Safra Kesesi İltihabı


Safra Kesesi İltihabı Nasıl Kurutulur?

Safra kesesi şikayetiyle başvuran hastaların iltihap semptomları gözükmesi halinde göbek bölgesinin sağ üst kısmına baskı uygulandığında şiddetli ağrı ve kas krampları görülür. Bu baskı neticesinde hastanın nefes kesilmesi ‘’Murphy’’ işaretidir. Bu durum hastalık teşhisinde önemli bir bulgudur. Ultrasonlarda üst batında inceleme yapıldığında kesin teşhis konulabilir. Safra kesesi iltihabı şişlik ve ödem yapar. İleriye seviyedeki vakalarda safra kesesinin etrafı sıvı saldığı gözlemlenmiştir.

Safra Kesesi İltihabı 2022

Bu hastaların hastanede müşade altında tutulması 72 saate kadar cerrahi müdahale yapılması tavsiye edilir. Gecikmiş durumlarda öncelikle hastalara damardan antibiyotik verilmesi gereklidir. Aksi takdirde komplikasyonlara sebebiyet verdiği görülmüştür. Klinik tedavisinde antibiyotiğe cevap veren hastalar ayakta tedaviye alınabilir.


Antibiyotiğe cevap vermeyen hastalarda ise enfeksiyonu ilerlemiş olması sebebiyle kolesistostomi tedavisine acilen başlanmalıdır. Bu hastalık riskli olup girişimsel radyoloji uzmanı tarafından safra kesesine katater yerleştirilerek safra kesesinin içinin boşaltılması hastaya zaman kazandıran beklide tedavi edici bilgi olarak görülmektedir.


Dora Sağlık Bilgi Formu  Safra kesesi iltihabı tedavisi kaç gün sürer?

  İltihabın teşhisi konulduktan sonra ilk önce damar yolundan antibiyotik tedavisine başlanması gerekir. Bu süreç en fazla 7 gün sürer. Sonrasında ise oral yoldan antibiyotiğe devam edilmelidir. Bu süreçte poliklinik takibine ve hasta izlenmesine devam edilmelidir. Bu klinik takip esnasında hastanın seyrinde hastanın kan tetkikleri enfeksiyon parametresi ultrason görüntüleri dikkatlice incelenmeli. 3.haftadan sonra eğer iyileşmezse genel cerrahi tarafından cerrahi yöntemle yani kolesistektomi yapılmalıdır. Ameliyat için ideal zaman 4-6. Hafta arasıdır.  Safra kesesi iltihabı tedavi edilmezse öldürür mü?

  Safra kesesi iltihabı %90 taşlara bağlıdır. Kanalın taş tarafından tıkanması sonucu safra kesesi şişmeye başlar sonrasında kimyasal tepkimeler oluşur arkasından bakteriye iltihap oluşur. Tedavi edilmeyen safra kesesi ulaşım problemlerine kesenin zamanla delinmesin veya kangren olmasına enfeksiyonun batın içine yayılmasına sebep olduğundan hayatı tehdit eder. Ölüme sebebiyet verebilir. Bu hastalığı yaşayan hastalarda %10unda safra kesesinde delinme gerçekleştiğine bu sebeple yaşan ölümler yaygındır.

  Safra kesesinin bağırsak ile yapışıklık olması halinde ise fistül denilen bağırsak açılması sonucunda bağırsak içi maisinin batına yayılarak ciddi komplikasyonlar ve enfeksiyonlar yaratıp bu fistüller kapatılsa dahi bulaşan enfeksiyonlar sebebiyle kurtulamadığı olmuştur. Tedavi sürecide uzundur. Bu belirtiler doğrultusunda acilen doktora başvurulup cerrahi müdahale gerekir.

  Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.


  Doktorlarımıza Soru Sorabilirsiniz!


  Konusunda uzmanlaşmış kadromuzla her zaman sorularınızı yanıtlamaktan memnuniyet duymaktayız… Dora Hospital Fulya bölgesinde sizlere hizmet vermektedir. Dora Hospital İletişim bilgilerine ise menü aracılığı ile ulaşabilirsiniz.


  Soru Sorabilirsiniz…

  Bizi Takip Edebilirsiniz…


  Sosyal medya üzerinden hastanemiz hakkında haberler görüntüleyebilir, gelişmelerden haberdar olabilirsiniz.


  Yol Tarifi

  Doktora Sor

  Whatsapp