Şeker Hastalığı (Diyabetes Mellitus)


Şeker Hastalığı

Şeker hastalığı pankreas denilen salgı bezinden salınan insülin hormonunun yeterince salınamaması ya da salınan insülin hormonunun yeterince kullanılamaması sonucu oluşur. Besinlerle alınan şeker (glikoz) kana geçer. Kanda bulunan insülin hormonu sayesinde şekerin hücre içine geçmesi sağlanır. Şeker hücrede enerji üretiminde kullanılır. Kanda insülin yokluğunda kan şekeri artar.

Şeker Hastalığı (Diyabetes Mellitus) 2022

Açlık durumunda kan şekeri düzeyinin normal sınırlardan fazla olmasıyla şeker hastalığı tanısı konulur. Laboratuvarlar arası farklılık göstermekle birlikte açlık kan şekerinin normal sınırları 60-100 mg/dl’dir. Şeker hastalığı tanısı açlık kan şekeri ölçümü ve OGTT (şeker yükleme testi) ile konur.


Şeker hastalığı tip 1 ve tip 2 olmak üzere iki çeşittir. Tip 1 şeker hastalığı daha çok genç yaşlarda görülür. İmmünolojik (savunma) sistem hastalığıdır. Tip 2 şeker hastalığı daha çok orta ve ileri yaşlarda ortaya çıkar. Ailevi geçiş söz konusudur. Ailesinde şeker hastalığı bulunanlar mutlaka kan şekeri ölçümü yaptırmalıdır.


Dora Sağlık Bilgi Formu


  Şeker hastalığı belirtileri

  Genellikle kan şekeri seviyesine göre değişmekle birlikte çok susama, sık idrara çıkma ve kilo kaybı görülür. Bu şikayetler genellikle kan şekeri 200 mg/dl’yi aşana kadar görülmez. Ağız kuruluğu, yara iyileşmesinin gecikmesi sık rastlanılan diğer belirtilerdir.

  Şeker hastalığının tedavisinde hedef kan şekerinin normal sınırlarda tutulmasıdır. Bunun amacı zaman içinde kan şekeri yüksekliğine bağlı oluşabilecek hayati organ bozukluklarının önlenmesidir. Bu bozukluklar oluştuğunda tedavisi zor ve zahmetlidir, çoğu zaman geri dönüşsüzdür.  Tedavi

  -Diyet ve egzersiz yapılması
  -Kan şekerini düşürücü ilaçlar
  -İnsülinin kullanılmasıdır.  Tedavi Gerçekleştirilmediğinde;

  Organ bozuklukları ortaya çıkar. Özellikle kalp-damar, böbrek, göz gibi primer organların bozulması hayati önem taşır. Diyabet kılcal damarları etkilediğinden değişen oranlar, tüm organlarda bozukluk yapabilir. Bu bozuklukların geri dönmesi mümkün değildir.

  Bunlar için mevcut tedavi zor ve zahmetlidir. Kan şekerinin belirli seviyenin altında olması, diyabet tedavisi için çok önemlidir. Gelişebilecek organ bozukluklarını maksimum oranda geciktirir.

  Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.


  Doktorlarımıza Soru Sorabilirsiniz!


  Konusunda uzmanlaşmış kadromuzla her zaman sorularınızı yanıtlamaktan memnuniyet duymaktayız… Dora Hospital Fulya bölgesinde sizlere hizmet vermektedir. Dora Hospital İletişim bilgilerine ise menü aracılığı ile ulaşabilirsiniz.


  Soru Sorabilirsiniz…

  Bizi Takip Edebilirsiniz…


  Sosyal medya üzerinden hastanemiz hakkında haberler görüntüleyebilir, gelişmelerden haberdar olabilirsiniz.


  Yol Tarifi

  Doktora Sor

  Whatsapp