Şaşılık Nedir?


Şaşılık Nedir

Şaşılık; Her iki gözün bakışının paralel olmamasına şaşılık denir.

 • Şaşılık hem estetik bir kusurdur, hem de kişinin görmesinin azalmasına neden olabilen ciddi bir göz sorunudur.
 • Düzgün bakmayan gözde, karşıdan gelen ışınlar, en hassas görmeyi sağlayan sarı nokta üzerine düşmeyeceğinden, kişi o gözüyle net görmez, ve zamanla bu net görmeme, Göz Tembelliği dediğimiz kalıcı bir az görme haline dönüşür.
Şaşılık Nedir? 2023

Şaşılık Ne Zamanlar Ortaya Çıkar?

Şaşılık genelde küçük yaşlarda hatta bebeklikte başlar, dışardan da fark edilebilen bir durum olduğundan, aile ihmal etmeyip göz uzmanına götürdüğünden, erken yaşlarda atlanmadan tedavi edilir.


Şaşılık Tipleri Nelerdir?

Şaşılık en sık olarak ,bir veya iki gözün içe doğru kayması şeklinde görülür. Dışa doğru kayma daha seyrek olarak ortaya çıkabilir. Yukarı ve aşağı doğru şaşılıklar da olabilirse de ,bunlar çok nadirdir.


Dora Sağlık Bilgi Formu


  Şaşılık Neden Ortaya Çıkar?

  Şaşılık, gözü hareket ettiren sinirsel mekanizmada bir arıza sonucu ortaya çıkabilir, ancak daha sıklıkla görülen neden, küçük yaşlardaki, yüksek numaralı göz bozukluklarıdır. Daha şaşılık oluşmadan,bu durumu yakalayabilmek için çocukluktan itibaren yılda bir, rutin göz muayenesi çok önemlidir.  Şaşılık Tedavisi Nasıl Yapılır?

  Şaşılık yeni oluşmaya başladıysa ve aşırı düzeyde değilse, şaşılık tedavisi gözlüklerle yapılır. Kayan gözün görmesini uyarmak için kaymayan göz günde birkaç saat kapatılarak, kayan gözün görmesi teşvik edilir. Eğer gözlükle tedavi sonuç vermiyorsa ,o zaman operasyonla tedavi gerekli hale gelir. Göz çevresindeki kaslar bir miktar kısaltılarak veya göze yapışma yerleri değiştirilerek, kaslar arasında denge sağlanır ve gözlerin paralel bakması sağlanır.

  Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.


  Doktorlarımıza Soru Sorabilirsiniz!


  Konusunda uzmanlaşmış kadromuzla her zaman sorularınızı yanıtlamaktan memnuniyet duymaktayız… Dora Hospital Fulya bölgesinde sizlere hizmet vermektedir. Dora Hospital İletişim bilgilerine ise menü aracılığı ile ulaşabilirsiniz.


  Soru Sorabilirsiniz…

  Bizi Takip Edebilirsiniz…


  Sosyal medya üzerinden hastanemiz hakkında haberler görüntüleyebilir, gelişmelerden haberdar olabilirsiniz.


  Yol Tarifi

  Doktora Sor

  Whatsapp