En Son Eklenenler


Rota Virüsü 2022

Plastik ve Estetik Cerrahi

Rota Virüsü

Rota virüsü genel olarak bağırsaklarda oluşan bir rahatsızlık türü olup hastalığın görüldüğü kişilerde çok yoğun şekilde ilerleyen ishal ve bağırsak enfeksiyonu başlatmasıyla bilinmektedir. Bununla birlikte en yaygın virüs tipi olarak bilinmektedir. Dünya çapında görülen bu hastalık türü özellikle bebeklerde ve çocuklarda ishal şeklinde belirti göstermektedir. Rota virüsü her alanda ve her zaman oluşan bir virüs çeşidi olarak bilinmektedir. 

Geçtiğimiz yıllarda rota virüsü vakaları 113 milyonu aşkın şekilde bildirilmiş durumdadır. Rota virüsünün beraberinde ülke çapında yapılan araştırmalar neticesinde elde edilen sonuçlardan biri de hastalığın yaygın bir salgın haline dönüştüğü ve kıtlıkla mücadele edilen yerlerde ölümle sonuçlandığı bilinmektedir. Bu nedenle çok tehlikeli ve ölümcül bir virüs çeşidi olduğunu da belirtmek gerekir. 

Rota virüsü enfeksiyonunu önlemenin en önemli adımı hijyen kurallarına uyulmasıdır. Özellikle el yıkama alışkanlığının kazandırılması sayesinde bu enfeksiyon türü önlemektedir. Ortak kullanım alanlarında yer alan zararlı bakterilerin çocuğun ya da bebeğin elini ağzına götürmesi sonrasında bağırsak enfeksiyonuna yol açtığı bilinmektedir. 

Hastalığın başlangıç modeli ishal olarak nitelendirilmektedir. Bu hastalığın önlenmesi amacıyla geliştirilen rota virüsü aşısı kısmen koruyucu göreve sahip olmasına rağmen 5 yaş altındaki çocuklarda yoğun bir şekilde yayıldığı tespit edilmiştir. Bu yüzden yapılan rota virüsü aşılarının birkaç çeşidi bulunmaktadır. Hastalığın gidişatına göre geliştirilen aşılar bu anlamda önemli role sahip oldukları bilinmektedir. 

Rota Virüsü Nedir?

Rota virüsü genel olarak bağırsaklarda enfeksiyon oluşturan ve ilk belirtisi ishal olarak gözlemlenen bağırsak iltihabı olarak bilinmektedir. Özellikle 5 yaş altındaki çocukların bu virüs çeşidine en az 1 kez yakalandığı gözlemlenmiştir. Tüm dünyada görülebilen bu virüs çeşidi viral yollarla bulaşabilen hastalıklar şeklinde ifade edilmektedir. Bu yüzden çocuğun yaşadığı ortamın sağlığa uygunluk açısından önemli rol oynadığı bilinmektedir. 

Pis ortamın yarattığı etkiler neticesinde rota virüsü çok hızlı şekilde yayılmaktadır. Bu yüzden çocuklara el yıkama konusunda alışkanlık kazandırılması çok önemli rol oynamaktadır. Hastalığın özellikle görüldüğü zamanlar ilkbahar ve kış mevsimi olarak bilinmesine rağmen yılın her döneminde görüldüğü de belirtilmektedir. Bağırsaklarda iltihap oluşması ile birlikte çocukta başlayan ishal durumu beraberinde sıvı kaybı da oluşturmaktadır. Oluşan sıvı kaybı nedeniyle de yetersiz bir kalan bir tedavi süreci sonucunda hastalık neticesinde ölümler görülmektedir. Bu yüzden ciddi bir enfeksiyon oluşturduğunu bilmek gerekmektedir. 

Rota virüsü rahatsızlığı salgın türünde ilerleyen bir hastalık olduğu için ortak kullanılan alanlardan ya da çocukların birbiriyle temas etmesi sonucunda çok hızlı bulaştığı bilinmektedir. Aynı zamanda oyuncakların ortak şekilde kullanılması sonrasında dahi bu virüs hızlı bir bulaş özelliği gösterebilmektedir. 5 yaşın altındaki çocuklarda bu durum çok sık yaşandığı için çok dikkatli olunması gerekmektedir. Aynı zamanda bu virüsü geçiren veya atlatan çocuk yeniden aynı virüse yakalanma ihtimaline de sahip olduğu bilinmektedir. Hastalığın oluşum gösterme süresi 2 gün olarak bilinmekte iyileşme veya tedaviye cevap verme hali ise yaklaşık 1 hafta olarak bilinmektedir. Bu virüsten korunmanın en önemli yolu ise el yıkama alışkanlığı olarak bilinmektedir. 

Rota Virüsü Belirtileri

Rota virüsü belirtileri genellikle hastalığın bulaşma zamanından sonraki 2 gün içinde görülmeye başlamaktadır. İlk başta ani şekilde gelişen ateş hali ve kusma olarak başlayan durum beraberindeki günlerde sıvı kaybına yol açan şekli ile ishale dönüştüğü bilinmektedir. Yaygın bir şekilde ilerleyen rota virüsünün genel belirtileri şu şekilde sıralanmaktadır. 

 • Yüksek ateş oluşturması
 • 24 saatten fazla süreli ishal yapması
 • Sıvı kaybı oluşturması
 • Karın ağrısı yapması
 • Tepki verememe hali oluşturması
 • Halsizlik 
 • Kaka renginin siyaha dönük olması veya katrana benzemesi
 • Dışkıda kan gözlemlenmesi

Yukarıda sıralanan belirtiler yetişkin kişilerde daha farklı ilerlemektedir. Bu yüzden oldukça tehlikeli ve bulaş oranı yüksek bir virüs olduğunu belirtmek doğru bulunmaktadır. Belirtileri arasında görülen durumlardan biri de az idrara çıkma olarak bilinmektedir. Aynı şekilde tam tersi olarak yoğun şekilde idrara çıkma hali de ortaya çıkabilmektedir. Fakat oluşan bu durum yetişkinlerde görülen bir semptom olarak bilinmektedir. 

Rota virüsü genel olarak ilk başlarda belirtilerini çok net şekilde gösterebilen bir rahatsızlık olmasına rağmen hiçbir belirti göstermeden de ilerleyebilmektedir. Bu yüzden oluşan durumlardan en az ikisi mevcut halde gözlemleniyorsa mutlaka tanı koyulması ve tedavi edilmesi açısından en yakın sağlık kuruluşuna gitmeniz gerekmektedir. Çünkü bu virüsün bağırsak iltihabı oluşturması nedeniyle vücutta sıvı kaybı başlaması uzun süren bir durum haline dönüşürse hastalığın sonucu ölümle sonuçlanabilmektedir. Bu yüzden önlem alınması ve bulaş oranının azaltılması açısından aşı tedavisi yaptırılması gerekmektedir. 

Hastalığın nadir şekilde yaptığı durumlardan biri de bağırsakları tıkaması olarak bilinmektedir. Hayati tehlike oluşturan bu durum şiddetlenerek ilerlediği zaman hastanın kurtarılma oranı daha düşük seviyededir. Bu yüzden ilerlememesini sağlayacak durumların uygulanması önem taşımaktadır. 

Rota Virüsü Nasıl Bulaşır?

Rota virüsü en hızlı şekilde bulaşan ve 5 yaş altında bulunan çocukların en az 1 kez geçirdiği virüs veya enfeksiyon çeşidi olarak bilinmektedir. Hastalığı taşıyan bir başka çocuğun tuvaletini yapma sonrasında ellerini yıkamaması ve beraberinde dokunduğu her alan ve eşyadan yana bulaştırma hali çok net bir şekilde bilinmektedir. Özellikle de tuvalet sonrasında el yıkanmaması hali bu virüsün oluşumunu destekleyici en önemli durumlardan biri olarak bilinmektedir. 

Rota virüsü vücuda girmiş halde bulunması sonrasında semptomların gözükmemesi normal karşılanmaktadır. Beraberinde ise elini ağzına götürmesi sonrası bir başkasına temas etme veya öpme sonrasında da bulaştırma hali çok yüksek olarak belirlenmiştir. Bu durumla birlikte hastalığı yaşayan kişinin temas ettiği alanlar temizlenmediği zaman virüs bulaştırma oranını haftalarca saklayabilmektedir. Bu nedenle yaşanılan ortamında detaylı bir şekilde temizlenmesi gerekmektedir. 

Rota Virüsü Tedavi Yöntemleri

Rota virüsü rahatsızlığına yönelik önerilen veya tavsiye edilen bir ilaç ve antibiyotik kullanımı bulunmamaktadır. Hastalığın teşhisi yapılma sonrasında hekimin belirlediği önerilerin yapılması tedavi yöntemi olarak bilinmektedir. Fakat oluşan bu durum ortalama 8 gün içinde kendiliğinden düzelebilmektedir. 

Hastalığın ilerlememesi açısından bu süre zarfında çocuğun kendini toparlaması açısından hijyen kurallarının en iyi şekilde uygulanması önem taşımaktadır. Ayrıca ishal oluşturduğu için mutlaka sıvı tüketiminin yoğunlaştırılması önerilmektedir. Çünkü aşırı sıvı kaybı yaşanması halinde vücut tümden etkilenmeye başlamaktadır. Bebeklerde görülen bir durum ise ve emzirilen bir bebek ise mutlaka emzirme süresi uzun tutulması gerekmektedir. Ayrıca hekim önerisi ile birlikte ek sıvı verilmesi mümkün görülen durumlardan biri olarak bilinmektedir. 

Rota virüsü geçiren enfekte olmuş çocuğun yaşı 5 yaşından büyük ise belirli bir süre istirahat ve sıvı alımının yoğunlaştırılması önerilmektedir. Bu süre zarfında çocuğun en çok dikkat etmesi gereken durum hangi sıklıkla tuvalete giderse gitsin elini yıkaması gerektiğini unutmaması olarak bilinmektedir. Çünkü enfekte olmuş bir çocuk taşıyıcı durumda olduğu için elini sürdüğü alanların temizlenmemesi halinde tekrardan aynı hastalığı yaşama ihtimaline sahiptir. Bu yüzden çocuğun sağlığı ve bulaş oranını düşürmek amaçlı temizlik kurallarına tümden uyulması büyük önem taşımaktadır. 

Rektal Polip, Raşitizm, Pediatrik Onkoloji Ve Hematoloji, Otizm Spektrum Bozukluğu, Nefrotik Sendrom
Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.En Son Eklenenler


Rota Virüsü 2022

Plastik ve Estetik Cerrahi


Rota Virüsü


Rota Virüsü

Rota virüsü temel olarak özellikle belirli bir yaşın altında ki çocuklarda bağırsaklarda enfeksiyonlara ve buna bağlı olarak ise ishal durumlarına yol açan bir virüs olarak tanımlanmaktadır. Bu virüs türünün en önemli ve tehlikeli özelliklerinden bir tanesi ise son derece fazla bir bulaşma özelliğine sahip olması durumu olmaktadır.

Rota Virüsü 2022

Toplumlar içinde ve hemen her bölgede de ortaya çıkabilen ve hasatlık yapabilen bir virüs olduğu da ayrıca belirtilmektedir. Yine temel olarak yeni doğanlarda ve küçük çocuklarda gelişen ishal sorunlarının ise çok büyük bir miktarı ise bu virüs kaynaklı olmaktadır. Yine bu virüs hemen her ortamda kendisine yer bulup gelişimde gösterebilecek özelliklere sahip olması yönünden de önemli bir virüs olarak kabul görmektedir.


Dora İlgi Alanları Bilgi FormuGenel Tanıtım

Rota virüsü kaynaklı meydana gelen ishaller ise genel anlamda kişiler açısından son derece tehlikeli ve önemli hastalıklar olarak kabul edilmektedir. Özellikle hastalığa nende olan virüsün çok yüksek ve fazla bulaşma özelliklerine sahip olması durumu da hastalığın tehlike boyutlarını çok daha yukarıya taşımaktadır.

Bu virüs yol açtığı ishal durumu dışında ise kişilerde özellikle bağırsaklarda farklı enfeksiyon durumlarına da yol açabilmektedir. Virüs genel olarak ise belirli bir yaşın altında ki çocuklara çok daha fazla bulaşmaktadır. Bu kapsam içinde ise genel anlamda 3-5 yaş arasında ki çocuklarda bulaşma oranı ve yüzdeleri çok daha fazla olabilmektedir. Ayrıca dünya genelinde de çok fazla çocuğu etkileyen bir virüs olarak da kabul görmektedir.

Rota virüsü yayılımı ve bulaşma durumları genel ölçekte benzerlikler gösterebilmektedir. Yani küresel anlamda virüs görülme sıklığı özellikle risk grubunda ki çocuklarda fazla olabilmektedir. Fakat hastalığın yol açtığı tehlikeli ve hatta son noktasında ölümcül durumlar ise genel anlamda daha fakir ülkelerde yüksek olabilmektedir.

Virüs gerekli tedbirler ve önlemlerin alınmaması hallerinde ise insanlar arasında son derece hızlı ve yaygın olarak bulaşabilme özellikleri göstermektedir. Görülme durumlarına bakıldığı zaman ise bu virüs kaynaklı hastalıklar ve temel olarak virüs ise yetişkin kişilerde görülmemektedir. Bu doğrultuda virüs ve neden olduğu sorunların hedefleri ise özellikle beş yaşından daha küçük olan çocuklar olmaktadır.Rota Virüsü Korunma Yolları

Rota virüsü özellikle tuvalet yolu ile bulaşabilen bir virüs olma özellikleri gösteren bir tür olarak kabul görmektedir. Bu yüzden bu virüs ve etkilerinden korunmanın en genel kabul gören yollarından bir tanesi ise hijyen konusu olmaktadır. Özellikle tuvalet ihtiyacı sonrasında ellerin iyi ve sağlıklı bir şekilde yıkanması durumunda virüsün diğer kişilere bulaşma durumu da azaltılmış olabilmektedir.

Temizlik ve kişisel hijyenin sağlanması noktasında dikkat edilecek konular ile virüsün bulaşması ya da en azından bulaşma hızı da kırılabilmektedir. Yine virüs yayılımını önlemek için hastalık taşıdığı bilinen çocukların tedavileri süresince izolasyonda tutulmaları da önemli bir korunma yolu olarak gösterilmektedir.

Rota virüsü konusunda en iyi korunma ve tedbir yolu olarak ise geliştirilen Rota aşısı gösterilmektedir. Halen tam olarak koruma sağlamasa da aşı olunması en işe yarar tedbirler arasında da başlarda sayılmaktadır. Aşı ile ilgili en önemli noktalardan bir tanesi ise aşılamanın çocuklar altı aylık olman yapılması gerekti konusu olmaktadır. Temel olarak çocukları etkileyen bu hastalıktan korunmak ve bulaşmasını durdurmak için ise alınacak farklı tedbir ve önlemlerde bulunmaktadır.

Kreşe giden çocukların bu süreçte gönderilememesi, yine ebeveynlerin alt değiştirme işlemlerinden sonra ellerini gerektiği ölçülerde yıkamaları gibi hususların üzerinde de önemle durulmaktadır. Bu sayede hastalığın diğer sağlıklı çocuklara da bulaşmasının bir ölçü de olsa önüne geçilmiş olma ihtimali elde edilmektedir.Rota Virüsü Belirtileri

Rota virüsü vücuda girdikten sonra belirli bir süre içinde hastalığa dair ilk belirtileri ortaya koymaktadır. Bu kapsam altında virüsü alan vücut yapısı iki günlük bir süre sonunda hastalığın oluşmaya başlamasıyla belirtileri göstermeye başlamaktadır. Bu hastalık özellikle sürekli devam eden ishallere bağlı olarak vücudun aşırı derece de su kaybına uğramasına da neden olmaktadır.

Yine bu hastalığın teşhis edilmesinde ve tanısının konulmasında da belirtiler önemli yer tutmaktadır.

Bu kapsamda hastalığa ait olan bazı belirtiler ise şunlardır;

 • Yüksek ateş
 • Bulantı ve kusma
 • Aşırı sulu devam eden ishal
 • Karın bölgesinde yaygın bir ağrı
 • Huzursuzluk
 • Az idrara çıkma


Rota Virüsü Bulaşma Yolları

Rota virüsü son derece bulaşıcı bir virüs türü olarak tanımlanmaktadır ve bulaşmasını hızlandıran bazı yollar da bulunmaktadır. Virüs ise temel olarak hasta olan bireyin dışkısından bulaşmaktadır, virüs dışkı içerisinde kalabilmekte ve bu durumda bulaşma risk ve hızını direk bir şekilde etkileyebilmektedir. Bu nokta da virüs özellikle hasta kişide hastalık ortaya çıkmadan önce de aynı yollarla bulaşabilmektedir.

Yine hasta kişinin genel anlamda hastalığı hafifledikten sonra bile bir süre boyunca dışkı içinde ki virüs hala varlığını sürdürmektedir. Virüs dışkılardan geçen virüsler ile bulaşmaktadır bu kapsam içinde özellikle çocukların tuvaletini yaptıktan sonra ellerinin yıkanması önem taşımaktadır. Yine yetişkinlerinde bez değişimi sonrasında mutlaka ellerini yıkamaları gerekmektedir.

Rota virüsü özellikle bulaştığı nesnelerde de uzun süreler boyunca kalabilmekte ve hala bulaşıcı etkilerini de koruyabilmektedir. Bu yüzden özellikle çocuklara tuvalet konusunda yardım eden aile bireylerinin de ellerini mutlaka uygun şekillerde yıkamaları gerekmektedir. Aksi durumlarda ellerine bulaşmış olan virüs hemen hemen dokunulan her nesne ve eşyaya da kolay bir şekilde geçebilmektedir.

Özellikle ortak kullanılan alanlara ve eşyalara bulaştırılan virüs ise kolay bir şekilde diğer kişilere de bulaşabilmektedir. Bu durumda hastalığın çok daha hızlı olarak yayılmasına neden olabilecek bir zemin hazırlayabileceği özellikle belirtilmektedir. Aşı olduktan sonra bile tekrar virüsü kapıp hastalanma durumları da gözlenen vakalar içinde yer almaktadır.Rota Virüsü Tanı Yöntemleri

Rota virüsü özellikle tanısı ve teşhisi ile de son derece önem taşıyan bir hastalık olarak kabul edilmektedir. Erken teşhis sağlanması ise hem hasta hem de çevresi için de büyük önem taşımaktadır. Bu nedenle çocuklarında ilk aşama belirtiler gören kişilerin vakit kaybetmeden uzman kuruluşlara başvurmaları ise son derece büyük önem taşıyan bir konu olarak belirtilmektedir.

Hastalığın genel olarak tanısı ve teşhisi ise yapılan dışkı testleri ile yapılabilmekte ve tanı hastaya konulabilmektedir. Bunun dışında hastalığa bağlı olarak ortaya çıkan diğer belirtiler de tanı aşamasında kullanılan argümanlar arasında önemli bir yer tutabilmektedir. Bütün bu unsurlar kullanılarak ve yapılan fiziki muayeneler ile de uzman doktorlar hastalığın tanısını tam olarak koymaktadırlar.Rota Virüsü Tedavi Yöntemleri

Rota virüsü tedavi için geliştirilmiş ve uygulamada yer alan özel bir ilaç henüz bulunmamaktadır. Bu hastalığın tedavi aşamaları içinde özellikle dikkat edilen bazı konu başlıkları da bulunmaktadır. Bunlardan bir tanesi ise ciddi zararlar verebilecek olan aşırı su kaybının durdurulması olmaktadır. Aynı zamanda kusmalarında kesilmesi doktorların önlemek için uğraştıkları diğer bir sorun olarak tedavi içinde kendisine yer bulmaktadır.

Genel anlamda hastalığa bağlı olarak ortaya çıkan ve etkileri yorucu olan belirtilerin ortadan kaldırılması ise genel olarak tedavinin hatlarını da oluşturabilmektedir. Ateşin düşürülmesi de bu konu başlıklarından bir tanesi olarak önem taşıyan bir unsur olarak ifade edilmektedir. Yine bebek ya da çocukların genel durumlarına göre ise kaybedilen sıvılar farklı besin öğeleri ve ilaçlarla takviye edilerek tedaviye devam edilmektedir.

Grip Aşısı, Gıda Zehirlenmesi, Ferritin, E Vitamini, Düşük Tansiyon

Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.


Doktorlarımıza Soru Sorabilirsiniz!


Konusunda uzmanlaşmış kadromuzla her zaman sorularınızı yanıtlamaktan memnuniyet duymaktayız… Dora Hospital Fulya bölgesinde sizlere hizmet vermektedir. Dora Hospital İletişim bilgilerine ise menü aracılığı ile ulaşabilirsiniz.


Soru Sorabilirsiniz…

Bizi Takip Edebilirsiniz…


Sosyal medya üzerinden hastanemiz hakkında haberler görüntüleyebilir, gelişmelerden haberdar olabilirsiniz.


Yol Tarifi

Doktora Sor

Whatsapp