Selülit

Selülit

Selülit kişilerin deri yapıları içinde yer alan yağ doku ve hücrelerinin cilt katmanları arasında ilerleyip katmanlar arasına yerleşmesi sonrası oluşan yapılar olarak tanımlanmaktadır. Bu oluşan yapılar genel anlamda ise çukurluklar ve beraberinde yumru benzeri oluşumlar halinde meydana gelmektedirler. Yağ tabakası cilt içinde önemli ve etkili özellikleri olan bir yapıdır fakat bu tabakasının fazlalaşması ve cildin üst katmanlarına doğru ilerlemesi ise çok azla kişinin yaşadığı bu sorunu ortaya çıkarabilmektedir.

Bir birikim ve yığılma olmasından kaynaklı olarak da görüntüsü itibariyle estetik açıdan da çok hoş karşılanmamaktadır. Bu yapılar ve oluşumlar genel dağılım olarak hem erkek hem de kadınlarda görülebilmektedir. Fakat görülme sayıları ve yüzdeleri ise her zaman kadınlarda erkeklere göre çok daha fazla olabilmektedir.Genel Tanıtım

Selülit cilt katmanları arasında yer alan yağ dokusunun ve hücrelerinin normalden çok daha fazla oluşması ile meydana gelmektedir ve beraberinde o bölgede düzgün bir dolaşımında olmasına engel olmaktadır. Bu sorun toplum içinde ise görünüm şekli olarak portakal meyvesinin kabuğu ile tanımlanabilmektedir. Kadın bireylerin neredeyse yüzde 80 ile yüzde 90’ında bu cilt sorunu aktif olarak görülebilmektedir. Bu cilt probleminin temel nedenleri ise yine kişilerden kişilere göre de farklılıklar gösterebilmektedir.

Bazı kişilerde bu soruna durgun hayat şekli yol açabilirken bazı kişilerde ise asıl sebep olarak hormonlar gösterilmektedir. Yine bu cilt bozulmaları temel olarak kilo ile ya da aşırı şişmanlıkla bağlantılı olarak görülmemektedir. Bu oluşumlar vücut üzerinde ise genel olarak karın bölgesinde, baldır kısımlarında ve bacağın üst kısımlarında görülebilmektedir.

Selülit ve bu sorunun ortadan kaldırılması için ise çoğu zaman hayat ve yaşam tarzına yapılacak olumlu müdahale ve davranışlarda yeterli olabilmektedir. Yine özellikle spor yapmayan kişilerin düzenli spor yaparak ve daha aktif bir yaşam sürerek bu cilt problemini ortadan kaldırabilecekleri de ayrıca vurgulanmaktadır.

Fakat bazı nadir vakalarda ise oluşan bu yağ tabakaları daha sert oluşumlara dönebilmektedirler böyle durumlarda ise devreye uzman doktorların yaptığı operasyonlar girebilmektedir. Yapılan cerrahi müdahaleler ile oluşan kitleler alınabilmektedir. Bu vakalar dışında ise kişiler yine uzmanlarla görüşerek sahip oldukları bu cilt sorunlarından hızlı ve kalıcı bir şekilde kurtulma yoluna da gidebilmektedirler.


Selülit Bilgi FormuNedenleri

Selülit sorununa nende olan farklı ve yine değişik etkenlere bağlı nedenler bulunmaktadır. Fakat bu cilt bozulmalarının tam olarak hangi neden ya da nedenlere dayalı olarak oluştukları sorusu ise halen tam olarak çözülmüş konular değildir. Fakat yapılan tetkik ve incelemelerin sonuçlarında ise bu sık karşılaşılan problemin özünde cilt bağ dokusu ve yağ dokularının olduğu da vurgulanmaktadır.

Bu sorun ilk olarak derinin en üst katmanlarının hemen altında yer alan kısımlarında yağların fazla bir şekilde bir araya gelmesi oluşumuyla başlamaktadır. Bu dokularda oluşan aşırı yağ birikmeleri sonucunda ise ortaya bu cilt sorunları çıkmış olmaktadır. Erkeklere göre kadınlarda bu rahatsızlığın çok daha yüksek oranlarda görülmesinin en önemli nedeni ise anatomik bakımdan yapıların farklı olması olarak açıklanmaktadır.

Selülit oluşmasına zemin hazırlayan unsurlar da bulunmaktadır ve bu etkenler her kişide aynı oran da etkin olmamaktadır. Yani farklı bir etken bir kişide bu cilt sorununu meydana getirebilirken aynı neden diğer kişide bir sorun meydana getirmeyebilmektedir. Bu durum neticesinde ise ortaya bu soruna yol açabilme ihtimali olan farklı nende ve sebepler sürülmektedir. Yine bazı unsurların aynı bireyde bir araya gelemsi de ciltte bu türlü oluşumların meydana gelme riskini her zaman artırabilmektedir. Genel olarak ise bu soruna neden olan bazı etkenler şunlardır;

Aşırı hareketsiz ve durgun bir yaşam şekli
Genetik ve kalıtsal faktörler
Farklı hormon gruplarının etkileri
Cilt yapısının yaşlanmaya bağlı olarak güçsüzleşmesiBelirtiler

Selülit cilt sorunu genel anlamda kendisini kategorize eden ve tanımlayan belirtilere ve görünüm değişikliklerine sebebiyet vermektedir. Birçok cilt probleminde olduğu gibi yaşanan belirtiler gözle görülebilir olabilmektedir. Bu durumda rahatsızlığın tanınmasını ve teşhisinin koyulmasını hızlandırıcı bir etki oluşturmaktadır.

Bu tipik cilt kusurunun en net ve kayda değer belirtilerinden bir tanesi olarak ise cildin belirli bölgelerinde meydana gelen çukurlar ve yumru benzeri oluşumlar olarak ifade edilmektedir. Bu aynı zamanda vakaya uygun bakımdan tanının da verilmesi için kullanılan etkin unsurlardan birisi olarak gösterilmektedir. Bu sorun yine genel olarak en fazla kalça, baldır, karın civarı gibi vücut bölümlerinde gözlemlenmektedir.

Selülit bir cilt sorunu ve problemi olarak tanımlanmaktadır ve doğal olarak etkileri de kişileri olumsuz olarak etkileyebilmektedir. Bu kapsam altında farklı cilt sorunlarında olduğu gibi bu olayda kendi içinde bazı gruplara ayrılabilmektedir. Bu sınıflandırma işlemleri ise özellikle problemin boyutunu ve izlenecek tedavi yöntemleri ile işlemlerini de belirleyen önemli bir gösterge olabilmektedir. Bu kapsam altında oluşan bu cilt ve deri problemi etki ve şiddetlerine göre şu sınıflara ayrılmaktadır;

Hafif derecede ki selülitler, bu aşamada ki oluşumlar oldukça yüzeysel olabilmektedirler. Aynı zamanda belirgin olma durumları da hafif ve oldukça az olabilmektedir.
Orta dereceli selülitler, ilk dereceye göre bu aşamada oluşumlar daha belirgin olmaktadır.
Şiddetli selülitler, bu seviye en ağır aşama olarak kabul edilmektedir. Bu seviye de ki sorunlar çok bariz fiziksel etkilerde göstermektedirler.Tedavi Yöntemleri

Selülit tedavi yöntemleri ise sürekli olarak yapılan çalışma ve araştırmalarla geliştirilmeye devam eden bir süreç olarak açıklanmaktadır. Bu sorunun toplumda özellikle kadınlar arasında çok fazla ve sürekli olarak görülmesi de çözüm yolarlının net bir şekilde ortaya konulmasını gerekli kılmaktadır. Bu kapsam altında hali hazırda mevcut sorunun derecesi ya da kişinin sağlık hikâyesi de uygulanacak tedavi seçeneklerini derin bir şekilde etkileyebilmektedir.

Bu cilt sorunu için farklı uzmanlar tarafından değişik tedavi seçenekleri ise sürekli olarak denenmekte ve etkileri ile olası sonuçları da devamlı surette değerlendirilmektedir. Bunun yanında kişilerin de dikkat edecekleri unsurlar ile sorunun çözümüne gidilebilmektedir.

Selülit yapılarının vücut ve cilt üzerinde oluşmasını yavaşlatmak ve derecelerinin düşük olmasını sağlamak açısından da yapılabilecek farklı hareket ve eylemler bulunmaktadır. Bu davranış ve hareketlerle ortaya çıkan bu cilt sorunları en az seviyeye kadar indirilebilmektedir. Bu sayede ise kişiler sağlıksız ve estetik açıdan olumsuz görüntüler oluşturan bu sorunun etkilerini en alt seviyeye kadar indirmiş olabilmektedirler.

Bu açıdan yapılan değerlendirme ve tespitlere göre şu unsurlara dikkat edilmesi bu oluşumların hızlarını ve etkilerini en az seviyelere kadar çekebilmektedir;

Sağlıklı beslenme
Dengeli ve düzenli uyku
Planlı ve bir programa bağlı olarak spor yapılması
Gün içinde giyilecek kıyafet seçimleri
Yağ oluşturma potansiyeli olan gıdalardan uzak durulması
Sürekli oturanlar için sabit pozisyonlarda oturmama
Sigara ve diğer tütün ürünlerinden uzak durulması
Cilt üzerinde kan akışının düzgün ve akıcı olmasının sağlanması
Zararlı maddelerden genel anlamda uzak durulması
Uzmanlar eşliğinde diyet programları yapılması
Gibi davranış ve eğilim değişiklikleri ile Selülit sorunları zaman içinde kontrol altına alınabilmektedir.


Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.


Doktorlarımıza Soru Sorabilirsiniz!


Konusunda uzmanlaşmış kadromuzla her zaman sorularınızı yanıtlamaktan memnuniyet duymaktayız… Dora Hospital Fulya bölgesinde sizlere hizmet vermektedir. Dora Hospital İletişim bilgilerine ise menü aracılığı ile ulaşabilirsiniz.


Soru Sorabilirsiniz…

Bizi Takip Edebilirsiniz…


Sosyal medya üzerinden hastanemiz hakkında haberler görüntüleyebilir, gelişmelerden haberdar olabilirsiniz.


Yol Tarifi

Doktora Sor

Whatsapp