Romatizmaya Hangi Bölüm Bakar?


Romatizmaya Hangi Bölüm Bakar

Romatizma şikayetleri bulunan kişiler, hastalıkların teşhisi için romatoloji bölümünde yer alan romatolog uzmanlarına muayene olmalıdır. Romatologlar tarafından yapılan incelemelerin ardından, hastaların eklem ağrılarının romatizma kaynaklı olup olmadığı teşhis edilecektir.

Romatizmaya Hangi Bölüm Bakar? 2022


Kas ağrıları, eklem ağrıları ve diğer iskelet sistemi ağrılarını muayene eden romatoloji uzmanları, hastalarda bulunan romatizmanın evresine göre tedavi sürecine başlayacaktır. Romatizmal hastalıkların kaynakları, evreleri ve bulundukları bölgelere göre, farklı farklı tedavi uygulamaları yapılacaktır. Romatizmaya bakan bölümler, fizik tedavi ve rehabilitasyon bölümleriyle ortak şekilde hareket etmekte, ihtiyaca göre hastalar fizik tedaviye sevk edilmektedir.


Dora Sağlık Bilgi Formu


  Romatizma Nasıl Bir Hastalıktır, Nasıl Anlaşılır?

  Romatizma hastalığı, her yaşta meydana gelen ve iskelet sistemini doğrudan etkileyen, bölgesel olarak ağrı ve sıkışmalara neden olan, kronik bir problemdir. Kas, iskelet ve bağ sisteminde tahribat neden olan romatizma, iltihaplı ve normal olarak iki ayrı kategoride incelenmektedir. İltihaplı romatizma, vücutta daha hızlı yayılmakta ve romatizmayı tetikleyen faktörlere göre iltihabın oranı artmaktadır. Mevsimsel geçişler ya da hava durumuyla hiçbir alakası bulunmayan romatizma, her insanda karşılaşılabilen kronik hastalıklardan bir tanesidir.  Romatizma Oluşumunun Sebepleri Nelerdir, Hangi Durumlarda Romatizma Oluşur?

  Romatizmanın nedenleri arasında yer alan faktörler, romatizmaya yakalanmayan kişilerin de risk grubunda olmasına yol açmaktadır. Tam olarak hangi sebeple ortaya çıktığı bilinmeyen romatizma, kişilerin kas, kemik ve eklem hareketlerinin kısıtlanmasına yol açmaktadır. Romatizma oluşumuna, eklemlerin soğuğa maruz kalması, eklemlerin çok fazla tahrip olması, aşırı kilolu olmak, sporlarda ani hareketlerin yapılması, spor yaralanmaları ve dışa bağlı travmalar sebep olabilir. İltihapsız romatizmanın genetik miras sonrası ortaya çıktığı düşünülürken, iltihaplı romatizma için kesin bir kaynak tespit edilememiştir.  Romatizmanın Belirtileri Nelerdir?

  Romatizma oluşumunun bulguları arasında yer alan temel etkenler, romatizma şikayeti bulunan tüm hastalarda gözlemlenmektedir.

  Romatizma kaynaklı ortaya çıkan belirtiler, aşağıda detaylıca ele alınmıştır:

  • Romatizma sorunu yaşayan kişilerde, kas ağrıları, eklem hareketsizliği, dokularda hassasiyet, bölgesel ödem ve şişlikler ya da bölgesel sancılar görülmektedir.
  • Sindirim sisteminde bozuklukların meydana gelmesi, romatizma belirtileri arasındadır.
  • Kalp ve damar hastalıklarının ortaya çıkması, romatizma kaynaklı olabilir.
  • Böbreklerin olması gerekenden daha az çalışması, romatizmanın belirtileri arasında yer almaktadır.
  • Nörolojik problemlerin oluşumu, hastalardaki romatizmanın temel sebeplerinden bir tanesidir.
  • Nefes almada zorluk çekilmesi ve göğüste sıkışma hissi, romatizma oluşumunun belirtileri arasındadır.
  • Sabah uyandıktan sonra, eklemlerde bölgesel sertliklerin oluşması, hastalarda romatizma olduğunu göstermektedir.
  • Eklem hareketlerinin zorlanması ve kısıtlanması, romatizmanın bölgesel belirtileri arasındadır.
  • Güneşe karşı, ciltte hassasiyet oluşumu ve cildin incelmesi, romatizmal belirtilerden bir tanesidir.
  • Vücudun belli bölgelerinde sert dokuların oluşumu, hastalarda romatizma olduğunu göstermektedir.
  • Uzun süre devam eden yüksek ateşlenmeler, hastalarda iltihaplı romatizma olduğunu gösterir.
  • Gözlerin iltihaplanması ve görme duyusunda azalmaların meydana gelmesi, iltihaplı romatizmanın belirtilerinden sayılmaktadır.

  Yukarıda sıralanan bulguların haricinde, kişilere göre farklı belirtilerle de karşılaşılabilir.  Eklem Romatizması Nedir, Etkileri Nelerdir?

  Eklem romatizması oluşumu, vücuttaki kas, kemik ve sinirlerin hasar görmesine yol açmaktadır. Kronik olarak ilerleyen ve zaman içerisinde etkisini artıran eklem romatizması, iltihaplı oluşu sebebiyle hastaların fiziksel yapılarında şekil bozukluklarına yol açacaktır. Eklem romatizmasının, aynı anda birden çok ekleme zarar vermesi, hastaların acı çekmesine sebep olur. Romatoid artid olarak da adlandırılan eklem romatizması, iltihap sebebiyle organlarda tutulmalara ve fonksiyon kayıplarına yol açabilir. Her yaştaki insanda ortaya çıkabilen eklem romatizmasının görülme sıklığı, %0,5 ila %1 aralığında değişmektedir. Özellikle sigara kullanan kişilerde ortaya çıkan eklem romatizması, hastalarda sakatlıklara sebep olabilir.

  Genetik etkenler ve çevresel faktörler sebebiyle ortaya çıkan eklem romatizmasının en belirgin özellikleri, aşağıda sırasıyla açıklanmıştır:

  • Hafif şekilde ateşlenme
  • Halsizlik ve yorgunluk
  • Ani kilo verme
  • Eklemlerde kronik ağrıların oluşması
  • Ellerin ödem toplaması ve ağrıması
  • Diz ve dirsek bölümlerinde şişlikler oluşması
  • Omurların tutulmasına bağlı boyun ağrıları
  • Deri altında görülen ağrısız nodüllerin oluşumu
  • Kalp ve akciğerde tutulum gelişmesi
  • Gözlerin aniden kızarması ve ağrıması
  • Nörolojik tutulumlar
  • Sabahları eklemlerde tutulmaların yaşanması
  • İç ve dış etkilere karşı hassasiyet görülmesi
  • Sabahları yorgun uyanılması
  • Vücudun bazı bölgelerinin çok hassas olması
  • Uyku düzensizlikleri
  • Bölgesel olarak başlayan ve vücudun tamamına yayılan eklem romatizması, yukarıdaki belirtiler sonrasında teşhis edilmektedir.
  • Belirtilerden bir ya da birkaç tanesini yaşaya kişiler, romatoloji uzmanı kontrolünden geçmelidir.


  Yumuşak Doku Romatizmasının Genel Özellikleri

  Yumuşak doku romatizmasının oluşumu, hastaların tüm vücutta ağrı hissetmesine yol açmaktadır.

  Vücut genelindeki yaygın ağrıların oluşması, yumuşak doku romatizmasının belirtileri arasında sayılmaktadır. Vücutta gelişen ağrılar, zaman içerisinde artabilir ya da azalabilir. Yumuşak doku romatizmasına bağlı olarak gelişen ağrılar, gün boyu devam etme riski taşımakta ve kişilerin yaşam kalitesini düşürmektedir. Eklem romatizmasına kıyasla, daha fazla karşılaşılan yumuşak doku romatizması, uyku bozukluğu, sabahları yorgun uyanma ve vücutta belli bölgelerin aşırı hassasiyet göstermesi gibi belirtilerle karşılaşılmaktadır. Özellikle boyun, göğüs, bel, kalçalar, omuzlar ve sırtta görülen yumuşak doku romatizması, çift taraflı olarak sanrılar oluşturmakta ve sistematik olarak ağrıların boyutunu artırmaktadır. Eklem romatizmasına bağlı ağrıların boyutları ve konumları, zaman içerisinde değişiklik göstermektedir.  Romatizma Teşhisi Nasıl Koyulur?

  Romatizma muayenesinde kullanılan testler, hastaların şikayetlerine göre belirlenmektedir. Romatizmanın türüne ve hastaların şikayetlerine göre, romatizma teşhisi için geliştirilmiş testler kullanılacaktır. Eklem romatizması ve yumuşak doku romatizması olarak iki ayrı kategoriye ayrılan romatizma hastalığının teşhisinde, hastaların aile geçmişi, sağlık geçmişi ve şikayetleri dinlenmektedir. Kullanılan ilaçlar, geçirilmiş hastalıklar ve yaşanan travmalar dikkate alındıktan sonra, fiziki muayene yapılacaktır.

  Fiziki muayeneden sonra, kesin olarak romatizma teşhisi koyabilmek için uygulanan testler ve incelemeler, aşağıda sıralanmıştır:

  • Kemiklerin direncini anlamak için kalsiyum, alkali fostafaz ve fosfor ölçümleri
  • Romatizmaya bağlı iltihabın boyutunu anlamak için kan testleri Anemi varlığı testleri
  • Eklem aralarından sıvı örneği alınması
  • İnce iğne biyopsisi ve doku incelemeleri
  • Radyoloji ve elektromiyografi testleri
  • İmmünolojik testler

  Uzmanların kesin olarak romatizma teşhisi koyabilmesi için çeşitli laboratuvar testlerine ihtiyaç duyulmaktadır.

  Romatizma Tedavisinde Hangi Yöntemler Kullanılır?

  Romatizmanın tedavi sürecinde, hastalığın boyutuna ve özelliklerine göre uygulamalar tercih edilecektir. Romatizma kaynaklı semptomların ortadan kalkması için hastalara özel ilaç tedavilerine başlanmaktadır. Ameliyat gibi tedavi yöntemi bulunmayan romatizma, sadece ilaç tedavileriyle kontrol altına alınmaktadır. Uygulanan ilaçlar arasında, antibiyotik, kortizon ve romatizmanın etkilerini modifiye edici ilaçlar da yer almaktadır. Romatizmaya bağlı hasar gören eklemler, uzmanların belirttiği lokal tedavilerle düzeltilmeye çalışılmaktadır. Romatizma tedavisinin amacı, romatizmanın ilerlemesini durdurmak, hastalığın gerilemesini sağlamak ya da daha fazla tahribat oluşturmasını engellemektir.

  Çocuklarda Romatizma Görülür Mü?

  Çocuklarda romatizma oluşumu, oldukça sık karşılaşılan durumlardan bir tanesidir. Romatizmanın belirli bir yaşı bulunmadığından, çocuklarda romatizma oluşumu oldukça tabii sayılmakta ve genellikle büyüme ağrılarıyla karıştırılmaktadır. Çocuklarda gelişen romatizma, kas ağrıları, ateşlenme, eklem ağrıları ve bölgesel şişliklerle kendini belli etmektedir. Bu tür belirtilerin tespit edilmesi durumunda, derhal bir uzmana başvuru yapılmalıdır. Çocuklarda gelişen romatizmanın en sık görüldüğü bölgeler, bacaklar, baldırlar ve bacakların ön kısımlarıdır. Çocukların hareket etmesini zorlaştıran romatizma, sadece bacaklarla sınırlı kalmayıp iskelet sistemine de etki edebilir.

  Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.
  Romatizmal Eklem Ağrıları


  Romatizmal Eklem Ağrıları

  Kelime manasıyla, yunanca’dan gelen rheum’un, akmak, hareket etmek manasından türediği söylenir.

  Hareket denince de kaslar ve eklemler akla gelir. Otoimmün hastalıkların en sık görülenidir. Otoimmün, vücudumuzun, kendi bağışıklık sistemimizin, kendi dokularını yabancı kabul edip onlara savaş ilan etmesi ve harabiyetlere yol açmasıdır.

  Romatizma el ve bilek eklemleri ve ayak eklemleri başta olmak üzere tüm vücut eklemlerini tutabilir.

  Romatizmal Eklem Ağrıları 2022

  Erken teşhis ve tedavisinde eklemlerde olacak şişmeler, kireçlenmeler engellenebilir veya gidişatı yavaşlatılabilir.

  Günlük düzenli hafif egzersizler, yürüyüş, yüzme, kültür fizik hareketleri, kas gücünüzü artırarak, genel vücut sağlığını iyileştirmekle birlikte, eklemlerdeki basıncıda azalttığından mutlaka tavsiye edilir.

  Romatoid artrit hastalarından tedaviye erken başlayanların, daha aktif bir ve daha kaliteli bir yaşam sürdükleri bir çok çalışmada gösterilmiştir. Eklem protezlerine kadar giden, eklem kireçlenmeline daha az maruz kaldıklarıda bu çalışmalarda beyan edilmiştir.


  Eklem kireçlenmelerinin bütün dünyada en korkulan sebeplerinden biri olan romatizmal eklem hastalıkları, erken teşhisle çok daha az korkulur hale gelmiştir. Tabii ki vücudumuzu birçok yönden ağır bir şekilde etkileyen romatizmal hastalıklar ciddi bir rahatsızlıktır, ama teşhis ve tedavilerdeki son gelişmelerle bu yavaşlatılmakta bazan durdurulabilmektedir. Romatizmal eklem hastalığı,her yaşta başlayabildiği gibi en sık 30-50 yaş arasında başlar. Kadınlarda erkeklerden 3 kat fazla görülür.


  Dora Sağlık Bilgi Formu  Belirtileri

  Eklemlerde ağrı, şişme, hareketlerinde kısıtlanma şeklinde başlar. En çok ellerin küçük eklemlerini sever. Eklem şikayetleri yanında bazı tiplerinde göz, kalp, akciğerler, cilt gibi organlarda da belirtiler ortaya çıkabilir.

  Romatizmal eklem hastalıklarında ,ağrı,sabahları çok rahatsız edici boyutlarda olur,bir kaç saat bazan gün boyu sürebilir. Bununla birlikte sabahları eklem sertlikleri vardır,hareketle hafifler. Sabahları bu tür ağrı ve sertleşmeler yaşayanların romatizma ilk akla gelen sebebi olmalıdır.

  Eklem ağrılarıyla birlikte, halsizlik, hafif ateş, iştah azalması, Sjögren sendromunda olduğu gibi ağız ve göz kuruluğu, ellerde ve dirsek eklemi çevrelerinde küçük, sert yumrular, romatoid nodüllerde oluşabilir.  Çeşitleri

  Romatizmal eklem hastalıklarının yüzden fazla çeşidi vardır. Sık görülen çeşitlerini sıralamak gerekirse;

  Fibromiyalji, romatoid artrit, spondilartropatiler, ankilozan spondilit, vaskülitler ve behçet hastalığı, gut hastalığı, sedef hastalığı, ailevi akdeniz ateşi(FMF), akut eklem romatizması, reaktif artritler, kristal artritleri, enfeksiyöz artritler, bağ dokusu hastalukları (sistemik lupus, polimiyozit, dermatomiyozit, skleroderma, mixt bağ dokusu hastalıkları vb), juvenil artrit gibi isimlendirilirler.  Teşhis ve tedavi

  Erken yaşlarda belirtileri bir çok hastalıkla karıştığından teşhiste bir çok test gerekir. Muayenede eklemlerdeki kızarma, şişme hassasiyet, nodül varlığı, kas gücü ve refleksler gibi geniş bir değerlendirme sonrası bir çok tahliller, filmler ve mr istenebilir.

  Kesin teşhis konup, çeşidi belirlendikten sonra, bir romatolog, kardiyolog veya çocuk doktoru görüşü istenerek, henüz eklem deformiteleri oluşmamıssa ilaçlı tedavi, fizik tedavi ve egzersizler verilir.

  Eklemlerdeki bozulmalar ileri derece hareketi kısıtlamış, ağrılar gece uyandıracak dereceye gelmişse cerrahi tedaviler düşünülür. Cerrahi tedaviler arasında kopan tendon, yırtılan bağ veya işlevini yitirmiş sinovya eksizyonları yumuşak doku ameliyatları arasındadır. Kontraktürler varsa açılır. Total eklem değiştirilmesi, proteze kadar her aşamada gerekli tedavi uygulanır.

  Kürek Kemiği Ağrısı, Bebeklerde Boyun Eğriliği, Kol Ağrısına Hangi Bölüm Bakar, Eklem Ağrılarına Hangi Bölüm Bakar, Kuyruk Sokumu Ağrısı Hangi Bölüm Bakar

  Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.


  Doktorlarımıza Soru Sorabilirsiniz!


  Konusunda uzmanlaşmış kadromuzla her zaman sorularınızı yanıtlamaktan memnuniyet duymaktayız… Dora Hospital Fulya bölgesinde sizlere hizmet vermektedir. Dora Hospital İletişim bilgilerine ise menü aracılığı ile ulaşabilirsiniz.


  Soru Sorabilirsiniz…

  Bizi Takip Edebilirsiniz…


  Sosyal medya üzerinden hastanemiz hakkında haberler görüntüleyebilir, gelişmelerden haberdar olabilirsiniz.


  Yol Tarifi

  Doktora Sor

  Whatsapp