldiği alana göre planlanan uygulamalar bütünü olarak tanımlanmaktadır. Tedaviyi gerekli kılacak diğer bir durumda siğil oluşumu ile birlikte gözlenen patolojik etki ve sonuçlar olmaktadır. Bazı durumlarda ortaya çıkan rahatsızlık verici belirtiler bu siğillerin hızlı bir şekilde tedavi edilmeleri durumunu ortaya çıkarabilmektedir. Siğil bölgelerinde aşırı veya orta dereceli bir kanama olması, farklı türde cilt hastalıkları ile birleşmesi gibi durumlarda hekimler kesin olarak tedavi seçeneğini seçmektedirler.

Bunlar dışında farklı birçok siğil de tedaviye gerek duymadan zaman içinde kendiliğinden geçebilmektedir. Bu noktada ise en doğru ve isabetli kararı her zaman konunun uzmanı olan hekimler verebilmektedir. Rahatsızlık veren siğil oluşumlarında ise en kısa süre içinde bir hastaneye başvurulması ise önerilen önemli bir konu olmaktadır.

Siğil tedavisi için kullanılan bazı yöntemler ise şu şekilde sayılabilirler;

 • Farklı asitler içeren ilaç tedavileri
 • Kriyoterapi
 • Cerrahi v medikal operasyonlar

Uçuk, Terleme Tedavisi, Siğil, Deri Kistlerinin Alınması, Çocuklarda Ürtiker (Kurdeşen)

Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.


Doktorlarımıza Soru Sorabilirsiniz!


Konusunda uzmanlaşmış kadromuzla her zaman sorularınızı yanıtlamaktan memnuniyet duymaktayız… Dora Hospital Fulya bölgesinde sizlere hizmet vermektedir. Dora Hospital İletişim bilgilerine ise menü aracılığı ile ulaşabilirsiniz.


Soru Sorabilirsiniz…

Bizi Takip Edebilirsiniz…


Sosyal medya üzerinden hastanemiz hakkında haberler görüntüleyebilir, gelişmelerden haberdar olabilirsiniz.


Yol Tarifi

Doktora Sor

Whatsapp